6 009 přečtení
Čvn 08 2011

Vlak do Prahy? Auto vždycky vyhraje

Dnešní podoba železničního spojení Prahy s Libercem

Článek vznikl jako reakce nad polemikou k nově připravovanému memorandu o rychlé železnici Praha – Liberec.

Chápu úsměvy a pochybnosti nad tím, že by se šlo dostat za dnešní situace naší země vlakem z Liberce do centra Prahy za 1 hodinu. Není to dáno nereálností projektu rychlé železnice, kterou podle mě zcela určitě Liberec a celá aglomerace s Jabloneckem i Frýdlantskem potřebuje. Jde také o vazby na Německo a Polsko, když právě směr přes Liberec a dál na sever je více než perspektivní z pohledu celé republiky.

Železnici Praha – Děčín podle Labe se nijak výrazně urychlit nepodařilo i po rekonstrukci tzv. koridoru. Ve směru na Žitavu a Drážďany stále více lidí nechává auto doma díky nasazení moderních evropských vozidel, nikoliv však českých. Česká železnice trpí totální zanedbaností a pokulhává minimálně 30 let za vyspělým světem, kde železnice díky nástupu automobilismu skomíraly také, ale postupně zase ožily jako doprava rychlejší a komfortnější než automobil. Došlo k účelným a uživatelsky příjemným investicím do železniční infrastruktury a vozidlového parku, zatímco u nás i obrovské investice (postupně stále více předražené a neúčelné – Pendolina a opakovaně opravované koridory, které žádnými koridory nejsou) se rozplyzly bez efektu a již stovky miliard byly doslova rozkradeny. Pokud by to v naší zemi myslel někdo vážně s korupcí, která je jedním z největších problémů dopravní infrastukrury celkově (a Evropská unie už začala hledat utopené miliardy), rychlá železnice Praha – Liberec už mohla dávno být. 60 autobusových spojů dvou dopravců přepraví denně mezi Libercem a Prahou oběma směry 2700 – 3000 cestujících, mezi Jabloncem a Prahou jiný dopravce 1300 – 1400 lidí. Ti všichni jsou stále častěji vystaveni zácpám či šílencům, jako naposledy švýcarskému, který v tomto týdnu ujel na inkriminované R10 100 km v protisměru. Za tu dobu potkal nejméně 4 autobusy linek Liberec- Praha, resp. Jablonec a mohl postupně zabít i 2 stovky cestujících.

Situace Liberce a celé aglomerace kontrastuje s absolutně nesmyslnými stavbami i v rámci železnice po celé republice, kde se stavělo podle toho, co kde kdo vyloboval a co z toho měl. Na některých nepochopitelně elektrifikovaných tratích se jezdí převážně v motorové trakci, staví se protihlukové (nerozbitné) stěny za 20 000 Kč na metr čtverečný i tam, kde nad tím rozum zůstává stát, kde nikoho nechrání a naopak ohrožují právě cestující ve vlaku, kteří k tomu, aby z něj viděli, budou na “moderní železnici českou cestou” potřebovat periskopy. S tím, že lidé nevidí z vlaku, souvisí také to, že ztrácejí orientaci, kde vlastně jsou. V případě železničního neštěstí se k vlaku nedostanou ani záchranáři. Zatímco na počet vlaků a nastoupivších cestujících nejfrekventovanější železnici Libereckého kraje Liberec – Tanvald máme řadu přejezdů bez zabezpečovacího zařízení, na jiných a mnohonásobně méně využívaných tratích zaujmou nové světelné přejezdy pro srnky v lesích a lukách, kde ani žádné stezky nejsou. To vše je jen zlomek toho, co neúčelně zmizí na vícenásobně investicemi obdařené silniční infrastruktuře, kde Evropská komise objevuje stále více nesmyslných staveb a naopak fakt, že ty opravdu potřebné se nebudují. Jsem přesvědčen, že rychlá železnice Praha – Liberec dosud není jen díky tomu, že žijeme v zemi, kde tunel už dávno neznamená dopravní stavbu, ale vysoce sofistikovaný “ekonomický systém”.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.1/5 (22 votes cast)
Vlak do Prahy? Auto vždycky vyhraje, 3.1 out of 5 based on 22 ratings
Share


Autor: železničář a radní Jablonce nad Nisou


8 komentářů

 • Napsal Diego, 11. 6. 2011 @ 21:32

  Ano, do Liberce se da postavit zeleznice v soubehu s dálnicí (vyjma prujezdu Prahou). Stacila by rychlost 160 km/h a Praha – Mlada Boleslav by byla za 30 minut.

