5 426 přečtení
Zář 07 2010

Cyklistika versus cyclistika

Funkční cyklotrasa v Plzni

Asi se těžko najde někdo, kdo by nevěděl, co je jízdní kolo (po slovensky bicykel). Také se asi nenajde nikdo, kdo by aspoň vzdáleně netušil, co je cyklistika. Tak, jak se tyto pojmy čím dál více stávají samozřejmostí, dostává se do našeho jazyka postupně další nový výraz a tím je cyclistika, která se provozuje na cycle. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Tak už jen proto si musíte přečíst tento článek 🙂

Popsat cyklistiku je opravdu jednoduché. V některých částech naší vlasti je ježdění na kole natolik běžné, že počet cyklistů se téměř blíží počtu aut. Na kole se jezdí do práce, za zábavou nebo jen tak. Je to přirozené a normální. Díky využívání kol je běžné, že v cyklistických krajích najdeme před kedejakým obchodem „kolostav“ k odstavení svého dopravního prostředku, nemálo cest se postupem času přeměnilo v přirozené cyklostezky, ale i v běžném provozu je v těchto krajích cyklista většinou vnímán jako rovnocenný partner.

Existují ale kraje, kde jízda na kole již tak běžná není. Tam to cyklista vskutku nemá jednoduché, jednoduše proto, že je často výraznou minoritou v provozu. Zde však začíná problém, který lze téměř přirovnat k filosofické otázce, co bylo dříve, zda slepice nebo vejce a jak to zařídit aby slepic bylo co nejvíc. V podstatě jde o to, že si cyklisté přejí, aby bylo na ně více hleděno, ale ono na ně více hleděno být v podstatě nemůže, protože jich je tak malé množství, že se většina opatření v podstatě nevyplácí.

Foto Miroslav Vyka

Cyklostezka Prostějov - Kostelec na Hané si na nezájem nemůže stěžovat

Aby však „bylo co dělat“, zrodila se cyclistika [čti, jak psáno]. Cyclistika je umělá politická podpora cyklodopravy úzké skupinky lidí, kteří si vydupávají řešení vhodné jen ze svého pohledu. Důvod může být buď zviditelnění nebo nutkavá touha něco dělat. Mnozí si po přečtení předchozího textu určitě vybaví výstavbu a stříhání pásek při otevírání různých cyclostezek, cyclopruhů a cyclocenter. Sem tam se po takových stavbách i nějaký politik před zraky kamer projede. Na cycle samozřejmě [samozřejmě čti jak psáno – cycle :-)]. Ovšem jakmile zhasnou kamery a metaři odklidí smetí po pouličním rautu, cyclozařízení osiří. Jak je rok dlouhý, cyklistu na kole zde nespatříte.

Foto Michal Skala

Cyclostezka v Praze včetně tunelu a křižovatky. Chybí jen semafory a hlavně cyklisté

Jak cyklostezky vznikají v podstatě spontánně v místě potřeby a spotřeby, tudíž levně z existujících cest, cyclostezky vznikají zpravidla tam, kde budou nejlépe vidět. Finance také většinou nejsou problémem, protože je zaplatí „Brusel“. V současné době jsou například velmi módní cyclostezky po tělesech zrušených tratí, kde se vždy argumentuje tím, jak zbytečná a nepotřebná železnice byla nahrazena moderní stavbou. To, že realizace moderní stavby spolyká často obnos, který by postačoval k plnému financování železniční dopravy po několik desetiletí, se neřeší. To vidět není. Stejně se neřeší, že kromě zahajovacího ceremoniálu a náhodných zvědavců, na trase nepotkáte živáčka.

Foto Vašek Kříž

Aktivistická cyclojízda městem, demonstrující masový zájem o jízdu na kole

Představa, že zde bude působit dopravní indukce, obdobně jako u automobilové dopravy, je lichá. Jak již bylo řečeno, cyclozařízení se staví výhradně tam, kde je na ně viděno. Obec může na cyclozařízení demonstrovat, jak podporuje nejen automobilovou dopravu, ale i dopravu alternativní. U stříhané pásky se kromě kravat budou na kameru také ukazovat dredy. Bude se klást důraz na vykomunikovaný konsenzus meetingem, bude se ukazovat, jak každý obyvatel městečka bude moci svým automobilem zajet na parkoviště do nově zrekonstruovaného parku a pak krásnou rekreační jízdou na cycle zajet po nové cyclostezce nakoupit do Kauflandu levné uzeniny ze soji … Kolik se takových lidí ve skutečnosti najde, nechť si každý odpoví sám.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.2/5 (11 votes cast)
Cyklistika versus cyclistika, 3.2 out of 5 based on 11 ratings
Share


