7 474 přečtení
Bře 22 2010

Nový odbavovací systém v MHD Jihlava – další zpoždění

Palubní počítač

Nový odbavovací systém, který se chystá zavést Dopravní podnik města Jihlavy a.s. (DPMJ) má už skoro roční zpoždění. Důvodem je to,že dodavatel tohoto systému, firma Mikroelektronika, má neustálé zpoždění s vývojem softwaru. Jedná se o systém bezkontaktních čipových karet (tzv.Jihlavská karta”), která by v budoucnu měla sloužit i jako přístupové médium např. do jihlavské ZOO apod.

Tato karta má mít 2 funkce:

 • 1. Nosič časového jízdného (Cestující si na předprodeji jízdenek nechá na svou kartu nabít časové jízdné např. měsíční, půlroční, roční a může pohodlně cestovat. Při případné revizi pouze předloží kartu revizorovi, který přiloží kartu ke speciální čtečce, která mu zobrazí informace o nabitém jízdném na kartě).
 • Druhou a hlavní funkcí je funkce takzvané “Elektronické peněženky” (ELP). Cestující si na kartu nabije buďto na Předprodeji jízdenek nebo na jednom z dobíjecích terminálů,které už jsou rozmístěny po Jihlavě, určitou finanční částku, která se mu bude postupně odečítat. Při nástupu do vozidla cestující přiloží kartu ke strojku u dveří a z karty se mu strhne částka, která pokryje všechny zastávky až do konečné. Pokud cestující nejede až na konečnou, tak při výstupu přiloží kartu znovu a na kartu mu bude vrácena neprojetá suma.

Terminál ve vozidle

Další, i když nepřímo související změnou, je prodlužování intervalů na linkách MHD Jihlava. V důsledku toho, že DPMJ dostal od radnice stejnou dotaci jako loni, ačkoli žádal o milion vyšší, přistoupilo vedení DPMJ k “utahování opasků”. Začalo to propouštěním některých zaměstnanců a pokračovalo to návrhem nových jízdních řádů, které jsou v současné době schválené a od 1.4. začíná jejich platnost. Tyto nové jízdní řády budou obsahovat barevné rozdělení platebních pásem ELP na příslušné lince ( 1-3 zastávky,4-8 zastávek ,9 a více zastávek).

Dále bude stanoven jednotný, úžasně půlitelný interval  13 minut ve špičce a 17 minut mimo špičku, což má za následek snížení počtu vozů ve špičce na linkách. Zrušena bude většina “trhaných” směn. Od poloviny února testuje systém ELP 50 lidí z řad cestujících, kteří byly Dopravním podnikem vybráni, následně proškoleni a vybaveni nabitou Jihlavskou Kartou, se kterou dle svých potřeb provádí jednotlivé jízdy a vše zapisují do “vyfasovaných” formulářů. Tento testovací provoz měl skončit 31.března a od 1.4. měl začít ostrý provoz. Ovšem opět se nepodařilo vše doladit, takže testovací provoz se prodlužuje až do 30.dubna a od 1.5. by se měl spustit Ostrý provoz. Původně měl ostrý provoz začít už 1.7.2009. Tento termín však nevyšel a tak byl začátek ostrého provozu posunut na 1.12.2009. Užuž to vypadalo, že by se termín mohl stihnout, ale poslední listopadový týden se objevili rozsáhlé vady ve fungování softwaru a tak byl termín posunut právě na 1.duben.

V souvislosti se spuštěním ELP a změnou jízdních řádů papírové jízdenky podraží o 2 Kč. Důvodem podle vedení DPMJ je motivace lidí k používání ELP. Většina cestujících má na systém ELP vesměs záporné názory, takže vyvstává otázka, jestli si na ELP jihlavští cestující zvyknou. Já osobně si myslím, že po všem se opičit po Pardubicích a dalších městech, kde již systém ELP funguje je naprostá škoda peněz. Na druhou stranu je ovšem DPMJ velmi úspěšný v získávání dotací z EU (systém ELP, 23 nových trolejbusů Škoda 26Tr Solaris anebo čerstvě získaná dotace na zavedení autobusů na CNG v Jihlavě).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Nový odbavovací systém v MHD Jihlava - další zpoždění, 3.5 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor:


5 komentářů

 • Napsal Vozka, 22. 3. 2010 @ 0:56

  Tak nevím, co je levnější, vytištění papírových jízdenek nebo vymýšlení různých elektronických systémů. Osobně nejsem jejich přítelem, protože na to, abych věděl, jaký je stav čeho, bych musel mít tu čtečku. Navíc je to vrelmi nepříjemné pro ty, co tam nebydlí a občas tam přijedou. teď ještě navíc budou mít dražší jízdné. Stále mně schází to hlavní – jedna taková karta pro celou republiku, přesněji jedna jízdenka pro celý systém veřejné dopravy – integrované (nikoliv tedy třeba dálkové autobusy) To je to jediné, co může být pro občany pohodlné a přitažlivé a co může získat peníze do systému. A pro ostatní jednoduchý, přehledný systém jízdenek, kdekoliv k sehnání a hlavně levné jízdné. jinak budou všichni v autech a tím to tu budew stále méně vhodné k žití. Tyto nápady, typu různých čipových karet jsou dle mého k ničemu. navíc, já nepotřebují mít v tom žádnou peněženku, platby v obchodech ani vstupné, slevy apod. A minimálně by se mne měl někdo zeptat, zda to chci nebo chci něco jiného a ne mne trestat za to, že se mně to nelíbí a nemám o to zájem. To je dle mého drzost a arogance. Navíc za naše peníze, protože to vše je dotované.

