9 563 přečtení
Led 30 2011

Šrotace nízkopodlažních vozidel aneb ať žije ekonomičnost

21Tr č.50 v Kovošrotu Luka nad Jihlavou
21Tr č.50 v Kovošrotu Luka nad Jihlavou

Již po přečtení názvu tohoto článku si mnozí z vás jistě pomyslí ” Šrotace nízkopodlažních vozů? Co to je za blbost?” Bohužel to není blbost, ale krutá realita. No a kde jinde se toto mohlo stát než v Jihlavě. V souvislosti nákupu mamutí flotily trolejbusů 26Tr ( z níž 13 kusů již jezdí a dalších 10 dojde do konce letošního roku), o které jsem se tu již mnohokrát zmiňoval, začínají být vyřazovány nejen vozy 14Tr, ale i nízkopodlažní 21Tr. Logicky uvažující člověk by řekl: ” Pokud vyřazují nízkopodlažní vozy proč je neodprodají?”. Ano, tuto otázku si pokládali snad všichni fandové jihlavské MHD.

51 v Kovošrotu
51 v Kovošrotu

Pro (ne)pochopení celé záležitosti vysvětlím co vše se vlastně událo. Když koncem roku 2009 přišla do Jihlavy třetí várka vozů 26Tr v počtu 5ti kusů, vyvstala otázka, které vozy budou vyřazeny. Podle očekávání to byli vozy 14Tr  a 14TrM. Řidiči,kterým byli jejich vozy vyřazeny se na chvíli octli bez svých trolejbusů a tak nějakou dobu tak říkajíc ” cupitali od vozu k vozu”. Řidiči, kteří měli přiděleny vozy 21Tr č. 50 a 51 přešli již v září na nové vozy 26Tr č. 69 a 70, tudíž řidiči z vyřazených 14Tr č. 42 a 43 byli přeřazeni na již zmiňované ” jednadvacítky” č. 50 a 51.  Jen doplním,že obě jmenované 21Tr byli vyrobeny v roce 2000 a dodány jako třetí a čtvrtý vůz typu 21Tr do Jihlavy.

zadní část 51
Zadní část 51

Řidiči, kteří dostali vůz 50 s ním nějakou chvíli jezdili, ale následně byl tento trolejbus z neznámých důvodů odstaven z provozu. ( Během své provozní kariéry byla 50 jednou z nejporuchovějších 21Tr v Jihlavě). Ovšem řidiči, kteří nově obdrželi vůz 51 vyjádřili nesouhlas s přidělením k tomuto vozu a doslova si “vynutili” přidělení na nový vůz 26Tr č. 74. A jelikož 51 zůstala nepřidělená, ještě si pár dnů pojezdila a následně byla odstavena z provozu. Jako důvod vyřazení bylo uvedeno, že došlo k závažné závadě na brzdách. Obě 21Tr byly přetaženy pod přístřešek, kde čekaly na svůj osud.  Na podzim roku 2010 byla 50 zatažena do zadní části přístřešku což signalizovalo jedinou věc. Je vyřazená. O pár týdnů později se rozkřiklo,že 50 stojí na dílně a je rozebírána. Bohužel věci nabraly rychlý spád a 21Tr s číslem 50 zamířila tažená podnikovým tahačem do Kovošrotu v Lukách nad Jihlavou. Téměr ihned po odvozu 50ky se začala rozebírat i 51, která byla, vzhledem k nadcházejícím vánočním svátkům postavena pod přístřešek a dočasně ponechána tam.  7. ledna 2011 se 51 vydala na svou poslední cestu a připojila se tak nejen k vozu č. 50, ale i k 14Tr ev.č. 47 a 57. Nějakou chvíli vydržely obě 21Tr vcelku, ale když jsem 15.1.2001 zavítal do areálu Kovošrotu v Lukách nad Jihlavou hledal jsem je marně. Po pečlivějším prozkoumání hromad pomačkaného kovu jsem objevil podvozky obou 21Tr , které byly otočeny koly vzhůru. Následně jsem ještě objevil zbytky 14Tr č. 47 a jako překvapení nakonec jsem objevil i pozůstatky 14Tr č. 41, která už v Kovošrotě byla od podzimu 2010.