Autor:


38 komentářů

 • Napsal -fn-, 7. 9. 2010 @ 13:11

  Ačkoli občas je skutečně překážkou pro jízdu na kole hustý automobilový provoz, často se setkávám i s uvedeným jevem. Konkrétně na tom Vypichu je do cyclotunnelu sveden i chodník, což jsem nepochopil, neboť chtě přejít od zastávky autobusu z Motola směrem do Hvězdy jsem naprosto jednoznačně upřednostnil přímý přechod ulice (zbavený přechodu pro chodce) před komplikovanou vyhlídkovou cestou umělými úžlabinami kolem celé obří křižovatky. A myslím, že běžný člověk to udělá také tak. Možná s kolem od Strahova do Hvězdy ne, ale také jsem nikoho takového neviděl.

 • Napsal M_k, 7. 9. 2010 @ 14:49

  Nevím jak v Praze, ale v Plzni mi nepřijde, že by se až na výjimky stavěly zbytečné cyklostezky. Jen by mi zajímalo, která že to drážní cyklostezka byla tak drahá, že by se za ty peníze nechal objednat plnohodnotný drážní provoz na několik desítek let, jak je tvrzeno v článku….????

 • Napsal Michal Skala, 7. 9. 2010 @ 18:08

  M_k: nejlevnější drážní stezka vyjde na 3,5 mil Kč/km, plnohodnotný denní železniční provoz vyjde nákladově cca 1,5 mil Kč/km/rok, sezonní víkendový provoz na 0,6 Kč/km/rok. Z toho tedy plyne, že při nejlevnější variantě stavby je možno vlakem jezdit cca 2,5 až 6 let za stejné náklady. Háček je však v tom, že zde takto vypočítávám a srovnávám pouze nejlevnější stavbu stezky a reálnou nákladovou položku drážního provozu. Neberu v úvahu to, že náklady na vybudování stezky se pohybují od zmíněných 3,5 mil do závratných 100 mil Kč/km. Cyclostezka z Chebu na Slapany přišla na “pouhých” 142 mil Kč/km, cyclostezka Rokytka v Praze na 47 mil Kč/km, cyclostezka u Nového Jičína přijde na cca 10 mil Kč/km, což se rovná cca 16 letům provozu sezonní drážní dopravy …

 • Napsal mates111, 7. 9. 2010 @ 19:36

  Michal Skála: Chápu, že se všemožně snažíte hájit drážní dopravu, ale aspoň nelžete. Cyklostezka Cheb-Slapany totiž nestála 142 mil. Kč/km, nýbrž celý 2,8 km úsek stál zhruba 17 mil. Kč, tj. nějakých 6 mil. Kč/km. Rovněž údaj o ceně cyklostezky u Nového Jičína je nadsazen, jelikož zde byl za 11 mil. Kč zprovozněn úsek o délce 1,65 km, tzn. cca 6,5 mil. Kč/km.

  Vzhledem k tomu, že např. u cyklostezky Varhany se očekávají celkové náklady 70 mil. Kč na 17 km stezku a u cyklostezky Nezamyslice-Morkovice 40 mil. Kč na 12 km trati, domnívám se, že u stezek na tělesech bývalých železničních tratí je cena 3,5 mil. Kč nikoliv minimální, ale spíše běžná. A porovnáme-li to s Vašimi údaji o nákladech na denní železniční provoz, vychází nám návratnost investice na 2-3 roky, což si myslím, že je velmi krátký časový horizont v porovnání s jinými investicemi.

  Mám-li se vyjádřit k samotnému článku, mám pocit, že autor vlastně neví o čem píše. Snaží se hájit železniční tratě s velmi slabým provozem nebo dokonce bez něj a používá přitom argumenty, že cyklostezky se staví jen kvůli prestiži. Kdyby byl ovšem autor cyklista, či inlinista, asi by mluvil úplně jinak, protože by viděl, že málokterá taková stavba je liduprázná…. A když už se nějaká taková najde, tak se jedná spíše o výjimku. Navíc je třeba brát v potaz i skutečnost, že stejně liduprázdné bývají často i nové silnice, železnice, sportovní haly apod…

