6 838 přečtení
Srp 02 2010

Londýn

Tento příspěvek je 1. částí z 3 článků Cesta do Anglie

Londýn, Oxford street

Díky radám a podpoře Auto*Matu jsem se jako jeho dobrovolník a student s hlubokým zájmem o dopravu dostal na výlet do Anglie. Šlo o setkání mladých lidí podobného zaměření organizované iniciativou World Carfree Network. Čtyřdenní setkání se konalo v Yorku a po cestě jsem se dvakrát stavil v Londýně. V těchto článcích přináším dopravní postřehy, srovnání s Prahou a zážitky z cesty.

Už samotné přípravy na cestu pro mě byly užitečnou zkušeností. Jako ne moc zkušenému cestovateli mi například dělal problém nákup lístků na autobus v zahraničí. I přesto si myslím, že cesty po Evropě je lepší absolvovat bez cestovní kanceláře. Naštěstí jsem mohl využít rady účastníků z Pardubického sdružení Město na kole, kteří se také vydali na cestu. A nešlo jen o lístky, při cestě do Anglie je například zapotřebí si sehnat adaptér na nabíjení. Jezdit nalevo, používat míle a stopy, to všechno jim nestačí. Jeden Angličan mi dokonce na dotaz odpověděl, že by rádi používali i jiné časové míry, kdyby mohli (třeba 72 minut dlouhé hodiny, aby to bylo ještě více komplikované).

V Praze se tváří, jako by to nešlo. Proč ale v Londýně lidé začínají jezdit naráz tolik na kole a to v takovém provozu?

Při cestě žlutým autobusem do Londýna jsem tedy zanechal uhlíkovou stopu snad menší, než kdybych letěl letadlem. Myslím si, že relace typu Střední – Západní Evropa by měly být nejvýhodnější vlakem. Bohužel ale neexistuje přímé spojení a vhodné vysokorychlostní tratě. Vlak by rovněž více provětral peněženku. Hlavní problém vidím v tom, že trh je nerovný a silniční doprava je v současné ekonomice neúměrně zvýhodňována. Například za vlak platíme v každé zemi v cenové hladině té země, ale u českého autobusu platíme v cenách ČR celou cestu. Dopravce na některých dálnicích neplatí mýtné, železniční dopravce ale platí poplatky za dopravní cestu všude.


Londýn

Londýn nás uvítal svými dvoupatrovými autobusy, nejstarším metrem na světě a také novou dopravní politikou. Město si totiž v posledním desetiletí uvědomuje, že automobilová doprava je moc prostorově náročná na to, aby se mohla dále roztahovat. Minulý starosta Ken Livingstone dostal odvahu a v centrální oblasti přeplněné provozem zavedl mýtné. Za jednodenní vjezd zaplatí řidiči jednorázový poplatek 8 Liber (~250 Kč). Na křižovatkách vedlejších a hlavních ulic jsou často zvýšené přechody, někdy je ulice dokonce zaslepena a průjezd je dovolen pouze cyklistům. Současný primátor Boris Johnson buduje síť cyklistických koridorů z okrajových částí do centra města a nedávno byl spuštěn systém veřejných automatických půjčoven kol po vzoru Paříže.

Zvýšený přechod pro chodce a zároveň vjezd do zpoplatněné zóny.

Přibývá předsunutých stání pro cyklisty před křižovatkami, malují se bus pruhy a cyklopruhy. Lidí na kole jsem v provozu viděl hodně. Docela hodně na to, jaký provoz v ulicích je. Cyklisté často předjížděli auta spíše než naopak. MHD v Londýně je hrozně drahá a do metra se už více lidí nevejde. Proto je ve špičkách dokonce dražší jízdné. V metru jsou stísněné stanice i přestupní tunely. Londýnu bych doporučil postavit několik nových kapacitnějších linek metra a návrat tramvají do více částí města. Několik plánů na tramvajové tratě existuje, ale přednost dostaly autobusy. Těch městských je v Londýně neuvěřitelných osm tisíc a provoz zajišťuje mnoho různých dopravců.

