5 593 přečtení
Lis 03 2009

Autobusy v České Lípě na zavolání? – Mein Gott!

Linka 206 poblíž areálu dopr. spol.

Linka 206 poblíž areálu DP

V hlavních televizních zprávách stanice Prima se předevčírem, tj. 1.11.2009, objevila šokující informace o tom, že českolipská radnice hodlá v příštím roce zavést službu městské dopravy na objednávku po telefonu. Reakce snad všech lidí kromě autora tohoto šíleného nápadu jsou zděšené, jak vyplynulo i ze samotných zpráv, a oslovení cestující považují uvedenou myšlenku spíše za špatný vtip.

Redaktorka zpráv uvedla, že radnice se nechala inspirovat systémem v Rychnově nad Kněžnou. Ve skutečnosti však nejde o názor “radnice”, nýbrž pouze správce silniční dopravy pana Horáčka. Ten si patrně neuvědomil objem rozpočtu, počet obyvatel a využití městské dopravy v Rychnově, které jsou neporovnatelně menší, než je tomu v České Lípě. Rychnov nad Kněžnou lze spíš dávat za příklad městům, kde pohříchu skutečná městská hromadná doprava není, jako jsou např. Semily nebo Nový Bor. Rychnovský systém je šitý na míru tamním podmínkám a do města velikosti České Lípy nepřenosný. Systém autobusů na zavolání funguje sice například i v sousední hornolužické oblasti v Německu v dopravním svazu ZVON, i tam však výhradně jako doplňkový a v meziměstské dopravě, rozhodně nikoli pro dopravní obslužnost na úrovni městské hromadné dopravy.

Šok je to o to větší, že pan Horáček z odboru dopravy se v poslední době zasloužil o zkvalitnění českolipské MHD, postaral se o zavedení jízdních řádů do IDOSu, upozorňoval na počáteční potíže s informačním a odbavovacím systémem, reagoval na naše připomínky ke korekci jízdních řádů, zařídil propagační akci na MHD s historickými autobusy, rozšířil městské internetové stránky o lepší informace z dopravy a podobně. Díky tomu také vzrostl počet cestujících oproti minulosti na dvojnásobek, a to i navzdory potížím s novými čipovými kartami, komplikacemi při jejích získávání, zdražení jízdného a podobně. I některé další myšlenky s možností realizace v budoucnu by byly přínosem. Ačkoli tedy vždy je co zlepšovat a nic není bez chyby, až do předvčerejších zpráv nebylo důvodů ke zvláštním stížnostem, ba právě naopak.

Naproti tomu myšlenka autobusů na telefonickou objednávku je nápad, jehož vznik je zrovna tak nepochopitelný, jako zatím nevysvětlené prazvláštní jevy v rodiném domku rodiny Mračkových ve Strašicích na Rokycansku, které v posledních dnech provázejí snad každé televizní zprávy. Zavést v České Lípě systém autobusů na telefonickou objednávku by byl omyl, který by totálně degradoval nejen MHD, ale i znesnadnil život ve městě. Jako by nestačilo, že už teď je MHD v České Lípě pro koncového cestujícího v přepočtu na minuty dražší než v Praze. Takový nápad považujeme v České Lípě za odsouzený k nezdaru a zániku pro nezájem cestujících. Touto dobou by se pozornost měla spíše soustřeďovat na přípravu nových jízdních řádů platných od prosince a v návaznosti na to na zajištění kvalitní tištěné verze jízdních řádů pro veřejnost. V České Lípě se však namísto důsledné realizace pro MHD po celá desetiletí v řadě měst vyzkoušených, osvědčených a vychytaných standardů medializuje záměr experimentování s dopravní obslužností, jehož neblahý výsledek je předem snadno odhadnutelný i bez jakýchkoli výpočtů a dopravního vzdělání. Neobstojí ani argument o finančních úsporách, protože ve finále by se náklad radnice na jednoho přepraveného cestujícího ještě zvýšil.

V poslední době, kdy dala radnice dopravě zelenou, se znovu lidé učí MHD využívat a je to znát. Zavedením výše zmíněné “revoluce” typu “autobusů na zavolání” by veškerá tato snaha a úspěchy vzaly za své. Je také s podivem, jak snadno lze v České Lípě měnit osud tak citlivého infrastrukturálního prvku, jakým MHD bezesporu je. Ve chvíli, kdy se zdálo, že konečně i v tomto městě zvítězilo racionální uvažování stran veřejné dopravy, což se koneckonců příznivě projevilo i na přepravních výkonech, je zdejší MHD nečekaně opět na rozcestí. Doufejme, že vedení města si uvedenou hrozbu včas uvědomí a udělá vše, aby jí bylo zamezeno. Na zkoušku si stačí představit, jak by na podobný nápad reagovali třeba ve srovnatelném Jablonci nad Nisou nebo Mladé Boleslavi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Autobusy v České Lípě na zavolání? - Mein Gott!, 3.5 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor:


