11 332 přečtení
Zář 23 2013

České dráhy hromadně šrotují vozy pro lokálky

přípojný vůz 010

přípojný vůz 010

Státem vlastněné České dráhy začaly s hromadným šrotováním přípojných vozů Btax (řada 010), které po všech “optimalizacích”, “racionalizacích”, “zvyšování komfortu” a jiných formách likvidace železnice zůstaly jako “nepotřebné” odloženy v počtu přes 100 kusů (nejen) na šrotišti v České Třebové. Za zisku směšné částky za šrot se tak zbaví vozů, na jejichž znovupořízení v takovém počtu nemají a už nikdy mít nebudou. Prodej někomu jinému ČD odmítají, je tlačeno na šrotování za každou cenu. Je tak ničen de facto veřejný majetek a případné budoucí oživení zájmu o využití lokálních tratí tak bude ještě více neproveditelné než dnes.

Kolik to přinese a jaké hodnoty se zničí?

Má být sešrotováno 98 vozů. Jeden vůz váží cca 15 tun. Celkově se tedy jedná o cca 1500 tun “šrotu”, za který mohou ČD vyinkasovat zřejmě ne víc než 7 500 000 Kč. Pokud by tyto vozy chtěl někdo vyrobit nově, jakkoliv je to dnes podle nových norem nemožné, stály by stovky miliónů až jednotky miliard Kč. Pro srovnání nedávná výměna generálního ředitele ČD stála na odstupném 12 000 000 Kč (tj. 24 měsíčních platů po 500 000 Kč).

ČD vozy neprodají, za každou cenu se musí zničit

Aby si ČD nepěstovaly konkurenci, tak prodávají ne hned tak něco a ne hned tak někomu. U hnacích vozidel je v prodejní smlouvě uvedeno, že nesmí být používána na celostátních a regionálních tratích SŽDC (a pak, že je to prý jiná firma) a že nesmí být vrácena formou exportu do ČR (a to ani prostřednictvím třetí osoby). Přípojný vůz by jim snad nevadil, kdyby jej ale ČD prodaly. Pokud si takové vozidlo chcete koupit, nejdříve zaplatíte částku převyšující 10 000 Kč za odhad znalcem, kterého si musíte vybrat ze seznamu předloženého ČD, a teprve po tomto odhadu vám ČD sdělí, kolik si k odhadu přirazí a kolik finálně za vozidlo od vás vůbec budou chtít. Když se vám cena nebude líbit, máte smůlu, peníze za odhad vám už nikdo nevrátí. Koupili byste si v obchodě rohlík, pokud byste nejdřív museli zaplatit za to, aby vám řekli, kolik stojí? A pohlídat si, aby vám vozidlo během procedury odkupu někdo v depu nevyraboval, to je další kapitola sama pro sebe. Toto vše však “nemusíme” řešit, protože není nic na prodej.

Další možností je obrátit se na firmu, které ČD prodaly vozidla k sešrotování. Přece by pro ně bylo výhodné prodat vozidlo za více Kč/kg, než je koupili, ne? Ale ČD si toto pohlídaly, kovošrot je smluvně vázán vozidla zničit, pod trestem vysoké pokuty je nesmí prodat dál.

Zabíjení konkurence na železnici

O tržním prostředí a volné konkurenci na železnici si můžeme nechat jen zdát, realita byla připravena tak, aby z obou krajních možností – tj. plně unitární nebo plně liberalizované železnice – obsahovala to nejhorší a vznikl tak dnešní sám sebe likvidující a veřejnými prostředky mrhající hybrid. Nová vozidla stojí nepředstavitelné peníze a stará neseženete. Není tak možno ukázat, že lze dopravu na železnici provozovat lépe a efektivněji než ČD, se kterými politické reprezentace všech krajů před několika lety uzavřely desetileté smlouvy na výhradní objednávání osobní dopravy se zdůvodněním vytvoření stabilního ekonomického prostředí pro ČD pro (údajné) zvyšování komfortu a (drahou a neefektivní) modernizaci vozidel.

