24 999 přečtení
Srp 19 2012

Mattoni jede

Vlak míjí chaty v Radošově

15. srpna 2012 se na našich kolejích udála věc, o které tvrdili fandové železnice ještě v květnu tohoto roku, že se jedná o nesmyslný sen těch, které které tato skupina ráda nazývá jako „ultrašotouši“. 15. srpna byl totiž ten slavný den, kdy poprvé na české koleje vyjel NEx Mattoniexpress v trase Kyselka u Karlových Varů – Mostkovice u Prostějova.

Tomuto stavu předcházela dlouhá jednání a hlavně ekonomické propočty všech zúčastněných stran, z nichž jednoznačně vyplynulo, že železnice je schopna plně nahradit dnes všemožně podporovanou automobilovou dopravu. Práce na zakázce ukázaly, že tato přeprava dokáže být nejen ekonomicky srovnatelná, ale také stejně flexibilní a rychlá, jako kamionová doprava.

Vlastnímu zahájení přeprav však předcházela zcela zásadní věc, a to oprava patnáct let nepoužívané tratě Vojkovice – Kyselka. Původní lokální trať, od roku 1935 vlečka, se postupem času přeměnila v les, u hřiště v Radošově dokonce v tribunu a skládku všeho nepotřebného z uklizených zahrádek v okolí. Naštěstí trať měla veliké štěstí v tom, že nebyla úředně zrušena, zůstala stále papírově železnicí, ač nefunkční. Dokonce se jí vyhnulo i cyklostezkařské šílenství, byť by jako jedna z mála cyklostezek u nás, měla i trochu smysl. Nicméně díky tomu všemu rekonstrukce této téměř 9 km dlouhé tratě stála vskutku pouhých 10 milionů korun, protože nebylo nutné velmi složité papírování, neb jak mnozí vědí, papírová obnova na úřadech je mnohem a mnohem dražší, jak fyzická rekonstrukce stavby.

Možná největší šok mnohým způsobil fakt, že nositelem železniční zakázky je jeden z nejvýznamnějších autodopravců v ČR, firma Hanazlík. Samotná přeprava však probíhá ve spolupráci s národním železničním dopravcem ČD Cargo, který zajišťuje transfer nákladního expresu téměř přes celou republiku, a to z Chomutova do Prostějova. Poslední míli i vlakotvorbu na obou koncích přepravy zajišťuje firma Hanzalík svými náležitostmi. Dokonce byla i založena „železniční dcera“ kamionové firmy Hanzalík, na jejíž licenci vlaky jezdí.

Vlaky křižují Českou republiku několikrát týdně, jejich přesný počet se bude odvíjet podle momentálního obratu firmy a „žízně zákazníků“, čili čím více budete pít Mattonku, tím více vlaků si vyfotíte 🙂

Pokud se vše podaří, jak si všichni zúčastnění na projektu přejí, může díky této přepravě z našich silnic zmizet až 400 kamionů měsíčně. Jistě uznáte, že to rozhodně není nezajímavé číslo. Bez zajímavosti také není fakt, že se na přepravě Mattonky po železnici začínají zviditelňovat určití politici. Nicméně na realizaci zakázky jakékoli jejich konání nemělo naprosto žádný vliv a veškeré záležitosti byly v režii výhradně Karlovarských minerálních vod a firmy Hanzalík, respektive jejich partnerů a subdodavatelů.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (9 votes cast)
Mattoni jede, 4.7 out of 5 based on 9 ratings
Share


Autor:


14 komentářů

 • Napsal HJ, 19. 8. 2012 @ 21:07

  Pane Skalo k fotografii “Přijezd prvního nákladního vlaku do Kyselky”, jde skutečně o první vlak z odpoledne 12.8.2012, nejde o foto pořízené až o den později ?

