7 320 přečtení
Kvě 06 2010

Prezentace motorového vozu RegioShuttle

RegioShuttle, alias RegioŠuplík

V prvním květnovém týdnu 2010 se uskutečnily z pohledu veřejnosti poměrně kvapně uspořádané prezentace „nového“ motorového vozu Regioshuttle řady 650 DB. Tento vůz by se měl podle sdělení ČD, a.s. objevit (tentokráte už prý zcela určitě) na našich kolejích do konce roku 2011, to znamená za rok a půl.

Ponechme stranou, že rychlost, jakou se prezentace objevila na veřejnosti a její načasování, škodolibě ukazuje na „úplně zcela náhodný termín“ na nějž rozhodně neměla vliv právě probíhající akce firmy RegioJet. Jsem totiž přesvědčen, že pokud by nebylo alespoň reálného náznaku služeb konkurenčního RJ, s velkou pravděpodobností by opět bylo výběrové řízení potichu zrušeno a tím by postrádala smysl i jakákoli prezentace, resp. putovní výstavka vozidel.

Pojďme ale k samotné prezentaci, které jsem se zúčastnil jako běžný člověk z davu. Ostatně takto poznáte daleko více, protože před obyčejným člověkem se zpravidla toliko nepřetvařuje, neb i růžové brýle něco stojí.

Přijíždím před druhou hodinou odpolední na pražské hlavní nádraží (pro zlé jazyky: načas jako obvykle) a začínám se pídit po slibované výstavce. Nikde nic, tak se dotazuji jakéhosi vstřícně vzhlížejícího železničáře. „Jo pane, to musíte na Masaryčku, tady nic není“, dostává se mi odpovědi. Tak se tedy přesouvám na nedaleké Masarykovo nádraží. Tam mám štěstí. Nádraží je i přes množství havarijních podpěr přehledné, tak jedním pohledem zjišťuji, že nic není ani zde. Ale mám štěstí dvojnásobné. Na nástěnce visí plakátek, kde je malinkým písmem dole napsáno, že výstavka je na hlavním nádraží.

Tak se po 20 minutách opět ocitám na hlavním nádraží a hledám. Kdysi informace, následně překřtěné na ČD Centrum, dnes nabízí základní nebo i jiné odbavení. Česky pokladny. Konverze v moderní firmu probíhá dokonale, z WC babičky se stává operátorka sanitární keramiky, nicméně to mě požadované informace nepřinese.

Vycházím tedy na 1. nástupiště a mířím do míst, kde by něco mohlo být, tedy na nástupiště 1A. Po levici míjím tzv. Žabotlam, kdysi opravdu nadčasovou příměstkou elektrickou jednotku. Ta to asi nebude, si říkám v duchu, ale v dáli se cosi třpytí na světle. Přicházím blíže a vidím stroj řady 810. Tak ten to asi také nebude. Mezitím odjíždí již zmíněný žabák směr Beroun a hle: Desiro! Ale ouha, nikoli Desiro by Siemens, ale Desiro vršovické, což jest čtyřicetiletá Barča s jen o málo mladšími vozy …

Jakákoli cedulka chybí, intuitivně jdu po 1. peroně na opačný konec, minu poslední výstup z podchodu a v dáli vidím jakousi „najbrtí“ reklamu. Že by ono? Ale kdež, jen předvolební slibník ODS. A tu najednou mé 4 oči zahlédnou něco podezřelého. Za dalším ODS najbrtem a sedmero ještěrkami … ano správně! Kýžený „Regiošuplík“. Hurá, sláva, po 50 minutách hledání nalezen! No řekněte, není to úspěch?

Přicházím k motoráku, čekám horkou novinku a vidím to, co už nějakých 10 let běžně jezdí v okolí Železné Rudy. Ovšem pravda, oproti mixéru, čili hypermoderní Regionově je to přeci jen jiné kafe. Dokonce k předchozímu představení v Jihlavě motorák obdržel foliovou firemní uniformu vzor Najbrt, do které se převlékl během jediné noci. Je vidět, že když se chce, tak to jde.

