Pro 12 2010

Začal platit nový jízdní řád 2010/2011

Zavedení nového jízdního řádu v Bohumině

Zavedení nového jízdního řádu v Bohumině

O půlnoci došlo ke změně grafikonu vlakové dopravy a změny byly přeneseny do provozu. Pro některé cestující nastal zmatek již ve večerních hodinách při odjezdu nočních vlaků. Proto jsme se bezprostředně po zavedení nového vlakového jízdního řádu byli podívat do železniční stanice Bohumín, kde jsme sledovali příjezdy a odjezdy prvních nočních spojů.


Nový jízdní řád ve znamení expresů, rušení regionální dopravy a konkurence na železnici

V dálkové dopravě dochází k návratu kategorie expres, do které je převedeno osm párů vlaků EC/IC na trase Praha – Olomouc – Bohumín/Žilina. Pendolino ukončilo provoz do Vídně, ale opět začíná jezdit do Bratislavy. Po čtyřleté pauze se opět na trase Praha – Ostrava objevují vlaky konkurence. Radim Jančura zahájil provoz s vlaky společnosti RegioJet stejným způsobem jako v roce 2006 slavný RT Express. Spoje jsou viditelné pouze v jízdním řádu, ale na kolejích je zatím nespatříte. Lokomotivy čeká rekonstrukce a vozy se snad již vyrábí v Rumunsku s příslibem, že na jaře tyto vlaky skutečně vyjedou.

V regionální dopravě se dočkali více vlakových spojů pouze cestující v okolí Prahy a v Plzeňském i Pardubickém kraji. Samospráva v ostatních krajích objednala stejně, v jižních Čechách a na Vysočině dokonce méně vlaků. Na dvou regionálních tratích byl ukončen provoz zcela. V Olomouckém kraji přestaly jezdit vlaky mezi Vidnavou a Velkou Kraší a na Pardubicku na trati Chrudim město – Heřmanův Městec. Od ledna přestanou jezdit vlaky na Vysočině mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí. Na konci února pak budou zrušeny spoje mezi Dívčicemi a Netolicemi v Jihočeském kraji.

Nový jízdní řád přinesl změny pro noční vlaky

Výrazné změny nastaly u nočních vlaků. Zrušený je noční vlak Amicus z Prahy do Budapešti, přestal jezdit lůžkový vůz z Prahy do Vídně, ale cestující mohou využít lůžkových vozů na vlaku EN Metropol z Berlína do Vídně a zpět. Skončil také provoz nočního vlaku Silesia na trase Praha – Krakov, přímé vozy z české metropole do Krakova jsou nově zavěšeny na rychlíku Šírava z Prahy do Humenného. Skončil také sezónní provoz lůžkového vozu do Záhřebu a rovněž se nebude jezdit do Varny. Změnu trasy zaznamenal také EN Slovakia, který již nejezdí přes Horní Lideč, ale nově jede přes Ostravu a Bohumín, kde odvěšuje přímé vozy do Moskvy. Zrušeno je také spojení přímým lůžkovým vozem na trase Praha – Žilina – Zvolen. Pro spojení na střední Slovensko tímto zůstává k využití jen lůžkový vůz jedoucí jižní trasu na vlaku EN Metropol přes Bratislavu.

V Bohumíně vznikají nové vlaky Silesia a Vltava

Noční vlak Silesia zůstal oklestěn na úsek Bohumín – Krakov, avšak bez kmenové soupravy. Až v Bohumíně vzniká jako zcela nový vlak, který má vozy z Prahy, Vídně i Budapešti jedoucí do Krakova. Stejným způsobem vzniká vlak Vltava, složený z vozů z Karlových Varů, Prahy, Vídně, Budapešti.

Aktuálně z provozu

Chaos nastal již včera večer v Praze, odkud na místo dvou vlaků Silesia (odj. 21:11) a Šírava (odj. 21:32), vyjela již jen jedna souprava pod názvem Šírava (odj. 21:17). V nádražní hale byli cestující informováni, že vlak Silesia byl zrušen, ale vozy do Krakova jsou řazeny na rychlíku Šírava. Na cestě do Bohumína vlak logicky ještě stavěl i ve stanicích, kde dosud podle platného jízdního řádu zastavovala Silesia (Přelouč, Choceň, Ústí nad Orlicí), díky tomu nabral zpoždění 35 minut. Kuriozitou bylo, že v průběhu cesty se na nádražích obměňoval název vlaku. Jednou byl ohlášen jako Šírava a podruhé zase ještě jako Silesia.

V Bohumíně se postupně začaly sjíždět všechny noční spoje. Většina byla kvůli změně jízdního řádu zpožděna. Pak následoval klasický posun a seřaďování souprav. Na vlaku EN Slovakia je novinkou řazení nových vozů pro přepravu automobilu na rychlost 160 km/h.

Další kuriozita nastala při sestavení rychlíku Silesia. Vzhledem k nezařazení vozu druhé třídy do Krakova, nástup cestujících na nástupišti v Bohumíně organizoval nejblíže situaci službu konající drážní zaměstnanec (posunovač), který směřoval cestující do lehátkového vozu, protože na něm viděl označení druhé třídy.

Share

Můžete komentovat