 • Napsal černokněžník, 12. 6. 2011 @ 22:02

  Co tím vlastně chtěl básník říci, krom obvyklých obecných šotoušských litanií, jak všichni “české železnici” ubližují?
  Na apendix (vysoko)rychlostní tratě do Liberce (a kam taky dál???) nemají peníze ani tak bohaté země jako Německo (proto jsou bohaté), natož tahle banánová republika. Přestaňte blouznit.

 • Napsal kik, 14. 6. 2011 @ 12:29

  Tady je hlavni problem v tom, ze pokud neni trat koridorova nebo se nechysta jeji elekrifikace, tak se provadi pouze a jenom zakladni a tim padem minimalni udrzba. Takovych trati jako je Liberec – Turnov – Praha je tady podstatne vic (napr. Chomutov – Kladno – Praha, Turnov – HK – Pardubice – Chrudim, HK – Velky Osek – Praha atd.) kde by se rekneme za celkem rozumne naklady dosahlo zvyseni maximalni cestovni rychlosti z dnesnich cca 80-100 km/hod na rekneme 100-120 km/hod, coz by samozrejme pomohlo k prilakani cestujicich. Protoze pokud jede SA z HK na Cerny Most priblizne 80-90 minut, tak je k tomu nutno pipocitat dalsich cca 20-30 minut na dopravu z a do centra Prahy. Vlak jede stejnou trasu priblizne stejnou dobu. Pokud by tedy doslo ke zkraceni jizdni doby a reknem 20 minut, tak by to pri rozumne cenove politice vedlo ke zvyseni zaplnenosti vlaku a ke snizeni poctu busu na v tomto pripade relaci HK – Praha Cerny Most. V pripade Liberce a Jablonce by byl vysledek obdobny.

 • Napsal černokněžník, 19. 6. 2011 @ 14:09

  Tohle já vždycky žeru. Jak my a) dáme miliardy (desítky miliard) za modernizaci trati na “zkrácení jízdní doby o 20 minut”, b) desítky (stovky) miliónů provozní dotace Českým dráhám, jen abychom porazili autobus, který jede a) po dálnici, kterou je stejně nutné postavit (i když šotouš bude do roztrhání poslední fotky brejlovce tvrdit, že ne) a b) žádné dotace nechce, naopak platí mýto.
  Nezlobte se, mě to přijde padlé na hlavu.

 • Napsal půjčovny aut, 6. 7. 2011 @ 13:54

  To vám pomůže hodně uživatelům a řízení, protože tyto informace jsou velmi vzácné, díky za příspěvek

 • Napsal Michal Skala, 8. 7. 2011 @ 16:04

  Ona je potřeba postavit dálnice z Prahy do Liberce? Vidíte, asi žiji v jiném světě, já byl doposud za to, že už tam dávno stojí. Také si myslím, že existují (a fungují !!!) i jiní dopravci, než České dráhy.

 • Napsal Martin, 11. 8. 2011 @ 11:07

  Problém dopravního – železničního spojení Liberecka s Prahou je dán historicky. Největší německé město u nás mělo strategické zájmy v sousedním Sasku – dnes de facto nefunkční železniční síť na Frýdlantsku, tratě do Zittau, Hirsberg a samozřejmě do Vídně přes Pardubice. Trať Turnov-Praha je tedy jen jakási odbočka této sítě. Výstavba kapacitní železniční tratě z liberecka do Prahy je tedy akutní a potřebná. Ale u nás bohužel nereálná. Je tedy potřeba se soustředit na regionální projekty. Soustředit se na železniční dopravu do Harrachova a do Jelenie Góra, podpora a obnova úzkokolejky z Heřmanic – viz Zittau-Oybin a obnova přeshraniční osobní přepravy na Frýdlantsku (trať Liberec-Frýdlant-Zgorzelec a Frýdlant – Gryfów Šlaski)a využít turistický potencionál pro tento odříznutý, zapomenutý, ale krásný kraj.

 • Napsal Martin, 11. 8. 2011 @ 11:29

  ještě jedna poznámka – sen o trati liberec – praha. Není, pokud vím, žádný plán této trati, ale logicky by se musela vyhnout Turnovu, tedy zcela nová trať ve jménu rychlosti a efektivity (?!). Navrhuji odbočku z Mnichova Hradiště přes Český Dub a Hodkovice n. M., tak, jak plánoval již továrník Blaschke.
  A poznámka kik – železniční trať liberec-turnov-pardubice je zcela – podle mého názoru – lobby tehdejších průmyslníků, její trasa sice spojuje významná města regionu, ale jako kratší alternativa (o 20 km) se zdá trať přes jičín, nehledě na turistickou atraktivitu oblasti. Tedy modernizovat, ale kde?? Která lobby bude dnes silnější??

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*