Samozřejmě je možné namítnout, že akciová společnost ČD si se svým majetkem může dělat, co chce. Je ale nutno brát v potaz, že je vlastněna státem a tedy námi všemi, kteří v této zemi máme státní občanství, takže nám do toho něco je. Navíc je dobré vědět, že bylo kdysi rozhodnuto železnici u nás neponechat unitární (tedy dopravní cestu spojenou s osobní a nákladní dopravou v jedno), ale rozdělit na stávající stav. ČD jako jiné státní podniky se pod správou svého nepoctivého, bordelářského a korupcí prolezlého vlastníka zvaného Česká republika také tak chová. Bylo-li by cílem na železnici mít konkurenční prostředí, musely by ČD být po částech nebo celé prodány nebo alespoň vlastníkem (státem) přinuceny svá (vlastní neschopností) nadbytečná vozidla nešrotovat, ale prodat v dražbě komukoli, kdo by je chtěl, získaly by tak za ně o hodně více peněz, než v ceně šrotu. Jen tak by se svým (vlastně naším) majetkem zacházely jako řádný hospodář. Pak by bylo také možno hovořit o konkurenčním prostředí dávajícímu prostor firmám a podnikatelům ukázat, co umějí, pak by bylo možno za stejné veřejné peníze mít lepší dopravní obslužnost, tj. více spojů a návazností tvořených z lépe udržovaných, třebaže starších, vozidel. Druhá a čistě technicky lépe se jevící možnost by byla ponechat původní unitární moloch koleje + veškerá doprava a udělat v něm pořádek, což ale předpokládá zřejmě nemožné – poctivý a funkční stát.

Není zájem ponechat vozy 010 v rezervě

Mohla tak být zachována vozidla, které jsou lehká a přitom dostatečně variabilní a kapacitní, vozidla vhodná jako záloha pro případ potřeby návozu většího množství lidí kamkoliv, kde na to minimalizovaný a modernizovaný vozidlový park nestačí. Nebo je dnešní systém tak bídný, že by údržbu pár desítek vagónů ekonomicky nezvládl při všech těch výdajích za nesmysly?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (38 votes cast)
České dráhy hromadně šrotují vozy pro lokálky, 4.3 out of 5 based on 38 ratings
Share


Autor:


11 komentářů

 • Napsal Pražan, 24. 9. 2013 @ 9:55

  Autor (jako obvykle) “štěká sice dobře, ale na nepravý strom”: psát takové výlevy jen na webové stránky není k ničemu – je třeba využít stížností a upozornění kompetentních orgánů zastupujících stát ve věci ochrany a správy veřejného majetku, připadně informovat investigativní “mediální mr*ky” (a na “šotoušských” internetových stránkách teprve pak případně informovat o výsledcích takových aktivit) …

 • Napsal Michal Skala, 24. 9. 2013 @ 14:23

  Pane inspektore, sice nejsem autor, ale opravdu máte jistotu, že vámi navrhovaný postup autor nezkoušel??? Ono totiž nadávat a vše označit za ***, aniž vím, co je za tím za činy, je velmi jednoduché a jak říkal kdysi jeden “takystátník” laciné a falešné.

 • Napsal Kubik, 24. 9. 2013 @ 18:41

  Vozy 010 jsou morálně zastaralé, stejně by je musel někdo rekonstruovat, jsou dvounápravové a nepohodlné. Domnívám se, že kdyby někdo chtěl atraktivně provozovat regionální tratě, nasadil by jistě nějaké starší čtyřnápravové vozy nejlépe německé provenience. Pakliže si však lidé budou volit hejtmany typu soudruha Chovance ,který řekne před volbami (HN,23.9.), že by zrušil všechny (!!) vlaky a nahradil je autobusy, tak opravdu nevím zda již nežijeme v nějaké východní gubernii..

