3 965 přečtení
Dub 18 2010

Přejeme si změnit dopravu a život ve městě ježděním na kole?

Cyklojízda...

Doprava je největším problémem současné Prahy. Pohledy na to, jak problém vyřešit se ale různí. Většinu lidí napadne, že situaci vyřeší okruhy, které ale budou až za dlouho. Ve velkých městech bývají okruhy dva. Část toho vnitřního v Praze tvoří Blanka. Nelze říci, že jsem stoprocentně proti tunelu Blanka. Okruh nám poskytne určité šance na to, abychom s dopravou v centru něco dělali. Ve zdravě uvažující společnosti musí následovat zklidnění a redukce nevhodných druhů dopravy v zóně chráněné okruhem.

S více auty pod zemí, zaplavíme stejně i ulice na zemi! Děti se musí učit žít s auty i v parku. K čemu nabádá tato reklama? Potřebuje město takhle vymývat mozky?

Jenže, kdo má věřit politikům, kteří se očividně řídí zájmem motoristů? Přijde po dostavbě tunelu nějaké skutečné zklidnění spočívající v rozšíření pěších zón nebo humanizaci ulic? Kromě těch, které tunel oprávněně odvede z centra, přivede i mnohé další motoristy, pro které dříve nebylo využívání auta tak výhodné. Vztah nabídka – poptávka v kapacitě silnic musíme pochopit = dopravní indukce.

Nemohu se ubránit udělat malý výzkum názorů. Děkuji za spolupráci:

Věříte politikům, že VNITŘNÍ městský okruh povede ke zlepšení života ve městě?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Myslíte si, že u vnitřních městských okruhů převládají spíše plusy způsobené zklidněním provozu nebo mínusy nalákáním nového objemu provozu?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Vypadá to, že oba druhy řešení mají v dopravním systému své místo, jen vymyslet ten správný poměr. Co je podle vás efektivnější řešení?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Nejsem proti automobilismu, jsem pro to, aby lidé využívali dopravní prostředky s rozmyslem. To znamená nejezdit autem, pokud to není nezbytně nutné. Lidé potřebují alternativy!

Podle mě je účinnější dát motoristům alternativu. I tady se však liší názory jak na to. Od mnoha nadšenců do veřejné dopravy slýchávám, že většina lidí, kteří jezdí po městě pravidelně na kole, přechází z veřejné dopravy a ne z IAD. Někteří k tomu dokonce doplní, že ježdění na kole nemáme podporovat, abychom nepřišli o cestující. Jsem přesvědčen, že města potřebují městskou cyklistiku i pro to, aby se provoz v ulicích zklidnil, účastníci provozu se začali vzájemně respektovat. Některým lidem tento druh dopravy vyhovuje, pohyb je zdravý a kolo je vlastně ještě individuálnější druh dopravy než auto. Nejen, že se dostane na víc míst, je prostorově méně náročné, ale poskytuje i pocit svobody. Jak MHD tak cyklistika pomáhají plnit cíl,

Odkud jsou lidé, kteří jezdí po městě pravidelně na kole?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Troufám si říct, že v Praze se pomalu něco mění. Myslím si, že podpora městské cyklistiky je otázkou času, ale někdy se to zlomí a bude propagována jako jedna z alternativ k automobilové dopravě. Mám dojem, že je to možná pravděpodobnější, než že se spraví situace v přístupu k MHD.

V Praze existuje iniciativa Auto*Mat. Pořádá cyklojízdy jako manifestace přání lidí mít po městě možnost jezdit na kole třeba i každý den do práce. Cyklojízda se jede ulicemi na chvíli uzavřenými pro auta. Na webech naštvaných motoristů si můžeme přečíst mnohé špatné věci na účet městské cyklistiky i MHD.  Udělejte si obrázek třeba na dfensu nebo na ovcích. V Manifestu přehlížených řidičů požadují mimo jiné konstruktivní a všestranný dialog se zastánci alternativních způsobů dopravy, například cyklistiky. Vždyť o ten samý dialog usiluje například iniciativa Auto*Mat, kterou evidentně nemají příliš v lásce. Například také kritizují vyhrazené pruhy pro autobusy a tramvaje. Je tohle konstruktivní dialog? Smysl preference MHD je podle mě nesporný. Vždyť právě preference je jednoduchý a levný způsob jak motivovat část motoristů k použití MHD.

Jezdění na kole je energeticky velmi čistý způsob dopravy, bezhlučný a ještě navíc šetří místo na silnicích při pohybu i parkování. Mnohá města přišla na to, že městská cyklistika je prostředek, jak změnit dopravu ve městě k lepšímu. Třeba v Paříži do toho v posledních letech vlítli ve velkém stylu. Jde hlavně o to ukázat kolo jako rovnocenný dopravní prostředek a začlenit ho do běžného provozu. Takže ani tolik nejde o vyhrazené cyklostezky jako spíš pruhy pro cyklisty, vyhrazené stání v křižovatkách a umožnění protisměrné jízdy v jednosměrkách. Vytvořili tam síť veřejných půjčoven kol Vélib, kterou denně využije sto tisíc lidí. Máme se od nich co učit. Následuje ukázka z dokumentu Vélo Libreté (v kombinaci Anglického a francouzského jazyka).

Podobnou změnu potřebuje i Praha a právě cyklojízda je prostředek, jak ukázat, že o to lidé mají zájem. Na těch velkých bývá pět tisíc lidí, ale třeba v Budapešti se účastní i padesát tisíc. Velká jarní cyklojízda se jede ve čtvrtek 22. 4. Video ukazuje motivační výzvu před minulou velkou cyklojízdou.

Mají města vytvářet podmínky k používání kol jako rovnocenného dopravního prostředku?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Web iniciativy Auto*Mat

Prahounakole – návod, jak jezdit i názory na dopravní dění v Praze

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Přejeme si změnit dopravu a život ve městě ježděním na kole?, 4.5 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.