7 237 přečtení
Pro 02 2009

Dálniční známky na rok 2010 podraží na 1200 korun, postaví se za to o půl kilometru dálnice navíc

Zpoplatněná dálnice

Zpoplatněná dálnice

Od začátku prosince jsou v prodeji nové dálniční kupóny pro vozidla v kategorii do 3,5 tuny s roční platností. Novinkou pro řidiče je vyšší cena, řidiči za ni nově zaplatí 1200 korun oproti letošní tisícovce. Výrazné posílení příjmu Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého se rozšiřování dálniční sítě financuje to ale nepřinese.

Roční dálniční známka má platnost po dobu 14 měsíců a to od 1. prosince 2009 do 31. ledna 2011. Řidiči si mohou zakoupit časové kupony na přibližně 9000 místech a to především na pobočkách pošty nebo na čerpacích stanicích. Nyní jsou však v prodeji pouze roční kupony, krátkodobé dálniční známky se začnou prodávat až od začátku ledna. Měsíční podraží z 330 na 350 korun. Kupony s desetidenní platností budou nahrazeny sedmidenními a jejich cena se zvýší z 220 na 250 korun. Celkem půjde do prodeje pro příští rok zhruba 4,5 milionu kupónů ve třech výše uvedených hodnotách.

Známky pro vozidla nad 3,5 tuny nahradí mýtné

Od ledna dojde také ke změně zpoplatnění vozidel nad 3,5 tuny, které dosud využívají také dálniční známky – tedy časové zpoplatní. To bude od 1. 1. 2010 pro tuto v kategorii vozidel nahrazeno výkonovým zpoplatněním. Majitelé vozidel tak zaplatí poplatek odpovídající skutečně ujetým kilometrům po zpoplatněných úsecích. Stejným způsobem je se od roku 2007 vybírá mýtný za automobily s hmotností nad 12 tun.

Zdražení známek rozvoji dopravní infrastruktury příliš nepomůže

Zdražení dálničních známek o 200 korun však příliš velké zisky do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury nepřinese. Výnos z časových poplatků (dálničních známek) za rok 2008 činil 2,76 miliardy korun. Za letošní rok se předpokládá zisk o 110 miliónů vyšší, tedy se jedná o podobnou sumu. Z toho přibližně 300 milionů je ale vybráno za vozidla s hmotností od 3,5 do 12 tun. Zvýšení poplatku za využití zpoplatněných úseků silnic o 20% tak zvýší příjem SFDI přibližně o půl miliardy korun. To však na české poměry, kdy stavíme předražené dálnice znamená náklady na výstavbu přibližně 0,5 kilometrového úseku nové dálnice nebo jeden obchvat malého města.

Do harmonizace podmínek zpoplatnění dopravní cesty je však ještě daleko

I když byl v letošním roce snížen poplatek za dopravní cestu na železnici o 20% a i když výkonové zpoplatnění začnou na zpoplatněných silnicích od roku 2010 platit i vozidla nad 3,5 tuny – stále je do harmonizace podmínek mezi zpoplatněním silniční s železniční sítě ještě daleko.

Poplatek za přepravu stejného množství zboží po železnici je stále o čtyřicet procent dražší než přeprava v kamionech po zpoplatněných úsecích dálnic, rychlostních silnic a necelých 200 kilometrech silnic první třídy, které jsou osazeny mýtnými branami.

Celkově jsou totiž zpoplatněny pouhé 2% komunikací z 56 tisíc kilometrů silniční sítě, zatím co na železnici se platí poplatek za dopravní cestu na celé síti a platí jej úplně všechny vozidla.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (6 votes cast)
Dálniční známky na rok 2010 podraží na 1200 korun, postaví se za to o půl kilometru dálnice navíc, 4.3 out of 5 based on 6 ratings
Share

Zdroj: Ministerstvo dopravy
Autor:


2 komentáře

 • Napsal železničář, 3. 12. 2009 @ 8:23

  Ve zpoplatňování silničních komunikací a výši sazeb bude ČR, zdá se, daleko za Slovenskem = viz například:
  http://www.busportal.cz/modules.php?name=article&sid=6836
  – bude zajímavé, zda a jak se to projeví na tranzitu sever – jih přes ČR.

 • Napsal arj, 4. 12. 2009 @ 22:29

  železničář: daleko za Slovenskem … jak se to projeví na tranzitu sever – jih přes ČR

  Nezdá se mi, že by Česko bylo ve výši mýátného “daleko za Slovenskem”, podle tabulky v odkazu a českého tarifu se na obou stranách platí v řádu 4 Kč za km vozidla nad 12 tun.

  Zatímco článek a jeho hlavní informace je o tom, že majitelé osobních aut a dodávek budou platit 1200 místo 1000 Kč … a místo 400 Kč před 10 lety, kdy D a R silnic bylo asi o čtvrtinu méně. Což samozřejmě investiční “přihrádce” nepomůže, nepomůže to ani údržbě, ale státní rozpočet si pomůže k pár desítkám milionů. Minimálně stejně, ale spíš vyšší částku ovšem budou města (tedy “jiný státní”, správněji “veřejný” rozpočet) utratit za sypání chodníků. Nepozná to ani většina těch, kdo si známku kupují, takže nula od nuly pojde a jen bude navíc pár lidí (ale taky zanedbatelně) naštvaných.

  Ale dovolil bych si i připomínku k článku:
  56 tisíc kilometrů silniční sítě.
  To je délka “státní” silniční sítě; celková délka (vč. silnic ve správě měst a obcí) je dvojnásobná. Takže když už zpoplatnit vše, tak celých 100 tisíc km.
  Vyvstane ovšem otázka, co to vyvolá a jak se s tím veřejná doprava vypořádá?
  Třeba si to pamatuji blbě -) ale moje vzpomínky na doby, kdy benzin stál 4x víc než stejně dlouhá jízda tramvají/metrem a 8x víc než vlakem (za dělnické jízdné) jsou ve stylu stání na jedné noze a to ještě ne na své. Přičemž třeba průtah Křižíkova – 1.pluku byla souvislá řada modrých a červených autobusů, občas proložená Volhou, buď taxi nebo “ředitelskou”.
  A docela rád bych se místo negativních bodů v hodnocenní dočkal objektivních vzpomínek těch, kdo cestování před 30 lety zažili.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*