10 620 přečtení
Kvě 23 2011

Cesta do pekel s Netolickým čertem

Netolický čert v Netolicích, přesně čtvrt roku po zastavení provozu ...

V pondělí 23.5.2011 vyjel na trasu z Českých Budějovic do Netolic prapodivný vlak. Dali mu jméno Netolický čert a tvoří jej motorová jednotka Regionova. Vyjíždí každé pracovnědenní odpoledne před třetí hodinou a zastavuje ve všech stanicích a zastávkách, vyjma stanice ve městě Zliv. Po čtvrthodinovém pobytu v Netolicích se vrací zpět do „Budějc“, aby si další pracovní den zopakovala stejné kolo.

Celou cestu do Netolic a zpět jsem sledoval „cvrkot“ kolem vlaku a ve vlaku, s cílem přijít věci na jádro pudla. Nejspíše jsem na něj přišel, ale k tomu se dá veřejně napsat snad jen to, co je v titulku. Rozepisovat se veřejně o tom, že pod zástěrkou dopravní obslužnosti si účastnění počínaje bodem A, konče bodem Ž, honí své soukromé politické „lofasy“, je sice možné, ale to je jako nošení dříví do lesa. To je v našich krajích všem jasné.

Mattoni už není?

Na jednu stranu slyšíte „já nic, já nemohu, to tamti“ a na straně druhé se dočkáte jen krčení rameny při otázce „Proč jste to neudělali takhle, když ta možnost zde byla?“ Obyčejného cestujícího pak nanejvýš překvapí, že „Mattóni už nény“, čili že místo kdesi slibovaného cateringu od firmy Mattoni obdrží od průvodčího lahvičku jinou. Pak logicky hledá pozadí příčiny změny.

Rozhodně nepřekvapí když v Budějcích jakýsi pán prohlásí, že nemůže vlakem jet, páč má auto před nádražím a co by si počal ve vlaku, kterým už nejel nějakých 20 let. Naštěstí mu jiný pán nabídne, že si nechal do. Hluboké poslat auto se šoférem, takže ho rád sveze zpátky dom a ušetří ho potupné jízdy sockou …

Vláček rozhodně prázdný nejel, ale znamená to něco? První den pouhého čtrnáctidenního provozu rozhodně nic nevypovídá. Tak maximálně šotouši mají jasno.

Podle kusých infofrmací, které autor těchto řádků obdržel, má tento vlak, jemuž k smysluplnému využití schází ranní protějšek, být cílem na dojíždějící Netolické do práce a škol v Českých Budějovicích a Hluboké nad Vltavou. Nesporným faktem je, že pokud by se jednalo o ucelenou nabídku dlouhodobého stabilního spojení, jistě by si své klienty našlo.

Těžko vláček osloví někoho, kdo o něm vlastně vůbec ani neví, protože o něm sice psali v novinách, ale kdo je dneska čte, že. V drážních prostorách upoutávka viset nesmí protože všechny plochy má firma Railreklam a počítat s nějakou korunou v rozpočtu na reklamu je zbytečné. Vlak také neosloví ty cestující ve Zlivi, kteří majíce již koupený lístek ČD se u vlaku dozví, že s ním jet nemohou, protože tam jejich lístek neplatí. A pokud si někdo myslí, že si politické panstvo z vůle nejvyšší držitel léna Jihočeského, vůbec nějaké akce všimne, natož aby z ní vytvořilo nějaké závěry, je na hlubokém omylu.

Po nastoupení do zhumusované najbrtí jedničky ČD shledávám, že prožitá jízda do Netolic nebyla tak špatná.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (25 votes cast)
Cesta do pekel s Netolickým čertem, 4.8 out of 5 based on 25 ratings
Share

Autor se omlouvá všem, které v tomto článku nestihl urazit. Snad se povede příště :-)
Autor:


