5 553 přečtení
Říj 05 2011

Šance pro Moldavskou dráhu?

Motorový vlak JHMD v Hrobě

V odpoledních hodinách úterý 4. října 2011 proběhla prezentační jízda soukromého dopravce Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) na trati z  Mostu do Moldavy v Krušných horách. Od nového jízdního řádu se chystá k  nepříjemné změně, kdy na Moldavu budou dle objednávky Ústeckého kraje zajíždět vlaky Českých drah celoročně jen o víkendu a v pracovní dny jen během prázdnin.
Vzhledem k tomu, že Krušné hory jsou rekreanty z Teplicka a Mostecka využívány nejen v sezoně, ale dosti hojně i mimo sezonu, oslovili starostové Konzultační dopravní společnost a JHMD, zda-li by jim nepomohly problém zvládnout. Oslovené společnosti mají v oboru bohaté zkušenosti, neboť již několik let společnými silami zajišťují úspěšné provozy na dvou tratích v Ústeckém kraji: na Doupovské dráze na Kadaňsku a na Švestkové dráze mezi Litoměřicemi a Mostem. Na obou tratích dopravu objednávají místní mikroregiony.

Uskutečnění prezentační jízdy však ještě automaticky neznamená, že bude ihned zahájen provoz. Nyní teprve budou následovat jednání, která budou mít za cíl zajistit dostatek finančních prostředků na objednání železniční dopravy. Teprve až po těchto jednáních bude zřejmé, na kolik provozních dní se podařilo finance zajistit a jak bude vypadat budoucí jízdní řád. V  každém případě nyní existuje poměrně velká naděje, že vlaky v  pracovních dnech budou na Moldavské dráze zachovány.

Zástupci obcí před motorovým vlakem na Moldavě

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (8 votes cast)
Šance pro Moldavskou dráhu?, 4.5 out of 5 based on 8 ratings
Share

www.severoceskedrahy.cz
Autor Michal Skala, spolupráce Karel Mikolášek
Autor:


15 komentářů

 • Napsal Kubik, 9. 10. 2011 @ 22:03

  Je jistě potěšitelné,že JHMD by chtěla zajistit provoz na Moldavu,ale v článku zaznělo slovo ,,úspěšné provozy”,k tomu bych poznamenal,že za úspěšný provoz bych pokládal provoz pravidelný a to 365 dní v roce nikoli provoz občasný,který je spíše roven muzejní trati.Pak by bylo na místě použít slovo úspěšné muzejní provozy k tomu odpovídá i motor vzor M 262.0 a jiných modifikací.Navíc na Švestkové dráze se jezdí (jezdilo) pouze do třetiny tratě.

 • Napsal Karel Mikolášek, 10. 10. 2011 @ 13:17

  Ať se Vám to líbí nebo ne, provozní výsledky dosahované v pravidelné sezonní dopravě na tratích Kadaň – Vilémov – Podbořany/Radonice u Kadaně a Litoměřice – Třebívlice – Most jsou natolik pozitivní, že mluvit o jejich úspěšnosti ze strany objednavatele i dopravce je skutečně na místě. Všechny zainteresované strany si jsou vědomi, že ideálem je pokrýt provozem co největší počet z 365 dní v roce, leč realita dnešní doby přináší finanční krytí pouze na hlavní část turistické sezony – letní měsíce. Z toho vyplývá i realita používaného vozidla – starý motorový vůz řady 830, respektive remotorizovaný vůz ř. 831, má díky věku nízké odpisy, oproti moderním vozidlům typu Stadler (řada 840 ČD), či Desiro Classic, u nichž není ve zmíněném provozu ekonomicky reálné uhradnit celoroční odpisy. Kdyby to reálné bylo, můžete si být jist, že tato vozidla na obou tratích už nějakou chvíli jezdí. Nelze opomenout ani údržbu používaných vozidel, která více odpovídá profesionální údržbě vozidel z pravidelného provozu, než vozidlům používaným k občasným muzejním jízdám.
  Na Švestkové dráze se jezdilo do půlky tratě a rozhodně to nebylo ze samovolného rozhodnutí JHMD či objednavatele…
  A doufám, že stejné výhrady máte i vůči ČD, které v podstatě stejně staré stroje stále honí na Olomoucku a Klatovsku a ve zbytku sítě pak používá jen o 15 let mladší vozidla řady 810 (které mimochodem na Švestkové dráze loni odvozily skoro 1/3 výkonů).

