4 938 přečtení
Led 04 2010

Pražská doprava před začátkem a po skončení novoročního ohňostroje

119-prague-tram-near-stop-staromestska-1-1-2010

Nedaleko zastávky Staroměstská po skončení novoročního ohňostroje 1.1.2010.

Dne 1.1.2010 od 18:00 se konal v Praze novoroční ohňostroj. Účastnilo se ho dle tisku 100 000 návštěvníků. Ohňostroj by spouštěn z lodi uprostřed Vltavy mezi mosty Svatopluka Čecha a M. R. Štefánika. 3 videa zachycují dopravu na ohňostroj a po skončení ohňostroje. Ve stanici metra Staroměstská bylo v tu dobu docela nebezpečno, neb zde bylo strašně moc lidí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


8 komentářů

 • Napsal Pražan, 4. 1. 2010 @ 13:38

  Hmm – zajímavé záběry: díky …
  Sice se po této oblasti = části Prahy 1 příliš často nepohybuji, ale podle těch videozáběrů mi nepřipadlo, že by to, co autor presentuje jako “bylo v tu dobu docela nebezpečno”, bylo něco přespříliš extrémního: možná va stanici metra Staroměstská takový provoz nebývá tak často, ale třeba přestup ve stanici Muzeum ve špičkách, nebo když se při sedmi či desetiminutovém intervalu vlaků metra v noci nebo o víkendech sjedou naprosto debilně vlaky v obou směrech na stejnou minutu, je taková fronta u eskalátorů úplně běžná. A pokud jde o povrchovou dopravu, tak takový provoz je v té oblasti také docela “normální jev” – aspoň já jsem se tam s ním setkal docela běžně i třeba v relativně časných večerních hodinách pracovních dnů (například i mezi 19. a 20. hodinou) …

 • Napsal -fn-, 4. 1. 2010 @ 17:13

  Ono kdyby bylo podobné “sjetí” vlaků uděláno střídavě na linkách A a C tak, aby bylo možno přestuopvat do všech navazujících směrů (tedy kromě protisměru), pak by to zas tak “debilní” nebylo, i když minuta mezi příjezdy by se při plném provozu všech eskalátorů (šetřit lze dnes běžně užívaným zapínáním při vstupu lidí) nechat mohla. Právě při dlouhých intervalech jsou nepřípoje tím nejslabším článkem veřejné dopravy.

 • Napsal Ivo, 4. 1. 2010 @ 19:37

  Re Hmm:
  Tu Staroměstskou jsem měl na mysli všeobecně. Už na Muzeum přijel vlak metra narvaný a další lidé se tam chtěli dostat. Na můstku už to bylo skoro o umačkání lidé natlačení na dveřích. A když to všechno vystoupilo tak to stálo za to. Ale hlavně jsem jí měl na mysli po skončení ohňostroje, kdy cca ještě 20 minut nic nejelo jen to metro. To už mohlo být o umačkání. Jednou jsem takhle před třemi roky po skončení jel a bylo to docela nebezpečné. I ve špičkách jsou vlaky plné, ale né tolik. Trochu mi to připomělo metro v Tokiu, ale tam prý mají naháněče.

 • Napsal Pražan, 5. 1. 2010 @ 1:05

  Ad -fn-, 4. 1. 2010 = 17:13:
  Při desetiminutovém intervalu už lze docela “v pohodě” zorganizovat dopravu na všech třech trasách metra vhodně zkonstruovanými jízdními řády tak, aby při minutových odstupech příjezdů protisměrných vlaků stejné trasy v přestupních stanicích (1 minuta na “rozptýlení” cestujících od prvního vlaku v podstatě stačí) vycházely pro oba směry druhé z tras docela výhodné přestupní doby – dokonce by někdy bylo třeba si i trochu “přichvátnout” a v soupravě, z níž cestující přestupují, používat “optimálních dveří” (ale to se ti, kdo cestují v takových obdobích častěji, brzy a snadno naučí = viz například nedělní večerní “nájezdy” vysokoškoláků do Prahy přes hlavní nádraží …) – jsou samozřejmě “přechodová období” při změnách intervalů, kdy to ideálně fungovat nemůže, a nezkoumal jsem, zda by to třeba někde jinde netvořilo nějaké jiné nechtěné problémy, ale přesto nechápu, proč to ani po tolika letech provozu metra v Praze pořád “nejde” …
  A propos: u metra mě fascinují m.j. i přímo úchvatná hlášení presentovaná v době ukončování VEŘEJNÉHO provozu metra (protože “provoz” jako takový v jiné = “pracovní” či “služební” podobě samozřejmě pokračuje dál …), a pominu-li skutečnost, že na trase “A” jede poslední “veřejný” vlak z Dejvic na jihovýchod Prahy příliš brzy, doslova “drsné” je debilní hlášení ve stanici Muzeum, znějící “Upozorňujeme cestující, že poslední vlak ve směru Depo Hostivař již odjel”, které DP není už asi 1000000 let schopen doplnit upozorněním, že pak ještě tím směrem jedou minimálně 2 spoje tramvajové linky č. 11, a navíc obsluha ihned vypíná výtahy z perónu trasy “A”, usnadňující k té “jedenáctce” cestu – to jsou “služby” DP doslova “jak stehno” …