 • Napsal Turista, 7. 9. 2010 @ 20:44

  Jedna svérázná cyklostezka vznikla před několika lety na tělese bývalé “řepařky” od nádraží Vlkava (nyní ovšem Čachovice) do blízkosti obce Patřín. V prvním úseku (od nádraží k silnici Mladá Boleslav-Nymburk) jsou častější vánoce, než cyklisti a vybudovaná cyklostezka opět úspěšně zarůstá. Navazující úsek (od silnice k rozcestí s modrou tur.zmačkou)jako jediný má smysl a je velmi solidně využíván. Ovšem dokonalé “dílo pro Evropu za evropské peníze” je třetí úsek od rozcestí s modrou k rozcestí u hájovny. Vede totiž celý podél původní zpevněné lesní cesty, která jako cyklostezka sloužila a stále slouží i bez investic. Takže se utratilo přibližně třikrát víc, než by stačilo pro stejný výsledek. Nejsem proti cyklostezkám, ale při jejich návrhu by se mělo přemýšlet a ne jen s velkou slávou “proinvestovat” peníze z Bruselu.

 • Napsal Michal Skala, 7. 9. 2010 @ 21:00

  Mates111: připouštím, že jsem měl o Slapanech špatné podklady, strýček Google mě zatím potvrzuje Váš údaj, to ale nemění na tom, že za ostatním si stojím! To, že za každou cenu hájím drážní dopravu je jen Váš úsudek vyčtený mezi řádky na základě jedné věty. Zde jde o princip výstavby těchto zařízení, který potvrzují i ostatní. Já sám proti cyklistice, ani inlinistům nic nemám, jen mě vadí zbůhdarma vyhozené peníze do luftu, které neslouží ničemu a nikomu. To, že u nás existují funkční cyklozařízení uvádím hned na začátku článku, ale nemůžete popřít, že jich je méně, jak těch nefunkčních. Třeba také proto, že mnohé z funkčních stezek vznikly spontánně a tudíž bez investic a tudíž bez zviditelňování střihačů pásek.
  Polemika o tom, jestli udržovat smysluplnou železniční dopravu nebo se snažit uskutečnit šotoakci posledního vlaku a zajímavou změnu funkce pro určité fandy, si myslím, že je již řádně vyčpělá a těžko může dnes někoho ještě zaujmout … (navíc s tímto článkem opravdu nesouvisí)

 • Napsal mates111, 7. 9. 2010 @ 21:17

  Michal Skála: Ok, nebudu zde polemizovat nad vztahem mezi železniční a cyklistickou dopravou, ale přidržím se pouze druhé jmenované. Na rozdíl od Vás ovšem nemůžu souhlasit s tvrzením, že funkčních cyklostezek je méně než těch nefunkčních. Kromě několika málo cyklostezek podezřele situovaných zejména v oblasti Prahy je těch nefunkčních opravdu velmi málo. A jak už jsem naznačil v předchozím příspěvku, % nefunkčních cyklostezek je dle mého názoru menší než % nefunkčních “nových” silnic, železnic, popř. dalších staveb budovaných z různých druhů dotací.

  Jinak ještě k těm cyklostezkám. Osobně zastávám názor, že cyklostezky nejsou dnes budovány primárně pro cyklisty, ale spíše pro bruslaře. U nich totiž je kvalitní povrch mnohem důležitější než u cyklistů. Sám jezdím na kole raději mimo tyto cyklostezky, protože bývají často velmi přelidněné…

 • Napsal mates111, 7. 9. 2010 @ 21:23

  Ještě k těm cenám cyklostezek přikládám zajímavý odkaz: http://www.cyklostrategie.cz/temata/tema-4-3-typy-povrchu/

 • Napsal Domažličák, 7. 9. 2010 @ 23:04

  Jsem cyklista (za mlada i závodní) a cyklostezky vítám. Ale opravdu ne ty, kvůli kterým se “musí” zrušit trať. A proč? To je jednoduché: krom pár světlých vyjímek v podobě sezónních cyklobusů je možné kolo svézt pouze vlakem. Kde vlak není, musíte buď ujet hodně velkou vzdálenost nebo se vrátit zpět k autu, kterým jste přijeli. Pro lidi jako já není problém ujet vlakuprázdnou krajinou např mezi Pískem a Prahou, ale normální dětná rodina ujede maximálně 20km a to pouze v rovinatém terénu. V neděli jsem se šel podívat na německé traťocyklostezky Miltach – Bogen a Bleibach – Viechtach a zatímco Bogenská zela prázdnotou, Viechtachská praskala ve švech. A důvod je jednoduchý: Bogenská je dlouhá 40km, což zvládne opravdu málokdo a Viechtachská je poloviční a v neděli můžete ve Viechtachu hodit kolo (a i loď) na zvláštní vlaky do Goteszellu.
  Jinak nesouhlasím s autorem s ekonomikou. Srovnávat stavbu cyclostezsky k objednávce vlaků osobní dopravy považuji za nesrovnatelné. Srovnávat bychom měli údržbu tratě v provozuschopném stavu, ať už na ní kdokoliv cokoliv objednává nebo na ní vyjede jen manipulák 3x týdně. Reálné náklady na údržbu tratě bez osobní dopravy se pohybují řádově v desítkách tisíc Kč ročně, pokud není nutno provést nějakou větší rekonstrukci. Takže já si troufnu tvrdit, že pokud bychom peníze na stavbu cyclostezsky uložili do banky a financovali z nich údržbu tratě, proháněli by se po ní za ty peníze manipuláky dobrých 100 let a ještě by nám platili poplatky za DC.

