10 465 přečtení
Zář 03 2018

Možnosti rozvoje Kozí dráhy

Kusé nástupiště Kozí dráhy v Děčíně.

Tento článek se pokouší stručně popsat, jaké přínosy by mělo obnovení provozu na Kozí dráze z Děčína přes Telnici a Krupku do Oldřichova. Na této trati byl pravidelný provoz vlaků zastaven již před 11 lety, a tento krok je dodnes považován za velmi kontroverzní.

Stávající stav

V úseku Děčín – Telnice je trať udržovaná a teoreticky sjízdná. Naopak v úseku Telnice – Oldřichov u Duchcova je trať momentálně zcela nesjízdná, v některých místech už zarůstá náletovými dřevinami, leckde chybí i šrouby nebo části výhybek. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na této trati má zavedenou nepřetržitou výluku, zatím všechny pokusy o obnovu provozu na trati skončily neúspěchem. Hodně propíranou kauzou byl pád kamení na trať poblíž Děčína připisovaný údajné nestabilitě svahu nad tratí. Někteří kritici však tento důvod zpochybňují, a vidí za tím snahu za každou cenu zabránit obnovení provozu.

Zarostlé koleje na zastávce Krupka město.

Oficiální postoj Ústeckého kraje je pro obnovu turistického provozu o víkendech, nicméně Ústecký kraj podmiňuje objednávku vlaků obnovou trati. Nicméně, aspoň podle posledních vyjádření a reálných činů, se SŽDC k tomu příliš nemá. Je otázka, zda politický tlak na obnovu trati je dostatečný.

Přínosy turistické

Město Krupka je nechvalně proslulé nepřizpůsobivými obyvateli. Ti však obývají pouze dvě ulice – Karla Čapka a Dukelských hrdinů. Málokdo v Česku ví, že v Krupce a okolí existují také zajímavá a hezká místa. Několik jich vyjmenuji níže:

 • historické centrum města (podél Husitské ulice)
 • hrad Krupka
 • štola Starý Martin
 • bazilika Panny Marie Bolestné (Bohosudov)
 • lanovka na Komáří vížku

V neposlední řadě je v okolí Krupky široké množství turistických tras vedoucích na hřebeny východních Krušných hor.

Hrad v Krupce.

I přes nefunkčnost Kozí dráhy je město Krupka napojeno na železniční síť. Nachází se zde nádraží Krupka-Bohosudov na hlavní trati Ústí nad Labem – Chomutov. Vlaky zde jezdí každou hodinu, ve špičkách pak každou půl hodinu, což činí z tohoto místa důležitou zastávku příměstské vlakové dopravy kolem Ústí nad Labem. Nádraží se však nachází v průmyslové čtvrti, daleko od centra města. Není až tak problém vzdálenost, jako spíš vzhled okolí nádraží. Místní jsou na to zvyklí, ale když si to prohlédne turista po výstupu z vlaku, tak nadšený rozhodně nebude. Kdo ví, jestli se neotočí zpátky na vlak…

Cesta průmyslovou čtvrtí od nádraží do centra Krupky.

Naopak okolí stanic na Kozí dráze je většinou klidné a přívětivé, jedná se o rezidenční oblasti s rodinnými domy. Zastávka Krupka město se dokonce nachází na okraji parku. Vzdálenosti k turistickým cílům jsou od Kozí dráhy mnohem kratší. Třeba stanice lanovky na Komáří vížku se nachází jen 150 metrů od zastávky v Bohosudově, od zastávky Krupka město se historické centrum města s hradem nachází jen 600 metrů daleko. To vše může přispět k tomu, že turista si z Krupky odnese mnohem lepší dojem.

Dolní stanice lanovky na Komáří vížku, jen 150 metrů od Kozí dráhy.

Víkendový vlak, vedený třeba historickým motorovým vozem, má daleko větší šanci vzbudit zájem veřejnosti než obyčejný příměstský vlak, kterým se cestuje do práce nebo do školy. Cestující takové víkendové spojení vnímají jako unikát, jako něco navíc, další zážitek. I z pohledu podpory cestovního ruchu má tedy vlak po Kozí dráze větší potenciál než příměstský vlak po hlavní trati.