Příznivé druhy dopravy dostávají více místa v ulicích - bus+cyklo pruh.

Hlavní město jsme další den opustili vlakem. Na nádražích a také v metru byly obvykle turnikety. Druhou půlku cesty do Yorku jsme dojeli autobusem. Zde mohu doporučit, že dopravce megabus nabízí doopravdy levné jízdné. Při zpáteční cestě jsem si prohlídl tramvajový systém ve čtvrtích Croydon a Wimbledon. Systém letos oslavil deset let provozu. Většina tratí je vedena po samostatném tělese mimo ulice.

Jste pro zavedení mýtného pro automobilovou dopravu v centru Prahy?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.4/5 (7 votes cast)
Londýn, 3.4 out of 5 based on 7 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


3 komentáře

 • Napsal arj, 3. 8. 2010 @ 15:36

  Vášo, hezký článek – koneckonců, jako většina z Vašeho pera resp. počítače.

  Teď pár poznámek a dotazů:
  problém nákup lístků na autobus v zahraničí
  A to je čí problém? Není to projev nezájmu dopravců o zákazníky – aspoň ty “zahraniční”? Jinak mám pocit, že třeba přes Eurolines lze zakoupit jízdenky i na jejich britské spoje; netuším ovšem, zda to nemusí být nejbližší přípojný spoj ke spoji z kontinentální Evropy.
  Jinak určitě lze britské autobusové jízdenky, třeba National Expressu, koupit přes internet na kreditní kartu.

  například zapotřebí si sehnat adaptér na nabíjení
  To je zapotřebí nejen pro cesty do GB … ale i třeba do Švýcarska, Itálie a prakticky všude mimo Evropu. Na “nabíjení” (mobilu, laptopu) většinou ale potřeba není, “zásuvka na holící strojek” se ve většině Evropy najde a tam to funguje bez adaptéru.

  Myslím si, že relace typu Střední – Západní Evropa by měly být nejvýhodnější vlakem. Vlak by rovněž více provětral peněženku. Hlavní problém vidím v tom, že trh je nerovný a silniční doprava je v současné ekonomice neúměrně zvýhodňována. Například za vlak platíme v každé zemi v cenové hladině té země, ale u českého autobusu platíme v cenách ČR celou cestu. Dopravce na některých dálnicích neplatí mýtné, železniční dopravce ale platí poplatky za dopravní cestu všude.

  Souhlasím, že z vlak platíme v cenách každé země, kterou vlak projíždí. Za autobus ovšem platíme +- stejně bez ohledu na zemi původu dopravce, což je správné: autobus (jeho pořízení) stojí dnes už všude stejně, nafta také, dálniční poplatky musí platit bez ohledu na SPZetku; jediný výraznější rozdíl je v platu řidiče. Takže spíš je to dáno skutečnými náklady “jízdy” – mýtné ve Francii je dražší než v Německu nebo Česku, v Belgii či Holandsku se neplatí. V těchto dvou zemích ovšem neplatí moc ani železnice (v NL je na 10 let výjimka, v BE je to “nějak podobně” – podrobnosti vzhledem k monopolu SNCB/NMBS nikdo netuší).

  Jinak myšlenka na “nejvýhodnější cestování vlakem” je něco, s čím přišel každý nový ministr dopravy ČR, který o dopravě něco věděl. Zanedlouho mu ovšem bylo vysvětleno, že české a zahraniční poplatky jsou značně odlišné (nejen za “ojetí kolejí”, ale třeba šíbování s vagony na německém nádraží stojí totéž jako celé poplatky na našem území), zahraniční železnice nemají o naše (ani jiné “východní”) vlaky zájem apod.

  Bohužel ale neexistuje přímé spojení a vhodné vysokorychlostní tratě.

  Zase stejná otázka – kdo za to může? Němci si postavili VRT (i dálnice) podle svých potřeb. Dokonce i když si zadáte v HAFASu spojení Berlín-Brusel, doporučí Vám teď odpoledne vyjet ICEéčkem někam na hranici, tam přespat a ráno pokračovat THALYSem do Bruselu.

