5 209 přečtení
Zář 05 2010

Nový odbavovací systém v MHD Jihlava – 4 měsíce poté

Automaty v dolní části Masarykova náměstí

Automaty v dolní části Masarykova náměstí

O novém odbavovacím systému (OS) čipových karet v MHD Jihlava,který byl od 1.5. naostro spuštěn se již v tisku a na internetu napsalo mnoho mnoho řádků a Dopravní web nebyl vyjímkou. Nyní po 4 měsících ostrého provozu se stále vyskytují drobné nedostatky, které musí firma Mikroelektornika (ME), dodavatel tohoto OS řešit. Pokusím se uplynulé 4 měsíce ostrého provozu přehledně zrekapitulovat.

1.5. byl spuštěn ostrý provoz OS a začala být funkční tzv.Elektronická peněženka(ELP), jejíž princip jsem vysvětloval v předešlém článku. Hned 1.května ráno jsem se vydal do vozů jihlavské MHD, abych se podíval jak cestující “válčí” s odbavováním pomocí čipových karet. Problémy měli dle mého očekávání hlavně starší lidé a důchodci, kterým jsem z vlastní iniciativy radil jak přikládat kartu atp. Zavedení nového OS se dotklo i doplňkového prodeje u řidiče, kde cena jízdenky vzrostla z původních 17ti na 21 Kč a jízdenka zakoupená u řidiče zároveň přestala být přestupní. Ani po 4 měsících někteří cestující nepřišli na fakt,že tato jízdenka je nepřestupní a tím nevědomky riskují problémy s revizory. Na přelomu května a června letošního roku se začaly objevovat  problémy s odesíláním dat z vozů do “mozku” celého OS, který se nachází kdesi v areálu Dp. Tyto vady začali ve velkém postihovat hlavně nové vozy 26Tr, které byly kvůli těmto vadám na delší dobu odstavovány z provozu. Během června byly tyto závady postupně odstraněny a OS fungoval jen s menšími vadami jako například nefunkčnost jednoho z označovačů ve voze apod. V průběhu letních prázdnin se ovšem vyskytl další problém. Tentokrát se při startování vozu a nabíhání palubního počítače ME na displeji objevila hláška: Neplatná GPS data. Opět tato závada postihla nejvíce vozy 26Tr. Ovšem to nebyla jediná závada,která vozy 26Tr v letních parnech trápila. “Jezevčíci” byli zatahováni hromadně kvůli přehřívajícím se kompresorům. Tato závada se řešila velice zajímavě: Vůz se zatáhl do vozovny, kde se nechal nějaké 2-3 hodiny vychladnout kompresor a poté byl vůz poslán zpět na linku. Ale zpět k závadám na OS. Neplatná GPS data nijak neomezovala fungování OS, ale problém byl podobný jako u závady s odesíláním dat. Informace z uzavřeného odpočtu na konci směny se mnohdy neshodovali s údaji, které shromažďoval “mozek” OS. Ještě během července byla tato závada z větší části odstraněna, ale i v současné době se tato závada objevuje. Řeší se to restartováním vozu a pokud to nepomůže vůz se jednoduše odstaví. Souběžně s touto závadou se během léta objevovali nejrůznější vady na nových multifunkčních terminálech, které začali fungovat souběžně s novým OS. Zaměstnanci firmy Mikroelektronika měli přes léto plné ruce práce, aby zajistili funkčnost těchto terminálů.

Ovšem 1.8. nastal zlomový okamžik: Dopravní podnik od ME oficiálně přebíral nový OS. V té době už byl výskyt závad minimální. Co se týče cestujících tak drtivá většina z nich si na nové odbavování již zvykla a nedělá jí problém ani obsluha multifunkčních terminálů. Ovšem někteří lidé jsou stále proti odbavovacímu systému a s tím souvisejícím zdražením papírových jízdenek, které stejně jako jízdenky z doplňkového prodeje přestali být přestupní. Jestli se ptáte do jaké skupiny patřím já tak vám odpovím takto: Nepatřím ani do jedné z těchto skupin, protože každý OS má své plus a mínus a já tento OS ani neodsuzuji, ani nevychvaluji. Jsem tak říkajíc “Neutrální”. Pokud byste mi chtěli sdělit Váš názor na tento OS (a nemusíte být nutně Jihlaváci), tak neváhejte napsat do komentářů rád si přeečtu Vaše názory a kritiku nejen na Os samotný, ale i na mé články.Předem děkuji za všechny komentáře.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
Nový odbavovací systém v MHD Jihlava - 4 měsíce poté , 1.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


