Lis 04 2010

České dráhy chystají od prosince změny jízdného

Cestující nastupují do vlaku

Cestující nastupují do vlaku

Od 12. prosince 2010, kdy začne platit nový jízdní řád, připravují České dráhy úpravy v tarifu jízdného. Nejrazantnější změny se dotknou víkendových jízdenek SONE+, plošné zdražování klasického jízdného zatím dráhy nechystají.


Hlavní změnou v tarifu bude zvýšení ceny víkendové jízdenky SONE+ o 100 korun. Jízdní doklad, na který mohou dosud v sobotu nebo v neděli cestovat až dva dospělí a tři děti od 12. prosince podraží ze 450 na 550 korun. Zároveň se však rozšiřuje možnost užití jízdenky. Nově bude SONE+ platit nejen v sobotu a v neděli, ale i ve dnech státních svátků.

Ještě hůře na tom budou cestující, kteří dnes využívají levnější variantu jízdenky SONE+ za 150 korun, která lze použít pouze pro cestování osobními a spěšnými vlaky. Ta v současné podobě od 12. prosince skončí. Nahradit by ji měly jízdenky, které umožní cestování vždy v rámci jednoho kraje. Přičemž cena, kterou dráhy dosud nesdělily, se bude odvíjet podle velikosti kraje. Paradoxem je, že regionální síťové jízdenky Regionet, lze zakoupit již nyní, a to ve variantách pro jednu osobu za 150 korun a pro 2 až 5 osob za 300 korun. Jízdenka má platnost vždy na území jednoho kraje a platí v kterýkoliv den v týdnu v osobních a spěšných vlacích.

S ukončením prodeje levnější varianty SONE+ zřejmě skončí i velmi výhodné cestování do Německého a Polského příhraničí s jízdenkami ve variantách SONE+DB a SONE+PKP za 250 korun.

České dráhy tak pokračují v trendu posledních let, kdy prakticky vůbec nezdražují základní (obyčejné) jízdné, ale postupně zdražují nebo ruší levnější varianty cestování, které dříve zavedly. Například v letech 2007 a 2008 postupně zdražili kilometrickou banku z 1400 na 2000 korun, která tímto ztratila svou atraktivitu a stala se téměř nepoužitelnou. V minulých letech byly také výrazně zvýšeny ceny traťových jízdenek pro každodenně dojíždějící. Loni pak byla definitivně ukončena platnost levnějšího tarifu pro studenty (IN-Junior) a mladé lidi ve věku do 26 let. Stejně jako byl ukončen prodej jednodenní síťové jízdenky ČD Net pro 2 až 5 osob, kterou si cestující mohli zakoupit za 900 korun.

Pro levnější cestování lidem zůstává ze stálých nabídek ještě eLiška, která již na delší trasy není tak výhodná jako dříve, kdy stála 160 korun bez ohledu na zvolenou trasu. Navíc je pro danou trasu dostupná pouze v omezeném počtu a cestující ji mohou využít jen pro jízdu mezi vybranými městy. Lidé, kteří využívají vlak často, a zejména na delší vzdálenosti, pak mohou využít například nabídky jednodenních anebo týdenních síťových jízdenek ČD Net, pro delší časové období je pak výhodná jízdenka IN Gold.

Všem, nejen náhodným cestovatelům, asi nezbude nic jiného, než sledovat akční nabídky jízdenek v hypermarketech, kterými se dráhy snaží oslovit určitý segment populace. Aktuálně nabízejí České dráhy v prodejnách řetězce Lidl jízdenku ČD Net za 199 korun s využitím ve dne státního svátku 17. listopadu.

Share
 • By Kubik, 5. 11. 2010 @ 20:11

  Jen tak dál a vlakem bude opět jezdit méně lidí a proto s úspěchem zrušíme (pardon nejdříve pouze neobjednáme)železniční dopravu na dalších tratích.A jízda autem či busem bude o to radostnější,že jsme zase ušetřili.Pak přijde další krok- z hlavních tratí uděláme regionální (jako v Polsku)a nastane konečné řešení.Skvělý tarif- blahopřeji ČD.

