4 747 přečtení
Zář 12 2012

Srovnání měst (4) – Vídeň, síť komunikací

Tento příspěvek je 4. částí z 13 článků Vídeň, Mnichov, Kodaň, Praha

Křižovatka.

Tento článek je součástí série postupně vycházejících částí mé maturitní práce. Po obecných informacích o Vídni a jejích podílech dopravy pokračuji k uspořádání silnic a parkování.

Nadřazené komunikace

Současná síť rychlostních komunikací na území města je rozsahem i charakterem podobná Praze. Liší se však v plánech na další rozvoj. Blízkostí centra prochází rychlostní jihovýchodní tangenta (Südosttangente), charakterem odpovídající pražské Jižní Spojce, s tím rozdílem, že dodnes převádí tranzitní kamionovou dopravu. V tomto ohledu má Praha výhodu spočívající v otevřené jižní části Pražského okruhu. Západní, hornatější, částí města vede ulicemi povrchově řešená okružní komunikace Gürtel. V její jižní části se lokálně překládají krátké úseky pod zem jako podjezdy frekventovaných křižovatek6).

Na východní části vnějšího obchvatu byly v posledních letech otevřeny nové úseky, ale k dostavbě posledního pro spory o význam záměru a poškození okolního prostředí zřejmě nedojde[1]. Cena stavby by se kvůli tunelu pod Dunajem měla vyšplhat až na 2 miliardy eur. Radní se navíc obávají, že okruh by přinesl výstavbu skladů a hypermarketů do svého okolí, které nelze snadno obsloužit kvalitní hromadnou dopravou. Realizace žádných dalších rychlostních komunikací se ve městě v nejbližší době nechystá. Výstavbě nových brání nedostatek peněz. Město také dává přednost alternativám.

Komunikace s charakterem rychlostních červeně. Plánované oranžově.

Okružní bulvár Ring kolem starého města.

Parkování[2]

Parkovací zóny pokrývají historické centrum a dále první věnec okresů po okružní třídu Gürtel. Na severovýchodě je hranicí Dunaj. Místní obyvatelé platí ročně 130 €. Kdokoliv může v celé zóně parkovat vždy 10 minut zdarma, což je výhodné pro některé řemeslníky a ty, kteří potřebují jen rychle něco naložit či vyložit. Ostatní mají možnost parkovat za 60 centů za půl či 1,2 € za hodinu. Maximálně však po dobu dvou hodin. Za poplatek si mohou sjednat paušál na delší dobu. Zóny nerozlišují mezi rezidenty a nerezidenty v tom, kde kdo smí parkovat. Zpoplatnění se vztahuje na denní období.

Výsledkem zavedení zón je, že lidé do těchto okresů dojíždějí autem za prací o dost méně než dříve. Výhodou tohoto řešení je přinášení finančních prostředků do rozpočtu města. Parkovací zóny fungují v devíti okresech a plánuje se jejich rozšíření. Zavedení je v pravomoci starostů jednotlivých okresů. Město se snaží přesvědčit další starosty, aby zóny zavedli[3]. Výstavba podzemních parkovišť není obvyklá z důvodu nedostatku peněz na takto drahá řešení7).

Parkování ve čtvrtích přiléhajících k centru.

Tempo 30

Přibližně v polovině bočních ulic v celém městě jsou zavedeny zóny Tempo 30. V roce 2012 a 2013 se mají již tak velmi rozsáhlé zóny dále rozšířit29). Poté nebude na místních komunikacích platit 30 km/h jen v několika především průmyslových zónách. Toto plošné zklidnění dopravy spojené s předností zprava snižuje hluk a závažnost dopravních nehod39). Zvyšuje komfort bydlení, chůze a především bezpečnost. Z rychlosti 30 km/h lze v kritické situaci (např. před dítětem, které náhle vběhne do vozovky) automobil zastavit na vzdálenost 14 metrů. Při rychlosti 50 km/h řidič nestihne na tuto vzdálenost ani začít brzdit38). Opatření podporuje například bezpečnou chůzi dětí do škol.

