1 854 přečtení
Čvc 01 2020

Sezónní vlaky k moři

Lokomotiva RegioJetu na hlavním nádraží v Praze.

V úterý 30. června vypravila společnost RegioJet první sezónní vlak z Prahy do chorvatské Rijeky. Jednalo se o naprosto nečekaný a převratný tah, který málokdo čekal, avšak už nyní se ukázal jako úspěšný.

Uprostřed koronavirové krize, kdy docházelo k zavírání hranic mezi jednotlivými státy, oznámil Radim Jančura start vlaku z Prahy do chorvatské Rijeky. Mnoho skeptiků předpokládalo neúspěch a nezájem, ale nestalo se tak. Jak ukazuje rezervační systém RegioJetu a jak už to zmínil tisk, množství vlaků je již zcela vyprodaných. Nejsou vyprodaná jen lůžka ve spacích vozech, ale i místa ve vozech k sezení.

Kdo nevěří, nechť se podívá přímo do rezervačního systému RegioJetu: www.regiojet.cz

Radim Jančura tak vzal vítr z plachet těm, kteří tvrdili, že noční vlaky jsou přežitek a nemají smysl. A že takových bylo, kteří tuto tezi neustále opakovali, především v internetových diskuzích.

Cestující nastupují do vlaku směr Rijeka.

Nutno ovšem dodat, že Jančura nebyl první, kdo se pokusil o sezónní vlak k moři. Již od roku 2018 provozují České dráhy (ČD) přímý noční rychlík do Polska k Baltskému moři, v trase Bohumín – Hel. Letos byly přidány další dva vlaky, v trasách Bohumín – Kołobrzeg a Bohumín – Świnoujście. Tyto vlaky ale nejsou typickými nočními vlaky, soupravy jsou složeny převážně z vozů k sezení, přičemž ve vlaku je řazen jeden nebo dva lůžkové vozy.

Poznámka: v tuto chvíli je provoz spacích vozů na území Polska pozastaven z důvodu epidemiologických opatření proti koronaviru.

Přesto je to zajímavý experiment. Vlaky slouží především pro polskou vnitrostátní přepravu, a jejich vedení z Bohumína je způsobeno především nedostatkem vagónů v Polsku během letní sezóny (potřeba přepravit rekreanty), a který je řešen pronájmem vagónů od ČD. Ze stejného důvodu bylo zavedeno podobné spojení Žilina – Gdynia (TLK Rozewie), kde si polská společnost PKP Intercity pronajímá vagóny od ZSSK. Tato spojení tím pádem doplňkově slouží i Čechům a Slovákům.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Sezónní vlaky k moři, 4.8 out of 5 based on 5 ratings
Share


Autor:


16 komentářů

 • Napsal Domažličák, 31. 7. 2020 @ 22:15

  Zkouška funkčnosti komentářů.

 • Napsal Domažličák, 2. 8. 2020 @ 9:59

  Když už fungují komentáře, jejichž nefunkčnost byla pravděpodobně způsobena hackerským útokem některého nespokojeného “trolla”, tak by nebylo od věci nějaký napsat, ať tento neznámý troll co nejvíc zuří, že? 🙂
  Článek je velmi dobrý, chybí mi v něm ale jedna zásadní informace: co dělá Jančura s cestujícími dále z Rijeky. Rijeka samotná totiž není zrovna ideální cíl turistů a těžko by se vlak uživil jen tímto cílem. Rijeka je hlavně průmyslové a celkem špinavé centrum turisticky moc nevyhledávaným. Já osobně bych jeho vlak rád také využil, ale to by musel jezdit nejlépe do Splitu. Důvod proč tam nejezdí, přestože tam a do jeho okolí směřuje největší počet turistů, je jednoduchý: finance. Proto Jančura ze Záhřebu rozváží své cestující (mající zájem) autobusy. Pro mě to sice tímto ztrácí zajímavost (do Splitu jsem již jednou autobusem jel, když ještě nebyla po válce zprovozněná trať a byl to děs), ale evidentně ostatním turistům to problém nedělá a to je pro provoz tohoto spojení důležité.

 • Napsal Domažličák, 2. 8. 2020 @ 10:02

  Chybička se vloadila: samozřejmě nerozváží lidi ze Záhřebu ale z Rijeky.

 • Napsal doktor, 14. 8. 2020 @ 22:05

  Domažličák: “Když už fungují komentáře, jejichž nefunkčnost byla pravděpodobně způsobena hackerským útokem některého nespokojeného “trolla”, tak by nebylo od věci nějaký napsat, ať tento neznámý troll co nejvíc zuří, že?”

  V té své paranoidní myšlence máte logickou trhlinu – byli jste to vy, “domácí”, kteří jste diskuze neustáli. Ostatně, sami jste následně diskuze blokovali. A pak, nepostřehl jsem, že by se v diskuzích objevoval troll či trollové.

 • Napsal Michal Skala, 16. 8. 2020 @ 18:01

  Doktore, je nutné tady psát svá moudra, zejména k článkům, se kterými vůbec nesouvisí?

