7 188 přečtení
Říj 14 2009

ČD net Lídl, aneb sleva pro čecháčky

lidlnet

Tak jsem se právě vrátil z nákupu a využil jsem jedné fakt výhodné nabídky. Říkáte si, jestli vím, že píšu na Dopravní web? O tom vím moc dobře, byl jsem totiž otestovat nový prodejní kanál Českých Drah a uvědomil jsem si pár věcí, o kterých jsem se rozhodl napsat.

Víme, jak v naší zemi chodí. V Penny mají rohlíky za padesátník, a v Tescu zase zlevnili tavené sýry na polovic. Pak ještě dojet do Alberta pro ty laciné toaletní papíry, kterých radši vezmeme deset balíků na půl roku dopředu, než je zlevní znovu. Ano, tak to v naší české společnosti funguje a musím se přiznat, že i já mám občas takové sklony a někdy si je vlastně ani neuvědomuji. O víkendu jsem byl v Náchodě, a co to nevidím. Kopeček zmrzliny za osm korun! Dal bych si klidně tři, i když bylo možná míň než deset stupňů a pršelo. Tady u nás na divokém západě stojí kopeček běžně dvanáct, takže jsem měl příležitost k opravdu vynikajícímu kaufu. Jenže když jsem šel zpátky okolo, tak už měli zavřeno… To víte, jiný kraj, jiná otevírací doba… Tak jsem si byl zpravit náladu dneska. A udělal jeden výhodný kauf (Vlastně dva, ale radši vám nepovím, jaký byl ten druhý. Znám to, člověk něco v dobré vůli poví a pak na něj nezbyde.). Dneska jsem koupil ČD net Lidl. Jízdenku, která mě svou výhodnou cenou donutila bezúčelně cestovat! Ano, 28. říjen. Je to státní svátek, tak proč bych nevyrazil za státní hranice… Máme s kamarádem v plánu cestu do Drážďan nafotit poslední dny provozu zdejších vozů české výroby. (Doufám, že se nebudete opičit a nepojedete taky, když jsem se svěřil. Chtěl bych mít jedinečné fotky, víte…) Říkal jsem si kolik mám ještě času do 28. října na nákup jízdenky, ale podcenil jsem českou společnost a vlastně taky České Dráhy. Protože tentokrát se daly dohromady dvě velice specifické množiny.

češi – společnost citlivá na ceny

České Dráhy – společnost citlivá na velké množství cestujících ve vlaku (složitá cenová nabídka odrazuje cestující)

A tak se zrodil skvělý nápad za 149,- Kč, který je super kaufem a zároveň je nabízen v omezeném množství. (Můj kamarád podotkl, že se dráhy bojí, aby v těch vlacích ještě někdo nezačal jezdit a tak omezily množství.) No, a protože množství bylo omezené a češi za každého počasí sedí u televize Nova a hltají reklamy, v některých diskontních prodejnách společnosti Lidl, kde se tyto speciální jízdenky prodávají, hlásí již vyprodáno. Uvědomil jsem si tedy, že by bylo dobré nenechávat nákup na poslední, ale na první chvíli a tak jsem okamžitě sprintoval přes půl města do nejbližší prodejny. Chladné počasí? Nevadí, hlavně že dobře nakoupím, né? Dokonce ta procházka byla užitečná, potkal jsem bývalého spolužáka, vyzkoušel jsem si nová sluchátka k přehrávači, která stojí po 25 letech na trhu už pouhých 700 korun (!). (no a teď jsem vyzradil i druhej dnešní výhodnej kauf) Tedy cesta byla užitečná a jako správný čecháček bych šel i kdyby kroupy padaly. Dosprintoval jsem do Lídlu, proběhl jsem mezi všemi regály s dalšími výhodnými kaufy a zamířil jsem k pokladnám, kde šetří peníze na pracovní sílu a tak funguje z osmi pokladem jen jedna. Opravdu nebyl čas se rozhlížet, jestli nezlevnili toaletní papír, protože… co když by… Co když by, támhleta paní, která se pomalu chystá jít platit taky chtěla tu jízdenku a ona to byla ta poslední přidělená pro tuto prodejnu. U pásu na zboží jsem si říkal, jestli nemám udělat prázdnou mezeru z „děličů nákupu“, jako aby mě pokladní nevynechala a nezačala hned markovat další nákup. No naštěstí jsem otevřel pusu dřív, než pokladní stačila sáhnout po dvoulitrovce Coly za 4,50.

