9 982 přečtení
Bře 14 2010

Metro do Motola vyvolává pochybnosti, přesto má zelenou

Většina lidí slyšela na nesmyslný populistický slib

Rozvoj MHD považuji za stěžejní k vyřešení dopravních problémů Prahy. Zároveň mě ale zajímá, které investice skutečně dopravě ve městě pomohou s ohledem na cenu stavby. Aktuálně chystané prodloužení metra do Motola je v porovnání se stavbou nových tramvajových tratí a především odloženého metra D, neefektivní investicí.

Prodloužení metra A nemá opodstatnění z hlediska počtu lidí, kterým může sloužit pro dopravu na Praze 6.  Navíc tato stavba metra řadu obyvatel Prahy 6 poškodí. A kdo ho bude reálně potřebovat? Například pro řadu obyvatel Petřin, kteří nebudou bydlet přímo u metra, bude i nadále rychlejší neobjíždět půlku Prahy 6 a jet tramvají rovnou na Hradčanskou, kde mohou přestoupit na tu samou trasu metra.

Stavba je v současné době na spadnutí. V plánu se ale vyskytuje mnoho problémů: – nelogicky umístěné vestibuly, ale hlavně špatné vedení trasy. Při pohledu na mapu zjistíme, že je trasa velmi klikatá (obzvláště v případě uskutečnění původního plánu prodloužení až na letiště). Když se to přežene, tak to vypadá jako by byla plánovaná podle principu „metro do téměř každé rodiny.“ Metro je ze své podstaty páteřním systémem MHD, který má vést spíše rovně, ostatní linky na něj pak svážejí další cestující. Tím, že ho postavíme klikatě, zmenšíme jeho efektivitu.

Nepoučení se z Letňan

Úsek do Letňan z roku 2008 funguje v pásmovém provozu

To ve svém důsledku způsobilo omezený provoz souprav metra v tomto úseku. Autobusy přes Prosek musí jezdit stále – například ty z Ďáblic do Vysočan. Velkému počtu lidí se vyplatí spíše na Vysočanské přestoupit na trasu B než jet trasou C na Florenc a pak ještě znovu přestupovat. Je to evidentní, podíváme-li se na mapu, kudy vede vzdušná čára z Proseka do centra města.

Poučení se však nekoná. Podobná stavba se ve velkém chystá znovu. Tentokrát se jmenuje Chalupoida a za oběť si vybrala cestující na Praze 6.

Metro se vyplatí, jen pokud ho naplní dostatek cestujících (a ušetří tak náklady v povrchové dopravě). Přitom v úseku za Petřinami ubývá postupně cestujících pod 10 000 za den v každém směru, což je počet, který zvládnou bez problému přepravit tramvaje.

Odhady bývalého Ústavu dopravního inženýrství, který byl zrušený magistrátem za kritické názory k dopravním koncepcím, pro zbytek trasy za Motolem předpovídají nízký zájem, který by vedl k omezenému provozu – do koncového úseku pak zajíždí pouze každá druhá souprava. Je spočítané, že metrem přes Motol by cesta na letiště trvala jen asi o minutu rychleji než dnešním autobusem 119, který jezdí přímo. Metro je drahé stavebně, ale i provozně. I když by jelo méně souprav, příliš neušetříme, pořád musí jezdit eskalátory (většina stanic na tomto prodloužení je dokonce hlubinná), svítit osvětlení a fungovat ventilace. Plýtvá se tak při stavbě i za provozu.

Dopady na MHD na Praze 6

Hlavním problémem je však to, že trasa zbytečně konkuruje tramvajím. V těch ubude cestujících a prodlouží se intervaly. Dopravní dostupnost se zlepší jen lidem v blízkosti vstupů do metra, ostatním se naopak zhorší. Dopadne to tak, že metro, tramvaje i autobusy budou jezdit poloprázdné. Přitom tramvajové tratě na Praze 6 mají vyhrazené pásy uprostřed ulic. Po vhodné a stejně časem nutné rekonstrukci se tratě mohou postavit pořádně a za zlomek ceny zkvalitnit MHD. Především na Evropské ulici lze jízdní doba zkrátit o několik minut pouhým naprogramováním semaforů tak, aby upřednostňovaly MHD.