5 komentářů

 • Napsal Vozka, 3. 11. 2009 @ 4:50

  Nemohu než souhlasit s tí m, že se tady příliš experimentuje, příliš draho a nesmyslně. zatím výsledkem všeho snažení je čím dál menší využívání veřejné dopravy obecně a minimální nsaha naopak dosáhnout toho, aby lidé brali veřejnou dopravu jako něco, co stojí za využívání, co je spolehlivé, pohodlné, rychlé, levné a bezpečné.
  V oblasti MHD to je hlavně zajištění plošné oblsuhy celého území v co nejkratším intervalu s návazností na další systémy dopravy – tedy všechny nádraží další ch dopravy a hlavně nízká cena, snaha o o, aby se vozilo co njevíc lidí a tím se systém zefektivnil, zavádění levných jednodenních jízdenek (ne třeba jako v Mostě za 200 Kč, z čehož jsem byl v šoku – pokud jsem se nepřehlédnul), platných pro více dopravců, možnost koupení jedné jízdenky na celou trasu bez ohledu na počet dopravců, návaznosti spojů bez oledu na druh dopravy a dopravce atd. zatím jde vše ale opačně a ten celstátání systém, který by to potřebovalo, stejná pravidla, není budován a tak se to pro cestujícího stává vše nevýhodné. jen k tomu Rychnovsku, kde řádí Iredo čo Oredo. Pro člověka, který tam jdede z jiné části republiky jde o horor, kdy valkem se dostanu už jen po hlavních tratích a to ještě ne všude, místní spoje se ruší, jsem hnán na autobusy (které však pro mne nejsou ani výhodné ani pohodlné), kde musím opět platit a hlavně nejedou tak, jak potřebuji, nejezdí o So a Ne, nenavazují a jako celek mne taková doprava přijde drahoa často se nedá dělat vůbec. S tím souvisí i ty nápady na rušení spojů okolo Borohrádku, Dobrušky, Kopidlna apod. prostě i z těchto míst se opět stanou místa, kde nikdo nebude, upadne turistika, výlety, všichni budou sedět doma nebo sednou maximálně do auta, což, bohužel, rozvoji a funkci sídel v těch místech nepomůže.
  A jen shrnu. Prostě městská doprava msuí fungovat v intervalech minutovýc a ne hodinových, jak se dnes děje, za ceny pro lidi přijatelné. A obce musí být prpopojeny veřejnou dopravou bez ohledu na dny minimálně po dvou hodinách s návaznostmi dál a s jednou jízdenkou. satčí se podívat do ,minulosti a do jiných zemí. jenže tady asi absolutně není zájem ani na MD, ani na krajích, ani v obcích a tak ve jménu financí (které se ale naopak velmi nehospodárnš vynakládají právě v současnosti) není zájem, zatímco desítky miliard jdou ročě do podpory silniční dopravy – individuální ať už investičně i provozně a veřejná doprava je dle mého, snad záměrně znevýhodňována a likvidována. protože tak, jak je dělaná, ji málokdo bude využívat. Už jen proto, že dvači čytři spoje denně jsou k ničemu. prostě schází systém a chuť něco řešit.

 • Napsal Pražan, 3. 11. 2009 @ 6:03

  “Dopravní web” zase “objevuje Ameriku” (i když už na ni absurdně sám před časem upozornil v sektoru “RSS” zpráv z jiných médií): ta informace vůbec není nová, protože ji zveřejnily například už dne 7. října 2009 Českolipský deník = viz:
  http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/autobus-vyjede-na-zavolani-i-pro-jednoho-20091007.html
  a ČT24 dne 28. října 2009 = viz:
  http://www.ct24.cz/regionalni/70922-budou-v-ceske-lipe-jezdit-autobusy-na-zavolani/.
  Že ten systém je de facto skryté zdražení ceny za dopravu (protože telefonát dopravci pochopitelně není zadarmo), o tom není sporu – jde tedy jen o jeden ze způsobů “odhánění” potenciálních zájemců od používání VHD: jedinou úsporou přitom budou (v případě, že spoj bude “ušetřen”) náklady na pohonné hmoty, na údržbu vozidla, které najede méně kilometrů, a na rozdíl mzdy personálu mezi “výkonem” a “pohotovostí na pracovišti” (protože pohotovost bude nutno platit).
  V případě spojů navázaných na příjezdy posledních vlaků je samozřejmě daleko lepším řešením především zajištění dobré a včasné komunikace mezi výpravčím železnice a dispečerem autobusové dopravy (aby včas zjistili, zda zpožděným vlakem přijede někdo, kdo chce jet ještě autobusem), a obecně zejména nasazování provozně levnějších vozidel odpovídajících kapacitně zájmu občanů na málo využívané spoje a vedení linek VHD v době malého zájmu cestujících tak, aby jediným vozidlem byla zajištěna co největší “plošná” dopravní obsluha, přičemž linka musí nejdříve obsloužit oblast s největším zájmem potenciálních klientů a zastávky ve zbytku trasy musejí být u posledních spojů definovány jako “pouze pro výstup cestujícíh”.
  VHD musí být pro potenciální uživatele atraktivní a v době, kdy IAD je “ve fóru”, je nesmí obtěžovat zbytečnými a hloupými požadavky na jakékoli povinnosti “navíc”, zejména vyžadujícími další náklady – jinak je předem odsouzena k ekonomickému krachu a následnému rychlému zániku: pokud si to v České Lípě či jinde kompetentní osoby neuvědomují, měla by jim po volbách být “země lehkou” …