Obnova Kozí dráhy by mohla také podpořit rozvoj malého a středního podnikání ve městě, zejména restaurací a penzionů.

Kolem Kozí dráhy se však nenachází jen Krupka, ale i třeba zámek v Jílovém, lyžařské středisko Zadní Telnice nebo vodní nádrž Barbora. I pro tyto místa by obnovení provozu byla vítaná vzpruha.

Přínosy pro dojížďku

Od zastavení provozu na Kozí dráze došlo ke kritickému nárůstu automobilové dopravy na silnici č. 13 v úseku Libouchec – Děčín, a to i přesto, že vlaky byly nahrazeny autobusy. Podle intenzit dopravy z roku 2016 projede nejvytíženějším úsekem přes děčínskou čtvrť Bynov až 12 998 automobilů – to je dvojnásobné množství oproti dálnici D8 v přeshraničním úseku do Německa. Když se podíváme na interaktivní mapu, vidíme, že počet vozidel klesá s rostoucí vzdáleností od Děčína. Z toho jasně vyplývá, že provoz aut je zejména lokálního charakteru a má charakter dojížďky.

Tato alarmující dopravní situace, která je politiky a také leckterými odborníky naprosto ignorována, vede až k těmto zoufalým protestům:

Tento dům ničí značný provoz tolerovaný státem (Libouchec).

Vzhledem k charakteru automobilové dopravy kolem Děčína není možné řešit situaci nějakým obchvatem, protože cesty autem začínají v samotném Jílovém či Libouchci. Chceme-li zlepšit kvalitu života v údolí Jílovského potoka, musíme nabídnout alternativní způsob dopravy. Autobusy sice jezdí, ale k řešení situace, aspoň podle statistik, příliš nepřispívají.

Jako zajímavé řešení problému se nabízí právě Kozí dráha. Avšak aby o vlaky byl opravdu zájem, musí mít nějakou přidanou hodnotu. Ať už jde o rychlost, kterou by bylo záhodno zvýšit, nebo také o zásuvky, Wi-Fi a další vymoženosti dnešní doby. Naprosto nezbytnou podmínkou je integrace do systému DÚK (Doprava Ústeckého kraje). V případě splnění těchto podmínek může být Kozí dráha spolehlivou, stabilní a využívanou součástí příměstské dopravy v okolí Děčína.

Motorová jednotka RegioShark splňuje všechny dnešní požadavky.

Kozí dráha má naprosto ideální polohu zastávky v centru Podmokel. Přímo u ní se nachází vchod do obchodního centra v bývalém pivovaru. Poblíž se nachází také magistrát města, divadlo a několik škol. Je opravdu velká škoda, že tento potenciál zůstává dosud nevyužit…

Železniční zastávka před vchodem do OC Pivovar.

 

Závěr

V pátek 5. října a v sobotu 6. října proběhnou komunální volby. Ptejte se kandidátů, jak se staví k problému Kozí dráhy, zda jako zvolení zastupitelé budou usilovat o obnovu provozu. A to nejdůležitější, o co vás prosím – přijďte k volbám!

Tyto strany nedoporučuji volit – viz bod 4.

 

Použité zdroje

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.9/5 (10 votes cast)
Možnosti rozvoje Kozí dráhy, 4.9 out of 5 based on 10 ratings
Share


Autor:


13 komentářů

 • Napsal Domažličák, 5. 9. 2018 @ 7:49

  V Děčíně je neznámý obrovský tlak na zrušení dráhy. Díky tomuto tlaku v Děčíně neexistuje žádná politická strana, která by si troufla obnovení trati podpořit. Je sice pěkné, že děláte politickou agitku, koho nevolit, ale já se ptám: koho tedy volit? Jediná strana, která si v minulosti troufla Kozinu podporovat bylo KSČM, ale ti mají dnes dokonce svého zástupce na kraji v dopravě a nic pro Kozinu nedělají spíše naopak. Kozina je čisté politikum a politikům jde jen o jedno: o koryta respektive o peníze. Voliči politiky zajímají jen do datumu voleb, aby se dostali ke korytům a dál už je zajímá jen se z toho koryta pořádně nažrat a v Děčíně jim dává nažrat klika, co má zájem na zrušení Koziny. Takové je status quo.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +17 (from 31 votes)
 • Napsal Tadeáš Richter, 5. 9. 2018 @ 17:39