 • Napsal Michal Skala, 10. 10. 2011 @ 18:21

  Kubík: Myslím si, že Vám v podstatě odpověděl Karel Mikolášek. Já jen doplním, že pokud se Vám zdají být provozy na Doupovské a Švestkové dráze neplnohodnotné, protože objednatel zvolil variantu intenzity provozu dle finančních možností a to tak, aby se právě nejednalo o náhodný občasný provoz, ale jezdilo se v určité ucelené logické období, máte možnost i vy připojit ruku k dílu. Stačí maličkost: Rozbít prasátko a zbylých Vámi požadovaných 343 provozních dní uhradit. Nakonec jeden provozní den stojí nějakých 12 tisíc, tak na to snad s přehledem máte 🙂 Samozřejmě, když nestačí provozovaná vozidla, opět stačí rozbít další prasátko a připočítat ještě položku 365x za denní odpisy požadovaného (výši zjistíte poptávkou u výrobce, resp leasingové fy) …
  Jak vidíte, je to jednoduché a pak vás nebudou brát čtenáři za ukecaného prudila, ale muže činu, který něco dokázal 😛

 • Napsal Pražan, 14. 10. 2011 @ 10:11

  Ad “Kubik” = 09.10.2011 – 22:03:
  Vy snad považujete mnohaleté dobré výsledky JHMD v PRAVIDELNÉM CELOROČNÍM KAŽDODENNÍM provozu na jindřichohradeckých úzkorozchodkách (včetně provozování osobní železniční dopravy v rámci ZDO), doplněné už několikaletými dobrými výsledky při (bohužel) nikoli každodenním celoročním provozu na normálním rozchodu za tak “plytké”, že pochybujete o úspěšnosti jejich činnosti a o tom, že vůbec nejde jen o “muzejní” záležitost ???

 • Napsal Kubik, 15. 10. 2011 @ 21:50

  Domníval jsem se,že tento web je svobodný,avšak po útocích na mou osobu jsem zjistil,že tomu tak asi není.Mimochodem JHMD ani ostatní její aktivity jsem nezesměšňoval(napsal jsem ,,je potěšitelné..”)a že provoz na Doupovské dráze či Švestkové je spíše muzejní o tom snad nepochybují ani malé děti.Patrně jsou s tímto stavem všichni spokojeni.Prasátko na provoz rozhodně rozbíjet nehodlám,to prásátko by měl rozbít Ústecký kraj,který tam zastavil pravidelnou dopravu.Možná byste měli vaše aktivity spojit proti krajům nepřátelským vůči železnici a ne proti mě ,,ukecanému prudilovi!”Pane Skalo.

