6 149 přečtení
Kvě 26 2010

Na moderní železnici Praha – Kladno se čeká již sto let. Bude to úkol pro příští vládu

Vjíždíme na nádraží 21. století, aneb Kladno 2010

„Jeďte autobusem, je to rychlejší než dráha“, říká rada Vacátko jednomu ze svých inspektorů, kterého posílá do Kladna prověřit podezřelé v příběhu Vražda v hotelu Excelsior spisovatele Jiřího Marka. Od té doby se trať příliš nezměnila, je to stále stejná jednokolejná a klikatá „buštěhradka“. Dieselové motoráčky jsou oproti parním vlakům o něco rychlejší, takže jízdní doba vlaku z Kladna do Dejvic je nyní sice s autobusem srovnatelná, v případě cesty až do středu města je vlak dokonce rychlejší, protože nemusíte v Dejvicích přestupovat na metro. Ovšem kvůli tomu, že je trať jednokolejná, nemohou vlaky jezdit tak často, jak by bylo potřeba a zpoždění jednoho vlaku má negativní dopady i na vlaky v protisměru.

Nejvíce dojíždějících v republice

Současná trať neodpovídá požadavkům doby a ani významu měst, které spojuje. Již při sčítání lidu v roce 2001 se ukázalo, že počet dojíždějících z Kladna do Prahy je dvakrát větší1 než kterýkoli jiný v ČR a jedná se o nejsilnější přepravní vztah u nás absolutně. Je neuvěřitelné, že i přesto zde dosud jezdíme vlakem po rozbitých kolejích rychlostí 70 až 80 km/h, často omezenou až na třicítku! Kladno je největší město středočeského kraje, avšak s Prahou má nejhorší železniční spojení.

Mezinárodní ostuda

Praha je jedním z mála měst v Evropě, které není se svým hlavním letištěm spojeno železnicí. Současná železnice vede přitom pouhé 2 km od letiště a projekt modernizace počítá s jeho napojením pomocí odbočky. Z toho by navíc těžili i obyvatelé Prahy 6 a 7, protože by jejich oblast obsluhovaly jak vlaky od Kladna, tak vlaky od letiště, tedy s hustým intervalem 5-10 minut Navíc budou na území Prahy postaveny nové zastávky a komfortní propojení s metrem A na Hradčanské a C na Vltavské 2. Realizace projektu by též zvýšila šance hlavního města na získání sídla agentury systému Galileo, pro kterou vláda ČR vyčlenila sídlo v blízkosti plánované železniční zastávky Vltavská a které by tak získalo přímé spojení s letištěm3.

Financování projektu je reálné

Současné náklady projektu činí cca 30 mld. Kč, s tím, že cena byla na tuto částku navýšena kvůli požadavku Prahy 6 na podzemní vedení trati v úseku Dejvice – Veleslavín odůvodňované ochranou obyvatel před hlukem a vibracemi. Jelikož se jedná o typ projektu podporovaný Evropskou komisí (udržitelná městská mobilita a propojení mezinárodního letiště s železniční sítí), lze očekávat její kladné stanovisko a tedy financování z evropského Fondu soudržnosti a Fondu pro transevropské sítě.

Projektu škodí politici

Po letech blokování projektu ze strany MČ Praha 6 a dosažení kompromisní dohody mezi státem a samosprávami je Centrum pro efektivní dopravu silně znepokojeno snahami ministra dopravy Gustava Slamečky o ponechání stávající tratě v úseku Praha-Veleslavín – centrum Prahy jako jednokolejné. To by zcela degradovalo celý projekt a znehodnotilo do něj vložené investice. Ukončení příměstských vlaků na periferii a vynucený přestup na budované metro A by byl v rozporu s moderními dopravními trendy a vrátil by nás do minulého režimu, kdy např. vlaky od Berouna či Nymburka nejezdily až do centra Prahy. „Je to tak mimo, asi jako kdyby dnes někdo stavěl dálnici s povrchem z dlažebních kostek“, komentoval informace o Slamečkových snahách Petr Šlegr. „Pokud chce pan ministr šetřit, měl by zastavit nesmyslné vodní stavby jako zvedání mostů či výtahy pro jachty. A také odložit výstavbu těch dálničních úseků, kde bude jejich kapacita využita jen z 20 procent, protože železnice Praha – Kladno má nesporně vyšší prioritu.“, podotýká Petr Šlegr. Spuštění tohoto projektu celostátního významu tak bude úkolem pro příští vládu, která se jej, doufejme, s úspěchem zhostí, uzavírá Šlegr.

Dočkají se někdy cestující na trase mezi Kladnem a Prahou něčeho podobného?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (11 votes cast)
Na moderní železnici Praha – Kladno se čeká již sto let. Bude to úkol pro příští vládu , 4.5 out of 5 based on 11 ratings
Share


Autor: dříve náměstek ministra dopravy, nyní působí v Centru pro efektivní dopravu, o.s., www.cedop.info


9 komentářů

 • Napsal Vašek Kříž, 27. 5. 2010 @ 8:43

  Nezbývá mi než souhasit s autorem. Stát vkládá peníze do dálnic a rychlostních silnic i přesto, že monohé z nich jsou zbytečné. Myslím si, že se nevyplatí je stavět kdykoliv je prognózováno víc než 10 tisíc vozidel denně v jednom směru. Nemůžeme se divit, že máme takové dluhy. Vždyť ty dálnice pár let počkají.

  Rychlodráha by zabila dvě mouchy jednou ranou. Situaci na Praze 6 bych radši nekomentoval, protože to co se dělo a děje je strašné. Nejdřív zapuzení železnice a pak nejnesmyslnější metro v dějinách – takzvaná Chalupoida. A ty lži, že většina měst má na letiště metro… ano kolejovou dopravu, ale vlak, ne metro.