19 komentářů

 • Napsal Pražan, 24. 5. 2011 @ 10:02

  ČD zveřejnily k této akci regulérní tiskovou zprávu, takže z jejich strany bylo učiněno aspoň minimum (že o její existenci neinformují ani “regionální www stránky” KCOD České Budějovice, je spíše věcí “zájmu” zmíněného KCOD o jejich řádné fungování) = viz:
  http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-10464/
  – ostatní je zjevně záležitostí dohody objednatele a ČD, jejíž obsah nám asi zůstane utajen, a zájmu objednatele, který celou akci vlastně také platí, o vyvíjení případné další (vlastně i pro něho užitečné) aktivity …

 • Napsal Pavel Kosmata, 24. 5. 2011 @ 12:29

  Výžený pane, na stránkách KCOD České Budějovice informace je a to už dost dlouho.
  http://www.cd.cz/scripts/detail.php?pgid=336

 • Napsal Pražan, 24. 5. 2011 @ 19:56

  Ad “Pavel Kosmata” = 24.05.2011 – 12:29:
  No, mezi “nostalgickými a zvláštními vlaky” by tu informaci možná hledal snad nějaký “šotouš” nebo podobný pomatenec, ale rozhodně ne běžný zákazník ČD používající železnici pravidelně jako dopravní prostředek, nikoli jen jako nástroj k ukájení nějakých vášní: jako “normální” člověk jsem se podíval do sekce “Aktuality z regionu”, kam by ta informace rozhodně jako skutečná AKTUALITA patřila, ale tam o tom není ani písmeno !!!
  Styďte se (nejen za samotný vznik toho zjevného “úletu”, ale i za jeho zcela nepatřičné obhajování …)!

 • Napsal Michal Skala, 24. 5. 2011 @ 23:43

  Nehádejte se prosím, po bitvě je každý generálem, navíc pokud je člověk uvnitř sudu, hůře chápe realitu vně sudu. Lze ocenit to, že existuje zájem určitých kruhů Netoličku nepohřbít. To, že záchrana probíhá takovým způsobem, jakým probíhá, je věcí jinou. Do jaké míry jsou v tom politické hrátky, do jaké dobrá víra a do jaké míry kombinace obou, nechám otevřené a nechci soudit. Nejsem zde až tak nestranná osoba a určitých, snad i výrazných kroků záchrany železnice jinde, jsem se zúčastnil.

  Jisté je, že z hlediska jakéhokoli přínosu je tato akce poněkud kontraproduktivní, protože jak již píši v článku, díky “polovičatosti spojů” je praktický výsledek na dojíždění nulový, dále se jedná o velmi krátkou dobu existence provozu, tak že obsazenost vlaku je naprosto nevypovídající o ničem (=ti co vlakem jedou, mnohdy jedou ze zvědavosti a jinak by vlak nepoužili, ti co by ho použili se třeba po celou dobu jeho existence o něm nedozví) A i kdyby se pan Kosmata osobně oděl do chodícího reklamního válce na vlak a procházel centry měst střídavě v Budějcích a Netolicích, propagační úspěch by byl jen o něco málo vyšší, jak teď.

  Na druhou stranu, kdyby se tato akce nekonala a místo toho se realizoval pravidelný sezonní víkendový provoz, byť třeba díky financím je jeden den v týdnu, zcela jistě by taková akce oslovila výrazně větší procento lidí. Nicméně se zase vracíme do soukolí, kde každý dělá to co může a třeba i proto, že je na něj vyvíjen jakýsi tlak, tak potom nemá šanci na nápady, které by při jistém klidu na práci měl.

  (Řeknu Vám, že se komentář píše pěkně blbě, když víte že jej nemůžete napsat napřímo, ale jen v náznacích …)

