3 362 přečtení
Říj 26 2018

ČD vs. jiní dopravci

Dva dopravci na jedné koleji.

Tento článek má za úkol popsat absurdní a nesmyslné kroky, které provádí ČD ve vztahu k jiným dopravcům, ale ve výsledku poškozují cestující, a hlavně samotné České dráhy.

Ujíždění vlakům jiných dopravců

Od prosince 2017 provozuje dopravu na tratích Strakonice – Volary, Číčenice – Nové Údolí a České Budějovice – Černý Kříž dopravce GWTR. Se změnou dopravce výrazně vzrostla nejistota při přestupech na vlaky ČD ve Strakonicích, Číčenicích a Českých Budějovicích, velmi často se stává, že vlaky ČD nečekají na zpožděné vlaky GWTR.

Proč tomu tak je? Pojďme nahlédnout do pomůcek GVD, konkrétně do části Přípoje mezi vlaky osobní dopravy. Materiál je volně ke stažení na stránkách: www.gvd.cz

Pro zvětšení tabulek klikněte.

 • Strakonice: Základní čekací doba vlaků ČD na vlaky GWTR je 3 minuty.

 • Číčenice: Základní čekací doba vlaků ČD na vlaky GWTR je 3 minuty.

 • České Budějovice: Vlaky ČD nejsou přípojem vlaků ostatních dopravců.

Srovnejte to se základní čekací dobou mezi vlaky ČD, která činí 10 minut. Situace, kdy cestující musí nocovat na nádraží, protože jim ujede poslední přípoj, je zcela normální.

Naproti tomu vlaky GWTR čekají na zpožděné vlaky ČD právě standardních 10 minut.

Zarážející je, že konkrétně v jižních Čechách to absolutně nezajímá objednatele – Jihočeský kraj a organizaci JIKORD.

Zatajování vlaků jiných dopravců

Zprávy, že ČD vymažou z knižního jízdního řádu vlaky soukromých dopravců, jsou jen pokračováním současného trendu. Vlaky soukromých dopravců byly již vymazány z aplikace Můj vlak.

Stávají se i situace, kdy cestující se ptá na spojení vlakem do stanice, kam nejezdí vlaky Českých drah nebo jezdí jen minimálně. Zaměstnanci ČD často cestujícímu řeknou, že spojení vůbec neexistuje.

Asi nejkřiklavějším případem je spojení vlakem do Českého Krumlova. ČD tam jezdí pouze jednou denně, všechny ostatní vlaky provozuje GWTR. V praxi to znamená, že zejména zahraniční turisté se na pokladně hlavního nádraží v Praze nedozví kompletní informace o vlakovém spojení.

Křižování v Českém Krumlově.

Co to všechno znamená?

ČD tak zbytečně přichází o tržby od cestujících, kteří by chtěli jet s ČD pouze část trasy. Tito cestující se rozhodnou pro jízdu autem, zpravidla po zkušenosti s ujetým přípojem. A autem pojedou celou trasu.

Uvažování ČD jde zcela proti zdravému rozumu. Lze si spočítat, že je lepší mít aspoň nějakou tržbu než vůbec žádnou. Nejspíš to vypadá, že je za tím snaha se mstít za prohraná výběrová řízení.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.2/5 (19 votes cast)
ČD vs. jiní dopravci, 3.2 out of 5 based on 19 ratings
Share


Autor:


5 komentářů

 • Napsal David, 26. 10. 2018 @ 17:10

  O čekacích dobách nerozhodují ČD, ale objednavatel spoje.

 • Napsal Domažličák, 26. 10. 2018 @ 21:27

  Tohle je v první řadě šlendrián neexistence žádné dopravní koncepce na žádné úrovni (státu ani kraje). Tohle není jen problém mezi vlakovými dopravci, ale i mezi spoji vlak/bus. V praxi platí, že kdo platí, ten velí. Kdyby objednatel nastavil jasné podmínky, dopravci by se museli podřídit. Dopravní trh je nastaven tak, že dopravcům jde především o peníze od objednatele služby, protože ty má jisté, ať jede spoj plný nebo prázdný. Pokud si objednatel nepřeje, aby na sebe spoje čekaly, dopravci už nemají nejen žádný zájem jeho rozhodnutí měnit, ale ani to dělat nesmí. A navíc jsou objednatelem sankcionalizováni za zpoždění vzniklé vinou dopravce. A pokud získá spoj zpoždění tím, že čekal na spoj, na který podle objednatele čekat neměl, je to bráno jako zpoždění z viny dopravce.

 • Napsal Kubík, 27. 10. 2018 @ 22:20

  Od doby co kraje vládnou na železnicí (a je zcela jedno jaký je to dopravce)tak zmizel rozum nad sestavou síťovitosti železnice, kraje doposud nepochopili rozdíl mezi regionálním autobusem a vlakem a to je zásadní problém. Domnívají se, že regionální vlak slouží jenom např. lidem ze Strakonic do Volar a nikoli ostatním cestovatelům z jiných krajů a měst. A vymazát vlaky a tratě jiných dopravců z celostátního jízdného řádu je naprostý nesmysl, pak si lidé budou myslet, že ty tratě co tam nejsou jsou zrušené. Děje se to i v elektronickém jízdní řádu DB AG, dle něho například neexistuje trať Freiberg-Holzhau v Krušných horách atd. Celé víc jak století byli lidé zvyklí, že co je v jř také jezdí, platí a nikoli hledat virtuálně nějakou trať náhodně ve vyhledávači, takže pak jedou opravdu autem a o to někomu asi jde hlavně -prodávat auta a benzín a stavět další silnice.

