7 840 přečtení
Úno 18 2010

Rusko, netradiční přeprava tramvaje

Přezutá tramvaj před přepravou

17. únpra 2010 se uskutečnila netradiční přeprava nově vyrobené tramvaje z města Barnaul do města Bijsk a to po dálnici. Na tom by samozřejmě nebylo dnes nic tak zvláštního, kdyby tramvaj jela na podvalníku.

Tato zvláštní přeprava se uskutečnila tak, že klasické tramvajové podvozky byly v závodě v Barnaulu vyvázány a nahrazeny speciálními silničními podvozky, zkonstruovanými pouze pro tyto přepravy. Přezutá tramvaj pak absolvovala jízdu z výrobního závodu Altajelektrotrans po dálnici M 52 do vozovny v Bijsku, kde byla opět ihned přezuta na klasické tramvajové podvozky. V nejbližších dnech bude vůz zařazen na nejfrekventovanější linku č. 3 (třída Komuny – Sadový okruh).

Celý proces přezouvání tramvaje si můžete prohlédnout zde

Tramvaj ve městě Bijsk

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
Rusko, netradiční přeprava tramvaje, 4.3 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor:


4 komentáře

 • Napsal -FN-, 18. 2. 2010 @ 8:56

  Je to zajímavé, nicméně se pořád nemohu zbavit pocitu, že přepravy tramvají na dlouhé vzdálenosti po dálnicích jdou poněkud proti poslání tramvají. Ty jsou zaváděny jakožto ekologicky šetrný dopravní prostředek do měst. Přitom, pokud vozíme tramvaje nejen od výrobce nebo prodávajícího ke kupujícímu, ale též třeba na opravy přes půl světadílu (například švédské tramvaje dro Prahy a zpět) po dálnicích, ubíráme tak dost z jejich efektu poškozením prostředí na jiném místě téže planety. Schválně jsem se podíval do té mapy, trať tam pochopitelně vede. Ovšem, neznám to tam a nevím, zda v současnosti takovou přepravu umožňuje. Ale přijde mi to škoda, i když pořád lepší takto, než aby se vezl ještě podvalník. Aspoň je to pěkná zvláštnost :).

 • Napsal Domažličák, 20. 2. 2010 @ 4:44

  Tipnul bych si, že důvod, proč to nejelo po železnici, je značná nespolehlivost ruských železnic a vysoké nebezpečí poškození a rozkradení tramvaje během přepravy. Proč to nejelo na kamionovém návěsu si netroufnu odhadnout, ale třeba to vyjde levněji, pokud ty speciální podvozky hodlají využívat častěji.

 • Napsal hanák, 3. 11. 2010 @ 20:30

  Tihle železokolní extrémisté…
  Copak je asi výhodnější – příklad z Olomouce (cesta do Šumperka či Ostravy, kde se vozy modernizují či opravují po vážných nehodách):
  a/ budu se chovat “ekologicky” a použiji železnici: mnohdy martýrium domluvit vagon (už je pryč doba, kdy se zaskočilo 3 zastávky na Správu střední dráhy a domluvilo se přímo), v ideálním případě je ráno přistaven, dopoledne naložen, odpoledeně odtažen na seřazovací nádraží, kde stráví noc. Druhý den snad dorazí do cílového města, kde stráví další noc a pak přetažen k cílové firmě. Pro cestu zpět se zářícím lakem (vzhledem k nocím na nehlídaných plochách) dost odvážné. Přetahy po místních drahách k elektrifikované hlavní trati “zánovní” lokomotivou s emisní normou mínus sedm. (a pak se ještě stane, že vagon přistaví k rampě vysokým čelem, takže zase objednat lokomotivu na další cestu 5km na točnu a zpět…)
  b/ po silnici: v 8 hodin návěs a dva jeřáby v budě A, v 9 výjezd, před polednem v bodě B, ve 13 složeno, motory min. EURO2, jeřáby možné místní, tedy celou cestu vykonává jen návěs. Během půldne hotovo, vandalstí téměř vyloučeno. (nehledě na možnost přepravit i 30m tramvaje v kuse)

  Copak asi rozumný hospodář zvolí? A když pak srovnáme km najeté pod dráty v provozu se těmi km na silnici…

 • Napsal Michal Skala, 5. 11. 2010 @ 12:48

  Hanák: to není o ekologii nebo o extrémním “železnokolismu”. To je jen a jen o (ne)schopnosti dopravce. Když to neumí nebo nechtějí umět, přijdou o kšefty (a bohužel konkrétně u ČDC ztrátu firmy zaplatíme my všichni).

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*