5 206 přečtení
Čvc 18 2011

Jihlava zahájila provoz autobusů na CNG

Citelis 12m CNG č. 216 u dílen DP

Citelis 12m CNG č. 216 u dílen DP

Dne 1.7.2011 byl v Jihlavě oficiálně zahájen provoz 4 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Autobusy jsou typu Irisbus Citelis 12m CNG a byli vyrobený ve Vysokém Mýtě. Oproti svým starším dieselovým bráškům, kteří byli do Jihlavy dodány v letech 2006 (12 kusů, vyrobeny ve Francii) a 2008 (2 kusy, vyrobeny vItálii) mají kromě pohonu i celou řadu dalších odlišností. Asi tou nejvýraznější je inovované zadní čelo, které oproti původnímu zadnímu čelu velmi omládlo.  Největší novinkou je nově vyřešené otevírání poklopů, které již není jednodílné ( zadní čelo+zadní část bočnic) ale trojdílné ( zadní čelo a každá bočnice zvlášť). Další výraznou změnou je úbytek zadních lamp pod poklopem motoru.  Z původních 6ti oddělených žárovkových světlometů  se jejich počet snížil na 4 světlomety, které ovšem jsou již složeny z LED diod. Další změnou a úplnou novinkou jsou v jihlavském provozu oranžové transparenty BUSE, složené už pouze z LED diod a nikoli z kombinace DOT-LED. Tolik k těm nejvýraznějším změnám.

Plynové Citelisy dojely do Jihlavy ve dnech 16-17.6.2011. Nejdříve to byly vozy ev.č. 215 a 217 a den na to následovali vozy ev.č. 216 a 218. Již před dodáním si Dopravní podnik vytyčil datum 1.7. jako den, kdy poprvé CNG autobusy oficiálně zasáhnou do provozu a nutno podotknout, že se jejich záměr vydařil, i když už to vypadalo, že se vše nestihne nachystat. Hlavním aspektem bylo dokončení plnící stanice CNG, jejíž výstavba začala začátkem května. Vše proběhlo podle plánu, ovšem pak se objevil problém s dodáním plnícího stojanu a ten byl nakonec dodán až 30.6. A tak mohli 1.7.2011 zbrusu nové CNG autobusy vyjet na své linky. Ovšem 1. den prázdnin nebyl prvním dnem provozu plynových autobusů. Již 22.6.2011 vyjeli první 2 vozy ev.č. 215 a 216 na linky a tak si u cestujících odbyli svou premiéru. O den později jim na linkách dělali společnost i zbylé dva vozy č. 217 a 218. Třetí den už se na lince objevila pouze 217. Účelem tohoto nasazení bylo spotřebování plynu, který byl naplněn z výroby.

Tohoto překvapivého nasazení do provozu jsem patřičně využil, abych porovnal jízdu s CNG Citelisem oproti starším “nafťákům”. Již po nástupu do vozu mě prásklo do očí nové barevné řešení některých prvků interiéru, které je oproti ” krémové kam se podíváš” v dieselových Citelisech vítanou změnou. Po tichounkém zavření dveří ( když pominu výstražné znamení) následoval ještě tišší rozjezd a musím říct, že chvílemi jsem měl doopravdy problém rozeznat zvuk motoru od zvuků z ulice a z vozu. Co se týče zrychlení vozu, tak jsem opět jen nevěřícně zíral jak jsou tahle vozítka živá. Pravda po 5ti letech provozu už naftový Citelis není co bývával, ale i tak jsem byl z plynových vozů nadšen. Další věc, která mě nesmírně potěšila je neskutečné ticho i na “kočičích hlavách” a některých asfaltových cestách, které mnohdy připomínají spíše polňačku.

A co říci závěrem? Snad jen těmto ” čtyřem statečným” a jejím 6ti dalším bráškům, kteří jsou objednáni na příští rok popřát mnoho šťastných kilometrů bez nehod, hodně spokojených cestujících a dlouhé roky provozu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Jihlava zahájila provoz autobusů na CNG, 3.5 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal Kubik, 19. 7. 2011 @ 18:30

  Není to skrytá příprava na likvidaci trolejbusů v Jihlavě?

 • Napsal Kubrt, 20. 7. 2011 @ 9:36

  Kubik: trochu fandovská paranoia, ne? Jihlava je, co se týká stáří trolejbusového parku (i autobusového), jeden z nejlepších provozů, i světově.

 • Napsal Pražan, 20. 7. 2011 @ 13:30

  Ad “Kubrt” = 20.07.2011 – 09:36:
  Stáří vozidel přece likvidaci provozu nijak bránit nemůže – vozidla lze snadno prodat (v případě inteligentnějšího přístupu, než jaký zaujala Jihlava), nebo i relativně nová sešrotovat (jako právě v případě Jihlavy a jejích 21Tr) – zejména když ty nové trolejbusy má Jihlava téměř zadarmo …

 • Napsal Kubrt, 20. 7. 2011 @ 14:32

  Pražan:
  nákupy z ROPu nejde jen tak prodat nebo sešrtotovat; šrotace 21Tr je úplně jiná věc.

  Nějak nevidím tu logiku, která by vedla Jihlavu k nákupu nových trolejbusů (sice za cizí peníze, ale tak úplně snadno a zadarmo to taky nebylo) a zároveň k pokoutnímu úmyslu trolejbusy zrušit. Toho by se dalo docílit mnohem snadněji, kdyby se chtělo.

 • Napsal Pspc, 21. 7. 2011 @ 13:00

  Nikoliv “byli vyrobený” (odporný čechismus) ale “byly vyrobeny”.

 • Napsal Pražan, 21. 7. 2011 @ 14:54

  Ad “Kubrt” = 20.07.2011 – 14:32:
  Jihlavská “štotace” je právě důsledkem nákupu nových vozidel za “evropské peníze”: argumentem pro nákup nových vozidel bylo, že ta stávající (de facto nová) vozidla už jsou “oficiálně” zastaralá a nadále nepoužitelná, a z toho vyplynula i podmínka, že musejí být po dodání těch ve skutečnosti pouze “ještě novějších” vozidel fyzicky zlikvidována – v případě jejich prodeje by se ukázalo, že šlo vlastně o “boudu na EU” a Jihlava by musela “evropské peníze” vrátit …

 • Napsal Kubrt, 21. 7. 2011 @ 20:52

  Pražan: ano, to vím. To je právě ta jiná situace. Podle pravidel ROP byly starší vozidla vyřazena (nehodnotím, konstatuju). Podle těch samých pravidel musí být nakoupená vozidla provozována (po nějakou dobu).

  Tahle debata je totálně planá. Nechápu, kde se berou myšlenky, že DPmJ investuje energii a peníze do vozidel, která by nechtěl provozovat. To je prostě paranoia (..všichni jsou proti trolejbusům, cokoliv se děje, je proti nim, i když to tak nevypadá!!), nic jiného. Končím.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*