7 176 přečtení
Srp 23 2010

Vlakotramvaj RhônExpress


Zatímco u nás se o vlakotramvajích jen mluví. Jinde se naopak budují. Příkladem toho může být Lyon, zatím poslední otevřená trať, která byla oficiálně uvedena do provozu 9.sprna 2010 spojila nadraží Lyon Part-Dieu s letištěm Saint-Exupéry. Trať je dlouhá 24 km z níž část trati byla vybudována v místech kde v letech 1947-1977 vedla dnes již historická trať na východ od Lyonu. Trať je vybudována pro rychlost 100km/h.

Rhonexpress mapStanice:

 • Gare Part Dieu-Villette (P+R)– největší lyonský uzel veřejné dopravy umožnuje přestup na Metro (B), Tramvaj (T1,T3), Trolejbus (C1,C3), 13 autobusových linek TCL, regionální vlaky TER a vyskorychlsotní vlaky TGV
 • Vaulx en Velin-La Soie (P+R)– 4- kolejná stanice umožňující přestup na metro (A), tramvaj (T3) 9 autobusových linek
 • Meyzieu Zone Industrielle (P+R) – 4-kolejná stanice v blízkosti industriální zóny, možnost přestupu na tramvaj (T3)
 • Aéroport de Lyon St Exupéry (P+R) -možnost přestupu na vlaky TGV nebo letecké spoje

Provoz zajišťujíe 6 jednotek typu Stadler Tango. Jednotka je 27 dlouhá, 2,55m široká a může dosahovat rychlosti až 100 km/h s kapacitou dosahující 156 osob z toho 80 je k sezení. Ze 70% je tato jednotka nízkopodlažní. Vlakotramvaj je v provozu od 5h00 do 24h00 každý den. Mezi 6h až 21h je interval 15 min. A mezi 5h a 6h a po 21h je interval 30 min. Jízdní doba z centra na letiště trvá 29 minut. Dopravce garantuje, že jízdní doba nepřesáhne 30 minut. V praxi to znamená, že zpozdí-li se Váš spoj o více než 10 minut, dopravce Vám vrátí 50% z ceny jízdného a 100% v případě, že zpoždění přesáhne více než 20 minut, což je jistě příjemné pro cestující. Jednosměrná jízdenka příjde na 13€ pro dospělého, 11€ zaplatí studenti 12-25 let, zpateční příjde na 23€ pro dospělé a 19€ pro studenty 12-25 let.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Vlakotramvaj RhônExpress, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share

Zdroje: www.rhonexpress.fr, www.lyon-en-lignes.org, Rail Passion 5/2010
Autor: člen prezidia Svazu cestujících ve veřejné dopravě


6 komentářů

 • Napsal -fn-, 23. 8. 2010 @ 13:23

  13 EUR za 24 km je docela dost. Jsou tam takové ceny běžné, nebo jde o snahu vydělat na letišti?

 • Napsal arj, 23. 8. 2010 @ 15:34

  FN: Jsou tam takové ceny běžné …

  Základní jízdenka po městě s platností 2 hodiny stojí € 2,40. Zpáteční jízdenka RhonExpress je za € 23.
  Pokud si pamatuji, jízdenka na letiště busem stála asi € 8 – rozdíl je v jízdní době (tramvaj garantuje 30 minut, busem to bylo za průměrného provozu skoro 60 minut). Cena taxíkem byla kolem € 30.

  … jde o snahu vydělat na letišti?

  Bohužel v Česku jsem zvyklí, že MHD “skoro nic nestojí”. V rámci služeb obyvatelstvu je to správně, ale je otázkou, zda podobné výhody (dotované z daní) musí mít k dispozici každý. Moje zkušenosti jsou takové, že cestu na letiště za obyčejný městský tarif nelze pořídit skoro nikde po Evropě. Pokud to (vyjímečně) lze, je to za cenu výrazně delší jízdní doby.

  článek samotný:

  Zatímco u nás se o vlakotramvajích jen mluví …

  U nás se o vlakotramvajích nemluví, liberecké úvahy skončily (na nedostatku vlastních peněz a nesouhlasu se státním financováním) již před několika lety.

  Ale mám dotaz – jedná se skutečně o vlakotramvaj = vozidlo schopné jet po železniční trati i městské dráze nebo je to ve skutečnosti vlak s označením tramvajové linky? Protože v Paříži je “tramvaj T4” tramvají jen podle čísla linky, vozidla ovšem splňují železniční předpisy a trať je taky na vlastním tělese, fyzicky oddělená od silničních komunikací a provozovatelem je SNCF.