  Ad Ivo, 4. 1. 2010 = 19:37:
  Asi to bylo poněkud “drsnější”, ale na těch videozáběrech jsem si nevšiml ničeho z toho, co tvrdíte – pokud ovšem metro jezdilo i na trase “A” mezi 17. a 19. hodinou jen v “normálním” nedělním večerním intervalu a nebyla nijak posílena ani autobusová linka č. 133, pak asi někdo při organizaci akce “zaspal” – a i ty “vložené sedmnáctky” asi také mohly to odpoledne mimořádně jezdit ve “dvojčatech”, protože to už by rozpočty DP ani města určitě “nepoložilo”. Organizátoři ovšem asi také počítali s tím, že značná část návštěvníků opustí “prostory pro obecenstvo” pěšky procházkou po centru, jak bývalo v minulých letech zvykem – nevím, jaké počasí v Praze letos na Nový rok bylo, ale dojít z oblasti nábřeží Na Františku procházkou třeba na Perštýn či někam poblíž Masarykova nádraží mohlo být v “přijatelném” počasí pro leckoho i docela užitečné: mnozí z těch, kdo už jezdí autem málem až do postele či k záchodové míse, tudy jistě pěšky nešel (a tedy tam ani vůbec nebyl) možná už i několik roků …

 • Napsal Ivo, 5. 1. 2010 @ 19:54

  Re Pražan: Ono to na těch záběrem možná nevypadá strašně, ale když je plná souprava metra, že tam není k hnutí a na Muzeu a Můstku se tam chtějí dostat další lidé za každou cenu a pak ty davy vystoupí na Staroměstské, tak už může hrozit nějaký uraz umačkáním. Tam to bylo na hraně, ale po skončení to muselo být ještě horší. Jinak mi to připadá, že souprava linky č. 17, co měla jet mezi těmi sóly, jela asi ještě přes Štefánikův Most, neb tam u obou souprav bylo zdržení cca 10 minut. Zajímavé bylo, že přijela také linka č.18 v obou směrech a ač bylo docela dost lidí na zastávkách, odjížděla poloprázdná. Většina čekala na linku č. 17. Údajně má linka 17 v rámci úspor jezdit celá sólo. To bude mazec. A pokud se ještě říká, že jede-li stejným směrem metro nepojede tam tramvaj, pravděpodobně zařve trať v Karlíně. Buď tam nechaj 1 tramvajovou linku nebo nic a bude tam jen nočka.

 • Napsal -fn-, 5. 1. 2010 @ 21:08

  Pražan: Ono dost věcí “nejde”. Ostatně proč zlepšovat MHD, když každý, kdo přijede odněkud, kde ji maji horší, ji chválí, a když máme velmi dobrý poměr IAD:MHD. Aspoň v tomto duchu, jak lze soudit z některých jejich vyjádření, myslí ti, kteří tomu “velí” z radnice. Osobně si myslím, že pokud by se ty přechody mezi intervaly co nejvíce zkrátily, šlo by zajistit návaznost u drtivé většiny spojů – ostatně povrchová doprava má na metro navazovat, a ne jako dnes, že i když jsou intervaly soudělné (15/7,5 nebo 20/10), jezdí spoje ze zastávek v uzlu ve stejné časy tak, že si vzájemně ujedou.
  Ivo: Dost by mě zajímalo, jak si ono omezení souběhů páni představují v praxi, když předmětné spoje tramvají i metra jezdí plné. To se týká jak 8, 24 a B v Sokolovksé, tak 11 a A ve Vinohradské. Představa, že ti všichni lidé z plných tramvají budou hnáni kamsi do hlubin do plného metra, mi přijde absurdní. Část z nich možná využije objízdné trasy, část možná auta. Každopádně půjde zejména ve špičkách o zhoršení tolik vychvalované, nicméně klesající kvality MHD.

 • Napsal arj, 6. 1. 2010 @ 14:03

  FN: povrchová doprava má na metro navazovat, a ne jako dnes, že i když jsou intervaly soudělné, jezdí spoje ze zastávek v uzlu ve stejné časy tak, že si vzájemně ujedou.