 • By Domis, 7. 11. 2010 @ 11:53

  Bydlím na jižní Moravě a zdražování jízdného ČD vůbec neřeším. V celém jihomoravském kraji funguje IDSJMK a neznám nikoho, kdo by zde ještě vlakem jezdil na jízdenky ČD, protože ty IDS vyjdou levněji a cestující se v nich mnohem lépe vyzná.
  Uvedu příklad: Cesta rychlíkem Vyškov – Brno(zde konkrétně R 933): Pokud pojedu na obyčejnou jízdenku ČD (nemám žádnou slevovou kartu), zaplatím 64 Kč, zpáteční jízda mě vyjde na 115 Kč, skupinová jízdenka v jednom směru pro tři osoby stojí 128 Kč, zpáteční pro 3 osoby pak 232 Kč.
  A teď cesta s jízdenkou IDSJMK (také bez nějaké průkazky): jízda cesta 43 Kč, navíc můžu na stejnou jízdenku omezenou dobu jezdit vyškovskou nebo brněnskou MHD, zpáteční jízda 86 Kč (2 jízdenky tam a zpět), tři osoby zaplatí 129 Kč – to je o 1 Kč více než na jízdenku ČD, navíc je zde možnost použít MHD, s cestou zpět je to 258 Kč, to už pak vyjde o něco dráž. A to teď nemluvím o pravidelném dojíždění, kdy není důvod kupovat si něco jiného než průkazku IDS, která platí jak pro trasu Vyškov – Brno vlakem, tak i autobusem a navíc i pro MHD ve Vyškově i Brně, 7 dní v týdnu – měsíční průkazka stojí 1470 Kč. Nevím, jak je to s průkazkami u ČD (v tarifu se nevyznám), snad někdo doplní, ale nevěřím tomu, že by to mohlo vyjít levněji.

  Takovýchto příkladů najdete mnoho, a to jistě i v jiných krajích. Proto jsem velmi vděčný za IDS JMK, který nabízí cestujícím mnohem lepší cenové nabídky než ČD. Jízdné ČD však stále musím platit, pokud jedu jinam, než po „svém“ kraji.

 • By Kubik, 7. 11. 2010 @ 23:45

  Naprosto souhlasím s Domisem, ta samé situace je v PIDu (Pražská integrovaná doprava),kde si jízdenku ČD koupí jedině důchodce a k tomu ještě držitel inkarty nebo naprosto neznalý člověk,který ČD naletí.Jízdné v PIDu ve vlaku ČD je to samé jakoby v jedné hospodě čepovali to samé pivo u dvou výčepů a to s výrazným cenovým rozdílem.Navíc u tratí,které sice jsou v PIDu,ale není tam plná integrace se jedná o bezprecedentní tunelování tratí,které jsou naprosto cenově dehonestované oproti busu v PIDu,který tratě kopíruje a k tomu ještě důchodci nad 70 let jezdí v busu PIDu zcela zdarma ve vlaku PIDu nikoliv.

 • By Hubert, 8. 11. 2010 @ 8:11

  Já s Kubikem nesouhlasím,zkuste jet třeba vlakem v Praze ze Smíchova do Holešovic.Železniční jízdenka je podstatně levnější než jízdenka PID za 26 Kč.Ono záleží odkud kam člověk jede.Jednou vyjde líp tarif ČD,jindy PID.Navíc s jízdenkou ČD nemusím řešit jestli pojedu rychlíkem,nebo osobákem.

 • By -FN-, 8. 11. 2010 @ 9:37

  Přesně tak. Pokud už jsem byl donucen koupit si zákaznickou kartu ČD, vyjde mě i přes PID lépe jízdenka ČD na krátké vzdálenosti (například Černošice – Radotín, přičemž dále už jedu na pražskou časovou jízdenku), mimo jiné také proto, že narozdíl od autobusů zde neplatí nepřestupní jízdenky, které by vyšly zhruba stejně, a jistě by byly levnější než obyčejné jízdné. Dalším důvodem je nynější odstupňování pásem u ČD po jednotlivých kilometrech, což znamená poměřovat výhodnost po jednotlivých zastávkách. Možná by se situace zlepšila, kdyby byly železniční linky integrovány jako všechny ostatní, takto je to zbytečně složité a nutí to uživatele déle bádat, pokud chce jet co nejvýhodněji.

 • By Domis, 8. 11. 2010 @ 16:18

  Hubert:…navíc s jízdenkou ČD nemusím řešit jestli pojedu rychlíkem,nebo osobákem…

  Copak u PIDu je nějaký rozdíl v ceně mezi cestou rychlíkem a osobákem? (nevím, ptám se). U IDS JMK je úplně jezdno, jestli jedu osobákem, spěšným nebo rychlíkem, jízdné zaplatím vždy stejné a levnější. Navíc v jihomoravském kraji jsou již zaintegrovány všechny tratě (kromě těch, co byly integrací zrušeny), a všude platí stejný tarif. Navíc zóny (kteří někteří nazývají nesmyslným slepencem) jsou většinou vytvořeny tak, aby cesta vlakem i autobusem vyšla vždy stejně draho. Pouze pokud si chci koupit šalinkartu pro cestu např. Brno – Hodonín, musím si předem vybrat, zda budu jezdit vlakem přes Břeclav, nebo autobusem přes Klobouky, není možné tu stejnou průkazku jezdit oběma způsoby, ikdyž v obou případech stojí stejně.