 • Napsal odpůrce KMV, 24. 8. 2012 @ 9:23

  Za nechutnou reklamu “… čím více budete pít Mattonku, tím více vlaků si vyfotíte …” na produkty těch italských lotrů zneužívajících jméno zakladatele a budovatele nejen zdrojů minerálky, ale především jejich vinou nyní totálně zdevastovaných lázní v Kyselce, by si autor tohoto článku měl minimálně dát pořádnou facku přes celou hubu: proč autor místo toho pseudoreklamního žvástu raději neupozorní například na iniciativu, podle níž by KMV měly dávat z každé prodané láhve minerálky nějaký malý obnos na záchranu a obnovu právě jejich vinou zničených lázeňských objektů?

 • Napsal Domažličák, 24. 8. 2012 @ 15:29

  Vážený KMV, Vaše rozhořčení plně chápu a vzácných lázeňských budov je mi také líto, nicméně pletete hrušky s jablkama. Pít Mattoni lidé rozhodně kvůli budovám nepřestanou stejně jako nepřestanou pít Gambrinus i když je to chemický patok, co nikomu nechutná. A proto co je lepší: aby se omezovaly kamiony, který mají svůj podíl na vibracích v silnici, poškozující budovy a převést alespoň část přeprav na železnici nebo to na věky věků nechat v kamionech? Už tohle je od majitele Mattonky velký posun ku prospěchu místních lidí i lázní. Kdybyste ho raději za to velebili místo pranýřovali, třeba byste k sobě cestu našli a nakonec by svolil i k pomoci těm budovám.

 • Napsal odpůrce KMV, 24. 8. 2012 @ 22:05

  Pro Domažličáka – a asi nejen pro něho:
  Zjevně žijete v hlubokém bludu: já jsem přece nekomentoval negativně to, že ti italští lotři a jejich čeští přisluhovači převádějí část dopravy minerálky ze silnice zpět na železnici (dlužno ovšem dodat, že nikoli z vlastního přesvědčení, ale především díky Hanzalíkovi a Šatavovi), a dokonce jsem přitom ani nekritizoval, že právě tím kamuflují svůj laxní a devastační přístup k lázním v Kyselce, které mezitím za dobu, kdy je sice vlastní, nechali zcela zchátrat a pouze tyli a i nadále bezostyšně tyjí z českého přírodního bohatství: mně vadí (za této situace těžko pochopitelná) reklama, kterou do textu (možná jen z hlouposti a neúmyslně) vmontoval jeho autor ve výsledku vlastně k další podpoře zisků těch lumpů bez toho, že by jejich odstrašující přístup k nakládání se získaným majetkem zároveň aspoň odsoudil a propagoval naopak veřejný odpor proti němu!

 • Napsal Michal Skala, 24. 8. 2012 @ 23:29

  Odpůrce KMV: Možná vás překvapí, ale ani já nejsem ze stavu lázní nadšen, dokonce mi stav velmi mrzí. Nicméně jsem velice přesvědčen, že agresivní přístup, v podstatě ke komukoli, kdo jen automaticky nehlásá vaše mnohdy správná hesla, nedělá zrovna dobré klima pro jakékoli vyjednávání.

  Nejsem z těch, kdo by chtěl hodnotit, kdo má jaký podíl na čem, ale tyto zbytečné vášně, kdy na konci věty přehlédnete podstatné – smajlík, kterýžto vyjadřuje ironii, jasně ukazují, že v takovém prostředí lze těžko vést racionální rozhovory, které by měly směřovat k jedinému společnému cíli, kterým je obnova a hlavně znovuvzkříšení Kyselky!

  Nyní nastává čas, kdy bychom se měli naopak všichni spojit a táhnout za jeden provaz, aby se Kyselka nejen opravila, ale byla i důstojně využitá a funkční. Jste opravdu tak přesvědčen, že tohoto potřebného stavu dosáhnete střelbou z plamenometů na všechny strany, tedy i na ty, které jsou vlastně na vaší straně?

