10 023 přečtení
Lis 12 2009

České tramvaje Vario LF nahradí trolejbusy v Taškentu

Brněnský vůz Vario LF, ilustrační foto

Brněnský vůz Vario LF, ilustrační foto

Jak jsme vás již dříve informovali, Uzbecké hlavní město Taškent plánuje v příštím roce nahradit zbytky trolejbusového provozu tramvajemi, které v tomto městě prožívají renesanci. V současné době ještě ve městě jezdí 59 trolejbusů.

Díky stálému zlepšování systému MHD v Taškentu roste počet přepravených cestujících. Dnes je zde provozováno 119 tramvají. Přičemž 30 nejnovějších tramvají je z přelomu let 2008 a 2009. Dalšími provozovanými typy tramvají jsou ruské vozy KTM a československé T5. I tyto starší tramvaje jsou udržovány ve slušném stavu.

Taškent plánuje nakoupit celkem 20 vozů typu Vario LF, které známe z českých měst. Uzbekistán ale nebude prvním státem bývalého Sovětského svazu, kam budou české tramvaje typu Vario LF dodány. V současné době již jeden vůz jezdí v Moskvě.

V Taškentu jsou kromě linek tramvají a trolejbusů ještě v provozu trasy metra a autobsů. Trend nahrazování trolejbusů tramvajemi se projevuje i ve středoevropských městech jako například rakouský Linec, či švýcarská Ženeva.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
České tramvaje Vario LF nahradí trolejbusy v Taškentu, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share

zdroj: Gazeta.uz
Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


8 komentářů

 • Napsal Honza, 13. 11. 2009 @ 13:08

  Dovoluji si dotaz: kde konkrétně byly v Linci nahrazeny trolejbusy tramvajemi? Děkuji za kvalifikovanou a pravdivou informaci.

 • Napsal Tomáš Mykl, 13. 11. 2009 @ 13:42

  Dovolím si odpovědět za autora. Jedná se o náhradu trolejbusové linky 41 prodlouženou tramvajovou linkou 3, pokud se nepletu, přípravné práce začaly již loni a počítá se s napojením na stávající tramvajovým systém v podzemí hlavního nádraží, kde již je odbočka připravena. Tyto informace byly již loni k dispozici na webu Linz Linien AG a pokud s výstavbou nic neudělala “krýse”, tak se staví dál. Bohužel momentálně nemám čas to najít, ale strýček Google jistě poradí.

 • Napsal Honza, 15. 11. 2009 @ 13:17

  Aha, díky – takže teprve budou. Nu, možná bude ve zmíněné trase tramvajová doprava skutečně účelnější (rychlejší), než trolejbusy – je pak ale otázkou, zda to posléze nepovede k postupnému úplnému zániku trolejbusové dopravy v Linci (a její náhradě zčásti ještě dalšími tramvajovými tratěmi a z větší části autobusy) …

 • Napsal R_B, 17. 11. 2009 @ 20:02

  Díval jsem se na stránky lineckého DP a “konzultoval” to s mapou a jestli jsem to tedy správně pochopil, tak prodloužení linky č. 3 by trolejbusovou linku 41 nahradit nemělo, ale jedná se o úplně nový projekt, cosi jako vlakotramvaj. Tramvaj by měla pokračovat z hlavního nádraží směrem k jihozápadu a vynořit se z podzemí až na území sousední obce Leonding (zastávka Unter Gaumberg) a dále pokračovat po Welser Strasse na místo zvané Harter Plateau (kde je podle mapy něco jako průmyslová zóna) a výhledově pravděpodobně až do sousedního města Traun. V téhle trase jezdí autobusové linky 14 a 15. Trolejbus č. 41 vede trochu jinudy.
  Pokud by měla být trolejbusová doprava v Linci ohrožena, jak už bylo párkrát naznačeno, tak si myslím, že to bude spíše kvůli masívním investicím do tramvají, postupným úpadkem trolejbusového provozu a nechutí investovat do třetí trakce. A ruku na srdce trolejbusy jsou minoritním trakcí (19 vozů v 200 tis. městě, které mám pocit ani nestačí na denní výpravu je docela málo). Přesto si myslím, že potenciál pro případný rozvoj trolejbusů v Linci je. Např. linka č. 12 by podle mě byla vhodným kandidátem na “trolejizaci”, vede zčásti pod trolejemi linkek 41/43 a tuším že i v centru projíždí po Goethestrasse pod v současné době nepoužívanými dráty.

 • Napsal Tomáš Mykl, 17. 11. 2009 @ 23:06

  No já jsem se taky díval na stránky DP a docela mě překvapilo, že oproti původním plánům projekt zejména kolem nádraží dost pozměnili, a to i přesto, že už bylo kopnuto. Před rokem to bylo prezentováno tak, že sice tramvaj nepovede zcela v trase trolejbusu, ale bude obsluhovat stejné oblasti, takže toto se uvádělo jako onen důvod opuštění trolejbusů. Uvidíme, jak to nakonec dopadne, plány a jak je vidět tak i rozestavěný projekt ještě neznamená, že to opravdu bude tak a ne jinak. Zatím z naposledy prezentovaného to na mě působí, že se nebude jednat o prodloužení linky 3, ale spíše o jakousi větev LILO …

 • Napsal PvvS, 9. 6. 2011 @ 17:48

  T5 v taskentu ? Neni nahodou jediny mesto, ktery provozuje neco z rady T5 budapest s jejich T5C5 ? Nejde spis o T6B5?

 • Napsal Štěpán Esterle, 12. 6. 2011 @ 22:47

  Jde o vozy T5 (širší skříň než T6), ty byly dodávány do Sovětského svazu pod označením T3M. Jejich prototyp je dnes jako historický vůz v Mostě.

 • Napsal Petr Kudrej, 19. 6. 2011 @ 21:04

  T3M = T6B5

  Prototypy T5B6 sériové následovníky neměly, ale z nich byly vyvozeny T6B5 se standardní šířkou 2500 mm.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*