 • Napsal Pražan, 27. 5. 2011 @ 9:02

  Ad “Michal Skala = 24.05.2011 – 23:43:
  Já nemám tendenci se hádat, ale musím pouze oprávněně kritizovat nedostatky v činnosti KCOD ČD České Budějovice (nedobré zkušenosti s ní nejsou totiž první – stačí například vzpomenout ohrožování bezpečnosti provozu v Dívčicích při nedávné akci s “vojenským vlakem”, když tam ani nikdo z vydavatelů “asimetrické” zaváděcí depeše na místě situaci nesledoval a akci neřídil …).
  V ostatním lze s Vaším popisem situace i předchozím komentářem v zásadě souhlasit: celá akce v podání, v jakém je předváděna, je skutečně kontraproduktivní, a jediným jejím výsledkem je průkaz skutečnosti, že zájem o vedení vlaků do Netolic je tak minimální, že jejich provoz se nemůže vyplatit ani filantropovi, který by jej chtěl stoprocentně dotovat celým svým jměním – ve čtvrtek dne 26.05.2011 vlak vedený “regionovou” inventárního čísla 083 využilo ve směru do Netolic celkem asi 30 lidí, z nich ovšem bylo asi 6 malých dětí, které rodiče vyvezli na “výlet vláčkem tam a zpět”, a v Hluboké nad Vltavou nastupovali jen 3 mladíci “středoškolského” věku (= jedné z hlavních “cílových skupin” tohoto spojení); zpáteční cestu nastoupilo kromě zmíněných snad dvou či tří rodinek s dětmi ještě nanejvýš 5 osob, z nichž jedna žena vystoupila už cestou na lokálce (tuším že všichni ostatní dojeli až na konec).
  “Lahůdková” je ovšem například i situace v Českých Budějovicích, kdy u 4. perónu zastaví (včas = ve 14:56 hodin) rychlík z Prahy a Tábora a vzápětí (včas = ve 14:57 hodin) se od 2. perónu rozjede “mimořádný vlak Os 38827 do Netolic”, aby se pak pomalu ploužil po rychlé elektrizované trati do Dívčic – jen mimochodem dodávám, že IDOS zmíněný minutový přestup nabízí jako “regulérní” přípoj pro spojení z Prahy do Netolic …
  Je zjevné, že takto pojatý “kolotočový” provoz skutečně nemá jiný smysl, než že je pouhou “vodou na mlýn” odpůrcům udržování “venkovské” železniční dopravy: finanční prostředky vynaložené (i “mimodrážním” sektorem) na současnou “maškarádu” tak skutečným uživatelům železnice přinášejí v praxi jen zcela minimální užitek (možná největším efektem je ta “malá limonáda v ceně jízdného” …).

 • Napsal Václav, 27. 5. 2011 @ 15:20

  Pražan: “Pravdu díš bratře Žižko!” Asi je všem jasné, že pan Kosmata jako pracovník KCOD ČB a v podstatě kolega z donucení JČK mnoho dělat nemůže. Nechápu však, proč tuto zakázku neoutsourcoval někomu zkušenému, kdo by si nakonec ten motorák u něj nejspíše pronajal také. Přístup P.K. když ne já všechno, tak nikdo jiný se pak logicky obrátí proti němu samotnému a výsledek je, jako by to dělali Pat a Mat 🙁

 • Napsal -fn-, 27. 5. 2011 @ 21:08

  Pražanem zmíněné minutové přestupy jsou bohužel poslední dobou častým jevem i jinde (kupř. směr Beroun – Praha – Benešov a opačně), stejně jako přestupy pro Supermany ve stejnou minutu, a to nejlépe od různých nástupišť (takto někdy ujíždí směr Benešov – Vršovice – Vrané). Jsou to k dokonalosti dovedené klasické nepřípoje (ujetí o zlomek následné čekací doby), prosazované hojně i v rámci PID včetně MHD Praha. Pokud mi IDOS nabídne takovýto spoj, rozšířím zadání a na přestup si namaluji čas vlastní podle náročnosti a předpokládatelného zpoždění (například přestup bus/tram v pražských Dvorcích nejméně 3 minuty vzhledem k úžasné preferenci s potlačením přestupujících chodců i v případě, že tramvaj bude stát v zastávce, respektive je ještě dostatečně daleko na vložení příslušné fáze). Pokud následně nenajdu přijatelné spojení, od zvolené cesty zásadně upouštím. Netolice tedy asi jen tak znovu nenavštívím, nebo ne veřejnou dopravou (autobusy zpravidla zcela ignorují jakékoli možné vazby v síti).

