10 516 přečtení
Lis 10 2010

Pohodlí kontra hygiena v MHD, musíme být svědky tohoto střetu?

15T

Dřevěné sedačky v tramvaji Škoda 15T

Co je lepší? Častá otázka dnešních dní. Otázka šťastných lidí. Proč šťastných? Protože možnost výběru mezi dvěma lepšími věcmi je důkazem blahobytu. Kam mířím touto úvahou? Mířím k dalšímu článku, který bude mým názorem, mým souhrnem a určitě s ním všichni nebudou souhlasit. Mířím zároveň k těžkému úkolu přemýšlet za pomyslné místo, kde mnoha lidem argumenty postačí a spokojeně kývnou hlavou.  Lidé se z fyzického hlediska již léta nezměnili, přesto si dnes každý z nás vykládá jinak slovo komfort. Chtěl bych Vás tímto článkem podnítit k přemýšlení o komfortu sezení v městské hromadné dopravě.

Svůj dnešní článek píši s předpokladem, že každý čtenář Dopravního webu někdy využil služeb „mastné tyče“.  Nebojte, nepočítám s tím, že každý čtenář tohoto článku někdy navštívil noční klub, to jen mluvím o městské dopravě.  Slovník těch „lepších“, těch, kteří MHD nepoužívají, protože by v ní mohli přijít do styku s něčím, co užívá plebejský lid.  Mimochodem naposledy jsem tohle slovní spojení slyšel na jedné tiskové konferenci z úst generálního ředitele jednoho podniku provozujícího MHD.  A co že to tam pan ředitel firmy mastné tyče a. s. představoval? Dostáváme se k jádru věci. Pan ředitel představoval novinářům novou tramvaj, která má plastová a hygienická sedadla. Tedy lépe řečeno plastová,

Nemoderní polstrovaná sedadla nahradilo dřevo.

tvrdá, ale snadno čistitelná sedadla. Musíme se totiž zamyslet nad tím, co je vlastně hygienické? Hygienické je věci čistit. Čistit můžeme plast, čistit můžeme mastné tyče, ale to rozhodně neznamená tvrzení, které se cestovatelům společnosti mastné tyče a. s. snaží její představenstvo vecpat. A to tedy, že hygienické je pouze to, co má pevný povrch. A tak se budeme muset rozloučit s pohodlím pro sezení za cenu pocitu jakéhosi „hygienična“. „Dřevěné, nebo plastové sedačky, tam míří trend. Je to hygienický komfort, revoluční posun ve službách!“ Ano, to jsou slova těch, které jízda mastnou tyčí ponižuje, a bude to pro ně vždycky představovat záležitost hodnou méněcenných lidí. Jenže co je revolučního na tom, že sotva co jsme se rozloučili s nemoderními laminátovými sedačkami a vyměnili je za měkké, přichází opět na scénu sedačky z produkce firmy Drtivý dosed? Na tom je nesporně moderní jen jedna věc. Tou je všudypřítomný trend šetření finančních prostředků. Teď přichází odzbrojující hláška jak z teleshoppingu: Ano milí přátelé, i promočené může být zase krásně čisté!

Jenže nenechme se napálit. Důvod, proč se budeme muset vzdát pohodlných polstrovaných sedadel, které byly moderní před těmi novými, na nichž si nikdo do mokrého nesedne je trochu vedle hlavní linie našeho příběhu o hygieně. Je to chtíč dobře prodat úsporná opatření. Jak jsem již psal, čistit do hygienického stavu lze všechno, jde o to jak často a za kolik. Myslíte si, že dřevo, nebo plast má výhodu, že nesaje? Jenže určitá kapalina, která se na sedačkách společnosti mastné tyče a. s. občas vyskytne, po chvíli času uschne vlivem vypařování a zmizí tak bezezbytku i z tvrdého sezení. Na zasažené sedačce se bude vysedávat vesele dál a kdo mi zaručí, že jí ve vozovně uklízečka přejede jiným hadrem, než tím, který má na podlahu, okna a mastné tyče?