Co k tomu napsat víc? Putovní výstavka byla statická, takže dojmy ze svezení popsat nemohu, nicméně protože se jedná o vozidlo poměrně „profláknuté“, tak mohu čestně prohlásit, že oproti již zmíněným Regionovám se jedná o výrazný krok vpřed, kdy nejen rychlost (120 km/h oproti 80 km/h), ale zejména značná akcelerace, dokáží udělat s jízdními dobami více, jak nesmyslné „žehlení“ oblouků. Nevýhodou je momentální absence vlečného vozu, která se v zahraničí řeší spřahováním hnacích vozidel do dvojic, trojic, ale i čtveřic. V Praze představený model měl uspořádání sedadel v interieru 2+2, ale existují i varianty s uspořádáním 2+3 nebo 2+0, kde 0 znamenají skládací sedačky a je zde tím pádem možná značná přeprava jízdních kol, lyží, či jen stojících cestujících. Taktéž vůz v Praze byl vybaven automatickým centrálním spřáhlem, ale existují i vozidla s klasickými nárazníky a šroubovkou. Jaké řešení bude zvoleno v případě ČD, není autorovi bohužel známo.

Věříte tomu, že tyto vlaky opravdu vyjedou na naše koleje?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

I přes výše uvedené nedostatky proběhlé akce, mohu s klidným svědomím napsat, že deklarovaný směr obnovy vozidel Českých drah je správný a i přes morální stáří pořizovaných vozidel (14 let), budou tato v současném vozidlovém parku našeho majoritního dopravce působit jako návštěva z jiné galaxie. Nezbývá než si přát, aby tentokráte k avizovanému kontraktu už skutečně došlo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (7 votes cast)
Prezentace motorového vozu RegioShuttle, 4.0 out of 5 based on 7 ratings
Share


Autor:


9 komentářů

 • Napsal Pavel Balcar, 6. 5. 2010 @ 11:39

  To už neumí v této republice někdo vyvinout a vyrobit za ty miliardy něco na co by svět čuměl …?? Chudáci ajzboňáci musí koupít 16 let starý vehikl. Nebo zase někdo někam sype..??

 • Napsal Ludek V., 6. 5. 2010 @ 14:55

  Jestli RS1 nebo Desiro,… obě jsou z konce 90.let min. století. Takže je vlastně jedno, čím nakonec nakrmíme železničáře!

 • Napsal Franta, 6. 5. 2010 @ 15:51

  Když námi vyráběné motoráky pro finsko jsou vysokopodlahy a přece se nebudeme opičit po Slovensku, které nakoupilo stavebnice pro TEŽ a tratě v okolí Popradu. Zbytek si podle dokumentace vyrobili sami. Alespoň měli práci pro své lidi. Tady to nejde, protože jednotky ŽSSK jsou moc kapacitní, proti zadání (88 oproti 70). Ach jo.

 • Napsal Happy, 7. 5. 2010 @ 0:23

  Článek je zmatečný a dosti nepřesný. Bohužel. Fotky z Jihlavy zde: http://transverzala.ic.cz/fotogalerie/RS1_prezentace%2004_05_10/index.html

 • Napsal Michal Skala, 7. 5. 2010 @ 10:25

  Happy, abych se poučil, mohu prosím vědět v čem je článek nepřesný? Děkuji.

 • Napsal Happy, 7. 5. 2010 @ 23:04

  Co se mně na tom nepozdává? Třeba toto: “a i přes morální stáří pořizovaných vozidel” Co je na nich panebože morálně zastaralého? Motory budou splňovat emisní normu IIIb. Je ta snad morálně zastaralá? Asi ne… Vozidlo je nízkopodlažní, má klimatizaci… Je na tom snad něco morálně zastaralého?? Opět ne. A ukaž mně, který výrobce má 65% nízkopodlažní části? He? Že jich asi je… To, že se vozidlo vyrábí již přes desetiletí, tak to vůbec neznamená, že je morálně či technicky zastaralé! Morálně zastaralé by to bylo, kdybychom koupili dnes další 843, Dm12 atd. To by byly morálně zastaralá vozidla. Čili si neplést jablka s hruškami.

 • Napsal Michal Skala, 8. 5. 2010 @ 0:05

  Aha, tak to si jenom nerozumíme. Já nikde nepíšu, že je to špatný krok. Dokonce si myslím, že se jedná o jedny z nejlepších motoráků této kategorie, když nebudu brát v úvahu řadu DB 642.