  Tak za prvé odmítám tvrzení, že dělám nějakou politickou agitku. To ani není cíl tohoto článku. Chtěl jsem akorát ukázat, jaké výhody by mělo obnovení provozu na trati. To, že poukážu na nějakou stranu, která je proti obnovení provozu, není agitka.

  Za druhé – letos kandiduje v komunálních volbách mnoho zcela nových uskupení. Pochopitelně si od nich nemůžeme slibovat zázraky, ale mohou vyvíjet nátlak na obnovu. Pak třeba tu vizi přijmou i stávající strany, aby měly více hlasů.

  Je to jen a jen na občanech. Máte vlastní hlavu, tak ji používejte.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +9 (from 25 votes)
 • Napsal Domažličák, 6. 9. 2018 @ 6:06

  Jestli chcete trati opravdu pomoct a nejste bohatý ekonomický subjekt, co má na to, aby si závazně na Kozině objednal dopravu nebo si rovnou požádal o její odkoupení, můžete udělat jen jednu účinnou věc, která by politiky přiměla změnit svou předvolební strategii. Založit občanské sdružení a nalákat do něj místní lidi. Přes to sdružení pak šířit mezi ostatní občany osvětu o přínosnosti Koziny. Ale musíte být velmi aktivní a dostatečně přesvědčivý, abyste zaujal velké množství obyvatel, aby se nějaké politické straně vyplatilo si záchranu Koziny dát jako politický program do voleb. Nevím o žádné ani malé straně, která by záchranu Koziny měla ve svém programu, což znamená, že i kdyby vyhrála taková, co přímo cyklostezku nepodporuje, může ji bez okolků začít podporovat ve chvíli, kdy bude zvolena, což s největší pravděpodobností nastane. Cyklostezka totiž představuje narozdíl od dráhy přísun dotací z EU, které dostatečně naplní politická korýtka, o které jde politikům především.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 16 votes)
 • Napsal Pán, 6. 9. 2018 @ 14:40

  Vzhledem k tomu, že trať už jednou zprovozněna byla a zájem byl velmi malý(tedy kromě nějakého svátku)a kolem domu mi jezdil a otravoval prázdný vlak,je jedině dobře že se provoz zastavil.Sám jsem s dětmi jedou jel a v dostupném okolí není nic zajímavého,tedy až na předraženou komáří vížku.Je mi jasné že hlas jedince nic neznamená,ale i tak si myslím, že obnovení provozu bude jen vyhození peněz, které by se daly použít na užitečnější věci…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -17 (from 43 votes)
 • Napsal Kubík, 7. 9. 2018 @ 16:15

  AD Pán. Pro každého je vyhození peněz něco jiného, je však s podivem, že většinou když někdo chce bít železnici píše o “vyhozených” penězích. Možná se to chce jen víc dívat do okolí a pak psát o tom, že tam nic není. Největší vyhození peněz bylo zavření Kozí dráhy, které bylo zdůvodněno, že tam “nikdo” nejezdí, dosud tak argumentuje v Záhadách lokálek i současný hejtman, nikdo nevidí příčiny, které vedly k cílenému vyprazdňování vlaků- došlo k radikálnímu omezení vlaků již pár let před rokem 2007, jízdní řády byly nepoužitelné, takže nad tím se zamyslete. Je zajímavé, že argumentujete, že Vás vlak rušil. Mě zase ruší noční lety letadel či jízdy kamionů na všech myslitelných silničkách, stejně tak mě ruší bezohlední cyklisté, kteří mnohdy neznají ani pravidla provozu. ale nebojuji proti nim jako nepřátelé železnice politicky.Že si dá likvidaci do programu KDU Čsl mě překvapilo, byla to kdysi “lidová” strana..U Top mě to nepřekvapuje, na všech úrovních jsou proti kolejové dopravě.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +13 (from 25 votes)
 • Napsal Domažličák, 8. 9. 2018 @ 6:29