 • Napsal Pražan, 28. 5. 2011 @ 7:36

  Ad “-fn-” = 27.05.2011 – 21:08:
  V Praze při intervalové dopravě s krátkými intervaly jsou “nepřestupy” ještě jakž-takž snesitelné (resp. “lze to přežít”), ale v případě té “maškarády” na “Netoličce” je to jen další nedůslednost ze strany “spolupořadatele” = KCOD ČD České Budějovice, protože u toho zvláštního vlaku klidně mohla být alespoň poznámka “nečeká na žádné přípoje”, resp. ještě lépe “není přípoj mezi vlaky …” – což by i IDOS zřejmě zaznamenal tak, že by nabídku takového faktického nepřípoje zablokoval (to zpracovatelé dat pro IDOS umějí): já si přestupní doby v IDOSu samozřejmě nastavit umím, navíc v tomto případě jsem na tu nabídku spojení pochopitelně nespoléhal (a jel jsem z Prahy raději “Švejkem” = už proto, abych nejel tam a zpět po stejné trase …), ale ne každý uživatel IDOSu je toho skutečně schopen a má na to při vyhledávání čas, a především ne každého to napadne – já bych podle té nabídky spojení předpokládal, že organizátoři ten přípoj zajistí, tedy že ten zvláštní vlak bude odjíždět od téhož perónu, k němuž přijíždí rychlík z Prahy, a že přestup “hrana-hrana” zajistí svojí přítomností a kontrolou “červený” výpravčí (který v Českých Budějovicích stále ještě “funguje”), tak se to ovšem neděje. A pokud aspoň některou z těchto možností “neumí” nebo “nesmí” zajistit KCOD České Budějovice, pak tedy skutečně nechápu, k čemu dobře placený ten “amt” má vůbec sloužit …

 • Napsal -fn-, 29. 5. 2011 @ 8:29

  Chtěl jsem poukázat na to, že takovéto “zadání” není bohužel ojedinělé a celkově o něčem svědčí. IDOS s klidem nabízí i nereálné přestupní doby, na přestup hrana-hrana bych rozhodně nespoléhal, pokud na sebe spoje nečekají, jestliže zároveň neexistuje v dohledné době vhodný spoj týmž směrem. Ohledně krátkých intervalů v Praze – ano, ve špičkách má velká část směrů interval krátký, ale neplatí to obecně a už vůbec ne pro vlaky. Čekání od 7,5 minuty do půl hodiny se dá snést, do hodiny či dvou přežít, ale rozhodně to není nabídka, která by někoho motivovala použít takové spojení, protože čekání se pochopitelně přičítá k celkové cestovní době. A chci-li jet někam do hodiny od domu, takové čekání odradí. Naprosto pak souhlasím s “tragédií” tohoto postupu v případě jediného spoje do Netolic. Ostatně podobně “lákající” jsou těsné nepřípoje na nedávno slavně zavedené pražské městské lince po prodloužení do Hostivaře (v rámci PID jsem napočítal dokonce víc nepřípojů než přípojů, když nejsou integrovány rychlíky). Komu má taková propagace sloužit, netuším.