„Já bych chtěl jízdenku ČD NET Lidl.“

„Có? To už snad nemáme…“, odvětila pokladní a můj sen o velkém kaufu byl v troskách.

Naštěstí kolegyně na vedlejší pokladně zastávala názor, že jízdenky ještě mají. (no aby je neměli, když se tisknou na ruličku jako účtenky, to by pak nemohli ani účtenky vytisknout…) Přišla tedy vedoucí, pokárala prodavačku, která o slevě neměla ani páru. (u ČD by evidentně pracovat nemohla) Pokladní od vedoucí dostala lekci, že se to tiskne pod kódem 20555 a že se má na to zezadu dát razítko. Žádného „Pardon, já jsem teď dva týdny nebyla v práci, tak se omlouvám, že jsem měla špatné informace.“ Jsem se nedočkal, ale já na to snad ani nečekal, protože jsem měl co? Jízdenku! A tak jsem se vydal s nosem nahoru směrem k domovu.

Cestou jsem začal uvažovat jak je možné, že kvůli jednodenní slevě tolik stoupl zájem o cestování vlakem. Mohlo to být tím, že do Lidlu chodí lidé, kteří vlakem běžně nejezdí a nakládají zboží do aut, ale že by bylo tolik takových, kteří by si dobrovolně nechali upřít pohodlí svého autíčka? Že by to bylo tím, že s jízdenkou je vyhlášená soutěž a všichni teď doma mají jízdenku jako ticket na kilometrickou banku zdarma? Jsme soutěživý národ, ale cestu z Mladé Boleslavi do Chebu, přes Krnov, Havířov, Znojmo a Tábor by Idos nenašel a málokdo dneska umí používat papírový jízdní řád. Ani soutěž tedy důvodem pro takový zájem nebyla a já zastávám názor, že všechno bylo dáno reklamou a že ČD vlastně prodej v Lidlu vůbec nepotřebují. Tisk na termopapír není moc trvandlivý a nejednomu z těch, kteří výhodně nakoupili zbyde pouze papír s vybledlým textem v peněžence. Stát frontu vedle pásu s banány s prázdnýma rukama a pak říkat prodavačce o jízdenku je taktéž velice nepřirozené a tak pokud je nutné mít jiný prodejní kanál, tak by bylo lepší rozhodně všechno řešit jinak. Takže já bych vnímal akviziční nabídku ČD net Lidl jako sociologický test.

Co ČD potřebují? Reklamu zaměřenou na čecháčky, reklamu v čecháčky nejsledovanějším médiu, v komerční televizi. Ono je totiž zajímavé, že dráha již letos jednou měla nabídku cenově výhodnější než ČD net Lidl, která navíc nebyla množstevně omezená. Na den železnice (26. 9.) České Dráhy umožnily cestování po celé ČR za pouhých 90 korun. (to jsem ale zlej, že jsem vám o tom neřekl dřív…) Podmínka byla jediná, 5členná skupina cestujících. Jednalo se o výjimku v podmínkách použití jízdenky SONE+ V běžném prodeji se tato jízdenka prodává za cenu 450 korun a mohou na ní cestovat dva dospělí a tři děti do patnácti let. Na den železnice odpadlo věkové omezení a cestovat tak mohly pětičlenné skupiny bez ohledu na jejich věk. Jenže kdo o takové vyjímce z pravidla věděl? Málokdo, a myslím si, že počet prodaných rychlíkových variant slevy SONE+ lehce stoupl pouze díky zvýšené poptávce železničních fandů, kteří jeli do České Třebové do depa, aby posléze mohli říct, že je to tam stejné jako vloni a že si mysleli, že na těch šrotech tam vzadu za depem budou ještě k ukradení nějaké výrobní štítky, řadové označení, nebo lité znaky výrobce. Další slevou, která může cestující odradit pro svoji složitost, ale platí každý den a lze na ní ujet velkou vzdálenost je jízdenka Eliška, která za 160,- korun umožňuje cestu mezi krajskými městy.