  Pane Páne, to obnovení Koziny, o kterém mluvíte bylo mírně řečeno k ničemu, protože vlaky nejezdily tak, jak by to bylo potřeba. Je to jako kdybyste v rybníce choval krávy a divil se, že ty krávy pošly a kvůli tomu vypustil rybník, protože je podle vás k ničemu. Než se na Kozině záměrně změnil jízdní řád na nepoužitelný, jezdily na trati motoráky s vlekem a byly plné, poté jezdily bez vleku a byly ke zlosti objednatelů dopravy stejně plné (osobní zkušenost). To je provoz, který musíte zohlednit. Aby byly vlaky použitelné, musí jezdit tak, aby vyhovovaly lidem. Turistický provoz má tu obrovskou nevýhodu, že je lidé používají nárazově a naprosto nevyzpytatelně: někdy vlaky praskají ve švech a jindy jsou prázdné. Píšete, že Komáří Vížka je předražená. A není to nejlepší reference? Těžko by si mohli dovolit jí předražit, kdyby nebyla oblíbená a lidi by na ní nechodili.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +8 (from 22 votes)
 • Napsal J. Bubla, 8. 9. 2018 @ 12:40

  Kozina zašla sama pro nezájem cestujících, kdy počet personálu vlaku mnohdy převyšoval počet cestujících. Všechny tyhle tužby jsou vlastně jen voláním po hodně drahém sezónním kolotoči za veřejné peníze.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -6 (from 28 votes)
 • Napsal Kubík, 8. 9. 2018 @ 21:22

  Panové Páne a Bublo, je zajímavé, že jste na tento web začali přispívat až nyní. Reakce přesně vystihl autor článku, že proti této trati pracují systematičtí ničitelé. Navíc ani nechápete novou dobu, kdy se rapidně změnil pohled veřejnosti na železnici v její prospěch. A to zvláště v okolí měst, což je případ i Děčína, Teplic či Ústí. Již dávno nežijeme v “Báječných letech s Klausem.”

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +12 (from 28 votes)
 • Napsal Filip Kuliš, 10. 9. 2018 @ 15:36

  Pane Bublo, nemáte pravdu. Příčinou vylidnění vlaků nebyl nezájem lidí o dopravu (minimálně v úseku do Libouchce, ale i dále), ale naprosto nevhodně použitý taktový jízdní řád. Pak už to šlo samo. ITG je vhodný a výborný nástroj do úplně jiných poměrů, než na trať Děčín – Oldřichov.

  Pán: Já toho tedy vidím ve východním Podkrušnohoří podstatně více, než jen Kněžiště.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 15 votes)
 • Napsal Tomáš Tužín, 13. 9. 2018 @ 23:54

  Předem díky autorovi za dobře napsaný článek. Měl bych tyto stručné komentáře:

  1)Komunální politika v Děčíně – stálo by zato vyzpovídat všechny relevantní strany v Děčíně, jaká je jejich celková vize dopravní obslužnosti regionu (otázka č. 1) a jak do této vize zapadá či nezapadá Kozí dráha (otázka č. 2). Po 12 letech strávených v komunální politice ve městě, které je nejen prakticky stejně velké jako Děčín, ale je dokonce i partnerským městem Děčína (to jsou ty paradoxy …), mám zkušenost, že názory stran mohou mít velmi různorodou podstatu. Může jít třeba jen o to, že v nějaké straně opravdu nemají nikoho, kdo by dopravě rozuměl, takže tam cyklostezku chtějí jen proto, že to kdesi slyšeli a připadlo jim to dobré. Může jít ovšem i o to, že strana je pod silným vlivem nějakého lobby, a kope za nějaké úplně jiné (myšleno vyšší) zájmy. Podpora cyklostezky na úkor obnovy tratě tak může být způsobena různými faktory, počínaje naivitou, přes hloupý fanatismus nějakého jednotlivce a konče možným zájmem vlivných lobby. Asi prvním krokem by mohlo být zjištění, kdo hraje jakou hru. Po tomto zmapování by mělo smysl vážně oslovit a pokud možno získat na svou stranu ty subjekty v místní komunální sféře, které nemají na budoucnost tratě jasný názor, případně mají názor sice negativní, vycházející ovšem spíše z neinformovanosti, takže je šance, že svůj názor budou ochotni změnit, pokud dostanou nové, kvalitní informace.