 • Napsal Domažličák, 20. 10. 2011 @ 10:34

  Věc se má asi takhle: jisté kruhy (SŽDC, někteří krajští organizátoři dopravy apod) záměrně pouští do éteru fámy o tom, co je trapná nostalgie a co regulérní provoz a tyto fámy zní jednoznačně: doprava objednaná státem/krajem je regulérní provoz a cokoli jiného je nostalgie (krom vyjímek jako je Pendolíno). Takže pokud kraj objedná výletní vlaky s M131, tak je to regulérní provoz, ale pokud by kdokoliv jiný objednal denní provoz s nejmodernější jednotkou, je to nostalgie. To se samozřejmě nemusí každému líbit, ale jsou tací (jako Kubík), kteří tyto fámy rádi přijmou za své z důvodů, které jsou jejich věc a nikomu jínému do toho nic není. Ale ono to není zas tak špatné. Tím že se vyvolávají fámy o tzv “nostalgii” se vlastně dělá pro daný produkt skvělá reklama. Mnoho maminek s dětmi si raději udělá výlet nostalgickým vlakem než normálním a když po svezení tou “nostalgií” zjistí, že to vlastně žádná nostalgie není, ale regulérní a kvalitní provoz, bude se pravidelně vracet, což by v klasické nostalgii v M131 neudělala. Ale bez té nostalgické fámy by jí ani nenapadlo se svézt a tak je tato “reklama” celkem úspěšná a o to víc potěšující, že je vlastně od nepřítele. Nejzářivějším důkazem mého tvrzení je Doupovská Dráha, jejíž provoz se snaží SŽDC s krajem co nejvíc schazovat a nechtěně jí dělá lepší reklamu než by byla ta draze zaplacená v televizi.

 • Napsal Pražan, 20. 10. 2011 @ 21:32

  Ad “Kubik” = 15.10.2011 – 21:50:
  Můžete nám laskavě ozřejmit, v čem spočívají (podle Vás) “útoky na Vaši osobu”, a z čeho usuzujete, že právě tyto (podle Vás) “útoky na Vaši osobu” jsou (podle Vás) projevem “nesvobodnosti” Dopravního webu?
  Je snad důvodem tohoto Vašeho názoru (zcela svobodný) vícenásobně projevený nesouhlas dalších přispívajících s Vaším (opakovaným) tvrzením, jímž systematický letní víkendový provoz na “Doupovské” a “Švestkové” dráze označujete za pouhý “provoz občasný, který je spíše roven muzejní trati”?
  Jel jste někdy některým z vlaků, jichž se Vaše tvrzení týká, abyste získal vlastní představu o tom, jakou frekvenci ty vlaky vozily a zda jich cestující používali proto, aby se svezli po “muzejní trati” nebo “muzejním vlakem”?
  Považujete snad tyto mé (zcela korektní a věcné) dotazy za “útok na Vaši osobu”?
  Děkuji předem za odpovědi na moje otázky.

 • Napsal arj, 20. 10. 2011 @ 23:40

  Dovolil bych si podpořit Kubíkův názor, že provoz zajišťovaný během části sezóny vozidlem s datem výroby 195x (či dokonce 194x) je skutečně nostalgická dráha. Ale protože k podobnému názoru je tady velký odpor, navrhl bych ještě jedno kritérium: v celé Evropě lze vlakem cestovat na nějakou formu “globální předplatní jízdenky” (dokonce i “zaměstnanecké”, tedy bezplatné). Vyjímkami jsou právě vlaky nostalgické, muzejní a velmi luxusní “leisure trains” (prodávané pod heslem “když cesta je cílem”).

  Takže mám dotaz – platí na Moldavské dráze některá celoevropská či celostátní jízdenka? Platí tam normální – státem stanovené – jízdné? Mohu si jízdenku na tamní vlak opatřit již při nástupu v nejbližší zastávce od domova?
  A docela rád bych místo mínusových (ale i plusových) bodů znal odpověď.

  Jen mimochodem – dnes jsem od zástupce jednoho z největších výrobců železničních vozidel slyšel názor, že propagace železnice pomocí fotky parní mašiny na prospektu železničního dopravce je strašná hloupost, protože ve čtenáři vyvolává dojem, že železnice je právě tahle muzeální záležitost. Do této chvíle bych s ním nesouhlasil – koneckonců, parní mašinky mne nějakou chvilku slušně živily, ale po celém dnešním jednání mám pocit, že v jeho názoru (pominu-li fakt, že on musí prodat to “nej”, co právě vyprodukovali) je kus pravdy.
  Takže docela by mne zajímaly i Vaše názory – zejména těch, kteří mají s Moldavskou dráhou a jí podobnými něco “pracovně” společného.