 • Napsal M_k, 8. 9. 2010 @ 9:32

  ad Domažličák: Tebou uváděné náklady na údržbu trati s příležitostným provozem jsou pro většinu našich tratí značně podhodnocené. To by totiž pak nesměly na těchto drahách existovat přejezdy (zejména ty zabezpečené) a umělé stavby, jako jsou mosty, opětné zdi, propustky atd.

 • Napsal Domažličák, 8. 9. 2010 @ 12:30

  Vím o čem mluvím, na drtivé většině tratí bez osobního provozu už žádné zabezpečené přejezdy nejsou. A zabezpečovací zařízení se omezuje jen na zámky ve výměnách a výkolejkách a na ty zabezpečovák chodí zpravidla jen tehdy, když jim dopravce zavolá, že jeho manipulační četa zjistila závadu. Osvětlení, perony, trávu a dokonce i sníh můžete na trati bez osobky nechat bez povšimnutí, těžká nákladní lokomotiva si s pár vagonkama se vším většinou poradí sama. Pouze na horských tratích při sněhových kalamitách je občas zapotřebí frézy. Ale to vzhledem k nízkému počtu fréz se řeší tím, že trať bez osobní dopravy se na čas prostě uzavře a holt se chvíli vozí kamionama. Zkrátka a dobře, tratě s pouze nákladní dopravou jsou reálně bez údržby a tudíž s minimálníma ročníma nákladama. Nenechám si od nikoho namluvit, že ty miliony korun, které SŽDC na každou trať vykazuje, jsou reálná čísla, když vidím a slyším od traťováků, co se ve skutečnosti děje za údržbu. Těch pár desítek tisíc ročně, o kterých jsem mluvil, koresponduje s cca 10ti výjezdy traťovky ročně na trať, kdy maximálně osadí nějakou pomalou jízdu.

 • Napsal M_k, 8. 9. 2010 @ 13:19

  To že čísla vykazovaná SŽDC za údržbu regionálních tatí jsou mnohdy krajně podezřelá, s ohledem na reálnou činnost montéráčků na trati, beze zbytku souhlasím. Nicméně v případě zrušení osobní dopravy na oněch 60 tratích, nikdo mi nevymluví, že by na nich šla udržovat příležitostná nákladní doprava za cenu téměř symbolickou. Ona totiž značná část staveb na tratích je často na hraně své historické životnosti. A jedna rekonstrukce většího mostu přijde na několik miliónů či desítek miliónů. A ty už se v těch tvých počtech jen tak nerozpustí.

 • Napsal Michal Skala, 8. 9. 2010 @ 14:55

  Je sice hezké, že se zde bavíte na téma ekonomiky železnice, ale prosím toto je článek o nesmyslnosti staveb pro cyklisty, jinými slovy o tom, jak z módní cyklistiky udělat penězovod do strýčkovy kapsy.
  K nahrazování železnice cyclostezkou bych řekl jen tolik, že vždy se u jakékoli úvahy o zrušení trati okamžitě objeví věta, že po tělese bude vybudována cyclostezka, ať by její trasování bylo sebeabsurdnější.

 • Napsal M_k, 8. 9. 2010 @ 15:27

  Jako vznikají nesmyslně či předimenzovaně navržené stavby pro silniční a železnici, tak podobně mohou vzniknout i pro cyklodopravu. Nelze však souhlasit s vyzněním článku, že stavba cyklostezek slouží v Česku pouze pro zviditelnění politiků a korupční jednání stavebních firem. A co se týče módnosti spojení rušená trať = cyklostezka,je to dáno spíše obecnou rétorikou k tématu.