 • Napsal Pražan, 30. 5. 2011 @ 8:52

  Ad “-fn-” = 29.05.2011 – 8:29:
  To, že “IDOS s klidem nabízí i nereálné přestupní doby”, není vina IDOSu (a vlastně ani CHAPSu), ale vina především těch, kdo pro IDOS připravují podklady – zpracovatelé (pořizovatelé) dat v CHAPSu sice pochopitelně mohou také udělat chybu, ale těžko mohou opravit věcné nedostatky v podkladech, když nic nevědí o tom, proč ty údaje v podkladech jsou takové, jaké jsou (maně vzpomínám na to, jak nám před asi 45 roky pan profesor Blahák při přednáškách geodézie zdůrazňoval potřebu správnosti prvotních údajů lakonickým tvrzením, že “ze starý kurvy panenku nenaděláš …”) – to si musí ohlídat “objednatel” výroby těch podkladů (tedy především objednatel = zadavatel “výroby” jízdního řádu).
  Ani já jsem “na přestup hrana-hrana rozhodně nespoléhal”, ale pokud si objednatel jízdního řádu neohlídal, aby v něm nechyběla poznámka o tom, že “není přestup”, pak si měl ohlídat aspoň to, aby ten přestup IDOS nenabízel (= včas zkontrolovat a požadovat opravu): já mám nastaveny “standardní” přestupní doby, ale že by v Českých Budějovicích byla “standardem” na přestup 1 minuta, to mi připadá podivné – ergo: hlavní vinu na přetrvávání té chyby nese KCOD ČD České Budějovice …
  Na téma “těsných nepřípojů na nedávno slavně zavedené pražské městské lince po prodloužení do Hostivaře” (mimochodem zaviněné tím, že ROPID trvdohlavě trvá na přesně půlhodinovém prokladu víkendových vlaků v úseku Roztoky u Prahy – Praha-Bubeneč a opačně, místo aby dopravu do / z Roztok u Prahy a okolí upravil jako celek) jsem vedl dlouhé (a bohužel zbytečné) dohady (včetně předložení snadno proveditelného návrhu na řešení) se zpracovatelem železniční problematiky na ROPIDu už od prosince roku 2010, kdy se hloupost současného řešení ukázala v praxi: marně – ačkoli termín 2. změny jízdního řádu možnost zlepšení nabízel, využita nebyla. Jsem tím více překvapen, že někteří cestující (v řádu jednotek) jsou občas ochotni “Městskou linku” využívat i k přestupům mezi vlaky i přes ty nepřípoje a zbytečná půlhodinová čekání v žst. Praha-Libeň schopni strpět, i když použití MHD by pro ně mohlo být rychlejší.

 • Napsal -fn-, 30. 5. 2011 @ 10:15

  Pražan: Ano, také jsem vysledoval onu možnost u městské linky, bohužel mám tu zkušenost, že na ROPID nemá valný smysl cokoli posílat, protože mě vždy obratně pošlou k šípku s odůvodněním, proč to či ono nejde, a jak vlastně ono špatné je pro cestující dobré. Těsné ujíždění většiny autobusů z Uhříněvsi vlakům od Benešova s tím, že cestující z Prahy musejí mít těsný přípoj a nemohou čekat 5 minut, přičemž ti ostatní ať klidně čekají půl hodiny, je nechává kloidnými, a ještě ty “přípoje” propagují. Nebo krásné přípoje Os ve směru Lysá nad Labem – Ústí západ – Děčín – Bad Schandau naprosto zkažené rizikem ujetí přípoje při sebemenším zpoždění (nečeká se) a pak čekání 2 hodiny, když chceme stihnout výlet k vodopádům, bohužel i přes hodně dobrou nabídku kombinace skupinového jízdného a Labe-Elbe svádí k použití stejně pomalého a dražšího automobilu. Já tedy městskou linkou jedu jen tehdy, pokud na ni nemusím čekat déle než 10 minut. Nejhorší je, že jí ujedou přípoje, a pak stejně ještě pár minut stojí. Snaha byla, výsledek bohužel pro velkou část lidí paskvil. Ono stačí, když napíšete, že je to nejrychlejší, a lidi na to někdy skočí… To je jak s metrem na krátké vzdálenosti, ale to je jiná kapitola.

 • Napsal Pavlík, 30. 5. 2011 @ 12:21

  Když už byla zmíněna městská linka… Od nové změny JŘ budou tři vlaky (Fibich, Drak a Myslbek) přeznačeny na expresy, budou odjíždět z hl.n. o 3 minuty dříve (kdo si zvykl na takt jako já, pozor na to!) a navíc zastaví v Libni. Městská linka tam přijíždí xx:43 (o víkendech xx:48), expresy ovšem budou odjíždět xx:44 s poznámkou, že na připoje nečekají. Docela škoda, rázem mohlo být spojení z části P6 a Roztok do Brna rychlejší cca o 25 minut, což se obzvláště v této relaci (Praha-Brno) prostě počítá…