 • Napsal Karel Mikolášek, 21. 10. 2011 @ 11:34

  Ad Arj: Ano, zástupce jednoho z největších výrobců vozidel má pravdu, ostatněje to i důvod, proč taky nepotkáte na tištěných prospektech výrobců autobusů a nákladních automobilů jako hlavní motiv autobus ze 30. let 20. století… Jen těm našim šotoušům to ještě stále nedošlo…

  Ještě k těm vozidlům, jestli se nepletu, tak SBB, zbožštěná ikona dopravních šotoušů, i přes postupné nahrazování moderními vozidly stále provozuje dost vozidel s roky výroby 194x a 195x a taky nikdo nemluví o nostalgickém provozu… O důvodech, proč stěžejními vozidly jsou vozidla z půlky 50. let, jsem již psal v komentáři výše, znovu to opakovat nebudu. Jestli chcete opravdu rozlišovat „nostalgické dráhy“ jen podle věku stroje, tak se těším na dnešní cestu za příbuznými za Prahu: nejdřív se svezu nostalgickým rychlíkem a pak slabá půlhodinka v nostalgickém osobáčku…

  Sezonní provozy na ŠD a DD jsou objednávány v rámci závazku veřejné služby (po staru se tomu říkalo základní dopravní obslužnost), takže ani ze strany smluvního vztahu nejde o nostalgický provoz. Jakmile jde o provoz vlaků v rámci veřejné služby, je jízdné regulováno výměrem ministerstva financí s patřičnými slevami. Ostatně – mrkněte na tarif platný na obou tratích (a pokud JHMD budou jezdit i na Moldavu, tak bude platný i zde) na http://www.severoceskedrahy.cz/tarif, máte pocit, že se takto chová tarif muzejní dráhy? Co jsem v létě postřehl, tak nejvzdálenější výdejna jízdenek, ze které byla vydána jízdenka na trať ŠD/DD, zněla Ostrava hlavní nádraží.

 • Napsal Domažličák, 21. 10. 2011 @ 12:32

  Na otázku co je a není muzeální dráha bych si dovolil nadhodit ještě jeden pohled a to podle toho, k čemu ten provoz slouží. To, jaká vozidla jsou na dráze provozována považuji za irelevantní z toho důvodu, že je celkem běžné v celém světě, že jsou stará vozidla nasazována na běžné výkony z toho důvodů, že jsou prostě stále ještě provozní a kolikrát pro cestující pohodlnější (830 vs 810) nebo ekonomicky výhodnější než vozidla nová. Zkrátka a dobře, když dráha slouží jen jako turistický tahák na historická vozidla na trati jezdící, je to muzejní dráha a provoz. Pokud dráha slouží k přepravě lidí do práce či do škol, má přívlastek úplně jiný a to i v případě, že v provozu slouží “historická” vozidla, protože provozovatel jiná nemá nebo lepší prostě není schopen zaplatit. No a dráha, co slouží k přepravě turistů za jiným cílem než je dráha samotná či vozidla na ní jezdící je dráha turistická, nikoli historická, jak se nám tu někteří snaží vnutit. Takže podle mě jsou Doupovská Dráha i Švestková Dráha dráhy turistické, nikoli historické, protože jejich primární význam je dopravit turisty do regionu a pro tento účel jsou také objednateli placeni. To, že pár šotoušů se těmito dráhami občas svezou jen proto, aby se po ní svezli, z nich rozhodně nostalgickou dráhu nedělá. A to, že na nich neplatí mezinárodní jízdenky už vůbec nepovažuji za směrodatné, protože ve světě jsou vyloženě historické tratě s čistě nostalgickým provozem, na které je možné si mezinárodní jízdenku zakoupit. V tomto ohledu záleží jen na tom, kdo tu či onu dráhu provozuje a jaké vztahy má s drahami v zahraničí. (podle tohoto rozdělení by jakákoliv vnitropodniková závodní doprava byla dopravou historickou, když na ní nelze logicky zakoupit mezinárodní jízdenku)