 • Napsal -fn-, 22. 3. 2010 @ 7:34

  Mně pobavil systém, kdy je cestujícímu nejprve stržena vyšší částka a následně vrácen “neprojetý” zbytek. To znamená, že i kdybych měl posledních pár korun na svou jízdu, nemohu jet, protože nemám další koruny, které musím systému do výstupu půjčit. Cha cha. Hlavně že chybějí peníze na provoz, ale musíme být moderní za každou cenu. A hlavně se nějak odlišit od podobných systémů, mít něco jinak, jedinečně. Že to může způsobit dlouhodobé komplikace, je nezdopovědným odpovědným jedno. Bohužel toto je jeden z dlouhé řady případů, což je o to horší. Cestující, o něž jde především, je stavěn až na poslední místo, nebo na téměř poslední.

 • Napsal -fn-, 22. 3. 2010 @ 7:35

  Oprava: Mě pobavil. (Původně jsem měl na mysli jinou formulaci.)

 • Napsal arj, 30. 3. 2010 @ 16:12

  Nedávno jsem Jihlavu navštívil – a použil k tomu veřejnou dopravu, takže bych si dovolil reagovat

  Vozka: co je levnější, vytištění papírových jízdenek nebo vymýšlení různých elektronických systémů

  To je otázkou. Nejde jen o “vytištění”, ale i o další náklady. A vzhledem k tomu, že naše banky – působící sice v konkurenčním prostředí, ale shodující se téměř na všem – si účtují za veškeré operace vysoké poplatky, je asi přednabitá karta levnější pro zákazníka i dodavatele služby.

  pro ty, co tam nebydlí a občas tam přijedou. teď ještě navíc budou mít dražší jízdné

  Aktuální jízdné v Jihlavě je 12 Kč za 60 minut. Mám dojem, že za podobné peníze se již člověk nesveze skoro nikde. Takže i zdražení jednotlivých jízdenek na 15 Kč bude stále představovat jeden z nejlevnějších tarifů.

  Stále mně schází to hlavní – jedna taková karta pro celou republiku, přesněji jedna jízdenka pro celý systém veřejné dopravy – integrované (nikoliv tedy třeba dálkové autobusy)… může být pro občany pohodlné a přitažlivé

  Společná jízdenka pro veškerou dopravu je skvělá myšlenka – jenže i ona by musela představovat něco elekronického a zřejmě s povinností vkládat do čtečky při každé jízdě. Otázkou je i její cena – švýcarský příklad za 3 tisíce franků, tedy medián platu (u nás je to někde kolem 17 tisíc Kč), je sice fajn, jenže “náklady” na dopravu jsou kromě mzdy řidiče a údržbáře světové (cena vozidel, nafty, elektřiny, vysílaček, zabzař či semaforů). Navíc Švýcarsko i jeho dopravní síť jsou daleko menší než v ČR.
  A pokud chcete vyloučit dálkové autobusy, tak asi by o takovou jízdenku nebyl na Jihlavsku velký zájem. Stačí se podívat na jízdní řády žlutých autobusů Brno – Jihlava – Praha a porovnat je s vlaky, o době jízdy autem po dálnici nemluvě.

  pro ostatní jednoduchý, přehledný systém jízdenek, kdekoliv k sehnání a hlavně levné jízdné

  Naprosto souhlasím – zrovna Jihlava je dokonalý špatný příklad: automat na jízdenky jen u Hlavního nádraží, jinak nákup u řidiče (za 18 Kč, tedy 50 % příplatek!), mapy sítě vyvěšené ve vozidlech, ale nezjistitelné na zastávkách.

  fn: systém, kdy je cestujícímu nejprve stržena vyšší částka a následně vrácen “neprojetý” zbytek

  Upřímně řečeno – zrovna v Jihlavě to nechápu. Všechny trolejbusové linky a většina autobusů jsou v “městském pásmu”, takže – pokud se nezmění struktura tarifů – není co započítávat a pak zase odečítat.

 • Napsal -fn-, 30. 3. 2010 @ 17:35

  arj: Vycházím z informace uvedené v článku: “Pokud cestující nejede až na konečnou, tak při výstupu přiloží kartu znovu a na kartu mu bude vrácena neprojetá suma.” Pokud to v reálu nehrozí, není pochopitelně co řešit. Ale pobavilo mě to.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*