4 505 přečtení
Srp 16 2012

Railjety u ČD mají již snad opravdu zelenou

Railjet projíždí hranickým viaduktem

Railjet projíždí hranickým viaduktem

Dozorčí rada ČD, a.s. dnes v prvé řadě souhlasila s uzavřením smlouvy s rakouskými drahami ÖBB o společném provozu jednotek Railjet na trase Praha – Brno – Wien – Graz. Dozorčí rada taktéž odsouhlasila udělení pokynu ke spuštění výroby první sedmikusové série Railjetů dle kontraktu ze září 2011. O výrobě zbývajících 8 vlaků se rozhodne nejpozději do poloviny roku 2013.

Prakticky se tak naplňuje kontrakt na dodávku souprav Railjet pro České dráhy, které byly objednány v loňském září. Zakázku, podle které dojde k výrobě vlaků, šetřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na podnět Plzeňské Škodovky a pravomocně konstatoval, že České dráhy postupovaly plně v souladu se zákonem a z hlediska transparentnosti dokonce nad rámec svých zákonných povinností.

Největším přínosem zavedením vlaků Railjet (Viaggio Comfort) na trasu mezi Prahou a Vídní bude současné převedení souprav EuroCity na jiné, především na vnitrostátní spoje, kde by měly nahradit staré neoblíbené soupravy. Dojde tak konečně ke zvýšení kvality cestování i na dalších tratích, na kterých nabídnou České dráhy klimatizované soupravy, oddílové vozy se 6 místy v kupé místo současných 8 míst, elektrické zásuvky 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících a další novinky a výhody obvyklé dosud především v mezistátních vlacích EuroCity a v Expresech na prestižním úseku mezi Prahou a Ostravou, kde mají cestující ČD významný bonus z důvodu konkurence dopravců.

Doufejme tedy, že nekonečný příběh v pohádkovém stylu Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil, opravdu spatří světlo světa a díky několika novým soupravám na prestižní mezinárodní trase, se na úrovni 21. století svezou cestující i na trasách, na které se dopravci zrovna nehrnou.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.7/5 (7 votes cast)
Railjety u ČD mají již snad opravdu zelenou, 2.7 out of 5 based on 7 ratings
Share

Tisková zpráva ČD
Autor:


6 komentářů

 • Napsal Visitor, 16. 8. 2012 @ 20:10

  No jo, ale já klimatizaci nechci, je mi v ní zima a mám zdravotní problémy. Navíc obvykle nejde v takových vlacích otevřít okno a když spolucestující vyvinou smrad, tak se ho nezbavím. A taky: Ja je možné, že se zakazujou lidem žárovky (místo nich jsou vysoce toxické zářivky) a klimatizace nikdo zakazovat nechce, ačkoliv spotřebovávají mnohonásobně víc? Kde je selský rozum?

 • Napsal cestující, 16. 8. 2012 @ 23:04

  Vadí mi na nově dodávaných vozidlech automaticky montovaná klimatizace, protože jsem onehdy v takovémto vozidle jel a můj krk mi na pobyt v tomto vagoně reagoval podrážděním. Jsem pro přírodní vítr, který je do vagonu možné dostat spouštěcím oknem.

 • Napsal Pražan, 17. 8. 2012 @ 9:22

  Klimatizace může sloužit dobře, ale je třeba, aby se vlakový personál věnoval jejímu vhodnému nastavení: pokud je nastavena celoročně pořád stejně a vlakový personál nepřizpůsobuje nastavení aktuálním potřebám, může to cestujícím působit nepříjemnosti. Bez klimatizace se přitom vozy pro vyšší rychlosti neobejdou, protože při rychlostech nad cca 160 km/h už (bohužel) opravdu není únosné (a ani bezpečné) používat vozy s otevíratelnými okny – a přes území ČR jezdí vlaky, které (byť třeba mimo území ČR) takových rychlostí dosahují, takže je nezbytné jejich soupravy těmto rychlostem přizpůsobit.

 • Napsal Michal Skala, 17. 8. 2012 @ 10:53

  Vypadá to, že kolotoč ano-ne-ano-ne-… pokračuje
  http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/railjety-pro-ceske-drahy-opet-resi-antimonopolni-urad-905506

 • Napsal Václav Lopata, 22. 8. 2012 @ 13:21

  Nojo, šotouši by nejraději dodnes cestovali s párou a dostavníky na silnicích. Všechna modernizace je podle nich fuj. Ještě nedávno nadávali, že z Prahy do Ústí jezdí žabotlamy. Dnes jsou zástupy fotičů kolem tratě a fotí chudáčky v likvidaci, když tam jezdí kvůli výluce.

 • Napsal arj, 22. 8. 2012 @ 13:42

  Pražan: Klimatizace může sloužit dobře, ale je třeba, aby se vlakový personál věnoval jejímu vhodnému nastavení

  Problém může být i v tom, co “správné nastavení” pro prostor 20 x 2,5 x 2,5 metru a pro 50-60 a více lidí … (viz Babička “není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem”)

  Ovšem uniká mi, proč drážní vagony nemohou mít to, co všechny ostatní přepravní velkoprostory -individuálně regulovatelné “fukary” nad sedačkami. Zběžným pohledem do svého fotoarchlívu jsem je našel v Thalysech, ale v klasických vagonech ani u těch opěvovných společností.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*