 • Napsal Vozka, 21. 5. 2010 @ 3:17

  Já se musím, bohužel, přiklonit k tomu, že je ostudné, že něco takového, při naší tradici a zkušenostech, neuméme vyrobit sami. Slavné MD, vláda a další mohly už před mnoha lety zadat vývoj a výrobu nových motorových vozů včetně elektrických. A dalo by se to i vyvážet. Hlavní je, že by byla zase zaměstnanost a krize a zadlužení by bylo zase o něco sneitelnější.
  Jinak u těchto vozů mně zásadně vadí sedadla za sebou jako v autobuse, nepříjmené, nepohodlné, nešikovné. Sedadla bez opěradel je opět súpíš tramvaj ane vlak. Vnitřní prostory ů tedy oddíly od představků oddělit dveřmi. To má dnes i ta 810. k čemu klimatizace, když průvenm vše profoukne. To je jen topení pánubohu do oken. Sedačky ba také měly být poněkud pohodlnější a širší. Pro tolik lidí a zejména u vakuového WC jsou nutné 2 záchody. Jak vím z cest, už jen v v 853 a 4, kde je jen 48 sedadael a obsazení je tak dvoutřetinové, je jedno WC skoro trvale obsazené a nedejbože, když je porucha. WC a voda, čistota a hygiena už u nás musí být základem. to je vyspělost civilizace a také proto lidé dosta často vlak preferují před busem.
  Rovněž tak situování sedadel tak, aby se člověk díval dostěny či příčky je ostudou a to je i v rychlíkových vozech i v 1. třídě. prostě šetření za každou cenu. Očekávám, kdy se bude uvažovat, že i život člověka je nerentabilní, moc drahý, tak povinně vyhyneme. A co se týče designu, taky nic moc. Prostě i ta 810 mně zvenk upřijde taková milá, roztomilá, ale u tohoto motoru mně vzhled nějak neoslovuje. I když se mnou možná mnozíá nebudoíu souhlasit, naše designerská škola avzhled tramvají, lokomotiv, vozů připadá podstatně hezčí a i řemeslně lépe provedený. Stačí porovnat naše parní lokomotivy, T5, T3, staré tramvaje v Praze, Brejlovce, bardotku, Hurvínky, lochnesky atd.

 • Napsal arj, 21. 5. 2010 @ 12:06

  Pavel Balcar: “To už neumí v této republice někdo vyvinout a vyrobit za ty miliardy něco na co by svět čuměl”
  Vozka: “… je ostudné, že něco takového, při naší tradici a zkušenostech, neuméme vyrobit sami … dalo by se to i vyvážet … Stačí porovnat naše parní lokomotivy, T5, T3, staré tramvaje v Praze, Brejlovce, bardotku, Hurvínky, lochnesky”

  Nechci Vám, pánové, brát iluze, ale …
  Kolik vlastně stojí vývoj kolejového vozidla?
  Jak se náklady na vývoj pak projeví v cené jednotlivého kusu?

  A co se týká těch “skvělých čs.výrobků, celým světem obdivovaných” … je pravdou, že mnoho našich lokomotiv se vyváželo do celého světa – kromě CCCP a dalších zemí RVHP (kde až do r.1990 fungoval “směnný obchod”, nikoliv placení penězmi) se vyváželo ještě do Iráku, Iránu a Libye (tyto státy nesplatily dluhy vůči ČS dodnes) a před válkou do Jižní Ameriky.
  Po roce 1990 se povedlo vyvézt nějaké tramvaje – ale ty musí splňovat “městské normy” a ty motoráčky do Finska – víte ještě o něčem jiném?
  Snad jediná skutečně obdivovaná mašina je jedničkový Albatros.

  A na trhu “dálkových” vlaků je situace ještě horší – ten má v Evropě obsazený pár výrobců, kteří “si sami dělají” mezinárodní normy. Není to tak dávno, kdy Španělé vyrobili vlastní EC vagony, které ovšem mohly jezdit jen kousek za francouzskou hranici. Mezinárodní monopolisté (2 z nich sídlí ve Francii) zdokladovali, že ty vagony nevyhovují normám UIC argumenty typu madla u dveří přesahují povolené profily.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*