 • Napsal Martin, 24. 9. 2013 @ 23:26

  V době svého vzniku motorové vozy 810 (tehdy M152.0) a též přívěsné 010 na mnoha tratích suplovaly chybějící větší (4-nápravové) motorové vozy. Masová výroba 810tek byla demonstrací neschopnosti tehdejšího průmyslu vyrobit odpovídající vozidlo. Dnes aspoň částečně nahrazujeme tyto (810+010) vozidla novými(Regioshark,Stadler) a ty nová vozidla mají např. i větší proběhy mezi opravami. Tedy likvidace ca. 100 starých 010 není žádnou tragédií. Koukejme se na to v kontextu jak zmíněné náhrady novými vozidly, tak i zcela jinými jízdními řády s taktovou dopravu a tedy i nižší provozní potřebou motoráků (ostré obraty, nižší prostoje apod.) Když na přelomu 70. a 80. let přicházeli nové 810tky byla likvidace starých přívěšáků k Hurvínkům taky opodstatněná.

 • Napsal Kubik, 25. 9. 2013 @ 14:35

  Ve vozech 010 jsem léta jezdil do práce, buď v nich bylo nesnesitelné horko nebo šílená zima, často příšerný puch od naftového topení, WC silně zapáchala, dveře v zimě zamrzaly. Vozy 010, které nahradily předtím provozované podvozkové Bix(Balm) odradily plno cestujících přepravy po železnici. Těchto vozů opravdu nelituji a to ani jako zálohu. Největší zločin na cestujících bylo zapřáhnutí 4-5 010 s nespolehlivou lokomotivou 714. Mašina sotva jela a z vozů se kouřilo.

 • Napsal Pavel Prchal, 25. 9. 2013 @ 22:27

  Pro Kubik: Co je nemorálního na používání starých věcí, které obvykle jde snadněji opravovat, udržovat a které mají trvanlivost, o jaké si nový líbivý šmejd může nechat jen zdát? A kde v našem všeobecném marasmu vidíte zdroje na pořizování onoho nového líbivého šmejdu? Snad v euro-dotacích, které platili daňoví poplatníci a které politici mohou vesele prošustrovávat? Co se nepohodlnosti týká, nevybavuju si žádné nové vozidlo, které by pohodlné bylo. Tvary sedaček jsou stále více neergonomické, plyš je sice hezký, ale psí výkal z bot od PPC (průměrné prase cestující) už z toho nedostanete, prostor pro zavazadla je stále hůře disponován, zato je to velké, těžké, drahé a spotřeba paliva předčila technologicky o dekády starší 810, jen emise mají nová vozidla úměrně novějšímu motoru nižší. Malým vozům nikdo šanci okusit technologický pokrok nedal. U 010(810) sedačky sice zrovna křesla nejsou, ale u lokálního vlaku dostačují, jsou rovná a tím variabilní – malý počet lidí se roztáhne doprostřed a když jede lidí moc, je pořád lepší těsně sedět, než netěsně stát. Navzdory malé výšce vozu je velmi prakticky vyřešena dispozice volných prostorů pod sedačkami a polic nad nimi – s kupou lidí vozidla pojmou i kupu zavazadel a každý má svůj batoh u sebe a kdykoliv k dispozici. Čtyřnápravový vůz na lokálku – no jistě, když se naplní. Pokud ale jezdí lidí málo, dám tam 810 a na exponované vlaky připojím 010. A pokud budu v systému, který je ve stavu permanentní demolice a kde nezbývá nic a na nic, složím vlaky, z čeho jen bude možné, takže i možná dojde na tu úchylnou soupravu lokomotiva + x-krát 010, což netvrdím, že je dobře, ale lepší, než ten spoj zrušit.
  Horko? Co 010(810) repasovat na dvouskelná nerosící se stahovací okna? Viz foto:
  http://prch.wz.cz/index_soubory/stvanice_soubory/image002-puvodni.jpg
  A kdyby venku bylo 40 °C, tak tu kastli s klimatizací by na střechu taky šlo dát. Za cenu jednoho Stadlera uděláte těch repasí desítky.
  Zima? To je o technologické a pracovní kázni a údržbě – vozy mají topení a provozovatel ho tam měl zapnout. V nových klimatizovaných vlacích mrznu, protože nechtějí vypnout/ztlumit klimatizaci, a dýchám mnou nevytvořený smrad, protože tam nejdou otevřít okna a průvodčí je ani na žádost otevřít nechce (prý nesmí) – pěkně děkuju za tento “komfort”, na který ještě musím platit daně, aby to bylo z čeho dotovat.
  Puch z naftového topení? V roce 1995 jsem jezdil a hodně to čudilo, ale v poslední době se s tímto jevem nesetkávám – že by s tím něco udělali? To snad jde opravit nebo by to bylo vhodné zahrnout do repase, aby tento jev zmizel.
  WC páchne? No jistě, když se tam dopravce neobtěžuje dát vodu do rezervoáru a WC vhodně často neuklízí. Zkoušel jste nová “komfortní” vakuová WC v nových vlacích? Malá mísa pomočená zevnitř i zvenku, uvnitř ucpaná s louží moči s toaletním papírem, sednout se na to nedá a stoupnout si tam je o zašpinění si oblečení. Ne že bych ve vlaku někdy rád chodil na WC, ale v těch nových tam nechodím tuplem. Je jedno, jak nové to je, když se o to dopravce řádně nestará.
  Zamrzají dveře? Já sem s tím nikdy problém neměl, nezpochybňuju vaši zkušenost, ale nemůžu posoudit, co jsme neviděl.
  Nelitujete jich? Na to máte právo, ale jiní mají právo tyto vozy mít rádi. Když jsou tak hrozné, tak proč je teda ČD neprodají zájemcům, aby měly větší vývar? Ti zájemci jsou, ale nechtějí jim to prodat. Pořád lepší inkasovat 100 000-150 000 za vůz, než do 80 000 za cenu šrotu.