 • Napsal Domažličák, 8. 9. 2010 @ 16:08

  Ano, je to sice článek o cyklistice, ale vzhledem k tomu, že jedním z hlavních bodů dnešní cyklistiky jsou cyklostezky místo tratí, považuju za nutné cyklistům přiblížit problematiku a ekonomiku tratí vs cyklostezka. Myslím, že každý cyklista, jenž je zázoveň daňovým poplatníkem by si měl uvědomit, za jakou cenu ty jeho cyklostezky jsou. A že si nějaký strýček udělal z cyklostezek penězovod? Ukažte mi někdo, z čeho si ještě v tomto korupcistánu nějaký doveda neudělal penězovod?
  Takže ohledně železničních mostů: je u nás velmi málo tratí, na kterých jsou mosty opravdu v havarijním stavu a i ty, na kterých se takové mosty nacházejí, vesele jezdí dál a bude se jezdit dál do té doby, než se stanou záminkou pro zastavení provozu (viz mladotická) a když bude třeba provoz zase obnovit, prostě se pošle na most odborník s jasnými instrukcemi, že most musí vyhovět a bude se opět jezdit (viz mladotická). Ať se nám to líbí nebo ne, v tomto státě má skutečnost nulovou hodnotu a názory odborníků se zásadně hází do koše. Vždy se rozhoduje podle toho, komu se to či ono rozhodnutí hodí. Takže já si živě dokážu představit, že po mostě nad Hracholuskama se bude jezdit do té doby, než pod nějakým vlakem nevydrží a cestující či vlaková četa si udělají i s vlakem koupel v přehradě. Ale pokud se někomu vlivnému bude hodit zavřít Bezdružičku, hned zítra nějaký traťovák most zavře, ale to se stejně tak může stát jakékoliv trati i se zánovním mostem (viz Kozina).

 • Napsal mates111, 8. 9. 2010 @ 17:02

  Myslím, že nejvíce danou problematiku vystihl Domažličák následující větou: “Ukažte mi někdo, z čeho si ještě v tomto korupcistánu nějaký doveda neudělal penězovod?”

 • Napsal M_k, 8. 9. 2010 @ 17:14

  …aneb, kdo v této republice nemá máslo na hlavě…???

 • Napsal Vratislav Filler, 8. 9. 2010 @ 18:46

  Nemíním polemizovat s tou částí, která se týká cyklostezek na drážních tělesech. Rozhodně ale neplatí, že by u cyklistů neexistovala dopravní indukce. Skutečnost (alespoň v Praze) je přesně opačná. Městská cyklistika je in, je kolem ní docela hype, ale všichni ti nalákaní zoufají, jakmile zjistí, jakými ulicemi by museli jet, pokud by se pro cestu na kole do práce rozhodli. Na nové stezky nebo alespoň řešení nejpitomějších úseků, kde cyklista musí třeba poskakovat po zacpané čtyřpruhovce, čekají jako na smilování.

  Tam, kde předtím nebylo použitelné spojení, ho nová stezka vytvoří a uživatele si to samozřejmě najde. Všemi proklínaná Rokytka za ty sice prachy nestála, v tom se všeobecným názorem souhlasím. Není ale pravda, že by po ní nikdo nejezdil. V létě tam byly denní intenzity kolem tisíce cyklistů, chodců i inlinistů. To je (oproti původní pěšině podél potoka, po které jsem taky několik let jezdil) nárůst v řádu několika stovek procent. Počet cyklistů v Praze se za poslední dva roky nejméně zdvojnásobil a počítám, že infrastruktura v tom bude hrát docela podstatnou roli.

  Skutečnost, že se kdekdo na stavbě politicky přiživuje, je sice zavrženíhodná, řešením ale není politicky motivovanou výstavbu cyklostezek zastavit. Daleko účelnější je donutit politiky, aby za ty prachy nestavěli nezdařilá torza, ale stavby, co budou mít na rozvoj cyklistické dopravy co největší efekt.

 • Napsal Domažličák, 8. 9. 2010 @ 23:33

  Fillere, máte úplnou pravdu. Kdysi jsem napsal článek o tom, jak všechny druhy dopravy (a nejen doprava) trpí nenažraností mocných a bohužel o tom to je. Cyklostezky by nikdo nezpochybňoval, pokud by je stavěli odborníci a skutečně by korespondovaly s potřebou cyklistů. U nás jsou cyklostezky bohužel jen zneužívány pro zájmy pár mocných jedinců buď jako snadný zdroj příjmů nebo ke zviditelňování politiků a bohužel i jako zástěrky pro rušení tratí.

 • Napsal KS, 9. 9. 2010 @ 7:59

  Účelový laický článek. Pro autora: Palec dolů.

