5 533 přečtení
Zář 30 2009

Lepší zabezpečení železničních přejezdů s LED výstražníky

LED výstražník

LED výstražník na žel. přejezdu

Vůbec poprvé byly na území České republiky nainstalovány na vlakových přejezdech výstražníky, u kterých byly žárovky nahrazeny LED diodami odolnými proti úplnému zhasnutí. Společnost AŽD Praha technologickou novinkou vybavila pět přejezdů na železniční trati č. 110 v úseku mezi stanicemi Louny a Peruc. Výraznou změnu řidiči a chodci zaznamenají už z dálky – díky vyšší svítivosti LED diod je totiž bílé i červené světlo na výstražníku mnohem intenzivnější.

Novinka: LED výstražník

Novinka: LED výstražník na železničním přejezdu

Každé ze tří světel výstražníku je osazeno 137 LED diodami, které jsou elektronicky rozděleny do tří nezávislých okruhů – segmentů. V případě poruchy jednoho okruhu svítí zbytek diod (cca 90 ks) natolik, že signalizace splňuje normy a předpisy nařizující svítivost výstražníků. Servisní technici tedy nemusí k závadě okamžitě vyjíždět, jako tomu bylo u doposud používaných žárovkových výstražníků. Žárovky totiž mají jen dvě žhavicí vlákna. Přeruší-li se hlavní vlákno, musí technici poruchu co nejdříve řešit. Žárovka sice i v tomto případě svítí stejně intenzivně, ale pokud by došlo i k přepálení náhradního vlákna, světlo na výstražníku by zcela pohaslo. To by pro řidiče znamenalo nutnost chovat se na přejezdu, jako by byl nechráněný.

Nové výstražníky s LED technologií mají ještě jednu zásadní výhodu. Testováním bylo zjištěno, že jejich světlo je v ostrém slunci vidět mnohem lépe. Dokonce i z extrémních pohledových úhlů, kdy je žárovkové světlo hůře viditelné. „Od této inovace si slibujeme jednoznačné zvýšení bezpečnosti na přejezdech a také to, že skončí časté výmluvy řidičů na ostré protislunce a podobně,“ uvedl technický ředitel AŽD Praha Roman Juřík.

Detail LED světla

Detail LED světla na výstražníku

V tuto chvíli je všech pět přejezdů na trati Louny-Peruc v ověřovacím provozu, který obvykle trvá čtvrt až půl roku. Pokud proběhne bezchybně, AŽD má v plánu instalovat LED světla i do starších výstražníků. Jsou totiž vyvinuta tak, aby jednoduchou montáží postupně nahrazovala žárovky.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Lepší zabezpečení železničních přejezdů s LED výstražníky, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share

Zdroj: AŽD Praha
Autor:


1 komentář

  • Napsal -FN-, 1. 10. 2009 @ 7:57

    Ještě mnohem, mnohem raději než konec výmluv řidičů bych si sliboval odstranění nesmyslných pomalých jízd na takto chráněných přejezdech. Není jich přitom, jak by se mohlo zdát, zrovna málo. Odstraněním tohoto zpomalování by bylo možno znatelně snížit provozní náklady vlaků a zvýšit cestovní rychlost, což by přispělo k vyšší přitažlivosti pro cestující i objednatele.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*