 • Napsal Tomáš Tužín, 28. 10. 2018 @ 22:48

  Bohužel důsledek toho, jaké lidi si krajští organizátoři dopravy dotáhli do řad svých zaměstnanců. V jižních Čechách to neplatí dvakrát, ale minimálně třikrát. To co se tam děje v krajem objednané dopravě je naprosto odstrašující. Přitom myšlenka nebyla špatná – dopravu zajišťuje nikoliv nějaké centrální velení z Prahy, ale místní organizátor, zřízený místní (regionální) samosprávou, která by měla být lidem blíže (v tomto případě v Budějovicích) a lidé by proto měli mít možnost ovlivnit její práci daleko lépe. Bohužel dle mého osobního názoru (respektive osobní zkušenosti) nesedí na těchto organizacích lidé, kteří by vnímali svou práci jako službu lidem, ale “kluci, kteří si rádi hrají s vláčky”, mnohdy s bídnou znalostí místních podmínek a s pocitem, že kvalitní doprava se dá vymyslet “od stolu”. Smutné.

  Píšu to zejména proto, že naprosto totožný problém je i mezi vlaky stejného dopravce (ČD / ČD), a co více – dokonce i v tomtéž segmentu dopravy, jmenovitě regionální spoj / regionální spoj. Snad by se ještě dalo nějak pochopit, že dálkový vlak nečekal na zpožděnou lokálku. To, že si s železnou pravidelností ujíždějí osobní vlaky téhož dopravce, placené stejným krajem a patřící do stejného segmentu (regionální spoje), to už je poněkud na pováženou. Jmenovitě se jedná o uzel Olomouc, kde přímé spojení Přerov – Zábřeh – Šumperk prakticky zaniklo a přestup v Olomouci je naprostou loterií. Tady stejný problém nemůže být vysvětlen tím, že by si snad navzájem dělaly problémy dva různé kraje, nebo dva různí dopravci, ale prostě naprostým šlendriánem a neschopností krajské organizace KIDSOK. Může to být třeba i šlendrián dispečerů SŽDC, nebo vlakových čet ČD, z nichž některé neváhají záměrně ujet i cestujícím, které vidí dobíhat po schodech. Z mých daní je ale placený orgán, který má v názvu KOORDINÁTOR, tudíž od něj čekám, že takovým excesům jiných organizací (dopravce, manažer infrastruktury) okamžitě zamezí. Má k tomu za sebou i politickou podporu krajů, které nejsou závislé na Ministerstvu dopravy a jemu podřízených organizacích. Pokud toho není organizátor léta schopen a jen vymýšlí tisíce důvodů, proč to nejde, tak potom má být takový “KOORDINÁTOR” zrušen. Je zbytečný, protože dopravu prostě neumí koordinovat.

  Dovětek na závěr – všichni řidiči jezdící autem plynule přejíždí mezi silnicemi státními (Dálnice + 1. třídy), krajskými (II. a III. třídy) a obecními (místní komunikace). Umí si někdo představit, že třeba ze silnice II. třídy na místní komunikaci nepůjde najet, protože mezi nimi bude 30 cm schod, vzniklý proto, že každý z majitelů komunikace má jiný názor na to, v jaké výškové poloze má být jeho komunikace? Toto se na silniční síti nikdy nesmí stát, a to přesto, že žádný „koordinátor“ neexistuje. Pokud spojitost a návaznost existuje spolehlivě jen v individuální silniční dopravě, potom logicky lidé jezdí buď pouze autem až do cíle, anebo autem k přímým vlakům (např. do Prahy).

 • Napsal Miropiro, 7. 11. 2018 @ 14:42

  Nemůžu úplně souhlasit s tím, že soukromé vlaky byly vymazány z aplikace Můj vlak.

  Pokud si hledám informace o stanici, můžu vidět v přehledu odjezdů a příjezdů vlaků i soukromé dopravce. Sice se nedozvím více jak cílovou či počáteční stanici, zpoždění, ale ano, něco se dozvím.

  Oněch kroků by se jistě dalo sepsat více a našly by se zajisté i případy, kdy naopak navazující dopravci způsobují komplikace lidem z vlaku. Příkladem může být opožděný příjezd nočního vlaku z Břeclavi do Brna před jednou hodinou. Pokud má zpoždění, ne vždy musí čekat noční autobusy v jednu ráno na lidi z onoho vlaku.

  Článek mi takto přijde poměrně povrchní, ukazuje jen dva konkrétní příklady, přitom by se dal jistě napsat delší elaborát s konkrétními příklady. Navíc úvodní text je dost odfláklý.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*