  Jenže se zase dostáváme k otázce “potřebného času na přestup”. Zatímco třeba na IPP nebude velký rozdíl mezi různými skupinami cestujících, hned na sousedním Náměstí míru je rozdíl stoprocentní:
  “Rychlý chodec” přejde od tramvaje, která přijela od Vinohrad/Vršovic do podchodu metra za minutu a kousek, při stále ještě bezpečném chování po eskalátoru se dostane k nástupištím za cca 80 sekund = celkový čas od tramvaje k vagonu metra je, řekněme, do 3 minut. “Rychlý chodec” ovšem znamená, že po nástupišti tramvají prokličkuje mezi stojícími a pomaleji se pohybujícími, na eskalátoru nestojí, ale stále ještě bezpečně kráčí.
  Chodec, který jde průměrně rychle (třeba se zavazadlem už kličkovat po refýži ani jít po eskalátoru nelze) zvládne stejnou trasu za 4 až 4:15 minuty.
  Jenže na Vinohradech stále žije i mnoho seniorů a ti zřejmě budou rádi, pokud přestup zvládnou za čas mezi 5 a 6 minutami.
  Ve směru nahoru budou přestupní časy ještě delší, protože v tomto směru i počet “chodících” po eskalátorech je daleko nižší – takže těsně pod 4 minuty se zřejmě dostane i většina “rychlých chodců”.

  Přičemž intervaly kolem 8-10 minut jsou jak v metru, tak na tramvajích třeba celý den v sobotu a neděli (pokud nejsou delší).

 • Napsal -fn-, 6. 1. 2010 @ 19:08

  Vzal bych za základ běžného chodce s běžným zavazadlem. Při zpoždění – k němuž v období delších intervalů nebývá moc důvodů – si zdravý člověk pospíší (ne během, ale rychlejší chůzí). Nemocní a starší zpravidla nepospíchají, takže mohou své cestě věnovat více času. Navíc nejezdí tak pravidelně, aby byli pravidelnými nepřípoji frustrováni.

  Na náměstí Míru by při intervalu 8…10 minut bylo možné proložení spojů zhruba po polovině intervalu tak, aby spoj ihned navazoval. Ovšem ani sjetí spojů by nebylo nijak tragické, neboť po přestupu by doba čekání nepřevýšila 5 minut. Nejhorší je v tomto ohledu příjezd prvního spoje méně než ony změřené 4 minuty před odjezdem druhého spoje. Zde máme navíc výhodu, že tramvaje i autobusy jezdí směrem, v němž zpravidla stačí přípoj metra stejným směrem a naopak, takže není nutné, aby se sjížděly spoje v obou směrech, což naopak využijeme v sousední stanici Muzeum.

  Mám ovšem jiný, křiklavější případ. Budějovické náměstí (stanice Budějovická), kde se často setkávám se současným příjezdem a odjezdem metra a autobusů, a to jak při intervalech 7,5/15, tak 10/20 minut tak, že nestačí přestoupit vůbec nikdo. Přitom i zde by bylo možné příjezdy a odjezdy proložit. Čas na přestup 2, nejvýše 3 minuty, s rezervou 4. Tedy pokud ráno jezdí metro z centra x:30,40,50 a do centra x:33,43,53, mohly by autobusy v prokladu linek přijíždět x:37,47,57 tak, aby čekání na první spoj nepřevýšilo 5 minut v žádném směru. Dnes ovšem přijíždějí x:30,40,50, takže čekání z centra dosahuje i 8 minut, což je téměř celý interval. Navíc interval do centra se velmi brzy podstatně zkracuje, zatímco z centra trvá ještě 40 dalších minut.

  Ovšem nejkřiklavější jsou odjezdy z konečných zastávek u stanic metra v čas jeho příjezdu. Konkrétně linka 267 ráno 5:20,35,50, metro příjezd 20,30,40,50, čili v jednom případě ze tří návaznost.

  A teď jde o to, že je-li podobný nepřípoj na více místech, což při použití metra zpravidla být může a v popsaných případech právě současně nastává, prodlužuje se jinak půlhodinová cesta, připočtu-li třeba ještě nutnost použít zbytečně časný spoj, na hodinu do požadovaného času. A je-li tato cesta vykonatelná autem za 20 minut, pak při půlhodině člověk obětuje čas pro pohodlí, ale při hodině – má-li auto – není co řešit. A pak jej jistě použije i při zpáteční cestě, i když v tu dobu už MHD nabízí velmi krátké intervaly, aby jej měl k dispozici další den ráno. Zbytečně.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*