 • Napsal -fn-, 24. 8. 2010 @ 7:47

  arj: Skoro nic nestojí… Pokud srovnám Vámi uváděnou cenu běžné jízdenky 2,40 EUR s pražskou, vychází mi to velmi zhruba dvojnásobně, uvažuji-li, že pražská platí jen hodinu a čtvrt. Pokud bych tuto cenu porovnal z hlediska příjmů, možná to vyjde nastejno (pokud by měli německý standard, pak dokonce levněji). Jistě, technika stojí kvůli globalizaci a zrušení valné části vlastní výroby stejně, což je do zančné míry i naše chyba, ale mzdové náklady jsou tuzemské. Jinak nevidím důvod, proč by doprava na letiště měla stát výrazně více než jízdné ve zbytku systému, když je tam potřeba dopravit i zaměstnance. To je jen takový divný zvyk, to je jako by v MHD stála více jízdenka přímým spojem na nádraží. Spekulace, nic víc. Výsledkem pravděpodobně je, že se většina zaměstnanců na pomalý spoj vykašle a jezdí do práce autem, což vyjde cenově – zejména při nerovném hrazení nákladů – přinejmenším nastejno.

 • Napsal -fn-, 24. 8. 2010 @ 8:09

  Ono také záleží na tom, kde se letiště vzhledem k městu nachází. Například v Praze je prakticky na území města, takže se tam svezete za městskou cenu (vyjma komerční linky AE). Pochopitelně pokud je letiště 20km za městem, mělo by se platit podle příslušného tarifu v území. Nikoli však – podle mého názoru – výrazně více. Zvláště v případě očekávatelné snahy využít co nejvíce za tím účelem vybudovanou trať. Je smutné, když se něco takového postaví, nejlépe za veřejné peníze, jezdí tam pár nevytížených spojů a vedle je silnice plná aut. Doufám, že tato dráha nedopadne podobně. 🙂

  Jinak bych se chtěl zeptat, pokud se to dá někde zjistit, jakou část tvoří stopa původní tratě a jakou bylo třeba vybudovat úplně nově, a dále kolik celá stavba stála a z jakých zdrojů byla hrazena. Čistě pro srovnání s podobnými projekty.

 • Napsal Martin Trávník, 24. 8. 2010 @ 22:14

  arj Moje zkušenosti jsou takové, že cestu na letiště za obyčejný městský tarif nelze pořídit skoro nikde po Evropě.

  Mnichov patří do toho “skoro nikde”?K

 • Napsal arj, 25. 8. 2010 @ 9:43

  Martin Trávník: Mnichov patří do toho “skoro nikde”?

  No, když se podívám na tarifní nabídku na “kalkulátoru” MVV – viz http://tarifberater.mvv-muenchen.de/mvv-tb/en/sb/start?cmd=route_reset
  tak jednotlivá jízdenka v městské zóně stojí € 2,40 a celodenní € 5,20. Jednotlivou jízdenku z města na letiště mi tentýž kalkulátor účtuje € 9,60 (4x více) a celodenní € 10,40 (2x více). Taky není divu – letiště je od centra města cca 40 km, z toho od hranice města cca 30 km.

  FN: na letiště je potřeba dopravit i zaměstnance … většina zaměstnanců na pomalý spoj vykašle a jezdí do práce autem

  Zajeďte si na některé letiště – Ruzyni nevyjímaje. Zjistíte, že “zadarmo” (myšleno bez kontroly pomocí průjezdu nějakými turnikety-závorami-dozorčím) se tam nedá zaparkovat nikde. Pak už jen záleží na správě letiště, za jakých podmínek vydává zaměstnancům kartičky, jimiž se ty turnikety otevírají. Stejně jako se třeba správa letiště může domluvit s provozovatelem hromadné dopravy, že na služební průkazy jezdí zaměstnanci letiště, aerolinek, policie, celní správy i letištních obchodů a hospod zadarmo či se slevou.

  Zvláště v případě očekávatelné snahy využít co nejvíce za tím účelem vybudovanou trať

  Ty “letištní expresy na kolejích” mají výhodu ve své rychlosti (na rozdíl od obyčejných vlaků po trase nestaví) a spolehlivosti (zejména oproti silnici).

  Moje konkrétní zkušenosti z Bruselu: mohu dojet za 15-20 minut vlakem za € 5, městským expresním busem za € 3 (jízdenka z automatu, většinou nefunguje) či € 4 (jízdenka od řidiče) za 30-40 minut nebo “venkovským” busem za € 0,80 (jízdenka pro více jízd z předprodeje) či € 1,50 (jízdenka od řidiče) za 50-60 minut.
  Takže já obvykle z letiště do města jedu tím venkovským busem, zatímco zpět na letiště metrem (na které mám denní jízdenku, doba jízdy 15 minut) a od něj jiným venkovským busem za € 0,80 za 12-15 minut.

  Zajímavý je třeba příklad z Madridu, kde letiště je sice na území města (spojení metrem), ale k jednotlivé jízdence se platí příplatek € 1. Naopak na předplatní jízdenky se toto 1 euro navíc nedoplácí – takže pravidelně dojíždějící zaměstnanci (plátci místních daní) jezdí za obyčejné městské jízdné, zatímco turisté odjinud ze Španělska a z ciziny na stavbu pěkně přispívají.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*