 • Napsal doktor, 16. 8. 2020 @ 18:35

  Michal Skala: Svá “moudra” píši k příspěvku, se kterým souvisí, a ten příspěvek se nachází zde.

  A Domažličákova “moudra”, která nesouvisí s článkem, vám nevadí? Že cítíte potřebu vyjádřit se až teď a k mé osobě?

  Tak snad mé upozornění na logický lapsus s paranoidními rysy nenarušilo bohatou a plodnou diskuzi k článku.

 • Napsal Bohouš, 16. 8. 2020 @ 18:41

  Pan doktor asi nepochopil, že na jeho žvásty tu nikdo není zvědavý. Prosím admina o rázné kroky. Děkuji.

 • Napsal doktor, 16. 8. 2020 @ 19:01

  Bohouši, a paranoidní “žvásty” jiných vám nevadí? A demagogie, lhaní, agresivita? Že se “rázných kroků” dovoláváte až nyní.

 • Napsal Pajzák, 16. 8. 2020 @ 19:31

  Ty jo, kde by mě kdy napadlo, že budu stát za Doktorem. Ale pokud vím, příspěvky byly zablokovány adminem poté, co jeden autor nezvládl diskuzi u svého článku. Jestli je tehdejší admin hacker či troll, si soudit netroufám.

 • Napsal doktor, 16. 8. 2020 @ 19:55

  A to já za tebou, Pajzáku, klidně budu stát, nejen zde, ale i na K-repu. Sice máš občas delší vedení a nenecháš si věc vysvětlit, no jinak máš trefné komentáře mířící “na komoru”, leckdy i podané tak, že se s nimi nejen ztotožňuji, ale i se zasměji.

 • Napsal Pajzák, 16. 8. 2020 @ 20:33

  1:0 pro tebe. I když na ty příčiny neshod mám jiný názor.:-)

 • Napsal doktor, 16. 8. 2020 @ 21:15

  Pajzák: “I když na ty příčiny neshod mám jiný názor.”

  Jo, to je přesně, o čem mluvím ;-))

  K nefunkční diskuzi. Ano, admin jednu diskuzi zablokoval a následně u dvou “blogýsků” nebyla ani otevřena. Za nějaký čas však zcela zmizely všechny stávající diskuze, včetně již vložených příspěvků. Jestli nějaká havárie databází, nevím. No, a po obnovení diskuzí Domažličák vidí za výpadkem útok zákeřných hackerů rekrutujících se z řad trollů.

 • Napsal Domažličák, 18. 8. 2020 @ 4:56

  Musím Vás zklamat Doktore, nejsem to já, kdo vidí všude hackery. Na to nejsem dost fundován v oboru. To prohlásil člověk, kterého jsme požádali o opravu zablokovaných a nefunkčních funkcí. Neví sice kdo to byl a ani si netroufáme to zjišťovat, ale když to řekne odborník, tak já tomu věřím a Vy si věřte čemu chcete. Já jsem to tu jen napsal a Vy jste se hned ozval jako potrefená husa. Možná je to neprofesionální, ale já si nedělám ambice být mediálním profíkem.
  A aby jste byl informován a mohl si předem stěžovat, tato diskuze nesouvisející s článkem bude smazána. Mě osobně tato diskuze nevadí, ale já nejsem autorem tohoto článku, takže podobné diskuze prosím u mých článků, tam si Vás rád přečtu. Podle nových pravidel webu budou mít autoři článků mnohem větší práva než tomu bylo za minulého admina. A to bude platit všeobecně. Takže vytvořte Doktore článek, my Vám ho publikujeme a budete mít stejná práva. Děkuji za pochopení.

 • Napsal Michal Skala, 18. 8. 2020 @ 16:48

  Doktore, před 2 dny jsem vás prosil, abyste sem nepsal své s ničím nesouvisející dřysty. Bohužel nestalo se. To opravdu se nemůžete se svými domněnkami přesunout jinam, než zvracet někomu pod článkem, který nemá s vaším egem nic společného?

 • Napsal doktor, 18. 8. 2020 @ 20:16

  Domažličák: “Musím Vás zklamat Doktore, nejsem to já, kdo vidí všude hackery. … To prohlásil člověk, kterého jsme požádali o opravu zablokovaných a nefunkčních funkcí.”
  To sice ano, ale byl jste to vy, kdo se tu pustil do spekulací – nutno podotknout, že absurdních – kdo jsou oni hackeři. To je to, čeho se týkal můj komentář.

 • Napsal doktor, 18. 8. 2020 @ 20:16

  Michale Skalo, záležitost se mohla odbýt jedním mým komentářem adresovaným Domažličákovi. Tím mohla celá diskuze uhasnout. Byl jste to vy s Bohoušem, kdo ji rozfoukal a vy v rozdmýchávání nadále pokračujete. Gratuluji! Reklamace uplatňujte u sebe.

  A zopakuji svůj dotaz – Domažličákovy paranoidní domněnky vám v diskuzi nevadí, že se proti nim nevymezujete? Nebo to mám chápat jako dvojí metr?

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*