 • Napsal Pražan, 30. 5. 2011 @ 13:37

  Ad “-fn-” = 30.05.2011 – 10:15:
  Mohu-li jednat přímo se zpracovateli, které znám, samozřejmě nepoužívám “oficiálních” cest, protože dobře vím, jak snadno se odpovídá “civilizovanou” formou “vyhýbavé odpovede vyhodniarského typu” (= “chodz do p..e, ty k.k.t!”), což si vůči mně ti známí sice nedovolí, ale samozřejmě také hledají miliony naprosto pitomých důvodů, proč “to nejde”: v daném případě (= návrh na to, aby časová poloha vlaků “ML” o víkendech byla v úseku Roztoky u Prahy – Praha-Libeň stejná, jaká je ve všední dny, a do Prahy-Hostivaře aby ty vlaky jezdily na poměrně “ostrý” obrat = přibližně xx:59 – xx:04 nebo xx:05) “to nejde”, protože přesný proklad v Roztokách v Prahy musí být, ačkoli přitom prý “vyšel náhodou jako vedlejší efekt” (a že při sebemenším zpoždění “tangenty” autobus do Velkých Přílep = linka č. 350 stejně ujede, to už nevadí …).

  Ad “Pavlík” = 30.05.2011 – 12:21:
  Hmm – je zajímavé, že v “opravené” traťové tabulce pro trať č. 011 KJŘ to ČD neuvádějí (v traťové tabulce pro trať č. 010 to zapracováno je) …
  Proti současnému stavu to zhoršení není, tak se s tím lze smířit: v situaci, kdy “modernizace” žst. Praha-Libeň má skončit prý až někdy v polovině měsíce srpna 2011, by to asi minimálně 2 měsíce nefungovalo spolehlivě, tak jim to pro tentokrát odpusťme (od kralupského vlaku lze ty rychlíky stíhat přesunem z Masarykova nádraží stejně jako dosud): naproti libeňskému nádraží je mini-bistro-herna-pajzl (zakouřený), kde čepují Svijany 11°, takže lze za tu necelou půlhodinu “urvat jedno či dvě”, což hlavní nádraží nenabízí – na pivo do vlaku na cestu je ovšem třeba mít s sebou vlastní nádobu, protože kelímky tam pochopitelně nevedou (je to herna, nikoli kiosk na peróně) …

 • Napsal Domažličák, 30. 5. 2011 @ 15:52

  Bohužel mé (a zdaleka nejen mé) zkušenosti praví, že jakýkoliv úřad zabývající se veřejnou dopravou je schopný akorát v jednom: vymýšlet důvody proč to či ono nejde. Když slýchávám ty výmluvy, říkám si, že by možná nebylo od věci zavést hitparádu “koncepčních” v praxi pro cestující nepoužitelných konceptů a výmluv proč to nejde udělat tak, aby to bylo použitelné. V tomto směru si mohou podat ruce všechny krajské dopravní úřady včetně všech KCOD.
  Mou hlavou vrtá jen jedna otázka: jestli je to přirozený vývoj anebo někdo záměrně na těchto úřadech zaměstnává neschopné lidi z důvodu degradace veřejné dopravy. Někdy mi připadne, že slovo přípoj působí na dopravní úředníky stejně jako na papeže slovo ďábel.