  2) Než zakládat nové občanské sdružení, což by bylo náročné, tak je podle mě lepší využít už dnes existující a funkční místní spolky, pokud je šance, že by se tématu mohly ujmout. Výhodou je to, že by nebylo nutné hledat lidi, protože spolky už tyto lidi mají. Dále každý nový subjekt je sledovaný těmi stávajícími s jistým despektem („o co jim jde…?“). Nezřídka dobré myšlenky nezískají podporu jenom proto, že s nimi přišel zrovna někdo, s kým se někdo nechce kamarádit … Bylo by dobré tato principiální nedorozumění omezit.

  3) K panu Pánovi a Bublovi – škoda, že z vašich slov vyplývá jen to, co je všechno na trati špatně a jak že se nevyplatí, ale jaksi už nevyplývá žádná rada, co tedy udělat se zoufale přetíženou silnicí I/13 od Jílového do Děčína. Budiž Vám nápovědou to, že železnice má smysl tam, kde jsou nejsilnější přepravní proudy, které není schopna kapacitně řešit silniční doprava. Sčítání ŘSD jednoznačně prokazuje, že úplně nejsilnější dopravní zátěž v okolí Děčína je právě na silnici I/13 směr Jílové. To má samozřejmě velmi negativní dopady zejména na samotné město Děčín. Pokud tedy podle Vás nemá na této trati smysl provozovat regionální osobní vlaky, tak potom by tedy nemělo smysl provozovat regionální osobní dopravu ani na žádné jiné trati v okolí. Je to Vaším cílem? Nebo se Vám zdá být dopravní situace na silnicích v okolí Děčína v pořádku a vyhovující?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 15 votes)
 • Napsal Zdeněk Machala, 17. 9. 2018 @ 15:27

  Naše sdružení Změna pro Děčín podporuje cyklostezku, přestože názor našich kandidátů není 100% jednotný. Situace je taková, že menší obce na trati by rády zachovaly železniční spojení jako jeden z prvků své významnosti. Jedním z jejich argumentů je fakt, že nákladnou opravu trati by platil stát (SŽDC) a provoz kraj. Ale to jsou také naše peníze. Město Děčín se ztráty jedné zastávky až tolik nemusí obávat a přínos cyklostezky je zřejmý – v Děčíně je úspěšně vybudována na sever, jih i východ, ten směr západ by musel s Kozí dráhou sousedit. Budováním stezky by došlo k zachování této liniové stavby ve vlastnictví státu a zabránilo se postupné devastaci drážního spodku. Ano, bylo by hezké, kdyby byla trať v provozu a vydělala si na sebe, ale to není reálné. Cyklostezka přinese život i řadě drážních objektů a podpoří turistiku více, než sezónní víkendové vlaky.
  Zdeněk Machala

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 23 votes)
 • Napsal Domažličák, 18. 9. 2018 @ 8:08