Pro větší klid v bočních ulicích.[1]    Informace v tomto odstavci (7)

[2]    Základní zdroj pro tuto kapitolu (8)

[3] Dopravní plánovač G. Sauer na odboru plánování dopravy, prohlašuje doslova: „Město je příliš malé, než aby měl každý právo na zaparkování před svým domem.“

Tabulky a seznam zdrojů samostatně zde.

Pokračování příště.

Autor schéma komunikací: Vratislav Filller.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
Srovnání měst (4) - Vídeň, síť komunikací, 3.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


8 komentářů

 • Napsal Mickey, 16. 9. 2012 @ 9:57

  Fotografie s popiskem “okružní třída Gürtel” má špatný popisek. Na fotce není Gürtel ale okružní bulvár Ring kolem starého města (1.okrsku). Na fotce je zachycen rakouský parlament.

 • Napsal Vašek Kříž, 16. 9. 2012 @ 15:07

  Díky Mickey. Opravil jsem.

 • Napsal arj, 18. 9. 2012 @ 12:16

  Pěkný článek, akorát …

  když Vídeňáci město před 150(?) lety rozšiřovali za historické hradby, zjevně již počítali s provozem (byť tehdy koňským, následně tramvajovým, později i automobilovým). Takže konkrétně Ring má téměř v celé své délce 3 jízdní pruhy, obousměrně tramvajové koleje a ještě na mnoha úsecích obslužnou komunikaci s možností parkování.

  Pražáci ve stejné době ovšem ulice proti goticko-renesančnímu centru moc nerozšířili a bohužel nepostavili kapacitní ulice ani ve chvíli, kdy už byla tato potřeba jasná (ať už v r. 1930 nebo 1950); prostor je až z doby panelových sídlišť, a i to jen někde (norma až do osmdesátých let předpokládala snad 1 auto na 5 obyvatel).

  Ale ještě dotaz k vídeňským parkovacím a zklidňovacím opatřením: nakolik jsou rozhodnutím politiků a nakolik rozhodnutím – konsensem občanů?

 • Napsal Jiří Lojda, 18. 9. 2012 @ 15:06

  Když už tu bylo zmíněno parkovné, taky mnohé čtenáře zaráží několik skutečností: Předně, vjezd do centra Vídeňáci zakázat nechtějí (viz předchozí článek z této série), evidentně jim současná situace vyhovuje, pokud jde o parkovné, to není vyšší než v Praze, parkovat se může 10 minut zdarma- nejen výhodné pro prořemeslníky a lid, kteří potřebují něco naložit či vyložit, ale pro všechny, kteří používají auto běžným způsobem s nímž by souhlasili i mnozí rozumní zelení (odvoz seniora k doktorovi, holiči, na nedělní oběd, odvoz/dovoz spotřebičů, vyzvednutí známých, kteří se ze pět minut zdrželi atd.) Doplnil bych tedy diskutujcího ARJ s dotazem: Kdo dohlíží na placení parkovného ve Vídni- je to orgán tamější obecní policie, nebo úředník? A nemá autor pocit, že zatímco na západ od nás se s parkovným pracuje, u nás se “zbožštilo” ? A jedna technická: Platí se parkovné ve Vídni po půlhodinách nebo podle podílu vhozených prostředků, takže lze platit i minuty?- např. 1 hod 43 minut?

  A pokud májí čtenáři (i autor) zde zájem odpovědět (názor bych si rád přečetl) co si myslíte o max. hranici pro parkování 2 hodiny?

 • Napsal Jiří Lojda, 18. 9. 2012 @ 15:09

  ARJ: Zeptám se takhle, nemáte pocit, že to třeba Pražský okruh (2 pruhy v každém směru) nám bue brzo těsný (stejně velký Mnichov má 3 a více, o tom pojedná jistě autor v “mnichovské” části seriálu). S ohledem na Vaši narážku že třeba ve Vídni “zjevně počítali s provozem”.