Zbytky vozů 50 a 51 v Kovošrotě
Zbytky vozů 50 a 51 v Kovošrotě

Tolik asi k tomu co předcházelo smutnému osudu těchto vozů. Teď bych si dovolil se nad tím trochu zamyslet. Uvádí se, že životnost trolejbusu by měla být cca 15-20 let. Tudíž 50 a 51 byly v polovině své životnosti. Pokud by byly odprodány například do Brna, kde si vozy typu 21Tr a 22Tr doslova hýčkají, prošly by oba vozy Generální Opravou a na dalších 10 let bychom je mohli vídat v Brněnských ulicích. Bohužel ovšem vedení Dopravního podniku města Jihlavy rozhodlo takto, takže vozy, které byly svým způsobem unikátní jsou nenávratně ztraceny.

Zbytky trolejbusu 14Tr 11/6 ev.č. 41
Zbytky trolejbusu 14Tr 11/6 ev.č. 41

Pro mě jakožto člověka, který ve vozech 21Tr vyrůstal to nebyl vůbec hezký pohled. V letošním roce Jihlavu čeká masivní vyřazování vozů 21Tr a to bohužel postihne i naši unikátní 21Tr č. 48 , která je sedmým vyrobeným kusem trolejbusu typu 21Tr a zároveň prvním Jihlavským nízkopodlažním vozidlem. Můžeme jen pevně doufat, že ho nepotká stejný osud jako vozy 50 a 51, protože obzvlášť v jeho případě by to byla veliká škoda. Narozdíl od vozů 14Tr v Jihlavě zůstanou z původních deseti jen 2 kusy trolejbusů 21Tr Ty budou plnit roli záložních vozidel stejně jako teď poslední přeživší 14Tr čísel 37, 38 a 59. Všude slyšíme jak je provoz nových vozů ekonomický a výnosný, ale když doslouží v polovině životnosti, zasloužily by si poněkud lepší osud než, aby skončily jako vozy 50 a 51. Nakonec bych si dovolil malou otázečku k zamyšlení. Je šrotace nízkopodlažních vozů ekonomicky výhodnější než prodloužení životnosti a následné další provozování vozidla? Vaše názory mi můžete psát do komentářů.

Zbytky trolej. 14Tr 13/6 č. 47

Zbytky trolej. 14Tr 13/6 č. 47

Zbytky trolejbusu 21Tr č. 50

Zbytky trolejbusu 21Tr č. 50

zbytky trolejbusu 21Tr č. 51

Zbytky trolejbusu 21Tr č. 51

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (12 votes cast)
Šrotace nízkopodlažních vozidel aneb ať žije ekonomičnost, 2.4 out of 5 based on 12 ratings
Share


Autor:


22 komentářů

 • Napsal Eda, 30. 1. 2011 @ 23:35

  Je pravda, že pohled na rozvrakované 21Tr je velmi smutný, ale myslím, že se tomu vpodstatě nedalo předejít. Jednání s brněnským dopravním podnikem probíhala, ale ke vzájemné shodě nedošlo. Takže nabídka ze strany DPMJ tady byla. A jestli ty vozy nikdo jiný nechtěl, tak co jiného s nimi, než prodat je kovošrotu? Samozřejmě můžeme polemizovat o tom, jestli se DPMJ dostatečně snažil, ale to už asi nikdo nezjistí.

 • Napsal Ivo, 31. 1. 2011 @ 10:45

  …ale přece dopravní podnik v Brně není po Jihlavě jediné město s provozem trolejbusů. Proč tedy nezkusit jiné země (nejspíš východní). Prodat je přece musí být vždy výhodnější, než je sešrotovat…

 • Napsal Jiří Lojda, 31. 1. 2011 @ 11:46

  Byť nenavážu na autorův poněkud nostalgický tón, jako laik si položím otázku proč v některé z objednávek neobjednal DMPJ o dva trolejbusy méně a tyto dva nedal zrenovovat- dokážu si představit, že po deseti letech měli již něco za sebou, ale, třeba by renovace stačila(deset let není zase tak moc)… nevím, neznám, neviděl jsem, jen se ptám…

 • Napsal Trolejbusak62, 31. 1. 2011 @ 13:40

  Tak je to lákavé, když dostaneš dotaci na nové vozy. Tak proč vrážet do starých, když můžeme mít úplně nové vozy? Na jednu stranu to není špatný, ale podle mého názoru by bylo lepší nakupovat postupně (např.: 2-3 za rok). Za pár let se to všechno najednou bude podělávat, ale uvidíme na tu kvalitu. Na jednu stranu je to dobrá investice.