„Hospodárnost“ – jak pro koho

Co nám MHD dává? Především šetří prostor v ulicích a omezuje znečištění ovzduší. Má i pozitivní vliv na společnost. Automobilismus společnost rozdělil, změnil náš životní styl a MHD nabízí, že v ulicích zabere desetkrát méně místa. Na to reagují politici její oficiální podporou, která se však ve skutečnosti spíše nekoná. Město platí Dopravnímu podniku za vykonané služby a v posledních letech mu vyčítá, že to moc stojí. Přitom všem město naplánovalo trasu metra nehospodárně. Pak musí platit poloprázdné tramvaje i metro. Tak proč nevybírá ty levnější a provozně úspornější stavby? Stojí nám zato vyhodit dvanáct miliard plus skoro dalších osm z EU? Magistrát zadává dokola ROPIDu (ten vymýšlí jízdní řády a linkové vedení) úkoly, aby někde na provozu MHD ušetřil, ale jak může ušetřit, když mu postaví znovu klikaté metro? K obsloužení ploch městských čtvrtí metro totiž nestačí. Podzemka může rychle přepravit cestující do jiné části města, ale nerozveze lidi po samotných čtvrtích. Zároveň se spekuluje o tom, že metro je stejně jako tunely pro auta dostatečně drahé na to, aby se tam vsáknul nějaký ten „polštář“, který skončí někomu v kapse.

Mnozí tvrdí, že je metro na letiště potřeba, ale je to doopravdy tak? Zároveň se plánuje i železniční rychlodráha financovaná státem. Konečná autobusů na Dejvické nevyhovuje, to je pravda. Nějaké prodloužení by se postavit mělo. Část trasy do Veleslavína mi přijde smysluplná. Pak přichází první nelogický oblouk. Petřinám to totiž spíše omezí provoz na tramvajové trati a na Nemocnici Motol to zvládají autobusy. Pokud nám nestačí autobusový terminál a přestup na tramvaje ve Veleslavíně můžeme stavět dál, ale hlavně přímo. Neklikatit, prosím! Pokud máme dost peněz, můžeme metro protáhnout až na pole na Dlouhou Míli, kde postavíme přestup na rychlodráhu, záchytné parkoviště a definitivní autobusový terminál. Je ale otázka jestli se to vyplatí. Na sídliště Dědina totiž lze postavit tramvajová trať, jejíž prodloužení ke starému letišti je také v konceptu územního plánu. Co takhle dotáhnout tramvaj až na letiště?

Stavba kilometru metra je přibližně čtyřikrát dražší, než je tomu u tramvajové trati. Přitom se metro plánuje tam, kde by tramvaje náporu cestujících stačily a to po jednoduchém prodloužení a rekonstrukci existujících tratí. Tramvaje na vyhrazených pásech a s upřednostňováním na křižovatkách by nebyly v porovnání s klikatým hlubokým metrem, které má dlouhý interval, zas o tolik pomalejší. Získávám pomalu dojem, že metro už v Praze hlavní úlohu splnilo. Pokud jde o jeho rozvoj, je potřeba postavit Déčko a prodloužit Áčko smysluplně. Město by ale také nemělo zapomínat na tramvaje. Dle mého mínění by také nebylo od věci zamyslet se nad obnovením trolejbusů a přerozdělit více prostoru v ulicích mezi chodce a cyklisty.

Nejen za metro D

Do roku 2015 máme tedy co dělat. I chalupoida odčerpá peníze od efektivnějších staveb

Na výběr je spoustu staveb, které si místo toho můžeme postavit. Realizace všech staveb, které jsou zanesené v územním plánu, by totiž trvala přes půl století. Trasa D je skutečně potřeba a plánuje se už dlouho. Má spojit sídliště Krč, Nové Dvory a Lhotka s centrem města. Tam totiž desetitisíce lidí denně jezdí přecpanými autobusy, které lehce uvíznou v zácpě. Poté je čeká přestup na trasu C, která je ale také na hranici svých kapacitních možností.  Díky přehodnocení výstavby nevhodně naplánovaného Áčka by mohly zbýt peníze na stavbu tramvajových tratí, které poskytnou velkým sídlištím kvalitnější MHD. Jsou naplánované i okružní tratě, které odvedou cestující z přeplněných přestupních stanic metra.

Obyvatelé Prahy 6 by se měli zamyslet, jestli doopravdy metro v takovéhle podobě chtějí. Pojďte se zapojit do ovlivňování podoby svého města – debatujte, vyjadřujte svůj názor. Politici mají město spravovat, ne mu vládnout. Každý obyvatel má přeci právo ovlivňovat svoje okolí. Jednoduchá pohádka o budoucí dopravní podobě města nemusí být pravdivá, všechno je mnohem složitější. Přeji Praze to, co potřebuje nejvíce – rozum.

