4 217 přečtení
Úno 04 2011

Nesmyslné utrácení peněz z Operačního programu doprava

Říká se, že je krize, že nejsou peníze na dopravní infrastrukturu, zdravotnictví, vlastně vůbec na nic. Říká se, že je nemá stát ani soukromá sféra. A šetřit se musí i v Evropské unii.

Přesto jsem v posledních dnech narazil na tři případy, kdy zůstává rozum stát a já vůbec nechápu, proč jsou peníze tam, kde chybí, rozhazovány za reklamu.

O kvalitě, potřebnosti, smyslu a významu přílivu financí do dopravní infrastruktury bychom mohli velmi dlouho diskutovat. Jistě bychom našli příkladů víc než dost,  kde by se peníze ze státního rozpočtu nebo Evropské unie daly využít lépe, než třeba na protihlukové zdi. Přesto jsou doslova vyhazovány oknem za ještě nesmyslnější věci.

Opakovaně jsem slyšel v rádiu – konkrétně ve vysílání Frekvence 1, reklamu na Operační program doprava (OPD), kde nám je vnucována myšlenka, že jen a jen díky OPD budeme mezi Planou u Mariánských Lázní a Chebem jezdit vlakem rychleji a bezpečněji (doslova “OPD-lépe se nám pojede“) . Že by tím někdo chtěl omluvit léta trvající nepohodlné cestování mezi Plzní a Chebem, které už většinu cestujících z vlaků vyhnalo do aut? Ví Evropská unie, za co jsou “její” peníze u nás utráceny?

Další dva příklady jsou mimo oblast dopravy. Proto je sem nedávám a můžete si o nich přečíst na mém blogu.

Něco je tu špatně.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.6/5 (7 votes cast)
Nesmyslné utrácení peněz z Operačního programu doprava, 1.6 out of 5 based on 7 ratings
Share


Autor:


8 komentářů

 • Napsal arj, 4. 2. 2011 @ 16:39

  proč jsou peníze tam, kde chybí, rozhazovány za reklamu

  Odpověď na tuto otázku je stejná jako u diskuse kolem vyřazování jihlavských Tr jednadvacítek. “Propagace” je jednou z povinných podmínek podpory z fondů, dokonce je tam přesně určené procento podle konkrétního využitého programu.

  A já osobně s tím souhlasím – nedávno nám jeden vysoký představitel státu oznámil, že se budeme moci podílet na řešení státního dluhu (když tentýž přitom v předvolební kampani rozesílal složenky na jeho okamžité splacení) a že se díky tomu snad budeme více zajímat o to, proč a jak dluh vznikl.
  Já osobně bych se zajímal, a při pohledu na Váš blog, vy asi taky. Bohužel v české dopravě mi nic o nákladech, výnosech a ziscích neřekne – na rozdíl od mnoha států, kde se lidé starají i o peníze: tamní dopravní podniky, zejména ty státní nebo využívající ve velkém státní dotace, průběžně informují o tom, jak jim doprava ne/funguje, kolik dostávají státních peněz atd.

 • Napsal M_k, 6. 2. 2011 @ 17:50

  ad arj: Velmi svatá pravda. V těch podmínkách často bývá napsáno např. i to, kolik tiskových zpráv o projektu máte vydat, jak velká mají být loga EU na papíře atd. Není to rozhodně výmysl těch přijímatelů finančních prostředků.
  A k tomu zájmu veřejné finance….moje letitá zkušenost říká, že je to lidem trestuhodně jedno…A proč?? Naivita a pohodlnost…..

 • Napsal Pražan, 7. 2. 2011 @ 8:13

  Problém je spíše ve zbytečnosti takovéto “propagační aktivity” – protože její obsahová prázdnota ukazuje jen to, že ve skutečnosti jde pouze a jedině o výdělky ziskuchtivých rádoby “odborníků na reklamu”, kteří “sekají jak Baťa cvičky” materiály s pitomými a bezobsažnými slogany (a čím hloupější, tím podle jejich “psychologie” lepší): dovedu si představit propagační materiály třeba s textem “OPD pomáhá k tomu, abyste od prosince roku 2011 mohli z Plzně do Chebu dojet vlakem za hodinu” (samozřejmě s časem odpovídajícím reálnému propočtu cestovní doby) – ale debilní blábolení takového typu, jaký presentuje autor textu, jsou skutečně naprosto k ničemu a finanční prostředky na ně vynakládané byly vyplýtvány zcela neužitečně.

 • Napsal arj, 7. 2. 2011 @ 10:57

  Ono je i otázkou, jak moc za “obsahovou prázdnotu” jakýchkoliv informací pro veřejnost mohou jednotliví zúčastnění – příjemce dotace resp. uživatel veřejných peněz, zpracovatel agenturní zprávy/propagační agentura a ten, kdo zprávu rozšiřuje na veřejnosti.