 • Napsal zdenek, 31. 1. 2011 @ 16:25

  Bože, už několikrát bylo jasně řečeno, že prodej vozů není z důvodu nastavení smlouvy o dotaci možný.
  Žádný extrémní unikát se nešrotuje, takže brečet nad jejich šrotací je zcesné. U 48 bych to chápal, ale tady ne. Pokud jsou unikátní tyto dva vozy, pak jsou unikátní všechny vyrobené 21Tr, protože vždy najdeme rozdíl.
  Náhradní díly se vytěžily a co s kastlí? Nechat jí hnít na dvoře?

  Dnes už trolejbus nemá životnost 15-20 let a pokud byla udávána, ta se udávalo 13 let. Ten trolejbus je tedy prakticky na konci své životnosti a jeho vyřazení je jakýsi logický důsledek, byť v dnešní době nepochopitelný. Proboha pochopte, že jihlavské zimy jsou náročnější. Jen pro představu, to množství soli, co je se za zimu spotřebuje na celou D1, tak stejné množství se spotřebuje jen na úsek přes Vysočinu. A 21 Tr už z nějakých extra “traverz” jako 14Tr není…

  Na východě jim to je na 2 věci, když k tomu nemají jediný náhradní díl, jejich dovoz by byl drahý a toto vozidlo krom ČR, SR, možná Srbska nebo jinde homologováno. A na východě už mají vlastní nízkopodlažní vozy. A Szeged? Ten je zabezpečen dostatečně.

  Pokud to někomu vadí, pan ředitel DP má svůj e-mail, DP má adresu, tak si napište, že chcete koupit trolejbus. Přeji příjemné chvilky s jeho opravami, uskladněním a hlavně následným úředním kolečkem po DSÚ…

 • Napsal Pražan, 1. 2. 2011 @ 10:47

  To nejpodstatnější napsal “zdenek” ve svém příspěvku ze dne 31.01.2011 (16:25 hodin): souvětí “Bože, už několikrát bylo jasně řečeno, že prodej vozů není z důvodu nastavení smlouvy o dotaci možný.” je bohužel smutnou premisou celé záležitosti, a je tedy především otázkou, zda z rušených vozidel (likvidovaných podle mě i přes obtížné provozní podmínky v jihlavských zimách ve skutečnosti přece zbytečně příliš brzy ve vztahu k jejich další použitelnosti) bylo aspoň “vyvrakováno” maximum ještě využitelných dílů a součástí, a to nejen ve prospěch samotného DP Jihlava, ale právě třeba i k využití v DPMB či jinde, kde nějaká vozidla řady “21” (třeba i autobusy) ještě někdo provozuje.
  A jsem přesvědčen, že DP Jihlava by si přes nutnost jednat v souladu s podmínkami financování nákupu nových trolejbusů měl zachovat aspoň jedno vozidlo z řady 21Tr udržované v provozu schopném stavu jako “historický” trolejbus využitelný k příležitostným “vyhlídkovým jízdám” po městě, pořádaným například v součinnosti s informačním centrem města pro zájezdy či pro občasné předem avizované “exkurse” po městě (s výkladem průvodce) i pro skupiny individuálních zájemců z řad návštěvníků města a turistů.

 • Napsal Kubrt, 1. 2. 2011 @ 15:44

  A co v té Jihlavě z toho trolejbusu těm exkurzím budou ukazovat??

  Samozřejmě nemám nic proti včasnému vytváření sbírkového fondu, je to snazší, než pak restaurovat vrak, ale 21Tr v Jihlavě ještě nekončí.