Prodyšný, ale zároveň hadrem omyvatelný potah používají na některých sedačkách České Dráhy

Prodyšný, ale zároveň hadrem omyvatelný potah používají na některých sedačkách České Dráhy

Dostáváme se do finále. Lidé s modrou krví předkládají komfortní řešení, přičemž vlastně lžou, protože na nás šetří. Kdyby pro své milé občany chtěli opravdu to nejlepší, najdou kompromis pohodlí a omyvatelnosti. A tím tvrdý povrch rozhodně nikdy nebude.

Co je tedy na tom všem pohodlné? Pohodlný je přístup manažerů. Oni přece nehledají ideální řešení, tedy to, které by firmě mastné tyče a. s. přineslo usnadnění udržovatelnosti sedadel a nevzalo cestujícím pohodlí během cest městem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.1/5 (15 votes cast)
Pohodlí kontra hygiena v MHD, musíme být svědky tohoto střetu?, 4.1 out of 5 based on 15 ratings
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


5 komentářů

 • Napsal Vozka, 11. 11. 2010 @ 1:09

  S tím pohodlím a sezením plně souhlasím. Aby cesta byla příjemná, musí být i sezení pohodlné. Ono už jak u tramvají, tak autobusů k nepohodlí stačí malá šířka sedadel, jejich tvrdost a bez ohledu na povrch i špína či jen jemněji – znečistění. Sedadala plastová i ta dřeběná mají jednu velkou nevýhodu, a to zdravotní, protože jsou studená a urologové vám potvrdí, že sezení na nich, pokud nejsou vyhřáté má za následek dost velké množství problémů s prostatou u pánů a celkově s močovými cestami u všech. proto ty látkové potahy s nějakou izolační vrstvou mají své opodstatnění a i ta měkost má svůj vliv. Nejhorší je to dnes u nových autobusů, které mají sice látkový potah, ale ta izolace, snad stále molitan je v tak malé tloušťce, takže tam sedíte jako na kameni, pérpvání nových autobusů je také podivné a tak je to jako na žebřiňáku. S dojetím vzpomínám na autobusy staré, jako třeba Karosy. Ono je to ale uý i u vlaků ,kde kvalita sedaček opět lkesá a trochu delší cestování je nepříjemné, protože sedačky jsou příliš tvrdé a na sezení nepohodlné. markantní je to v 1. třídě, kdy velebím stále starší vozy, kde se dá sedět dobře, měkce a navíc i pohodlně, z hlediska jejich tvarování i možnosti rozkládání. Ti, co to navrhují by se měli podívat na starší typy sedadel a zkusit si v nich sedět a pak v těch nových, zejména fdelší dobu. No a na závěr: neustáloe se něčemu ustupuje a cesatující ve veřejné dopravě je stále více obtížný hmyz. Že jde o šetření, je příliš evidentní a druhou záležitostí je to, že si tento stát nedokáže udělat pořádek a navrch tu mají růz né nepřizpůsobivé osoby, opilci, narkomani, násilnící a další. takže raději všichni ustoupíme, jen ať se nikdo nespálí s řešením těch pravých problémů A jen poznámku. Ze svého mládí si pamatuji, jak si i cestující dovedli velmi rychle zjednat pořádek a o policii nemluvě. Obdobně to pamatuji třeba v Německu a to jak východním, tak západním, aby se někdo nechtěl hádat. nepochopím, že s tzv.. pokrokem se řada věcí zhoršuje a nepořádek a demoralizace ve společnosgti narůstá a ti, co je platíme a jsou zodpovědní za to, aby se tu dalo žít, nic neřeší, nedělají nebo jsou snad naprosto neschopní? tak proč tam ještě jsou?