Jako cestu do budoucna bych viděl nadále dělat jednorázové akce se superlevnými jízdenkami ve vlastní režii. A prodej jízdenek ukončit třeba dva týdny před samotným datem, aby bylo pojištěno, že cestující, kteří náhle někam potřebují, nesníží Českým Drahám běžné tržby pro tento den.

Ale teď už musím končit, protože se mi přehřívá počítač a já čekám až před vánoci zlevní chladiče na procesory, abych mohl ten rozbitý vyměnit.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
ČD net Lídl, aneb sleva pro čecháčky, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


10 komentářů

 • Napsal režista, 14. 10. 2009 @ 23:05

  Jestli ono to třeba nebude i trochu jinak: nevím, pro koho bude ta „reklama“ nakonec výhodná a přínosnější – zda pro ČD, nebo pro „Lidl“.
  Z „normálních“ lidí si speciálně pro jízdenku do „Lidlu“ půjde jen málokdo, ale „šotouši“, kteří se o „řetezcích“ (aspoň podle častých výlevů v různých „diskusích“) vyjadřují většinou velmi pohrdavě a dávají najevo, že oni by tam v životě nakupovat nešli, tak pro jízdenku půjdou klidně – no, a když už tam budou, tak „pro jednou“ budou třeba aspoň někteří z nich ochotni („výjimečně“) porušit své „vznešené zásady“, a cestou k pokladně seberou třeba i nějaký ten levný toaletní papír (v naději, že je neuvidí jiný „šotouš“, který by jim ten hrubý poklesek na jejich oblíbeném DF „omastil“ …) …
  V každém případě jsem už dávno opustil myšlenky na možnost cestování jakýmkoli dálkovým nočním vlakem v noci předcházející letošní středě 28. října: o půlnoci začne „rodeo“ a „šotouši“ přeplní dálkové vlaky, aby ti z východu ČR mohli od časného rána „statovat“ u tratí v západních Čechách a naopak – on se takový jednodenní výlet přes celou republiku a třeba i dál do příhraničí v Německu či Rakousku nebo naopak na Slovensku či v polském Horním Slezsku (kde v ten den žádný státní svátek není) za 149 Kč + něco málo za jízdné „na kousek“ v zahraničí příliš často nenabízí …

 • Napsal -FN-, 15. 10. 2009 @ 7:40

  1) Ono je možné na ČD Net Lidl jet i do zahraničí? Měl jsem za to, že je to alternativa jen k jízdence pro síť ČD za 450 korun.

  2) Nebyla ona jízdenka SONE+ za 90 korun náhodou zlevněním jen levnější varianty pro Os+Sp, zatímco za uvedených 450 korun je i pro ostatní vlaky? Jen aby to srovnání bylo přesnější 🙂

 • Napsal Štěpán Esterle, 15. 10. 2009 @ 12:22

  Myslím, že povaha česká zahrnuje i povahu šotoušskou a samozřejmě, že hodně jízdenek vykoupili právě ti, kteří si potřebují vyfotit retro 151 023 😉 (kéž by jí ČD zrovna na ten den nenasadily, to by pomalu chodily stížnosti na GŘ)

  FN: Na ČD Net lidl jedene jen na českém území do Drážďan pojedem na Regionet Elbe.
  V článku píšu pouze o rychlíkové variantě SONE, 450:5 je 90. Tedy na den železnice mohl mít jedinec celosíťovou jízdenku za 90,- v případě, že najde čtyři další spolucestující.

 • Napsal arj, 15. 10. 2009 @ 14:23

  režista: Z „normálních“ lidí si speciálně pro jízdenku do „Lidlu“ půjde jen málokdo

  No, vzhledem k tomu, že se za týden prodalo 7 tisíc jízdenek, dovolil bych si o režistových slovech pochybovat. Stačí se třeba podívat i na “diskusi” u článků na celostátních novinách/webech – většina rozumných diskutujících tam dráhy a Lidl za tuto nabídku chválí ve spojitosti s Dušičkami.