 • Napsal arj, 3. 11. 2009 @ 16:57

  Hlavně jsem ani z článků v odkazu, ani z vysílání zpráv Primy nepochopil, zda chtějí převést na zavolání celou MHD (tj. vč. špiček všedního dne) nebo jen v některých obdobích. Pan Horáček (nebo kdo byl tím mluvčím na Primě) to podával tak, že by se týkalo jen o určitou část víkendů … což by odpovídalo koncepci podobných systémů v zahraničí.
  Všichni ostatní (vč. DW) to ovšem líčí jako totální přesun “na zavolanou”.

  telefonát dopravci pochopitelně není zadarmo

  V České Lípe nefungují “zelené linky 800”?

  Ale vážně, to mi spíš vadí, že v Česku se “busy na zavolanou” vydávají za něco extra, za co se platí (sice malý, ale) extra příplatek. Přitom třeba v Belgii-Flandrech suplují v neděli několik běžných linek tím, že kličkují po městečku a svezou lidí k “páteřní lince”. Tarif je přitom stálý, tj. odpovídající počtu pásem mezi nástupní a výstupní zastávkou, bez ohledu na to, zda se jede minibusem na zavolanou nebo kloubusem na klasické lince.

 • Napsal Pražan, 3. 11. 2009 @ 17:14

  Nejde o fungování “zelených linek 800” v České Lípě – už v článku zveřejněném počátkem října 2009 Českolipským deníkem se píše (o “vzorovém” systému v Rychnově nad Kněžnou), že “… Funkčnost systému se odráží v ceně jízdného. To je konkrétně v Rychnově nad Kněžnou navýšeno o pouhé čtyři koruny k ceně platné ve spojích místní MHD. …”: žádný český dopravce ani “organizátor dopravy” určitě nebude ochoten platit “zelené osmistovkové” telefonáty za klienty volající autobus bez toho, že by si jejich cenu od zákazníků nevybral jinak (tedy v ceně jízdného) – a v tomto případě zaplatí ten “příplatek” navíc i ti cestující, kteří autobus vůbec nevolali, ale pouze se svezou s tím, kdo jej zavolal, ergo JE TO (více či méně skryté) ZDRAŽENÍ. Je tedy otázkou, zda by nebylo jednodušší na určené spoje “vysadit příplatek” a vozidlo na ně přistavovat i bez zavolání kohokoli: všichni by pak měli jistotu, že spoj bude veden …

 • Napsal Dopravní klub Česká Lípa, 3. 11. 2009 @ 19:35

  Musím tady dát za pravdu Pražanovi. Kromě neporovnatelně menšího Rychnova nemá takový systém v naší republice obdoby a příklady vyjímek z jiných zemí, kde jsou průměrné platy čtyřikrát vyšší než tady, není úměrné. Samozřejmě, že se to mělo týkat jen mimošpičkových nočních, brzkých ranních nebo části výkendových spojů, jak během dneška dále vyplynulo. Jenomže zpráva v TV podána tak, jak byla, vyděsila půlku města. Odbor dopravy v tomto ohledu náš dopravní klub nekontaktoval a žádné jiné informace, než ty z médií, nám nebyly poskytnuty. Českolipská doprava má v dnešní podobě víceméně velkoměstský charakter, ač zatím stále není dostatečně stabilizována. A než se tak stane, jak je experimentování s nadstavbami podobného typu předčasné. Dověděli jsme se dnes i zcela zásadní informaci způsobu případné realizace uvedeného nápadu, ale do ověření by nebylo vhodné ji sdělovat.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*