  Jinak děkuji předem za odpovědi.

 • Napsal arj, 18. 9. 2012 @ 22:44

  Re Jiří Lojda:
  Pražský okruh (2 pruhy v každém směru) nám bude brzo těsný … Mnichov

  Nejen Mnichov, který je svým evropským i německým významem s Prahou srovnatelný, ale i Norimberk, který je na německé úrovni o stupeň níž a evropsky (bych si dovolil říct) bezvýznamný – ten leží uvnitř “vidličky” A3 a A6, ta je na západě uzavřena eRkem a dálnicí A7, k tomu navíc po východním okraji A9. A všechny tyto silnice mají pruhů “neuvrekom”. Výsledkem je, že vlastní město je docela slušně průjezdné – relativně nedávno jsem jel do/z hotelu v centru a ani ve špičce jsem neuvízl.

  Jenže – abych se vrátil k Praze – já nemám problém s uvíznutím ani v Praze, hlavně asi proto, že bydlím v širším centru a většinu cílů (pokud potřebuji jet autem) mám taky uvnitř “okruhů”. Naopak těm se pokud možno vyhýbám, protože se z nich nedá v případě mimořádnosti uhnout; třeba po tom novém úseku jsem jen jednou, spíš abych se svezl = po zjištění, že jsem ujel 2x víc km a potřeboval 1,5x víc času. Takže mohu vycházet jen ze statistik a záběrů v TV Zelené vlně: velký okruh pomohl Jižní spojce odklonem náklaďáků, ale těch zatím u nás jezdí poměrně málo (i když to českým řidičům i občanům možná nepřipadá).

 • Napsal arj, 18. 9. 2012 @ 23:01

  Ještě k otázce Kdo dohlíží na placení parkovného ve Vídni- je to orgán tamější obecní policie, nebo úředník?

  Dohled (enforcement) nad parkováním, pokud vím, má všude nějaká forma policie, většinou to ovšem jsou “méněcenní policisté” (neozbrojení, s omezenými pravomocemi) – viz třeba francouzský TV seriál o pomněnkových policistkách. Ale jsou i případy “úředníků” – třeba rakouská menší města to řešila pomocí nezaměstnaných, kteří to měli jako veřejnou službu. Ale to bylo dáno rakouským policejním systémem, kdy státní policie byla jen ve velkých městech (snad ani ne všech Landeshauptstadt), zatímco v ostatních fungovalo četnictvo. Takže menší města měla “úředníky” v uniformě, kteří fungovali jako náš pradávný “šedý mor”. Jak je to dneska (po r. 2000), to už netuším.

 • Napsal Vašek Kříž, 29. 9. 2012 @ 22:42

  Odpovídám pozdě:

  Arj:
  – Parkování konsenzus politiků či občanů?
  Nevím, tak hluboko jsem nezkoumal.

  Jiří Lojda:
  – Kdo dohlíží na placení parkovného ve Vídni- je to orgán tamější obecní policie, nebo úředník?
  Nevím.
  A nemá autor pocit, že zatímco na západ od nás se s parkovným pracuje, u nás se “zbožštilo” ?
  Že se na něj nesahá u nás je není možné ho zvýšit, tak to vypadá.
  lze platit i minuty?
  Předpokládám, že ne, ale nevím.
  Hranice dvě hodiny?
  Abych řekl tak nevím, jak to přesně uspořádat, aby to bylo co nejvíc fér.
  – Bude vnější okruh přeplněný?
  Je to docela dobře možné a pravděpodobné, vzhledem k sídelní kaši, která nám okolo Prahy roste a po okruhu se začíná každodenně dojíždět desítky kilometrů.

  Více bych věděl, kdybych se do toho potřeboval položit na další hodiny a dny.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*