 • Napsal k.vl, 9. 9. 2010 @ 8:01

  Myslím, že autor článku, jak už to bývá, vylívá s vaničkou i nejedno dítě. Totéž přispěvatelé do diskuse. Například na cyklospojení, které by se elegantně a bezpečně vyhýbalo šílené křižovatce na pražském Vypichu, čekali cyklisté z mého okolí už řadu let jako na smilování a není pravda, že je nikdo nevyužije. Už teď tam potkávám běžně davy – pořídit fotku ve dnech dovolených a kdoví v jakém čase by uměl každý. Osobně to s rodinou využívám i jako chodec – proč ne, významně se tak zvětšil rekreační prostor na Ladronce a je to pohodlná cesta, jak dojít beze stresu až do Hvězdy.

  A cyklostezky vytvořené z dávno zrušených tratí obvykle nové cyklisty lákají, není pravda, že po slavnostním otevření tam člověk nepotká ani živáčka – dopravní indukce v cyklodopravě funguje v tom smyslu, že leckde by lidé jezdili, kdyby měli k ježdění dobré podmínky.

  Že existují i cyklostezky zbytečné a předražené, o tom žádná, to víme všichni i bez tohohle článku. Ale odsoudit je všechny šmahem jako módu je příliš jednoduché, zbytečné a hloupé…

 • Napsal Újezďák, 9. 9. 2010 @ 9:07

  Prázdnou cyklostezku umím vyfotit taky, dokážu vyfotit i prázdnou železniční trať nebo nasrané lidi ze špinavého drážního vagonu , dokonce mám vyfocenou i prázdnou dálnici. Chtěl bych autora upozornit, že například v roce 2007 vzrostly dotace železnic o neuvěřitelných 14 procent a dosáhly 3,9 miliardy Kč což dokazuje narůstající dotační potřeby české železniční dopravy. Manažeři operující posledních 10 let v železniční dopravě byli ve získávání dotací úspěšnější než v dosahování tržních výnosů, což zase potvrzuje význam závislosti českých železnic na veřejných rozpočtech.

 • Napsal M_k, 9. 9. 2010 @ 9:54

  Tak závislost na dotacích se týká prakticky všech druhů dopravy, včetně té silniční a cyklistické. Nedělejme si iluze. Poslední větší nákupy vozového parku jsou z doby před rokem 1991, proč tomu tak je a proč má železnice dnes tak špatný mediální obraz (často neprávem), je na dlouhé zkoumání.

 • Napsal Domažličák, 9. 9. 2010 @ 12:07

  Souhlasím, že článek je trochu tendenční a vyznívá proti cyklodopravě, je z toho prostě poznat, že autor cyklista není, ale proč ne, každý má nějaký názor. Když zarytí automobilisté můžou plivat špínu za každou cenu na železnici a cyklisty, proč by na to neměl právo kdokoliv jiný? Proti cyklostezkám ve stopách dlouho zrušených tratí myslím nikdo nic nemá. Mě osobně jde o to, aby se funkční tratě nerušily z důvodu stavby cyklostezky, toť vše. A že mají železnice větší dotace? To je jen špatná interpretace. Železnice jako taková z těch zvýšených dotací zpravidla nevidí ani korunu. Všechno schramstnou “železniční manažeři”, kteří mají s dráhou společného akorát to, že na ní dobře parazitují a stavební firmy, které profitují z předražených staveb, jež mají jeden jediný cíl: co nejvíce železnici paralizovat a snížit její konkurenceschopnost. Jak by se vám pánové líbilo (Újezďák a spol), kdybych zaplatil vraha, který vás má zabít a ještě všude prohlašoval, kolik jsem do vás dal peněz a jak jsem štědrý?

 • Napsal -fn-, 9. 9. 2010 @ 13:05

  k.vl: Chápu, že potřeba překonat onu křižovatku a propojit dvě rekreační zóny tu byla a v zásadě nejsem proti, ovšem zvolené řešení podle mě není optimální. Cyklista či bruslař křižovatku objede těmi podjezdy poměrně rychle (bruslař může mírně zaúpět nad sklony), ovšem přirozená pěší trasa chtě nechtě vede přímkou šikmo přes tramvajové zastávky (kde je i šikovná návaznost na MHD). Obchůzka vedená po jižní a západní straně křižovatky je vzhledem k umístění vchodu do Hvězdy a tamní hlavní cesty nepříjemnou zacházkou. A pokud jsou současně zrušeny přechody a chodec je k této oklice nucen, nevyužije ji. Pokud už jej nutit používat podchod, pak jedině pod Bělohorskou v úrovni zastávek a případně pod Ankarskou dvoupruhovkou, aby nemuseli bruslaři zouvat brusle na přechodech (což by stejně jistě nedělali). Myslím, že rozsah zářezů a staveb je v tomto pohledu poněkud megalomanský – byť to celé v pohledu ze stezky vypadá celkem pěkně – a v případě chodců se míjí účinkem (nejzdravější je stejně chodit po neasfaltovaném povrchu).

