4 167 přečtení
Úno 17 2019

Žižkov nákladové nádraží. Přežije?

Nákladové nádraží Žižkov v roce 2010

Je všeobecně známo, že nákladové nádraží v Praze na Žižkově skončilo. Jediné, co se zachránilo, je unikátní budova, kterou se podařilo zachránit před demolicí prohlášením jako technickou památku.

Vše ostatní však mělo zmizet, včetně tratě z Malešic. A už také mizí. Koleje kolem budovy se trhají a pozemek se připravuje na výstavbu developerského projektu. Investor ale nevěděl, jak využít historickou budovu, která se mu do jeho plánů nehodí. A tak budova přešla do majetku města, a to teď přemýšlí, co s ní? Momentálně se tam pořádají kulturní akce. To ale jen v malé části budovy. Co ale se zbytkem? Město si uvědomilo, že jediný smysluplný význam má ten původní, pro který byla postavena. To ale znamená nezrušit trať z Malešic. V současné době si Praha nechává vypracovat studie, jestli by vůbec byl zájem o železniční dopravu na Žižkov.

V tom je ale kámen úrazu. Všechny velké obchodní řetězce, mající provozovny v centru, které by mohly mít teoretický zájem na skladu v centru napojeném na železnici, mají logistiku vyřešenou vlastními sklady v okolí Prahy využívající výhradně silniční dopravu. Pro vozbu stavebních materiálů pro výstavbu v centru budova není uzpůsobena. Na to by bylo třeba kolejí mimo budovu, ale ty všechny budou zlikvidovány. Praha se snaží najít nějakého speditéra, kterému by se hodil konsignační sklad v centru. To má ale jeden háček. Takový speditér by potřeboval rozvážet zboží kamiony po okolí Prahy do skladů obchodních řetězců. V tom mu ale brání zákaz kamionů do centra (bezpochyby správný) a rozvážet velké množství zboží dodávkami není ekonomicky schůdné.

Nádraží v roce 2010

Zbývá tak možná jediná možnost, a tou jsou Vietnamci. Vietnamští obchodníci mají velké množství krámků v centru a centrální sklad v centru Prahy by se jim jistě hodil. Většinu svého zboží dováží z Asie kontejnery, které se z přístavů vozí vlakem do kontejnerových překladišť v Mělníce a Uhříněvsi. Tam se překládají na kamiony a rozváží po jednotlivých skladech, odkud se pak zboží rozváží dodávkami do centra. Vietnamci jsou velmi dobře centrálně organizováni, a kdyby se Praze podařilo se s nimi domluvit a nákladové nádraží jim pronajmout, mohli by snadno kontejnery vlakem vozit až do centra a tam překládat zboží rovnou bez kamionové složky.

Stav kolejiště k polovině února 2019. Červeně jsou vyznačeny nesjízdné koleje. Pro čitelné zobrazení nutno rozkliknout. (zdroj SŽDC)

Jak to nakonec dopadne, je zatím ve hvězdách, ale už jen snaha trať z Malešic nerušit je jistě pozitivní. Už jen proto, že by se mohla oprášit odmítnutá možnost vést na Žižkov osobní předměstskou železniční linku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.9/5 (8 votes cast)
Žižkov nákladové nádraží. Přežije?, 3.9 out of 5 based on 8 ratings
Share


Autor:


9 komentářů

 • Napsal Kubik, 22. 2. 2019 @ 13:25

  Nápad jedině vítám, ale není již pět minut po dvanácté? Krátce po zrušení kontejnerového překladiště bylo cíleně vytrženo asi 100 metrů na zhlaví na Žižkově -spojovací koleje tratě do Malešic, takže od té doby se na Žižkov nedá dostat.

 • Napsal Tomáš Tužín, 22. 2. 2019 @ 23:42

  Kubík:
  Rozhodující jsou –

  1) Pozemky, pokud nejsou prodané nebo se někdo smluvně nezavázal k jejich prodeji.