Tento článek mi vyšel původně v deníku Referendum http://www.denikreferendum.cz

Hlouběji se tématem zaobírá Martin Šubrt http://www.subrt.blog.idnes.cz/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (13 votes cast)
Metro do Motola vyvolává pochybnosti, přesto má zelenou, 4.2 out of 5 based on 13 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


4 komentáře

 • Napsal Vozka, 15. 3. 2010 @ 3:20

  Výborně napsané. Řada věcí je známých, občas se někdo ozve, ale vedení města si dělá co chce, ministerstvo dopravy dopravu vůbec neřídí, natož aby to bylo efektivní, ekonomické či ekologické. Jak se tedy tomju bránit? jak třeba dosáhnout toho, aby se na to letiště i Kladno rychle dostala železnice a na to Kladno přestavěná a zmodrenizovaná. To by vyřešilo mnoho problémů, levně a kvalitně. A hlavně jak tam udělat rozumnou cenu másto těch uvažovaných desítek miliard, které jsou naprostým nesmyslem. Za ty peníze na metro hravě se postaví ta trať i tramvaj. Schází rozšíření využití železnice v Praze, opět za minimum peněz ,ale přitom s vysokým efektem, k tomu je potřeba postavit nové zsatávky, něco zvícekoljenit apod. Opět ale efekt v Praze i okolí a dokonce i pro stát. Výstavba tramvajových tratí či návrattrolejbusů opět bez diskuse, rozvoj regionálních železnic navázaných na celostátní síť, která by snáze přepravovala lidi i do měst a po městech následovně – opět bez diksuse. Proč ale nic rozumného se neprosadí? kdo tedy skutečně rozhoduje?Dalo by se pokračovat. K metru D mám jedinou připomínku – nelíbí se mně moc uvažovaný jiný systém metra – je to vlastně jakoby další dopravní prostředek, nenavazující koncepčně na původní metro. Z toho nejsem nadšený, ani z celkového pojetí toho metra. raději bych tam viděl to stávající. Ale také se moc nemluví v této oblasti o výstavbě trmvajových tras, které tu měla být postavené. Už se snimi nepočítá? To by byla chyba.

 • Napsal krizvasa, 15. 3. 2010 @ 21:01

  Děkuji za pochvalný komentář pane kolego. Nezbývá mi než souhlasit. V okolnostech lehkého metra se bohužel příliš nevyznám. Záleží na tom, co od Déčka chceme. Lehké by přineslo výhody i nevýhody. Záleží na tom, jestli chceme Déčko použít jako náhradu při budoucí výluce Nuselského mostu. Jde hlavně o to, aby trasa D nebyla navržena tak nesmyslně jako Áčko do Motola.

  S tramvajemi se v oblasti metra D počítá v konceptu územního plánu. Jde o obnovení Pankrác – Budějovická (v tramvajovém pásu se dnes parkuje). Už déle se plánuje Budějovická – Dvorce, tam se vyskytuje odpor místních obyvatel + demence MČ Praha 4. Zcela nová je v ÚP část jižní tramvajové tangenty Budějovická – Michle. Podél trasy D tramvaj nepovede, ale dotýká se ho další plánované prodloužení z Modřan ke stanici Libuš.

 • Napsal ivan, 23. 6. 2010 @ 11:03

  V techto dnech se skutecne prodlouzeni A do Motola zacalo stavet, Bohuzel politici zas jednou neposlechli odborniky ani selsky rozum, jen oni vedi proc tento nesmyslny projekt chteji. Dokonce se nevzdavaji myslenky metra na letiste. Myslim, ze kazdy rozumny obcan vidi, ze v dnesni dobe, kdy se mluvi o usporach vsude, vcetne duchodu a rodicovske, neni na podobny megalomansky projekt mistro. navic obsluha Motola by evidentne sla vyresit odbockou tramvaje z Kotlarky, nebo z Vypichu. A Letiste…. tam se se snad jasne nabizi povrchova ryclodraha, ktera navic jiz vede soubezne s Evropskou. Prosim, poslouchejme zdravy rozum. ivan

Odkazy k příspěveku

 1. Dopravní web » Nová fakta o nesmyslnosti metra do Motola — 14. 4. 2010 @ 16:15

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*