  Proč ale v Londýně lidé začínají jezdit naráz tolik na kole a v Praze se tváří, jako by to nešlo?

  Kdo se tváří, že to v Praze nejde? Náhodou jsem potkal o víkendu při čekání na tramvaj před žst Praha-Vršovice 3 cyklisty: 1 ve vyznačeném cyklistickém pásu (ve směru Vršovice-Nusle), další 2 na chodníku (jeli stejným směrem jako ten “předpisový”) vedle parku před Vršovickým nádražím. Takže je správný závěr, že “2/3 cyklistů nedodržují předpisy a ohrožují chodce”? Nebo je tento závěr stejný nesmysl jako tvrzení, že “v Praze to nejde”?

  Londýnu bych doporučil postavit několik nových kapacitnějších linek metra a návrat tramvají

  Několik kapacitnějších tras metra tam již několikrát stavět chtěli – pak zjistili, že na nemají. O tramvajích v centru se taky uvažovalo a skončilo se u stejného zjištění. Nějaký zdroj zlepšení rozpočtu ovšem našli – neuvažují o zrušení turniketů a naopak uvažují o zrušení kloubových autobusů (to bylo jedno z volebních hesel Borise) – už je konečně vyřadili? U nich totiž byl povolen nástup všemi dveřmi (na rozdíl od patráků, kam se chodí přes kontrolujícího řidiče) a černých cestujících v kloubácích bylo kolem 200 tisíc denně.

 • Napsal balik z panelaku, 3. 8. 2010 @ 16:30

  Londýn má autobusy technicky trochu jinačí, než zbytek země: většina moderních má dvoje dveře (kloubáky troje), čímž se podobají kontinentálním vozidlům, zatímco routemastery měly nástup pouze zadní plošinou a všude jinde se uplatňují vozy pouze s dveřmi vpředu (tudíž řidič má dokonalý přehled, co mu do autobusu leze), a to včetně patrových vozů.
  Kloubová citara v Londýně stále jezdí a jezdit nadále budou, dokonce jsem tam před 3 týdny potkal i dost zcela nových kusů. Ty starší majívětšinou pěkně omlácené zadky, jak krátké vozy, tak kloubáky – Londýn je vůči větším autobusům celkem nepřátelské město, hustý a málo tolerantní provoz, ostrá odbočení v úzkých ulicích centra, možná i určitý nezvyk pro řidiče (jak pro autobusáky – britské typy mají kromě kol na 19,5″ discích taky velký rozvor vůči menší délce (10,5-11 metrů) a malé převisy, tak pro řidiče ostatních vozidel, kteří nejsou moc tolerantní, Pražáci mají co dohánět 😉 ). Proto je snaha kloubáky vytlačit na linky při okrajích města, kde jsou ulice prostorově velkorysejší. “Zrušení kloubáků v Londýně” je vzhledem k jejich mládí a množství dost populistické heslo, mám takový pocit, že ho měl i Rudý Ken.
  Ve velkém množství jezdí kloubáky taky právě v Yorku na linkách mezi centrem a parkovišti P+R, taky mají několik pro nás neobvyklých kloubových Wrightů StreetCar s designem a la tramvaj, dokonce v Glasgow jsem potkal konvenční kloubáky britské výroby (Wright Solar Fusion na podvozku Scania L94UA).

 • Napsal Vašek Kříž, 4. 8. 2010 @ 13:41

  Arj: Ty lístky se dají koupit právě přes kreditní kartu a to mi (snad zatím) dělalo problém. Mám dojem, že v Praze se zatím cyklodoprava podporuje jen symbolicky. Pár věcí se povedlo, ale hlavně se investovalo do drahých paskvilů. Proč jedou radši po chodníku než v cyklopruhu moc dobře nechápu.

  Jinak pane kolego Arj, chcete dát tu svou anketu na Pražany za MHD?

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*