6 981 přečtení
Říj 14 2010

Plzeňské metro vyjelo

Souprava linky PL v obratové stanici Kozolupy

13.10.2010, ve vhodnou chvíli před volbami, vyjelo do „ulic“ poprvé tzv. Plzeňské metro. Na trase, která spojuje dvě nesourodá místa v Plzeňské aglomeraci – Kozolupy na západě, s Blovicemi, respektive s Nezvěsticemi na východě, přímo bez přestupu v plzeňském uzlu, se objevila nejmodernější vozidla ČD, a.s. pro tratě elektrizované střídavou soustavou 25 kV, 50Hz: přímo nadčasové jednotky řady 814.

Přiznám se, že tato linka byla mým dětským snem. Ovšem v trochu skromnější trase, z Nové Hospody (z areálu Škodovky), na Čechurov (do místa, kde je dnes veřejné nákladiště). Ve snu jsem tam jezdil elektrickými jednotkami, postavenými na bázi tehdy vyráběných motorových vozů řady M152.0. Sice je pravdou, že postupným časem jsem od této myšlenky ustoupil ve prospěch prozaičtějších a rozumnějších věcí v mém životě i okolí, ale jak vidno, myšlenka nezapadla zcela. Skutečností je, že nám železnice nabízí prakticky 2x vyšší rychlost, jak MHD (srovnáme-li cestovní dobu linky 2 – 30 minut) a nové linky PL -14 minut). Ovšem uvědomíme-li si, že z nádraží musíme téměř za všech okolností za svými cíli někam docházet a tramvaj naopak téměř vždy zastaví v podstatě před domem, nemusí být výsledek zase až tak optimistický. Ale také vše může být jinak, dnes těžko předvídat.

Nyní k samotné akci

S kolegy od 7. velmoci čekáme na vlak, který má tento slavný den vycházet v 11:39 z Plzně hlavního nádraží. Ač nikde nebyl ani řádek, logicky předpokládáme, že právě tehdy nastane slavný okamžik, objeví se celé Brity, pronese se řeč a bude možno položit pár otázek. Nestalo se tak, vlak již přijel v trase vlaku, který ten den jet neměl, přesněji nebyl určen pro veřejnost. Samozřejmě s celer Britami na palubě, kde asi také patrně zaznělo, jak to vše dělají dobře a úžasně atakdáleatakdále, ostatně jako vždy. V.I.P. osobnosti vlak opustily již na hlavním nádraží (i se stolem na chlebíčky), některé však vážily ještě cestu až na Jižní předměstí s prostým lidem …

Naprosto nepřehlédnutelnou „maličkostí“ bylo sledování frekvence cestujících. Do prvního veřejného vlaku byli naskladněni studenti na školní výlet. A sčítací komisař sčítal, až se z něho kouřilo. Trochu mě to připomnělo zážitek, který vídám docela často před volbami v ulicích. Sčítací komisař se nenápadně postaví do dostupné vzdálenosti od agitačního stánku „té správné strany“ a dotazuje se odcházejících občanů, jakou že to stranu budou volit. To jsou pak relevantní údaje, panečku 🙂

Ač by čtenář mohl mít pocit, že celá akce byla úplně pro kočku, protože již téměř celá státní správa je zcela odtržena od reality, nebylo tomu tak. Dokonce na akci přišli i obyčejní lidé, kteří by měli zájem linku používat. Troufale pokládali otázky sčítacímu komisaři, který naštěstí nebyl salonním pracovníkem, pro ten den postaveným k práci, ale zaměstnancem KCOD Plzeň a co víc, byl velmi v obraze. Samotné „Plzeňské metro“, jak linku nazval někdo z České televize, je zatím velký krok do neznáma, který pokládá mnoho otázek, ale jen pramálo odpovědí. Na ně odpoví zejména moudrý čas a zhodnotí, zda-li cena, kterou platíme za metro v dvouhodinovém intervalu – dramatickým zhoršením dopravní obsluhy použitelnou veřejnou dopravou severně od Plas – je adekvátní …

O Plzeňské lince si myslím

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.4/5 (9 votes cast)
Plzeňské metro vyjelo, 3.4 out of 5 based on 9 ratings
Share


Autor:


9 komentářů

 • Napsal Domažličák, 14. 10. 2010 @ 7:00

  Podle mého názoru je tato linka důležitá, přišla však v nevhodnou dobu na nevhodné místo. Nepochybuji, že si své cestující najde, ale do dokonalosti má hodně daleko. Jediný její přínos vidím v rameni do Blovic, které je nejsilnější plzeňský směr, avšak opačné rameno je naopak nejslabší směr. Nádraží Kozolupy i Křimice leží vysoko nad osídlením a proto těžko budou cestující vyšlapovat na vzdálený vlak, když jim jezdí městské autobusy až na náves. Mnohem účelnější by bylo, zavést linku do Nýřan. Navíc linka, aby mohla fungovat lépe než stávající vlaky, musela by nabízet něco lepšího než stávající soupravy a to bohužel rozhodně nenabízí. Linka by měla podle mého názoru velký ohlas, kdyby existovala na Čechurově zastávka se spojením do Olympie, kdyby na nádraží Koterov dojížděla tramvaj a kdyby mezi Koterovem a hlavním nádražím byla zastávka v sousedství průmyslové školy, to by ovšem dvouhodinový interval a Regionovy trochu nestačily. Linka jednoznačně kopíruje názory plzeňského koordinátora dopravy, který (resp která) z nějakého neznámého důvodu nejslabší plzeňský směr Kozolupy výrazně protěžuje na úkor druhého nejslabšího směru Plasy. Do Blovic to podle mě jezdí jen proto, aby linka nejezdila úplně prázdná a sčítací komisaři měli kde sčítat cestující.