  Ale hlavně bych se chtěl zeptat autora: proč se článek jmenuje “… sleva pro čecháčky”?

  Připomíná mi to “projekt obchodního centra Český sen” nějakých studentů FAMU (či které školy) z doby před několika lety, kteří za peníze oné VŠ (státní prostředky) a České televize (státní prostředky) postavili na okraji Prahy postavili nafukovací halu, udělali reklamu a pak tam natáčeli “jak jsou ti Češi (= plátci daní a Tv poplatků) blbí a nechali se nachytat”. Přitom se stačí podívat v den zahájení slev ke kterémukoliv obchodnímu centru “na západ od naší hranice” a srovnat si počet lidí i parkujících aut s pracovním dnem před a poté.

  A co se týče dopravy a slev – třeba u (těch dvou největších evropských) “leteckých společností skoro zadarmo” vyhlásí 3-4x ročně prodej letenek za 1 penny/e-cent (+ poplatky dle sazebníku královského/republikánského výběrčího daní) a 100 tisíc letenek je vyprodaných během půl dne. Nemluvě o irských unijních referendech, kdy ryjani vozili voliče z celé Evropy za penny (už včetně daní a poplatků), aby smlouvy prošly … a ryjani tím mohli rozšiřovat svoji síť.

  Třeba trajektové společnosti mezi GB a Francií lákají na lacinou jízdenku (za libru, dvě) a možnost nákupu v “lodním shopu” + v nejbližším francouzském supermarketu (lístek na bus z přístavu do nákupního centra a zpět je v ceně lodní jízdenky). Před zrušení “duty-free-shopů” na vnitrounijních linkách britské trajektové společnosti udávaly, že z obchodní činnosti měly 70 % tržeb, tedy vlastní dopravní činnost (vč. přepravy kamionů) byla necelá 1/3.
  Pohled na vystupující z trajektů v Helsinkách taky je jasný – půlka cestujících vleče velké tašky (obvykle na kolečkách) plné levného piva a vodky z Estonska či Rigy.

  Ale jinak je vidět, že “nepřehledný systém slev, který nabídka ještě komplikuje” (viz Štěpánův první článek) lidem nevadí a nabídka se chytla.

 • Napsal arj, 15. 10. 2009 @ 14:46

  režista: Z „normálních“ lidí si speciálně pro jízdenku do „Lidlu“ půjde jen málokdo

  No, vzhledem k tomu, že se za týden prodalo 7 tisíc jízdenek, dovolil bych si o režistových slovech pochybovat. Stačí se třeba podívat i na “diskusi” u článků na celostátních novinách/webech – většina rozumných diskutujících tam dráhy a Lidl za tuto nabídku chválí ve spojitosti s Dušičkami.

 • Napsal arj, 15. 10. 2009 @ 14:47

  Ale hlavně bych se chtěl zeptat autora: proč se článek jmenuje “… sleva pro čecháčky”?

  Připomíná mi to “projekt obchodního centra Český sen” nějakých studentů FAMU (či které školy) z doby před několika lety, kteří za peníze oné VŠ (státní prostředky) a České televize (státní prostředky) postavili na okraji Prahy postavili nafukovací halu, udělali reklamu a pak tam natáčeli “jak jsou ti Češi (= plátci daní a Tv poplatků) blbí a nechali se nachytat”. Přitom se stačí podívat v den zahájení slev ke kterémukoliv obchodnímu centru “na západ od naší hranice” a srovnat si počet lidí i parkujících aut s pracovním dnem před a poté.

  A co se týče dopravy a slev – třeba u (těch dvou největších evropských) “leteckých společností skoro zadarmo” vyhlásí 3-4x ročně prodej letenek za 1 penny/e-cent (+ poplatky dle sazebníku královského/republikánského výběrčího daní) a 100 tisíc letenek je vyprodaných během půl dne. Nemluvě o irských unijních referendech, kdy ryjani vozili voliče z celé Evropy za penny (už včetně daní a poplatků), aby smlouvy prošly … a ryjani tím mohli rozšiřovat svoji síť.