 • Napsal pekas, 9. 9. 2010 @ 13:16

  Kde berete tu odvahu napsat, že vybudované cyklostezky se nepoužívají? Projeďte se na kole z Budějic do Hluboké nebo v Praze z Modřan na Výtoň.
  Fotka prázdného tunelu z Vypichu asi souvisí s tím, že evidentně nebylo moc hezky a stavba je tak čerstvá, že o ní ještě moc lidí neví. Ale nepochybuju o tom, že ve směru od Ladronky tam poptávka po nějakém řešení byla. Netvrdím, že to musel být nutně tunel, stačil možná vhodný přejezd pro cyklisty + přechod se správně nastavenou SSZ.

 • Napsal k.vl, 9. 9. 2010 @ 16:50

  -fn-: vcelku souhlasím, že ta stavba je možná zbytečně předimenzovaná a našla by se určitě i subtilnější řešení. Pro chodce, který spěchá, je to trochu daleko, ale takových tam moc nepotkávám: odkud a kam by tam pěšky spěchali, že. Ovšem pro nás je podstatné, ŽE tam vůbec nějaké řešení vzniklo, protože překonat křižovatku na Vypichu s dětmi na kolech nebo s cyklovozíkem bylo skutečně dost riskantní, a to zejména tehdy, když se člověk držel doporučených cyklotras. Nemám přehled o tom, proč zvítězilo zrovna tohle řešení, které muselo být poměrně drahé, ale nejhorší není a já jsme rád i za ně.

 • Napsal -FN-, 9. 9. 2010 @ 17:15

  k.vl: Kdo by spěchal? Třeba ten, co přijede MHD z Motola a chce co nejrychleji opustit to strašlivé auty a asfaltem přeplněné místo a odpočinout si ve Hvězdě :). Představa, že strávím ještě deset minut obcházením křižovatky, místo aby pro mě udělali standardní přechod se světly a trochu se v těch autech uskromnili, mě dohání k zoufalství. Na mě je to moc asfaltu a betonu a málo místa pro lidi, které je třeba uklízet do podchodů a tím jim komplikovat kdysi bezproblémovou cestu. Je to jako místo tvrdých a odrazujících trestů pro vědomé potenciální vrahy (úmyslně nezodpovědné řidiče) nakupovat lidem reflexní vesty či kácet aleje zdravých stromů. Je to jako místo zklidnění městských ulic semafory na velkých křižovatkách budování nadjezdů a podjezdů (a pak dávání semaforů na bezvýznamné křižovatky či jejich provoz v noci, kdy nic nejezdí, údajně kvůli bezpečnosti). Doprava má lidem v krajině sloužit, ne krajinu ovládat a okolí omezovat. Každý je v cizím místě hostem, ne pánem. Včetně automobilistů. V tom mi to přijde špatné. Jakoby na hlavu postavené. Možná jen moc filozofuji :).

 • Napsal xanti, 10. 9. 2010 @ 15:41

  Ale české dráhy o cyklisty stejně nestojí, jinak by se k nim nechovaly jako k odpadu. Projela jsem Rakousko za pár korun regionálními vlaky i s koly a nebyl žádný problém. Z Břeclavi jsem měla problém najít vlak který bere kola (málem jsem se u pokladny složila, když mi paní velmi nevrlá z toho že zas ruším, řekla, že osobní vlaky (a nešlo jen o jeden vlak) kola neberou. Chápu, že v IC apod. vlacích by mohl být problém, ale v osobním vlaku bych předpokládala možnost přepravit kola téměř samozřejmě. A za poloviční úsek než v Rakousku jsem zaplatila skoro 3x tak vetší cenu. Kdyby místo dráhy vedla cyklostezka přímo domů – jedu na kole:-))).

 • Napsal Domažličák, 10. 9. 2010 @ 19:44

  Tak to si na tu paní u pokladny klidně stěžujte, ve všech osobních vlacích u ČD se kola přepravují zdarma, ale musíte u nich být, dráha vám za ně neručí. Ta paní evidentně nemá znalosti, které by měla mít. Ona Vám zřejmě hledala vlak s úschovou během přepravy, kde dráhy za kolo ručí a to je problém.

 • Napsal mates111, 12. 9. 2010 @ 18:46

  Domažličák: Za kolo ve vlaku se samozřejmě platí, nevím kde jste přišel na to, že se kola přepravují zdarma.