 • Napsal Pavel Kosmata, 31. 5. 2011 @ 21:51

  1.) Nechápu patologickou nenávist anonymního “Pražana”
  2.) Trasa Čerta je přidělena ze strany SŽDC. KCOD má právo požadovat pouze časový rámec. Při dodržení přestupní doby by již Čertovi šlapal na záda Stříbrný vítr. Takže příděl kapacity od SŽDC = buď takto, nebo ouplně jindy
  3.) To jindy je také možné, samozřejmě. Cca 15. hodina odjezdu byla zvolena jako empiricky zjištěný nejnašlapanější busový čas z ČB
  4.) Komu bychom to měli outsorcovat? Co by asi vymyslel jiného? Pro ČD je to externí zakázka, ke které se chováme s maximální péčí a jsme vděčni, že jsme mohli vyzkoušet v praxi to, co dříve nebylo možné, tedy přímé rychlé spojení CB a Netolic.
  5.) Výsledek je veskrze dobrý. Průměrně 15 osob do Netolic (nepočítám šotouše a výletníky) je polovina busu. A to při slabé propagaci. PR kampaň děláme základní a o své vůli, neboť máme dráhu rádi. Jinak ovšem PR není v ceně zakázky. JIP Papírně Větřní přesto třeba poděkovat za to, že Čerta zafinancovala.
  6.) Máte-li Pražane pocit, že byste měl lepší nápad, pak sem s ním. Klidně Vám vozidlo, licenci a četu pronajmeme, popř. můžete využít spousty jiných dopravců s licencí a vozidly. Kde je problém? Žádné “když ne já všechno tak nic” pro Kosmatu neplatí. To je hloupost. Můžete experimentovat dle libosti, zavalit média reklamou, nebo prodávat ve vlaku buřty. Taky budeme rádi a buďte si jisti, že pokud nepůjdete proti ČD, pak Vám nabídneme dostupnou podporu. Jako ostatně všemu, co je ve prospěch železnice.
  7.) Ano víkendový provoz by také byl zajímavý. Ale my jsme chtěli vyzkoušet plnokrevný provoz pro standardní potřeby lidí. Žádné výlety a nostalgie.
  8.) Ano, chybí ranní pár. Jenže: Na plachtě se dost hledá vhodná čára (pro dojíždění třeba do školy), protože ráno je kapacita v úseku Dívčice – CB dost probraná. Muselo by se jít do přestupu v Dívčicích. To pak postrádá efekt přímého vlaku. Pozdější dojezd do CB (např. lékaři, úřady) naráží na nutnost návozu Regionovy, popř. spaní v Netolicích, jenže to by bylo tuze drahé…, odhlédnuto od toho, že ráno stejně jezdí co má kola. Takže tedy do CB budem, zpět vlakem. Cenově to při neexistenci IDS v Jč kraji vyjde při globální ceně za jízdné v Čertovi stejně i tak výhodně.
  9.) A teď mne roztrhejte… BTW, když jste tak kritičtí, tak se alespoň podepište. Já se za své názory nestydím. Co vy?

 • Napsal Kubik, 1. 6. 2011 @ 19:01

  S panem Kosmatou lze souhlasit.Zásadní problém vznikl tím,že regulérní provoz byl v prosinci stran kraje zlikvidován.Kdyby bývaly v Dívčicích přípoje na obě strany (či zastavování rychlíků,mohli se cestující pohodlně dostávat do Netolic (ne oklikou přes Číčenice).Bohužel nic nešlo.Čert je pěkný počin nové éry,která má však kořeny v polském (východním)způsobu divokých 90.let,který je tam však nyní částečně opouštěn (viz Klodzko-Walbrzych atd.).

 • Napsal Václav, 1. 6. 2011 @ 23:24

  Nebyl náhodou pan Kosmata autorem jízdních řádů z Netolic do Týna přes Číčenice, dokonce v taktu?