 • Napsal Wang002, 1. 2. 2011 @ 17:54

  To, že vozy nešlo odkoupit přímo od DPMJ, pokud tak byla nastavena smlouva o dotaci, bych nepovažoval za nějakou zásadní překážku. Snad by nebyl problém obejít to tím, že by z DPMJ vozy putovaly do kovošrotu a až odtud k někomu dalšímu. A nikdo by nedokázal, že došlo k nějakému porušení smlouvy, protože DPMJ vozy nikomu neprodal. Spíš bych za tím, že putovaly do kovošrotu hledal něco jiného. Jak psal Eda, jednání s DPMB probíhala, ale bůh ví, kolik za ty vozy Jihlava chtěla, když nakonec k žádné dohodě nedošlo.

 • Napsal Pražan, 1. 2. 2011 @ 18:30

  Ad “Kubrt” = 01.02.2011 – 15:44:
  Čtete, prosím, pořádně: já jsem přece nenapsal, že by to nutně muselo být vozidlo z těch nyní rušených, ale pouze to, že by alespoň jedno vozidlo z té řady mělo být zachováno …

  Ad “Wang002” = 01.02.2011 – 17:54:
  Závidím Vám Vaše představy, že je to tak jednoduché, a že v Bruselu jsou všichni úplní pitomci, takže by to určitě nezjistili a nezachovali by se podle toho …

 • Napsal Wang002, 1. 2. 2011 @ 18:34

  Pražan:
  Aha, takže podle Vás, kdyby někdo přišel do kovošrotu a vozy odtud odkoupil, tak DPMJ kvůli tomu přijde o dotaci? Vám Vaše představy nezávidím…

 • Napsal Pražan, 1. 2. 2011 @ 19:38

  Ad “Wang002” = 01.02.2011 – 18:34:
  Děkuji za Vaši “péči” o moje představy: já pochopitelně příslušné podklady týkající se financování nákupu nových vozidel pro DPMJ nemám a neznám, ale rozhodně nepochybuji o tom, že by v případě, že by DPMJ odprodal komukoli kompletní provozu schopná vozidla, o přdmětnou dotaci přijít mohl a velmi pravděpodobně by o ni také přišel – nebylo by to poprvé, kdy by k něčemu podobnému došlo. A nezapomínejte, že ta vozidla musela být navíc samozřejmě zrušena i “papírově”, a jejich případná nová “aktivace” by musela projít řádným řízením u Drážního úřadu ČR ve smyslu platné legislativy: nedovedu si představit, že tam by něco podobného mohlo projít, protože jeho ředitel není nejen hlupák, ale tím spíše ani “sebevrah”.
  Pokud mi nevěříte, můžete se sám zkusit zeptat třeba přímo ředitele DPMJ, proč tedy DPMJ ta vozidla neodprodal Kovošrotu v kompletním a provozu schopném stavu, a proč takovou “habaďůru” neudělal ředitel na vlastní zodpovědnost …

 • Napsal Trolejbusak 38-AUTOR, 1. 2. 2011 @ 20:23

  Ono je spíš zajímavé,že vozy 14Tr 17/6 M ev.č. 44 a 13/6 ev.č. 46 se podařilo prodat do Zlineru,kde prošli GO a vesele teď brázdí ulice Bratislavy pod ev.č. 6267 (ex 44) a 6261( ex 46).Zřejmě se na ně smlouva o dotaci nevztahovala jinak si neumím vysvětlit,že vozy byli odprodány.

 • Napsal Jiří Lojda, 1. 2. 2011 @ 23:22

  No celý případ se spíše točí tady na dikusi kolem toho, že nikdo nezná pořádně konkrétní podmínky smlouvy o dotaci popř. legislativu, kterou se má tato řídit. Bez těchto poznatků je to bohužel pořád jen teoretizovaní co by kdyby.
  Každopádně “obcházení” ustanovení smlouvy případně zákona opravdu není řešení…

 • Napsal -fn-, 2. 2. 2011 @ 15:58

  Ano, řešením by v tomto případě bylo nechat je dojezdit. Jen se divím, pokud i nová vozidla koupili s dotací, že tam nikdo nezkoumal, zda jich tolik skutečně potřebují. A jestli jsou po deseti letech zkorodovaná a nepoužitelná, zatímco dřívější vydržela i 20 let, je něco špatně, a není to přirozeně tuhá zima…