  Pro Martin: Nižší potřeba motoráků je dána tím, že jezdí málo spojů a mnoho tratí je odvařených, že je železnice v řízené likvidaci. Určitě to není o tom, že by dnes uměli udělat jízdní řády lépe a efektivněji, to je jen iluze, naopak vídám křiklavé příklady neschopnosti ČD/SŽDC poradit si s nestandardní situací. Na takové trati tvořící páteř oblasti (nebo módněji regionu, je-li libo) potřebuju vlaky od brzo rána do pozdě večera všech 7 dní v týdnu a to maximálně 2 hodiny od sebe, abych nedošel k závěru, že se radši z “prdelákova” odstěhuju do centra, odkud a kam se dá ještě zatím jakžtakž dojet. Když bude víc lidí, potřebuju častěji malý vlak, a ne málo často Stadlera za 50 000 000 z mých daní. A pokud tam Stadlera zaplním a někdy bude nátřesk a nevejdou se do něj lidi, tak za něj potřebuju něco vzít do vleku, a ta odstavená 010 bude jak najitá. K tomu ve špičce busy po městech a vesnicích, ale mimo špičku bych rád měl v provozu tu kostru. 3,5 km z domu na nádraží si dojdu, dojedu na kole, autem nebo se nechám zavézt a kdyby mi na nádraží v místě nezrušili úschovnu kol, pokladnu, čekárnu a dali tam aspoň přístřešek, kam si kolo schovám a zamknu, tak by to bylo fakt dobré.

 • Napsal Kubik, 26. 9. 2013 @ 16:34

  Ve své podstatě máte pravdu, avšak nejstarší vozy 010 mají za sebou 40 let provozu, je to také o údržbě, ale lidé chtějí vidět nové vlaky i z důvodu, že všude kolem nich se pohybují nová auta, pakliže celý život vidí ten samý vůz, řeknou, že se nic nemění a železnice je nemoderní. Zeptejte se někoho v city elefant zda chce zpátky staré vyžilé pantografy. I pražská tramvaj T3 a jiné její modifikace pomalu končí. Mně se také líbily staré tramvaje, ale doba se změnila a my s ní.. Že stojí nová vozidla miliony, když jejich reálná cena je úplně jinde, je věc,která by měla zajímat úplně jiné úřady.