  Jako příklad bych uvedl článek z odkazů, který se na dnes na DW objevil – lze ho najít na adrese http://ekonomika.ihned.cz/c1-49833350-novy-model-tramvaji-je-nejporuchovejsi-ze-vsech-kazda-sedma-stoji
  Hospodářské noviny ho vydaly 36 hodin po tom, co do pražských ulic vyjela “ještě novější” tramvaj, než o které se v článku píše (o této nové tramvaji 15T ovšem žádnou aktuální zprávu nenapsaly), takže už titulek je matoucí. Vlastní obsah taky moc neříká, protože v textu se mluví o “nejspolehlivější tramvaji posledních 3 let” – takže netuším:
  – je do nespolehlivosti (správkového procenta) započteno i období, kdy skutečně půlka 14T stála, protože se upravovaly, aby tolik “nedávaly zabrat” tratím?
  – nebo jsou to jen případy, kdy tramvaj nebyla z důvodu technické závady schopna ráno vyjet z vozovny nebo byla v průběhu dne stažena z trati?
  – kolik vlastně bylo neschopných 14T za poslední rok (u T3 článek uvádí 1/50 za r.??? – asi tříletý průměr – a 1/100 za loňský rok)?

  A nakonec zase otázka: “komu/čemu tento článek slouží?” Chce tím nové pražské vedení (magistrátu i DP) vyvolat nedůvěru proti vedení předchozímu, které o nákupu 14T rozhodly? Nebo je článek “inzercí” některého jiného výrobce, který by se rád na pražské koleje dostal? Nebo jenom iHned nemá o čem psát a tak hledá, kde lze slyšet růst trávu?

 • Napsal Pražan, 7. 2. 2011 @ 13:16

  Ad “arj” = 07.02.2011 – 10:57:
  Na naprostou většinu českých “pisálků” jednoznačně nejlépe “sedí” Čtvrtníčkovské hodnocení ze hry “Ivánku, kamaráde” – jsou to MEDIÁLNÍ MRDKY a nic jiného !!! A samozřejmě také ještě neustále platí i Haškovský termín “redaktorské bestie” …
  A pokud jde o obsah posledního odstavce = “… “komu/čemu tento článek slouží?” …”: samozřejmě slouží především tomu pisálkovi, aby si jím vypsal svůj (každodenní) “jidášský groš” – snazší relativně aktuální téma k tomu účelu toho dne nenašel, tak se mu hodilo právě toto …

 • Napsal Jiří Lojda, 7. 2. 2011 @ 15:10

  S diskutujícím Pražanem se nedá než souhlasit v tom, že ty peníze jdou použít na propagaci, ale mohou být použity i k plnění vedlejších fukncí- třeba té informativní. To by se ale muselo občas u té práce i myslet (nebo zavrhnout tu tezi, že čím stupidnější slogan tím lepší). Jinak k diskusi o článcéích v dopravě- fascinující jsou hlavně ty z dopravy individuální silniční – to už je mnohdy čirá hysterie. Na druhou stranu lidi to tak evidentně chtějí, jinak by se o tom tak nepsalo, nebo fakt nevím…

 • Napsal M_k, 9. 2. 2011 @ 9:57

  Jest pravda, že když dva dělají to samé, nemusí to být pokaždé stejné kvality. Naše dopravní firma je součástí velké investiční skupiny a ta má smlouvu PR agenturou, kdesi na druhé straně republiky. A je to sakra znát, když si tiskovou zprávu o novince v dopravě napíšeme sami (my dopravní nadšenci) a když to napíšou profíci z PR (kteří dopravě h…rozumí). Od PR agentury je to snůška obecných žvástů, od nás je to určitě podstatně zajímavější, protože do toho zahrneme praktické věci, zajímavosti z historie a světa apod.

 • Napsal arj, 9. 2. 2011 @ 14:25

  Před nedávnem jsem objevil ještě větší “perlu”. Na stránkách THALYSu jsou i mimořádnosti – což je od dopravce slušné a mezi slušnými už dnes běžné (vč. ČD): http://www.thalys.com/be/en/traffic-info?time=1297256554
  Když si tu stránku rozkliknete, vpravo nahoře je políčko “Přesnost” za posledních 12 měsíců. Přesnost 80 % není nic moc – ale spíš mne zaráží její “definice”: zpoždění nejvýše 15 minut. Už hodnota 15 minut je “divná” (většinou se u dálkových vlaků počítá od 10 min.); ale hlavně mi není jasné, kde se zobrazí zpoždění vyšší než 15 minut. Těch sice asi moc není, ale když se zadaří, tak to stojí za to (viz třeba včera, když na pařížském Nordu ukradli kabely).
  A tohle není informace novinová, ani nějaké profesionální PR agentury, ale je to přímo na stránkách dopravce.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*