4 394 přečtení
Lis 22 2017

Auta a socka

Nekonečné kolny v Plzni-Doudlevcích
Foto Zdeněk Kresa

Známe to asi všichni z různých diskusních fór nebo sociálních sítí. Výkřik, rozbilo se mi auto, musel jsem jet sockou, je skoro standardní. Ale položme si otázku: Co je vlastně ta socka?

Kdysi dávno jeden známý ze západní Evropy říkal, že u nich po městě celý den jezdí auty nezaměstnaní, protože je to pro ně určitý druh zabíjení volného času. Sednu do auta, jen otočí klíčkem a jedou, často zbůhdarma kam. A tak v podstatě celý den poskakují v kolonách, parkuji, či přesně řečeno odstaví vozidlo, kam je momentálně napadne, s nadsázkou řečeno třeba i doprostřed křižovatky a tu si zajdou koupit cigára, zaskočí za kamarádkou nebo do herny.

Naopak, pracující lidé nemající času nazbyt, se pěšky odeberou k nejbližší zastávce městské dopravy a odjedou tramvají, či jiným dopravním prostředkem do zaměstnání, míjíce různé kolony nejen na křižovatkách ale i v celých ulicích. V době, když jsem to slyšel tak mi to přišlo docela nadsazené. Přeci jen u nás kolony nebyly tak fatální aby kolabovalo celé město. Známý vykládal, že socky jsou vlastně Ti lidé v autech a to nejen primárně od jejich skutečného sociálního postavení, ale i určitého sociálně vyloučeného myšlení. Ti lidé v autech si totiž neuvědomují, že se všichni právě v autech do města nevejdou. Vzhledem k tomu, že se jedná o lidi, kulantně řečeno jednodušší, tak si to ani uvědomit nemohou. V podstatě se jedná o sociálně vyloučenou skupinu lidí. Ovšem přeci jen trochu jinak sociálně vyloučenou, jak známe z mnohých ghet nepřizpůsobivých.

Vlastně řekl tím to, že veřejná doprava patří společensky uvědomělým lidem, kteří mají v sobě zakotvenou určitou společenskou spoluzodpovědnost za veřejný prostor který sdílí s ostatními, a uvědomují si, že si nemohou jen tak bez nějakého vážného důvodu vzít auto a zabrat další a další prostor jen pro svoji vnitřní potěchu. Naopak ti kteří toto činí, jsou opravdové socky, myslící a upřednostňující výhradně své pudy, navíc s pocitem, že oni mají nárok na vše všichni ostatní jsou nuceni se jim podřídit.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (24 votes cast)
Auta a socka, 4.2 out of 5 based on 24 ratings
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal František, 23. 11. 2017 @ 9:41

  A utrácejí na to peníze ze sociálních dávek. Jestli by nebylo lepší, než zacpávání ulic a špinění vzduchu z veřejných peněz, jim část vyměnit za volnou jízdenku…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 • Napsal kubisz, 23. 11. 2017 @ 20:00

  no a pak se to zase otoci a sockou budou jezdit socky a autem ty ostatni… tudy asi ne… pokud bude jezdit vlak, autobus, salina, cokoliv neprecpane, kazdych “par minut”, rychle, s preferenci a ne po te stejne silnici, co to auto atd… tak si cestujici najdou cestu sami 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 • Napsal Domažličák, 25. 11. 2017 @ 12:50

  Nic neříkající “článek”, který chápu spíš jako pokus o vyvolání diskuse na aktuální téma. A tak do této diskuse se svoují troškou přispěji.
  Čekal jsem, že autor článku zde pronese svou kdysi oblíbenou větu: “nejsem socka, abych si řídil sám a proto jezdím vlakem, kde kvůli mě musí stávat do práce stovky lidí jako u nějakého krále”.
  Jsou dvě skupiny lidí, kteří ze zásady používají auto a do VHD vlezou jen v případě jaderného ohrožení. Tu první autor v článku zmínil, ale je tu ještě druhá skupina, která je právě zodpovědná za šíření označení “socka” pro VHD. Je to skupina na opačném konci společenského spektra: tzv “smetánka”, která za “socku” označuje každého “pod” jejich společenskou úrovní a to znamená přesně ty, kteří tu VHD používají.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 9 votes)
 • Napsal Kubik, 25. 11. 2017 @ 17:51