 • Napsal Hana D., 26. 9. 2013 @ 20:09

  Tak ale uvažují děti ve školce. Když si ohrajou jednoho plyšáka, chtějí jiného. Ale z toho by snad člověk měl v určitém věku vyrůst, až si uvědomí, co to stojí a kolik to dá práce.

 • Napsal Martin Kubát, 26. 9. 2013 @ 21:34

  Tož já se přiznám, že mám ty staré rachotiny rád. Dost místa na bagáž, kolo tam člověk dá, to, že to není nijak zvlášť pohodlné už je pak záležitost stavu tratí a údržby…
  S ohledem na nutnost nasazování nízkopodlažních spojů byla ve své době myšlenka regionovy perfektní, to že provedení je na tom o dost hůř je jiná věc, všichni víme, jak je to zprasené. To že dneska už není ani vůle na pitomé repasování ještě nějakého toho zbytku vozů je dost smutné, protože i kdyby nemělo docházet k nějakým zásadním přestavbám, pořád se z takové 010 dá udělat nízkopodlažní díl, část problému vyřešena, 810 máme pořád dost. Výměna sedaček, oken a namontování nového tělesa záchodů už je otázka ve vlakovém měřítku pár drobných.

  Co se týče Stadlerů, těch bych se ale na druhou stranu zastal – ze své vlastní zkušenosti z Liberecka vím, že tam jezdí téměř vždy dostatečně naplněné a hlavně jezdí o dost rychleji a umožňují pohodlnější rozpojení směrem na Bílý potok pod Smrkem. Bohužel ale korupci nezastavíš.

  Toť moje širší úvaha, která se ovšem hrozně špatně píše 🙂

 • Napsal Domažličák, 2. 10. 2013 @ 17:04

  Pánové, máte tu v zásadě všichni pravdu. Já osobně 810 a jejich modifikace (Regionova) rád nemám, ale chápu, že pro lokálky svou úsporností byly požehnáním. Kdyby se používaly jen na to, na co byly vyrobeny (na vozby ne delší než půl hodiny) nemám námitek ani na jejich provozování. Já je ovšem zažil i jako (pravidelnou!!!) náhradu za vlak EC a to už slovo ostuda je velmi lichotivé.
  Ale smyslem tohoto článku (jak jsem ho pochopil) není kritika komfortu 010, ale způsob, jakým se jich ČD zbavuje a to se musím k autorovi článku názorově připojit, protože ať jsou 010 jakékoli, prodat je za co nejvyšší cenu by měl být vždy prvotní zájem dobrého hospodáře. Autobusový dopravce nikdy neprodá autobus do šrotu, když mu za něj někdo jiný (třeba i nenáviděný konkurent) nabídne vyšší cenu. Tohle je ovšem nemoc všech národních státních dopravců na celém světě, tohle rozhodně není české specifikum. Správce státního majetku (v tomto případě generální ředitelé) nespravují své vlastní peníze a proto jim je upřímě jedno, jak je spravují. Pro ně je mnohem důležitější ego a to by utrpělo, kdyby jim někdo ukázal, že to umí líp, než oni a proto nechtějí vozidla prodávat jinam než do šrotu. Mnohem absurdnější situace je v nákladní dopravě, kde vám neprodají vagony, ani když se zavážete, že budou vozit zásilky jen se státním dopravcem, od kterého je koupíte.

 • Napsal Karel, 10. 10. 2013 @ 9:10

  Nevím jestli bych to koupil, stojí to tam v Čes. Třebové už hezkých pár let zcela bez údržby. To se také podepíše na stavu vozů. ČD se jistí proti konkurenci. No z jejich pohledu to dává smysl, sledují prostě svůj zájem. Majetek jim nepatří, ale mohou z něj realizovat výnosy. Typická tragédie obecní pastviny.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*