4 komentáře

 • Napsal Vozka, 6. 9. 2010 @ 2:10

  Mám dotaz. Jak jsem pochopil, došlo ke zdražení jízdného. Tedy když tam budu coby návštěvník Jihlavy na jeden den nebo na pár hodin, jakou mám šanci na levnou jízdenku? Je nějaká časová síťová? Na několik hodin, přestupní apod.? Neo jen mám smůlu a platím za papírovou víc, protože koupit si čipovou kartu by byl samozřejmě nesmysl? Tady jde vůbec o celostátání řešení problému jízdného v MHD, když v místě nebydlím a třeba častěji cestuji po ČR. Už je na čase, aby byla konečně celostátní síťová jízdenka pro všechny MHD, kombinovaná i s železniční a třeba i s místní autobusovou. nakonec jsem tu už o tom psal, že to ve světě existujue. tady se jen vymýšlí místní nesmysly, ale jako celek to vlastně zneatraktivňuje cestování celým systémem veřejné dopravy a pak to končí reduukcí spojů, množstvím různých tarifů až po rušení tratí atd. Takže výsledkem je pokles cestujících v systému celé veřejné dopravy a nářek nad tím, jak je neefektivní a kolik je na to třeba dár dotací. přitom to nejjdenodušší je zamyslet se, jak získat co nejvíc cestujících pro klaviltní, levnou a pohodlnou veřejnou dopravu.

 • Napsal -fn-, 6. 9. 2010 @ 7:53

  Také si myslím, že zhoršení a současné zdražení služby není cestou k získání cestujících. Navíc kdyby dotyční přemýšleli, tak zvednou cenu na rovných 20 korun, aby nebyly problémy s drobnými. Chápu, že pokud je prvořadý úkol sledovat pohyb cestujících bez vícenákladů, raději uděláme papírové jízdenky nepřestupní, než bychom ztratili přehled, kam s onou jízdenkou cestující jede. Ale představa, že někdo bude jezdit za 42 koruny jen proto, abychom my měli informace, je poněkud zcestná. Navíc plastové kartičky jsou mnohem méně šetrné k životnímu prostředí než papír, pokud ho nespotřebováváme zbytečně mnoho (například nepřestupními jízdenkami :)). Ještě by tu byla jedna možnost – plastové kartičky na den turistům půjčovat a pak zase vybírat pro další použití. Jednorázové jízdenky na plast jsou nesmysl. Je zajímavé, že Švýcarům stačí jízdenky papírové. Že by tak plýtvali, nebo naopak šetří?

 • Napsal Trolejbusak 38, 6. 9. 2010 @ 17:47

  Oba dva názory mne velice zaujali.Ano souhlasím s tím,že kdyby se cena ustálila na 20 Kč bylo by vše o mnoho jednodušší.Sám jsem byl několikrát svdkem,že cestující platí v doplňkovém prodeji kovovou 50ti korunou.Jinak co se týče jízdenek pro “Přespolní” tak vyjma výše zmíněných papírových jízdenek, jejichž cena se odráží na počtu zastávkových úseků,na které jízdenka platí (1-3,4 a více) si cestující může zakoupit 24hodinovou jízdenku,která rovněž podražila na krutých 50 Kč.Rovněž souhlasím s názoem,že tímto zdražováním se lidem MHD spíš zprotiví,ale Dp to odůvodnilo tím,že prý má tímto v úmyslu motivovat cestující k používání Jihlavské karty.I můj známý,kter je v odborech Dp tak to komentoval slovy: “Většina firem se snaží své výrobky případně služby co nejlépe prodat Jihlavský Dp dělá přesný opak.”

 • Napsal cest, 10. 3. 2012 @ 23:21

  Trolejbusem v Jihlavě? Výjimečně, ještě tak z Hlavního nádraží do města, jinak jsem všude pěšky rychleji než trolejbusem (pokud zrovna netoužím po vyhlídkové jízdě). Obzvláštní lahůdkou je trasování béčka :). Ona celková organizace dopravy na Jihlavsku je tristní, naprostá nenávaznost městské, příměstské a vlakové, nevyužívání potenciálu Městského nádraží, naprostá nekoordinovanost dopravní obslužnosti v celém kraji. A naprosto nepřívětivý systém hrazení jízdného pro návštěvníky města to dovršuje.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*