 • Napsal Trolejbusak62, 2. 2. 2011 @ 15:59

  Autor: Teda nevím, proč by se neměla vztahovat jen na vozy 44, 46. Nic extra to nebylo, byly by lepší vozy. To bude něco jiného…

 • Napsal Wang002, 2. 2. 2011 @ 21:22

  Pražan:
  O prodeji kompletních vozů jinému DP jsem nikde nepsal, DPMJ by v tomto vůbec nefiguroval. Zprovoznění vozu už by byla samozřejmě věc nového provozovatele. Jinak ty vozy rozhodně nebyly na konci své životnosti a byly v provozuschopném stavu, jen DPMJ získá nové vozy, díky dotacím, tak proč je dále provozovat. Kontaktovat ředitele DPMJ nemám zájem, o fungování tohoto DP si celkově myslím své.

 • Napsal Jiří Lojda, 2. 2. 2011 @ 22:38

  Wang002: Podívejte, jednuduše. Pokud má něco(použiju-li vaše slova) někam putovat, pak to většinou není tak jednoduché, tím spíše jedná-li se o předmět vedený v určité evidenci – což několikatunový trolejbus něpochybně je. Pokud by měl ten trolejbus podle práva někdo nabýt, pak se k němu musí původní majitel (zde DPMJ) vlastnické právo (zcela logicky) pozbýt. Je JEDNO, kolik mezi tím máte článků. Nový vlastník nabyde vlastnické právo nejčastěji kupní smlouvou, nic jiného mě ani moc nenapadá(pokud mi nechcete tvrdit, že by ty vozy “putovaly” do kovošrotu tak, že by je darovali nebo je kovošrot “zdědil :-)” ).

 • Napsal Zdenek, 3. 2. 2011 @ 9:10

  Tak prodat vozy do kovošrotu znamená jejich i papírové zrušení. Jestli si někdo chce zkusit, co to je obnova dokladů u DSÚ, má možnost. Pokud se mu to podaří, asi ho mnohé DP rádi přijmou…

  Prodej vozů do Bratislavy se podařil nádherně, snadno, ale jaké to mělo následky a jaký z toho málem byl prů…, to se nikde neříká…

  U těch 21Tr je jiná, zajímavější otázka, ale to je pro ekonoma.

 • Napsal Wang002, 6. 10. 2011 @ 19:22

  S odstupem několika měsíců by mě zajímalo vysvětlení pánů, kteří tady tak vehementně tvrdili, že odprodej vyřazených jihlavských 21Tr není možný, kvůli nastavení smlouvy o získání dotace, jak je tedy možné, že teď další z nich neputují opět do kovošrotu, ale jsou odprodávány do Brna?

  Chápu, že po takové době už sem těžko někdo z nich zavítá, ale určitě by ani tak neměli co odpovědět, když jejich původní tvrzení nebyla ničím podložená, jak se nyní ukázalo…

 • Napsal Zdenek, 12. 2. 2012 @ 17:39

  Wang: problém byl, jak bylo dříve napsáno- papírový. Dokázali to vyřešit, nebudu psát jak. Na úplně stejný problém jsem též narazil, ale v mém případě už vůle nebyla, prostě jiný kraj, jiný mrav…

  To, co zde bylo napsáno, že prodej nelze, byla pravda v té době.

 • Napsal Ondrej, 22. 6. 2012 @ 12:08

  Tak podle mého názoru byla docela blbost šrotovat 21Tr se stářím cca 10 let, ještě ke všemu nízkopodlažní. U nás v Ústí nad labem máme vůz 403(14Tr)bez jakékoli GO či modernizace, akorát jednou prošel VO a to je již pěkně dávno. A ani náš DP nehodlá 403 šrotovat i když ted masivně přicházejí 28 a 27Tr.

 • Napsal Kryštof, 15. 1. 2013 @ 23:10

  Stačí se podívat např. do Plzně. Skoro všechny trolejbusy 21TrACI v současné době prochází střední prohlídkou, tudíž ztrácí v zeleném nátěru svůj bílý proužek a dostávají nová zadní LED světla.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*