4 887 přečtení
Led 12 2010

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) se bude slučovat

Trenčianská Teplá 2008

Trenčianská Teplá 2008

Mnozí si po přečtení titulku řekli, že již nastala doba, která byla na přetřesu od roku 2007 a to spojení společností ZSSK Cargo a ČD Cargo. Dokonce se našlo nemálo těch, kteří v tomto avizovaném počinu viděli kontinuitu s kdysi jednotnou železnicí. Jenže člověk míní, politici mění. Do připomínkového řízení předložilo Ministerstvo dopravy, spojov a telekomunikácií SR návrh na opětovné sloučení Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), nákladního dopravce Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) a správce infrastruktury Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Více se dozvíte v přiloženém dokumentu [Download nenalezen] a v tomto článku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) se bude slučovat, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal Jiří Lojda, 13. 1. 2010 @ 23:45

  No, tak to se opravdu nemůžu dočkat, jak Slováci pořídí. Tohle je totiž taková roztomilá hra na kočku a na myš, kdy jednotlivé subjekty jsou sice formálně oddělené, mnohdy ale až nápadně vystupují jako subjekt jediný. O tom, jaký to má vliv na konkurečnost prostředí netřeba dlouho mluvit.

 • Napsal Petr Kudrej, 15. 1. 2010 @ 11:02

  To dopadne celkem jednoznačně – náraz do regulí EU kvůli sloučení dopravců (ZSSK/ZSCS) se správcem infrastruktury (ŽSR), takže bych to neviděl tak horké.

  Co se týče sloučení osobního a nákladního dopravce, to je naprosto jedno, tam žádná regulace není a dá se to svou podstatou pochopit – k čemu jsou vlastníkovi (státu) dvě firmy, z nichž jedna vydělává těžký peníze a druhá tytéž těžký peníze prodělá jen kvůli “jakýmusi veřejnýmu zájmu”… (Prosím nechytat za slovo, berte to trochu s nadhledem.)

  Ta různě maskovaná propojení oddělených subjektů správce a dopravce jsou patrná třeba i v Německu, který bývá často dáváno za vzor řešení – pokud dopravce DB Regio nechce obnovit na nějaké neprovozované, ale papírově i fyzicky existující trati dopravu a objeví se některý ze “soukromých dopravců”, až podezřele často se stane, že DB Netz tu trať střelhbitě zruší a fyzicky zlikviduje.

 • Napsal Jiří Lojda, 15. 1. 2010 @ 14:17

  p. Kudrej:Právě ten “náraz do regulí EU” jsem měl na mysli jako onu hru na kočku a na myš – nebyl bych si tak jistý, že půjde o náraz, ale spíše o jakousi schizofréní situaci, kdy je regulím sice formálně vyhověno, cíl regulace však naplněn ani zdaleka není, což je pak sice každému jasné(tím spíše těm, kteří se chtějí dostat na trh), žádné zlepšení se však nepodniká, protože na to není jak zatlačit.
  Německo je sice případ, kde liberalizace pokročila, ale mám takový pocit, že spíš více formálně, než fakticky- a máte pravdu, nemyslím si, že soukromí dopravci jsou tam zrovna nějak nadšeni spoluprací s DB Netz.
  Jinak mi spojení osobního a nákladního dopravce taky mnoho nevadí, na druhou stranu je to pak nevýhoda pro subjekty usilující o vstup na trh, kteří zpravidla nákladní dopravu neprovozují a jsou odkázáni pouze na zisky dopravy osobní, pocházející většinou z veřejných rozpočtů.

 • Napsal Lukáš Havelka, 18. 1. 2010 @ 15:27

  Pokud si dobře pamatuji, tak zmíněná směrnice EU přikazuje účetní oddělení (separaci) osobní a nákladní dopravy, takže sloučením ZSSK a ZSSKC se tolik nezíská. ZSSK bude stále ve ztrátě, kterou nepůjde pokrýt přímo ze zisku ZSSKC. Výhody jako zvýšení konkurenceschopnosti považuji v případě slovenských železničních podniků za nesmysl. Kromě nákladní dopravy nemají s kým soupeřit, a ani ZSSKC nemá právě výraznou konkurenci. Koordinace rozhodnutí dopravců ve vlastnictví státu a manažera infrastruktury by rozhodně neměla být větší než mezi soukromými dopravci a manažerem infrastruktury. Myslím si, že tento krok povede k větší uzavřenosti slovenského železničního trhu, především z důvodu zhoršení přístupu pro potenciální dopravce. Je to škoda, protože dle mého názoru se transformace na Slovensku povedla lépe než třeba v Polsku a ČR.

 • Napsal Martin Trávník, 27. 1. 2010 @ 21:30

  Vážení, všimli jste si už že v zemi, kde má železnice nejlepší výsledky – ve Švýcarsku je dominantní dopravce (SBB) unitární železnicí. Proč?

 • Napsal Petr Kudrej, 27. 1. 2010 @ 22:03

  a) Švýcarsko není v EU a tudíž nemusí dělat eurohujeřiny,
  b) SBB nejsou tak úplně unitární, nýbrž koncern (podobně jako DB Holding).

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*