 • Napsal Pražan, 9. 6. 2011 @ 14:57

  Ad “Pavel Kosmata = 31.05.2011 – 21:51”:
  Zjevně reagujete na několik komentářů více autorů, já budu ale odpovídat jen na to, co se týká těch mých (i když bych mohl mít připomínky i k ostatním).
  Ad 1): Já zase nechápu, proč se mi snažíte podsunout nějakou “patologickou nenávist”, když (jak už jsem konečně napsal ve svém vyjádření ze dne 27.05.2011 – 09:02 hodin) já pouze oprávněně kritizuji “nedostatky v činnosti KCOD ČD České Budějovice” – a dodal jsem i další své neblahé zkušenosti s činností tohoto útvaru.
  Ad 2) + 3): Já jsem přece nikde netvrdil, že časová poloha “Čerta” měla být nutně jiná (protože chápu, že “domalovávat” do GVD takový vlak, navíc vedený línou “hajtrou” vznosně zvanou “regionova” vůbec není jednoduché), ale jen to, že pokud jeho trasa “vyšla” taková, jaká byla, měl být v Českých Budějovicích buď zajištěn přestup “hrana-hrana” od vlaku R 641 (což podle mě možné bylo snadno), nebo že mělo být zajištěno poznámkou v jízdním řádu, že tento přípoj zajištěn NENÍ, a tomu měla odpovídat i adekvátní úprava dat “IDOSu” (a ne aby jej “IDOS” nabízel) – a proto znovu opakuji, že “pokud aspoň některou z těchto možností “neumí” nebo “nesmí” zajistit KCOD České Budějovice, pak tedy skutečně nechápu, k čemu dobře placený ten “amt” má vůbec sloužit …”!
  A propos: naprosto nechápu, jak je možné, že KCOD České Budějovice strpí, aby v “IDOSu” byla jako základní přestupní doba v žst. České Budějovice systémově nastavena na 1 minutu, která je “realistická” v nejlepším případě právě pouze pro přestup “hrana-hrana” (a to ještě musí dodržení toho přestupu někdo bedlivě hlídat) …
  Ad 6): Nejsem podnikatel (v dopravě ani v jiném odvětví lidské činnosti) ani zbohatlík, abych mohl a měl zájem Vaši “nabídku” na provozování dopravy na “Netoličce” (na své náklady) akceptovat, ale to, že (jak už jsem také dříve napsal) “takto pojatý “kolotočový” provoz skutečně nemá jiný smysl, než že je pouhou “vodou na mlýn” odpůrcům udržování “venkovské” železniční dopravy: finanční prostředky vynaložené (i “mimodrážním” sektorem) na současnou “maškarádu” tak skutečným uživatelům železnice přinášejí v praxi jen zcela minimální užitek”, je průhledné pro kdekoho – a “úplně vidím” Zdeňka Žemličku, jakou zlomyslnou radost mu “hubený” výsledek té akce musel udělat.
  Pokud jde o lepší nápad, pak poté, kdy KCOD České Budějovice připustilo zastavení dopravy (když byly předtím hloupě vyplýtvány vlakové kilometry na nesmyslné přímé propojení “Netoličky” a “Týnky”) už asi žádný nápad potřebný není – jinak ale ani mně samozřejmě neušlo (hned po zjištění, jaké “vylomeniny” pro tu oblast JIKORD v dohodě s KCOD připravil), že jako optimální se na první pohled nabízí řešení prodloužit vlaky “Netoličky” nikoli do a z Týna nad Vltavou, ale do a ze Zlivi a trasovat je jako přípoje k “sudým Švejkům” směr České Budějovice (na SS:30. minutu) a od “lichých Švejků” z Českých Budějovic (odjezd v LL:25. minutu), samozřejmě se zajištěním výjimky pro platnosti jízdních dokladů platných na a z “Netoličky” v těch “Švejcích” jako v osobních vlacích: to by bylo určitě užitečnější, než ten paskvil platný do 1. změny GVD 2010/2011 – a na “Týnku” by pak na dvouhodinový interval stačily také jediné vlakové náležitosti. A kdyby ČD navíc hloupě neprůměrovaly “prokazatelnou ztrátu” za celé velké regiony, ale vykazovaly ji podle tratí nebo vozebních ramen, a místo drahých a líných “regiokřápů” použily na “Netoličku” levnějších “reko-šukafónů”, mohly takto za stejné “dotace” od “kraje”, jaké “vypotřebovaly” do 1. změny platného GVD, jezdit možná celý rok …
  Ad 9) Trhat Vás já nebudu (a ani nechci, byť byste to asi zasloužil) – jestli to udělá někdo jiný, to nechám na něm: myslím, že by úplně stačilo, kdybyste pochopil, že nejapně obhajovat chyby místo jejich odstraňování není vůbec “tím pravým ořechovým”, a raději se snažil příště ty chyby už nezopakovat.

 • Napsal josef kalkán ml., 10. 6. 2011 @ 11:20

  Pan Kosmata (a klucí z JIKORDu) svojí prací skutečně udílí poslední pomazání železnici (a obecně VHD)v jižních Čechách. Je to parta tupců.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*