  Lidi do aut, žene i nikdy nekončící výluková činnost, dříve se tratě opravovaly za provozu, je pravdou, že je jiná doba i jiná technika. Ale jak z toho ven? Poslední dobou je těch výluk na tratích jaksi příliš-šílený je i stav na trati 171. Lidé na této trati jezdí k nádraží autem, když zjistí, že vlak opět nejede, jedou do Prahy autem a zacpávají město. Dříve by nikoho nenapadlo, že bude výluka i kvůli pouhému vyřezávaní křoví u tratě. Vždy jeden hlídal a ostatní pracovali. Dnes to nejde. Internetová doba si také vyžádala naprosté ignorování pevného jízdního řádu. Sekne se výluka a vlaky mění časy na běžícím pásu, kdo není online je považován za socku..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 • Napsal Michal Skala, 25. 11. 2017 @ 19:29

  Pánové, nebudu s vámi polemizovat, jestli máte, či nemáte pravdu. Nicméně jeden háček to má, a to,že toto je článek o městské dopravě a tam jsou ta kriteria přeci jen poněkud odlišná, jako u meziměstské, či dálkové dopravy. Zatím co nám u silnic nám maximálně hrozí to, že je “moc” aut a ještě více mrtvých, ale tak nějak se to i na ony plné silnice vejde. Ve městech už začíná být situace zcela tragická a běžnými metodami nezvládnutelná. Dneska už je nemálo míst, kde v podstatě doprava nefunguje a jen se stojí v kolonách. To, co dříve trvalo 10 minut, dnes i přes hodinu …

  A ještě jedna poznámka: Pan Domažličák píše, respektive to vyznívá tak, že kvůli mé velkopanské lenosti si řídit sám, musí vstávat do práce a pracovat stovky lidí. Nu, tak běžte těm stovkám lidí oznámit, že od zítřka jejich služby nepotřebujeme, protože jsem se také rozhodl zařadit se do mainstremu a řídit si sám 🙁

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 • Napsal Domažličák, 26. 11. 2017 @ 21:13

  Tak já bych se chtěl Michalu Skalovi omluvit, za způsob, jakým jsem to napsal. Vůbec mě nenapadlo, že to vyzní velkopansky, původně to bylo myšleno jako žert, ale co naplat, pravda to je a mě se to líbí. Zrovna dnes jsem se na D1 zasek v mnohakilometrové koloně za nehodou a nyní si v klídku a pohodě sedím v předměstském vlaku do centra Prahy, kam zásadně autem nedojíždím a nemusím vůbec nic řešit a je mi úplně jedno, že to může vypadat velkopansky. Koneckonců proč ne. Když se může někdo naparovat jak páv v autě, tak proč bych na to já nemohl mít právo ve vlaku?
  Ohledně měst a dopravních potíží v nich je to bohužel čisté politikum, jaký druh dopravy bude preferován a je zajímavé sledovat, jak to v různých světových velkoměstech řeší. Jedno je ale všude společné: kvalitní dopravní systém se tvoří velmi dlouho a musí se na něm shodnout v dlouhodobém horizontu všechny politické garnitúry měnící se v jednotlivých volebních obdobích dle výsledků voleb. Stačí aby jedno jediné volební období se na radnici dostali blbci a dokáží dokonale zničit mnohadesítekletou práci svých předchůdců.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)
 • Napsal František, 29. 11. 2017 @ 14:28

  kubisz: Nejspíše spojujete dohromady různé věci – lidi sice chudé, zrovna toho času nezaměstnané, ale v zásadě civilizované, jejichž zde tepaným nešvarem je jízda autem, a kteří snad od používání MHD svou přítomností nikoho neodradí (zkrátka místo na benzín dostanou na jízdné), s lidmi asociálními všeho druhu, jejichž některá složka jednání je ostatním na obtíž. Zdaleka ne každý chudý je asociální a naopak.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*