 • Napsal Pražan, 23. 10. 2011 @ 19:41

  Ad “arj” = 20.10.2011 – 23:40:
  Dovolím si následující dotaz:
  Pokud vím, Jančurův “RegioJet” žádné “celoevropské či celostátní jízdenky” neuznává, a dokonce zatím nenašel (nechci tvrdit, že svou vinou) ani “společnou řeč” s ČD ve věci vzájemného prodeje jízdenek a možnosti odbavení cestujícího společným jízdním dokladem pro cestu postupně s oběma dopravci – znamená to tedy, že vlaky společnosti “RegioJet” jsou “právě vlaky nostalgické, muzejní a velmi luxusní “leisure trains” (prodávané pod heslem “když cesta je cílem”)”?
  Děkuji za odpověď.

 • Napsal arj, 24. 10. 2011 @ 16:20

  Karlovi Mikoláškovi díky za odkaz na podrobnější informace.
  Akorát bych polemizoval s tím, že SBB, zbožštěná ikona dopravních šotoušů … stále provozuje dost vozidel s roky výroby 194x a 195x . Mám pocit, že mašiny už jsou všechny výrazně novější, kolik je “starým” osobním vozům netuším.

  Pražan 23. 10. 2011 @ 19:41: Jančurův “RegioJet” žádné “celoevropské či celostátní jízdenky” neuznává … Děkuji za odpověď

  Za odpověď není zatím co děkovat, ještě ji neznám. Ale už jsem se poptal dobře informovaných lidí, zda
  1. vůbec někde po Evropě existuje trať s konkurenčním provozem více dopravců (mne osobně ve vnitrostátním provozu nenapadá, v mezinárodním provozu je taková “konkurence pro splnění čárky”)
  2. v takovém pseudo-konkurenčním prostředí mohu jet na jízdenku s kterýmkoliv dopravcem (byť třeba za extra-příplatek; zatímco na modrou jízdenku mohu jet modrým vlakem za půlku). Tohle vůbec netuším, protože i ta “jízdenka za půl” je 2x dražší než projetý benzin, takže nemám zkušenost.
  3. v některém státě EU/EEA, srovnatelně velkém (nebo menším) jako ČR, existují nedotované dráhy/spoje – myšleno dálkové vlaky jako je náš konkurenční souboj Praha – Ostravsko

 • Napsal arj, 25. 10. 2011 @ 12:33

  Odpověď na první dvě otázky přišla obratem:

  1. jediný evropský případ, kdy 2 konkurenční společnosti jezdí po stejné trati, je zřejmě v Německu: DB a Interconnex v úseku Lipsko – Berlín – Warnemunde. Pohledem na internet jsem zjistil, že ICX je výrazně levnější (super cena od € 14, možná už 10 euro za celou trať; normální cena v předprodeji Lipsko – Berlín € 19, při odjezdu € 23, zatímco DB bez slevy od € 37), ale jezdí v dost nevýhodných časech.

  Dalšími příklady jsou italské vlaky Arena (skončil po pár měsících) a NTV (teprve začne jezdit) a rakouská Westbahn/Westbus (začne od prosince 2011, včetně busu Linec-Praha).

  2. Jízdenky jiných dopravců na těchto tratích neplatí … takže bych konstatoval, že “dráha se přizpůsobila busům”, kdy s určitou jízdenkou musím jet busem stejné barvy a případné problémy na přestupu jsou jen mými problémy.