  Vážený pane Machalo, velmi si vážím Vaší odvahy jít se svým názorem na tento web, který je znám záporným postojem k rušení Koziny značné části čtenářů. Dovolte abych Vám vysvětlil, proč je tato část čtenářů proti rušení a cyklostezce.
  Tato lokálka patří jednoznačně k nejpotřebnějším lokálkám s největším přepravním potenciálem u nás. A to nejen v osobní dopravě turistické i každodenní, ale i v nákladní. Silnice I13 mezi Děčínem a Jílovém je jednou z nejpřetíženějších silnic první třídy u nás a Kozina je jediná možnost, jak této silnici a i obyvatelům kolem ní ulevit. A jako podnikatel v železniční dopravě si troufnu tvrdit, že spolu s Prachovickou lokálkou je Kozina jediná, která by si na svůj provoz dokázala vydělat a nebyla by ztrátová. Samozřejmě ale né pod správou SŽDC, které na každý kilometr trati rozpočítává své vnitřní astronomické náklady a každá i sebemenší údržba i oprava stojí až 10x víc, než by stála řádného hospodáře. Kdyby bylo možné tuto trať získat, hned bych si ji vzal a provozoval. Tato trať má totiž úplně nový svršek a je v bezvadném stavu. Všechny závady na trati byly SŽDC vymyšleny, aby mohla být trať udržována v neprovozním stavu. A ty závady, které na ní jsou nyní vznikly jako důsledek neprovozování. Na některých místech je dokonce nejnovější koridorový svršek. Možná právě o to SŽDC jde, aby tento nový svršek mohli vytrhat a použít jinde. Dokud trať nebude zrušena, nemohou si svršek jen tak vytrhat.
  Kdyby Vám skutečně šlo o blaho Děčína, bojoval byste za trať alespoň v úseku Libouchec – Děčín, kde tato trať může krásně sloužit jako rychlá předměstská dráha, čímž by obyvatelům Jílového a Libouchce a popřípadě v návaznosti na přípojné autobusy i Petrovic a Tisé poskytla velmi rychlé a komfortní spojení s Děčínem a významně by ulevila provozu na I13.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 19 votes)
 • Napsal Vozka, 20. 9. 2018 @ 2:05

  Pane Machalo, nezlobte se, ale musím říct, že celé problematice nerozumíte a můžete svými požadavky na zrušení tratě napáchat dost škod a nevratných. Možná nevíte, ale je tu např. snaha zabrat značné plochy volné krajiny pro jakousi jakoby průmyslovou zónu a napojit to vše na dálnice a další silnice a přispět tak k další devastaci krajiny, jejímu ohřevu, dalšímu snižování schopnosti zadržování vody a hlavně ka dalšímu zvyšování zátěže na stávajících silnicích a tím i zase tlak na další rozšiřování silnic apod. Přitom právě vše by šlo řešit umístěním na plochách kolem železnice, kde dříve již byly stavby pro průmysl, samozřejmě s tím, že by vše bylo na menší ploše, šlo se do podzemí a do výšky (např. Chvojno, Libouchec, Teplice a další. No a dopravu by obstarávala v prvé řadě železnice, čili tato trať. Takže nemusím vysvětlovat a zdůrazňovat, co je potřebné a proč. Navíc na celé této trati byla řada zdrojů a cílů nákladní dopravy, řada vleček. Takže to je nutné obnovit právě pro snížení náporu na silnice a na krajinu a hlavně na zdejší lidi. Železnice to převezme relativně s minimálními dopady, levně a s minimálními rušivými vlivy na okolí. Dále je to trať, která má velký potenciál v osobní dopravě, i když si to nemyslíte. Jde nejen o obytné oblasti, ale také o dopravu typu rekreačního, obsluhuje jiné oblasti ve směru na Ústí a děčín než spodní hlavní trať a dokonce lépe a blíže sídlům. Byla využívána silně, do doby než se zcela záměrně usilovalo její znevýhodnění a o její zrušení a tak dostali někteří pracovníci příkaz, aby jízdní řád byl vytvořen tak, aby to bylo pro cestující nevýhodné. Někteří kvůli tomu odešli a nenechali si to pro sebe, jiní plnili příkazy a nic se nestyděli. To celé bylo hlavně za jistého pana Šulce a ODS, která nekriticky vždy podporovala silniční dopravu a my všichni na to doplácíme a platíme to jak ve financích, tak ve zdraví. Čili zvažte, prosím, změnu svého názoru a podpořte naopak obnov provozu a převod nákladní dopravy na kolejové trasy. Jezdit na kole můžete kdekoliv, a i na silnicích, na kterých se může radikálně snížit provoz. Ale hlavně si dávejte pozor na ty, kteří bez řádných argumentů lidem vymývají mozky pro své zájmy a kšefty.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +10 (from 24 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*