 • Napsal M_k, 14. 10. 2010 @ 9:28

  Pokud je mi známo, finanční prostředky na provoz metrolinky v Plzni byly vyčleněny z rozpočtu kraje. Nepocházejí z finančních úspor v VHD na sever od Plas. Jedná se o samostatné akce.

 • Napsal Láďa, 15. 10. 2010 @ 1:23

  M_k: A VHD severně od Plas není financována z rozpočtu kraje? A okdud tedy? Je to jeden a ten samý balík peněz! Městská linka ANO, ale ne Blovice – Kozolupy. S Domažličákem se shodnu na Nýřanech, ale místo Blovic bych volil Rokycany. Nevhodnost umístění vlakových zastávek a jejich tragickou dostupnost městskou hromadnou dopravou je kapitola sama pro sebe a její dlouhodobé neřešení jen ukazuje na postoj města (potažmo i kraje) k železniční dopravě….

 • Napsal RJ, 15. 10. 2010 @ 9:08

  Když linka nesouvisí s dnešním balíčkem kraje na VHD, tak proč nebylo vypsáno výběrové řízení na dopravce? Jančura by se zde mohl předvést, organizátorku dopravy by měl kdo těšit po večerech a možná by získali i cestující …

 • Napsal M_k, 15. 10. 2010 @ 9:23

  Ještě jednou – pokud je mi známo, metrolinka není placená z peněz ušetřených v rámci reorganizace dopravy na severu, ale z dotace určené pro tento konkrétní projekt. V článku je tedy zavádějící informace, že “metrolinka” může za “zhoršení” veřejné dopravy na severním Plzeňsku.

 • Napsal Michal Skala, 15. 10. 2010 @ 10:37

  Pane/paní M_k: Obě trasy jsou financovány z rozpočtu Plzeňského kraje, a je zcela lhostejné, že si zrovna pro PL účelově odhlasovali samostatnou rozpočtovou kapitolu. Jedná se jedny peníze, jednoho kraje, jedněch daňových poplatníků. Dokonce se zde nekříží ani finance určené na investice s financemi určenými na provoz. Jak píšu v článku: “Samotné „Plzeňské metro“, jak linku nazval někdo z České televize, je zatím velký krok do neznáma, který pokládá mnoho otázek, ale jen pramálo odpovědí. Na ně odpoví zejména moudrý čas a zhodnotí, zda-li cena, kterou platíme za metro v dvouhodinovém intervalu – dramatickým zhoršením dopravní obsluhy použitelnou veřejnou dopravou severně od Plas – je adekvátní …”. Já si myslím, že onen chybějící milion na dotažení vlaků do skutečné uzlové stanice jménem Blatno u Jesenice, by byl v zájmu samotného Plzeňského kraje. To, že se budeme tvářit, že krajská hranice je neprostupná bariera, uděláme z krajů svébytná království, je myslím jednou z největších tragedií poslední doby – samozřejmě se netýká jen dopravy, ale i jiných oblastí našeho života.

 • Napsal HK, 21. 10. 2010 @ 15:34

  M_K: Nemáš recht, žádná extra dotace na to není. Stojí to 10 mega.

  Kozolupy prý pro to, že se to v další fázi spojí s Bezdružicema. Proč Bezdružice nejezdí až do Plzně už dávno – nevím, taky na to byly 2 – 3 výmluvy.

 • Napsal Jirka Panther, 23. 10. 2010 @ 20:54

  Drobnou technickou poznámku: Kaznějov a Plasy (33km)mají v pracovních dnech 22 spojů. Kozolupy (11km) s Plzeňskou linkou 17. Za Kozulupy jede 9spojů, za Plasy 7spojů + 6BUSů. Takže Žatecká trať je evidentně více protěžována, než Chebská. Také chci říci Domažličákovi, že pokud vlaky vymetající sídla do Kozolup budou jezdit po hodině, tak si své cestující najdou i kdyby měli lézt na kopec, což je jen případ Kozolup. V Plasích lezou na stejný kopec. Samozřejmě, že by měla být zavedena linka z Heřmanky do Radnic (nebo aspoň z Kameňáku do Stupna). To by bylo přínosnější, než pálit naftu pod drátama 490vlkm denně. Jinak souhlas s Domažličákem. Majklovi doporučuju, aby se podíval kolik vlaků jezdilo za totáče do Plas a Žihle a kolik jich jede dnes jsem už uvedl.

 • Napsal Michal Skala, 23. 10. 2010 @ 23:23

  Jirka Panther: nevím, co má společného s článkem to, kolik jezdilo vlaků někdy před 21 roky s tím, kolik jich jezdí dnes. Nakonec je známé, že solidní dopravní obslužnost může vykonat i několik spojů, které jsou přesně cílené na klientelu. Navíc vlaky na trati 160 pojedou pouze do Plas, zbytek je v podstatě jen náhodná generace spojů, rozhodně neberoucí v potaz poptávku a to pouze do Žihle. Dál už bohužel žádný osobní vlak nepojede a to dokonce ani do uzlové stanice Blatno u Jesenice. To, že tam teď ještě jezdí rychlíky neznamená, že tomu tak bude napořád, ale tohle opravdu s článkem nesouvisí.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*