  Třeba trajektové společnosti mezi GB a Francií lákají na lacinou jízdenku (za libru, dvě) a možnost nákupu v “lodním shopu” + v nejbližším francouzském supermarketu (lístek na bus z přístavu do nákupního centra a zpět je v ceně lodní jízdenky). Před zrušení “duty-free-shopů” na vnitrounijních linkách britské trajektové společnosti udávaly, že z obchodní činnosti měly 70 % tržeb, tedy vlastní dopravní činnost (vč. přepravy kamionů) byla necelá 1/3.
  Pohled na vystupující z trajektů v Helsinkách taky je jasný – půlka cestujících vleče velké tašky (obvykle na kolečkách) plné levného piva a vodky z Estonska či Rigy.

  Ale jinak je vidět, že “nepřehledný systém slev, který nabídka ještě komplikuje” (viz Štěpánův první článek) lidem nevadí a nabídka se chytla – a to je důležité.

 • Napsal -FN-, 15. 10. 2009 @ 16:23

  Štěpán Esterle: A tak, již chápu, prve mi to nebylo zcela zřejmé. A tu cenu jsem omylem zaměnil za podobnou, za kterou ČD nabízely v rámci letních slev SONE+ osobní+spěšné. Teď už je mi to jasné, díky za osvětlení.

 • Napsal THR, 15. 10. 2009 @ 18:33

  ČDLN příklad špičkově zvládnutého marketingu. Skutečně ukázkový příklad, jak se to má dělat. Něco co se ČD ještě musí hodně, hodně učit. Řekl bych, že i původní nápad nepochází z ČD, ale z Lidlu, který se inspiroval u své německé matky. A co to komu přinese?
  Podle mě nejvíce na tom vydělá Lidl. Na provizích údajně jenom 200 – 300 tis., ale zviditelnění své značky obrovské. Kdy naposled se stalo aby se o nějaké akci Lidlu takhle mluvilo, psaly o ní noviny? Public relation jako hrom.
  ČD naplní kapacitu vlaků na sváteční den. V pořádku, byly by asi prázdné. Mám obavu, že ale tato akce ukázala v celé nahotě, že ČD prostě kvalitní marketing dělat neumí. A plně souhlasím s autorem článku, který se nepřímo ptá, proč takovou jízdenku prodává Lidl a pokladny ČD.
  Kdo na tom vydělá, budou podle mě i cetující. Cena je skutečně lákavá, tak proč si neudělat výlet vlakem. Teda, bude to všechno v pořádku, pokud skutečně ČD odhadly kapacitu vlaků a poptávku po jednotlivých relacích. Taky se může stát, linka Ostrava-Praha bude jen na stojáka a následná kritika bude pro ČD zdrcující.

 • Napsal arj, 16. 10. 2009 @ 11:47

  THR: souhlasím s autorem článku, který se nepřímo ptá, proč takovou jízdenku prodává Lidl a pokladny ČD

  Zřejmě je tam malý, ale podstatný překlep: “proč jízdenku prodává Lidl a ne pokladny ČD”. Já bych to chápal –
  1.pokladny ČD jsou jen na “nádražích”, a ještě ne všech (normální občan chápe pod pojmem “nádraží” všechno, kde zastavuje vlak) a nádraží jsou
  2. jen v některých obcích/městech a
  3. mnohdy mají s příslušnou obcí společný jen název katastrálního území.
  Naopak supermarkety jsou v každém městě s trochu vyšší pravomocí. Do supermarketů lidé chodí “povinně” (jíst se musí); na nádraží jen, když potřebují někam jet (kolik lidí vlastně jezdí vlakem “občas”?). Jinak si všimněte, že mnohé supermarkety třeba vyplatí u kasy hotovost na bankovní kartu – proč ty banky netrvají na tom, že si člověk musí dojít k jejich okénku nebo jejich bankomatu (kterých je taky v každém městě s trošku vyšší pravomocí několik).

 • Napsal Flintstone, 17. 10. 2009 @ 14:05

  dokonalej závěr :-)…a to čecháčkovství..jójo, takhle to prostě vážně chodí. Ty pokladny v lidlu, to je fakt na odstřel.. a jinak sleváčům a hlavně cestování a železnici zdar 🙂

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*