  Ve všech Os je možnost přepravy jízdních kol na prvním a posledním představku soupravy. Cena za přepravu jízdního kola činí 25 Kč za vlak, celodenní jízdenka potom stojí 50 Kč. Jestli je to hodně či málo je otázka.

  Na druhou stranu cena za přepravu kola asi nebude ten hlavní problém. Ten spíše spočívá v naprostém nedostatku vhodných souprav na přepravu kol, který se projevuje mimo jiné tím, že vhodné vagony jsou řazeny zejména když je zima (není myšleno roční období) a prší, zatímco v létě se cestující prostě odmítnou a příště se na nějakou dopravu vlakem můžou vykašlat. To je holt dnešní politika ČD v oblasti cyklodopravy.

 • Napsal Domažličák, 12. 9. 2010 @ 19:52

  Já vozím kolo vlakem každou chvíli a pokud jsem nestál o naložení kola do služebního vozu, nikdo po mě nikdy žádný příplatek nechctěl. Přiznávám, že se o železniční tarif nezajímám, poněvadž mám ingold, tak je klidně možné, že jsem vždy měl štěstí na neznalé a kolomilné průvodčí, kteří po mě nic v osobácích nechtěli. V rychlících už bohužel takoví kolomilové nejezdí a musím si vybírat vlaky s přepravou kol a zaplatím 30 Kč za každý vlak.

 • Napsal M_k, 13. 9. 2010 @ 8:52

  Kola je možné přepravovat všemi vlaky, pokud výslovně v jízdním řádu není uvedeno, že kola se nepřepravují. Známe dva druhy přeprav: tzv. úschova během přepravy, tj. ve služebním voze (během přepravy hlídají kolo ČD) a nebo formou tzv. spoluzavazadla (kolo se nakládá na k tomu určenou plošinu vozu a nebo na jeden z konců soupravy a bachuje si ho sám cestující). V drtivé většině osobních vlaků je přeprava kol formou spoluzavazadla možná do počtu alespoň dvou kol, úschovu během přepravy poskytují vesměs jen některé vlaky, většinou rychlíky. Aplikace In-Gold, kterou používá Domažličák, umožňuje zdarma přepravu jízdního kola jako spoluzavazadla (to by měl jako bývalý zaměstnanec drah vědět:-) Jinak přeprava kol není pro dopravce žádné finanční terno jak by se mohl neznalý domnívat.

 • Napsal xanti, 13. 9. 2010 @ 12:56

  Všemi vlaky se kola nepřepravují. Jen vlaky, s rozšířenou přepravou spoluzavazadel a vlaky s úschovou během přepravy. A opravdu některé osobní vlaky kola nepřepravují.
  Pokud tedy není přeprava pasažérů popř. s koly terno, jsem raději pro ty cyklostesky. Důstojně se přepravím sama.
  Zajímavé je, že v tom Rakousku se k nám (nerentabilním pasažérům s koly) pořád chovali jako k zákazníkům. U ČD většinou pasažér s kolem, padá ve společenském žebříčku na úroveň dobytčete.

 • Napsal M_k, 13. 9. 2010 @ 15:25

  Opakuji, kola lze přepravovat jako spoluzavazadlo ve všech vlacích do počtu dvou kusů, pokud to není výslovně zakázáno v jízdním řádu. Viz Smluvní přepravní podmínky Českých drah. Já osobně mám zkušenosti s přepravou jízdních kol ve vlacích ČD vesměs dobré.

 • Napsal Domažličák, 16. 9. 2010 @ 14:54

  Xanti evidentně narazila na velmi nepříjemnou osobu, která ke smůle železnice, pracovala pro železnici. Já se zase běžně setkávám v nákladní dopravě s nespokojenými přepravci se železnicí, ale když se mi je podaří rozebrat, uznají, že za problém nemůže ta železnice, ale konkrétní blb, na kterého narazili.

 • Napsal Xanti, 20. 9. 2010 @ 13:44

  Děkuji za opakované upozornění, máte pravdu (mýlila jsem se – mea culpa:-). Opravdu lze přepravovat kola i v neoznačených osobních vlacích. Avšak musí tam být max. 2 kola a nesmí to překážet z důvodu bezpečnosti či jiných. No to znamená narazíme-li na průvodčího, který nemá cyklisty rád, nejedeme nikam.
  Jinak moje zkušenost není ojedinělá a došla jsem k závěru, že počet neochotných a nekompetentních zaměstnanců v ČD je mnohonásobně vyšší než v soukromém sektoru (konkuruje snad jen česká pošta).

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*