 • Napsal kraken, 27. 5. 2010 @ 15:48

  To asi nebude nikdy 🙁 (rychlodráha)

 • Napsal Ludek Vyka, 27. 5. 2010 @ 17:11

  Tak ještě zbývá doplnit “úžasnou” rekonstrukci tratě mezi Ostravou a Opavou, která zůstala jednokolejná! To je jako kdyby někdo postavil jednosměrnou dálnici a v některých úsecích by byly vytvořeny místa pro křižování vozidel!

 • Napsal jpp, 28. 5. 2010 @ 0:28

  Ludek_Vyka:

  Dělat druhou kolej na trati Ostrava – Opava stejně bylo nereálná. Otázka nebyla, jestli jedna nebo dvě koleje, ale jestli nemodernizovaná jednokolejka se zastaralým zabezpečovacím zařízením a nízkou traťovou rychlostí, anebo modernizovaná + elektrizovaná jednokolejka s moderním zab. zař.

  Navíc se ta modernizace naštěstí dělala ještě v době, kdy neplatily úchylné normy jako plná peronizace nebo protihlukové zdi poblíž veškeré zástavby.

 • Napsal Vozka, 28. 5. 2010 @ 3:27

  Ono to bez pořádného tlaku lické i odobrné veřejnosti nepůjde a ta trať měla být modernizována už tak před 20 lety. Já jěště pamatuji plány a projekty ze 70. let a předpoklad výstavby v 80. letech, ale stále se tvrdilo, že nejdřív se musí udělat silnice a dálnice a pak teprve v dalších pětiletkách, že se bude pl ně investotav do železnic. No a po cca 40 letech se nic nezměnilo, jen se opět, jako tehdy v nějakých hlavách, uvažuje v podstatě o likvidaci větši ny železniční sítě namísto hledání jejího využití a modernizace. Celkově v rámci státu by to bylo levnější než jen samotná dostavba dálnice bez další modernizace a údržby dalších tiséců km silnic. Po té dostav bě a přestavbě by pak i zcela jinak vypadalo zatížení náklad ní i osobní dopravou.
  Jinak paramtery té modernizace na Kladno byly na 135 km/h, uvazžovalo se s další stavbou a zdvoukolejněním na RA, CV, příp. Slaný atd. Ale stejný typ lidí, jako dnes CHalupa, Slámečkové. skoro všichni bovodobí ministři dopravy i ředitelé drah a další, to vše zazdili a zadlužují stát na silniční dopravě a vlastně ho už i ekonbomicky likvidují,před čímž varujue i mezinárodní světová banka.
  Reálná cena přestavby tratě na KD s odbočkou na letiště a dále pak z druhé strany do Kladna přes Buštěhrad, bez nesmyslných nápadů ODS z Prahy 6 a města Prahy je tak do 10 miliard. Ty absurdní náklady zřejmě měly za cíl znemožnit realizaci, zatímco na ekonomicky i dopravně něsmyslné metro se plánuje přes 50 mld. Takže to vše o šetření a ekonomice z  některých stran jsou kecy, hlavně když to sype jim do kapes a realizujíse jejich přání a sny a zaplatí si odborníky, kteří jim to potvrdí. A ti, co jsou proti a ještě mají odvahu to vyvracet, jsou teroristi.
  Jinak ta trať na Klad no potřebuje změnu trasy v tom, aby se u Jenče vyrovnala, více k němu přiblížila, šla přes Unhošť a dále napojila i další okolní obce. Zvýšo to atraktivitu, více odveze a ušetří auto busy, které by se staly napaječi z celého nekolejového okolí po krátkých trasách.

 • Napsal -fn-, 28. 5. 2010 @ 20:04

  Nebo by se dala obnovit kladensko-nučická dráha, která vedla přes obce (s výjimkou Unhoště, ale tam by se dala odklonit) a dnes její trasu téměř přesně kopíruje autobusová linka 308 :).

 • Napsal Feidias, 1. 6. 2010 @ 16:02

  Kde bych se za to mohl přimluvit:)?

 • Napsal Domažličák, 4. 6. 2010 @ 17:36

  Některá místa, kde kdysi vedla KND jsem projížděl na kole a dnes už by se bohužel nedala obnovit v původní stopě. Místo kolejí jsou v některých obcích silnice lemované novou zástavbou. Já osobně bych obnovení KND uvítal hlavně v nákladní dopravě. Vlaky s vápencem z Mořiny by nemusely jezdit třemi úvratěmi a zcela nevyhovující stanicí Nučice, jestli se někdy zauvažuje o silniční přepravě tohoto vápence, je to jen z důvodu této úvraťové šikany a s tím spojené vyšší náklady. A v osobní dopravě by beze sporu místo měla též, ale obávám se, že by nikdo neschválil klasickou železnici po silnici mezi zástavbou a to v dnešní době ani tehdy, kdyby to měla být tramvaj. A zrušit silnici a místo ní postavit železnici … to už je úplně science fiction.
  Jinak jsem zvědav, jestli se ještě dožiju toho, že se na ruzyňské letiště svezu vlakem. Nechci být prorokem špatných zpráv, ale tomuto brání tak silná loby, že snad jen válečný stav by mohl něco změnit.

 • Napsal Ludek Vyka, 27. 6. 2010 @ 12:31

  To jpp:
  To jsem se pobavil při čtení téhle reakce. Nějak mi totiž to moderní zab. zař. na trati Ostrava-Opava chybí, protože ECTS tam rozhodně není!!!

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*