 • Napsal Pražan, 11. 11. 2010 @ 10:22

  S textem lze téměř bezvýhradně souhlasit (snad až na tu nespisovnou gramatiku), byť je zejména na začátku až trochu zbytečně “upovídaný”: konečně totiž někdo nahlas pojmenoval skutečnost, že “… Důvod, proč se budeme muset vzdát pohodlných polstrovaných sedadel, které byly moderní před těmi novými, na nichž si nikdo do mokrého nesedne je trochu vedle hlavní linie našeho příběhu o hygieně. Je to chtíč dobře prodat úsporná opatření. …”.
  Jedinou výhradu mám k tvrzení z úvodu textu, totiž že “… Lidé se z fyzického hlediska již léta nezměnili …” – to totiž není ani zdaleka pravda: současná mladá generace je podle mého odhadu v průměru (byť “průměr” je i v tomto směru velmi ošidným kritériem) o minimálně cca 10 – 15 cm vyšší, než naprostá většina příslušníků generace současných padesátníků a šedesátníků, což ovšem naprostá většina výrobců současných dopravních prostředků určených pro běžnou VHD stále ještě nerespektuje – naopak ve snaze ukojit tendence dopravců směřující ke získávání vozidel s co největší kapacitou sedících cestujících a vidiny “úspornosti” provozu takových dopravních prostředků osazují jejich interiéry sedadly v takových roztečích, že i osoby vysoké méně než 180 cm mají často potíže s “uskladňováním” svých nohou do mezer mezi sedadly (a to často nejen při jejich “leteckém” uspořádání, ale i při jejich uspořádání do “čtyřek”).

 • Napsal -fn-, 11. 11. 2010 @ 19:30

  Pokud jde o výběr sedaček, ona firma se prakticky jen řídí výsledky průzkumu, který uspořádala. Ovšem nabídka spočívala jen ve dvou možnostech:
  1) Plastové sedačky s polstrováním potažené látkou. Dobře nasají tekutiny i špínu, přilepená žvýkačka drží a nepustí, rozpárat ji je hračka. Určité plasty pak mohou generovat škodlivé látky.
  2) Dřevěné sedačky zcela bez polstrování. Špína se dá snadno utřít, žvýkačka odlepit, nožem je možné nejvýše něco vyrýt, dá se snadno zatmelit. Dřevo je přírodní materiál, zdravotní nezávadnost je téměř zaručena.
  Přitom výběr byl pouze pro nově dodávané tramvaje.

  K čemu nakonec došlo? Předně ve výběru zcela chyběla dříve zejména v autobusech hojně užívaná varianta polstrování s koženkovým potahem, i kostra by přitom mohla být ze dřeva. Cestující tedy měli na výběr jen ze dvou výše zmíněných možností a vybrali si zkrátka menší zlo. Ovšem názor cestujících – naše modla, a tak dřevěné sedačky nahradily i dřívější koženkové v KT8D5. Koženka sice při delším sezení v létě ve spojení s potem nepříjemně lepí, ale mnohem snáze se uvede do čistého stavu. Navíc většina cestujících nejede tramvají pravděpodobně déle než 20 minut, protože na delší vzdálenosti má metro a vlaky.

  Co s tím? Jako nejjednodušší řešení navrhuji na dřevěné sedačky instalovat “návleky” polstrování. Údržba pak bude obdobná sedačkám s těmito povrchy, výhoda je navíc ve snadné výměně poškozených částí.

 • Napsal Vozka, 12. 11. 2010 @ 1:41

  Zapomněl jsem ještě jednu věc. na tom laminátu a tom dřevu to pěkně klouže, takže když tramvaj brzdí, člověk jaksi popojede dopředu a musí se znovu usadit. A to se trvale opakuje, protože se nedá o nic “zašprajcovat” a hlavně pokud mám sebou tašky nebo nějaká zavazadla, tak to je přímpo zážitek.

 • Napsal Pražan, 12. 11. 2010 @ 8:22

  Ad materiál pro zhotovení sedadel:
  Pokud by byla použita sedadla obdobná jako v “historických” Ringhofferových tramvajích (= “laťová”), ale vytvarovaná tak, aby co nejlépe vyhovovala “ergonomii”, pak by splňovala naprosto všechno: možnost relativně snadného čištění, relativní pohodlnost (díky nikoli zcela rovné ploše sedáku i opěradla) i zábranu “klouzání” po sedáku (latě by pochopitelně musely být situovány kolmo k osám nohou sedící osoby) – a navíc by byla i poměrně snadno opravovatelná i “per partes” i při poškozeních jen některé jejich části. Jen si nedovedu představit, kdo by byl ochoten a schopen použití takových sedadel zaplatit: o tom, že ta údajně požadovaná větší “hygieničnost” sedadel je pouhou kamufláží snah o použití co nejlevnějších sedadel se zcela pravdivě a logicky píše už v úvodním textu, ale této utajené premise by “laťová” sedadla rozhodně nevyhovovala …

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*