  K čemu vám budou lázně, sice opravené, ale nevyužitelné, protože jste všechny ty, s kterými jste měl spolupracovat zapudil agresí, třeba jen proto, že si v hospodě dali skleničku zakázané Mattonky?

 • Napsal T-N, 28. 8. 2012 @ 13:56

  Dobrý den, podle kolegů ekonomů Mattoni vozí vodu vlakem spíše z marketingových důvodů. Prý to nemůže být ani na tu Moravu ekonomicky výhodnější než kamiony. Není tu někdo schopen alespoň kvalifikovaného odhadu vztaženého i na specifika – manipulace jiným dopravce ve výchozí a cílové stanici apod.?

  Pak ještě úplně naivní otázka – bude to jezdit, když bude dlouhodobě třeba -10C? Voda cestou (nebo jen při stání) zmrzne?

  Díky, TN

 • Napsal odpůrce KMV, 29. 8. 2012 @ 15:10

  Pro Michala Skalu – a asi nejen pro něho:
  Takže znovu. “Smajlík, nesmajlík” – reklama je reklama, byť třeba nepovedená či neúmyslná, a pokud navíc směruje obsah textu jen jednostranně a nevyváženě, pak jde o pouhý “vlezismus” a žádné výmluvy na snahy o vytváření “dobrého klima pro jakékoli vyjednávání” nelze brát vážně: chtěl-li být autor opravdu nestranný a nechtěl ty italské lotry a jejich české přisluhovače “dráždit” oprávněným připomenutím jejich “zlatokopeckého” přístupu k prostředí, které devastují, pak ani jakákoli (byť i jen slovní) podpora jejich aktivit do textu rozhodně nepatří. Převedení části nákladní dopravy ze silnice na železnici je krokem nesporně chvályhodným, ale ani to nemůže nic změnit na skutečnosti, že objednatel dopravy kvůli němu “nemá nárok” na pouhou jednostrannou chválu za takový dílčí pozitivní přístup, jsou-li zároveň přehlíženy či cíleně opomíjeny jiné jeho výrazně negativní a společnosti i přírodnímu prostředí škodící postoje a kroky.
  A už jen na doplnění ještě opakuji, že zcela zavádějící je i obecně pojaté tvrzení, že “… čím více budete pít Mattonku, tím více vlaků si vyfotíte …”, protože valná část prodejních míst předmětné minerálky bude i nadále zásobována pouze prostřednictvím kamionů – distribuční sklad v Mostkovicích slouží především k zásobování východu ČR (= Moravu a Slezsko), kde navíc jsou “v kurzu” spíše levnější “místní” moravské minerálky (jež jsou obvykle i levnější), a i odtud bude navíc třeba i nadále rozvážet zboží po silnicích.

 • Napsal Michal Skala, 29. 8. 2012 @ 23:45

  Neznám detailně ekonomiku přepravy, ale předpokládám, že pokud se to jakýmkoli způsobem firmě Hanzalík vyplatí, bude to dělat. Nepředpokládám totiž, že taková firma si bude chtít ekonomicky zničit svůj vlastní podnik. Navíc nepředpokládám, že se ekonomickými propočty bude někde chlubit. To by jaksi byl sám proti sobě. Ale i kdyby to všechno bylo z pouhých marketingových důvodů, čemu moc nevěřím, pořád se jedná o ohromný přínos pro naší dopravu.

  Když bude -10°C … Ony jsou kamiony přepravující Mattonku vytápěné?