  2) Územní plán (jestli pozemky stále vede jako dráhu).

  Pokud jsou tyto 2 podmínky splněné, tak navrátit 100 m kolejí zpět není žádný problém. Iniciativa musí být jednoznačně na straně Prahy. Dělali teď na plánu udržitelné mobility, což je dokument, o který by se možná dalo opřít. Možná proto, že se má právě otázkami tohoto typu zabývat, ale nemůžu tvrdit, že to v něm je, protože zrovna ten pražský plán jsem nestudoval.

 • Napsal Kubik, 23. 2. 2019 @ 13:13

  AD Tužín: to je jasné, že dokud to je “dráha” je to dobré, ale každé vytrhání či dlouhodobé přerušení provozu je špatné. Na sesuté trati u Dobkoviček také chybí 200 metrů a již se tam šest let nejezdí, protože ministr dopravy blokoje obnovu tratě, ač ji kraj požaduje. Na Žižkov si již v minulosti Vietnamci posílali zboží- toaletní papír, bohužel ČD cargo s ním jednou prorazilo zarážedlo a pak si již neposlali nic..Nevím proč, ale prostě to skončilo, tím nemyslím překladiště intrans -to vyhnal bývalý gř ČD, když to prodal developerovi.

 • Napsal Domažličák, 24. 2. 2019 @ 7:32

  Kontejnerák neměl s ČD ani SŽDC nic společnéhpo. to byla vlečka. Věděli dopředu, že do centra Praha plánuje zákaz kamionů, což bylo pro kontejnery vražedné a tak svou vlečku prodali developerovi. Těch 100m vyhýbek, co se vytrhalo se dá snadno nahradit kolejovým polem, to je ten nejmenší problém, stačí zájem Prahy. SŽDC proti zájmům Prahy nepůjde. Jde jen o to, aby ten zájem byl a momentálně se čeká, jak dopadnou ty studie. Když bude zájem o železniční dopravu, nádraží přežije, byť ve značně okleštěné podobě.

 • Napsal Domažličák, 24. 2. 2019 @ 7:36

  Stejně se bude muset celé zhlaví předělat tak, aby se z tratě dalo dojet rovnou do budovy, což nyní nejde.

 • Napsal Pavel, 2. 3. 2019 @ 11:37

  Nedalo mě to a byl jsem se včera podívat, zda se přece jenom něco na NNŽ nezměnilo k lepšímu a je to tam stále stejné, čili to schéma výše je stále klamavé …
  Naopak, zbytek kolejiště viditelně stále více chátra, čili pokud vydrží ještě chvilku, tak zmíněné výše uvedené schéma se odebere s nereálna do říše tak akorát snů …
  Nic proti, ale asi by si to nejdřív chtělo prohlédnout aktuální realitu aspoň formou fotek, co jsou k dispozici na netu …

 • Napsal admin, 4. 3. 2019 @ 0:28

  Zveřejněné schéma sice neodpovídá skutečnosti, nicméně je platným dokumentem SŽDC ke dni vydání článku.

 • Napsal Kubik, 4. 3. 2019 @ 12:47

  Nevím za co mě mínusujete, když je to ověřená pravda, když umíte mínusovat, rádi bychom od vás četli komentáře, které to budou vyvracet. Dekuji.

 • Napsal Domažličák, 9. 3. 2019 @ 9:11

  Je naprosto lhostejné v jakém stavu kolejiště je a i kdyby bylo celé vytrhané a zalité metrovou vrstvou betonu, dá se snadno a relativně levně obnovit, pokud není úředně zrušené. A je logické, že se v kolejišti nic nemění, když se Praha ještě nerozhodla, jak s nádražím naloží. Zatím se jen zpracovávají studie podle kterých se rozhodnou a až pak se bude buď kolejiště obnovovat nebo likvidovat.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*