 • Napsal Pražan, 25. 10. 2011 @ 12:42

  Ad “arj” = 24.10.2011 – 16:20 + 25.10.2011 – 12:33 :
  Odbíháte od tématu: já jsem se neptal na nic z toho, co uvádíte ve svých třech bodech, ale zda to, že RegioJet neuznává žádné “celoevropské či celostátní jízdenky” a ani tarifně v podstatě vůbec nekooperuje s “národním” dopravcem (vyjma poskytování slevy při prokázání se “In-kartou ČD”), znamená (jak jste uvedl jako jednu z podstatných podmínek), že vlaky společnosti “RegioJet” jsou (cituji Vás) “právě vlaky nostalgické, muzejní a velmi luxusní “leisure trains” (prodávané pod heslem “když cesta je cílem”)”, tedy zda tato Vaše definice “nostalgických, muzejních, … vlaků” platí i pro vlaky společnosti RegioJet, které zmíněné Vaše podmínky splňují v podstatě beze zbytku – a za odpověď na tento svůj dotaz jsem také předem děkoval.
  S obsahem Vašich tří bodů můj dotaz neměl a nemá sice vlastně nic společného, nicméně k nim uvedu (třeba i jako podklad k další – doufejme, že konstruktivnější – debatě), že
  – ad 1) = například v Polsku jezdí po stejných kolejích dva nyní již relativně zcela nezávislí dopravci (“PR” a “PKP Intercity”, ale třeba i “KD”); obdobně jezdí po stejných kolejích například v Maďarsku dálkové vlaky MÁV i GySEV (do / z Budapešti);
  – ad 2) = jízdné některých dopravců v Polsku je rozdílné, ale v některých případech existují možnosti doplatků u “druhého” dopravce k uznané jízdence od “prvního” dopravce, v Maďarsku je jízdné jednotné a cestující se vůbec nemusí starat, kdo je dopravcem vlaku, jímž pojede;
  – ad 3) = domnívám se, že vybrané dálkové spoje jako “nedotované” existují ve více evropských zemích, ale podklady k tomu žádné nemám, a zda jde o něco “jako je náš konkurenční souboj Praha – Ostravsko”, netuším vůbec (a dost o tom pochybuji – v západní Evropě bych spíše očekával vzájemnou součinnost více zúčastněných dopravců).
  Z Vámi a mnou uvedeného nicméně plyne, že situace v Evropě je v mnohém nejednotná a pokoušet se ji zjednodušovat na pouhé Vámi nastíněné 3 body (ale třeba i na 3 předpoklady, podle nichž definujete “nostalgické, muzejní, … vlaky) je značně zavádějící a nevede ke skutečně kvalifikovaným jednoznačným a smysluplným výsledkům.

 • Napsal arj, 11. 11. 2011 @ 14:53

  Omlouvám se, že reaguji až nyní … chtěl jsem si ověřit, co je “Žlutý vlak” opravdu zač. Po praktické zkušenosti se mi potvrdila moje domněnka, že je to podnikatelská aktivita, přenesená do zatím nepříliš podnikatelského prostředí. Barnumská reklama na skvělé služby – které zase tak dokonalé nejsou, na druhou stranu neoddiskutovatelné zvýšení úrovně služeb proti tomu, co dosud předváděla státní dráha.

  Bohužel z hlediska železnice (= toho zatím nepodnikatelského prostředí), to není úplně vyhovující. Platí jen “žluté” jízdenky (plusem je, že uznávají všeobecnou – státním dopravcem vydanou – IN slevu), jízdenky se kupují ve “žlutých” pokladnách nebo přes internet či mobil. Výsledkem při mé cestě bylo, že počet cestujících seniorského věku byl asi nulový, převážná většina mezi 20-30. Obsazenost ovšem slušná – určitě přes 50 % kapacity.

  Takže se omlouvám, vlaky a jejich provoz asi opravdu nelze dělit podle toho, zda jízdenka platí na všechno a zda ji lze koupit i na druhém konci republiky nebo konci světa.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*