 • Napsal Domažličák, 31. 8. 2012 @ 11:23

  Marketingový tah se železnicí udělal Plzeňský Prazdroj, když předloni (to myslím bylo) naložil jeden vagon pivem, pozval k němu novináře a všude se chlubil, jak je ekologický, že vozí vlakem. Nikoho z novinářů ani nenapadlo se pídit po tom, jestli vlečka do pivovaru vůbec existuje, natož, jestli se používá. Opravdu je někdo tak naivní a věří, že pravidelné ucelené vlaky s obnovou vlečky jsou jen trapný marketingový tah? Máte představu kolik by taková maškaráda stála milionů? Proti tomu by byla nejdražší reklama v televizi jen reklamní etiketou načerno nalepenou na sloup. Krom toho, tohle není akce Mattoni, ale Hanzalíka. Mattonka Hanzalíkovy snahy o ušetření přepravních nákladů jen využila k vlastní reklamě, což je koneckonců i v Hanzalíkovo zájmu, aby se vozilo co nejvíce mattonek a magnesií.
  A pro pana KMV: máte sice téměř úplnou pravdu, ale svým demagogickým postojem lázním škodíte stejně jako ten zpropadený Ital, protože svým jednáním nejen jeho akorát ještě víc naštvete. A kdo ví, jestli nejste placen někým, kdo má zájem na zbourání lázní (třeba somotným vámi “nenáviděným” italem), protože by to tu nebylo poprvé, co by si někdo najal demagoga, aby svými na oko pro názory poštval proti věci lidi.

 • Napsal Marek_hk, 4. 9. 2012 @ 21:41

  Pane Kadrmane, zaráží mne Váš “nezaujatý” postoj vůči zprovoznění vlečky a rozhejbání přeprav. Věřte, že i mne vadí stav Lázní Kyselka. Byl jsem i před hodně lety v těchto lázních na “rekreaci”, ale nevím, zda jste v té době věděl, jak lázně vypadaly a fungovaly. Věřte, že i soudruh se s tím moc nemazal, ale jako malé dítě jsem to vnímal jinak. Fascinovala mne úzkokolejka, kde se vozily na plošioových vagónkách Mattonky a my se z okna lázeňského domu snažili nalít z hrnečků do lahví vodu. Taky jsme za to párkrát pěkně dostali vyhubováno… Zpět k tématu. Kyselka má ideální polohu, blízko Varů, ale přitom je tam klid a nádherná krajina. Proč došlo k devastaci lázní? Špatná privatizace, selhání památkářu, kraje jako takového. Zvláštní, že vám nevadí osvojování si zásluh za zprovoznění vlečky některými politiky z krajského úřadu. Proč jen kritizujete vlastníka Mattonky? Stát Mattonku privatizoval a na privatizaci se podílel tehdejší prezident, dnes naštěstí jen občan a jeden kníže. Privatizace byla udělána během několika dnů. Tady vidím začátek konce těchto lázní. Obracejte své výstřelky správným směrem, když už si na tom budujete kariéru…

 • Napsal Kubik, 6. 9. 2012 @ 21:42

  Velice mě těší,že mrtvé vlečky jak v Kysiblu,tak v Kostelci na Hané byly obnoveny. Lázně Kyselka jsou devastovány,ale stejně tak jsou devastovány i lázně Janské Koupele ve Slezsku či chátrající Bílina-ostatně i v Bílině bylo dříve nákladiště minerálky.Osud těchto lázní patrně nikoho nevzrušuje..

 • Napsal Lukáš F., 19. 10. 2012 @ 14:53

  Mám dotaz na autora fotografií. Na fotce č. 8 se do vozu nakládají palety minerálek, které vypadají jako perlivá Magnesia. Magnesia se ale nestáčí v Kyselce, byť je to nedaleko. Jsou to nějaké jiné modré vody, nebo se na vlak nakládá i zboží přivezené odjinud?

 • Napsal Michal Skala, 19. 10. 2012 @ 15:40

  Ano, je to Magnezie. Zatím se vozí kamionem do Kyselky, až bude opravena trať do H.Slavkova, bude se nakládat tam 🙂

 • Napsal Lukáš F., 20. 10. 2012 @ 12:18

  Ale Magnesia se stáčí tady, ne? http://mapy.cz/s/5t7Y
  To budou vozit do Horního Slavkova kamionem a tam překládat? Mně je divný, že se jim to vyplatí.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*