 • By -fn-, 8. 11. 2010 @ 19:19

  Domis: Rozdíl je, a podstatný. Většina rychlíků není do PID vůbec zařazena, se všemi důsledky (například i nemožnost konkurence vlakové PID autobusové SID na trase Praha – Beroun, což se nezmění ani po prostorové integraci vlaků a autobusů v Berouně). V PID také nejsou plně integrovány všechny tratě (na území Prahy teprve od letošního léta) a levnější nepřestupní jízdenky také nelze ve vlacích použít (čili ona takzvaně plná integrace vlastně stále není plná).

 • By Kubik, 8. 11. 2010 @ 22:22

  Huberte,zajímalo by mě jaký člověk pojede vlakem ze Smíchova do Holešovic,když tam může jet metrem či tram.č.12 jejichž interval je oproti vlaku nekonkurenceschopný.Proč je integrovaný systém u Brna sobě rovný a PID neprůhledný je skutečně napovováženou a možná souvisí s celkovou politickou situací v Praze.Proč si nemůže cestující v PIDu dobít Opencard na pokladně ČD?Proč bus PID vytuneloval vlaky na trati 210 hlavně v úseku Malá Hraštice-Měchenice či Jílové-Davle?Proč busy zcela záměrně tunelují trať Zadní Třebaň-Všeradice-(Lochovice)?Proč busy PIDu nenavazují na vlaky v Nučicích?Je to neschopnost nebo záměr?

 • By -fn-, 9. 11. 2010 @ 19:10

  Důvody preference busů podél tratí před vlaky (nejen 210, nýbrž i 173) bych hledal zejména ve státní dopravní apolitice. Předmětné tratě jsou často ve stavu nenabízejícím žádné výhody proti busu, navíc za jejich užití se platí státu tuším asi 7 korun za kilometr bez ohledu na hmotnost a délku, za užití silnic státu (D5, R4) ani krajům pokud vím nic. Takže i zřejmá snaha o udržení vlaků (postupná integrace, udržování byť třeba omezeného provozu na tratích) zde dost naráží. Jestliže není SŽDC schopna či ochotna investovat do řádné údržby či dokonce zlepšování stavu tratí (rychlost 60 až 80 km/h, zabezpečení přejezdů, plynulé křižování ve všech potřebných místech), přičemž se nenajde nikdo, kdo by ji dotlačil, máme výsledek jasný. Ostatně z podobných důvodů skončilo i několik jinak jistě použitelných tratí v IDS JMK (neochota ke změnám v organizaci provozu, vysoká cena pro uživatele za nízký výkon).

 • By -fn-, 9. 11. 2010 @ 19:17

  Kubik: Absence návazností v rámci jak MHD Praha tak PID je kapitola sama pro sebe. Proč jsou spoje namalovány tak, že si dokonce i v pravidelných intervalech ujíždějí, je i mně záhadnou. Často je důvodem jakási preference vytíženějšího směru (i za cenu ujetí druhému směru před nosem s dlouhým čekáním, někdy i půl hodiny), ale setkávám se i se všeobecnými nepřípoji, a to při vzájemně soudělných intervalech linek. Co za tím je, vážně netuším, mate mě navíc neochota cokoli měnit. Zatím usuzuji hlavně na šlendrián a následnou lenost, někdy lze uznat logické důvody (nevychází více návazností současně žádným způsobem, někdy kvůli špatnému stavu infrastruktury, a opět není vůle cokoli změnit). Každopádně s každým zjištěným těsným nepřípojem trpím a „skřípu zuby“ :).

 • By arj, 9. 11. 2010 @ 21:56

  fn: za užití silnic státu (D5, R4) ani krajům pokud vím nic

  Pokud to víte, tak vyražte na nejbližší finanční úřad a ohlašte daňový únik – protože obě tyto silnice jsou zpoplatněné a pro náklaďáky a autobusy dokonce v delším úseku než pro osobní auta.

  Jenže zpoplatnění problém oblasti Mníšku neřeší – bus jede po „dálnici“ a za chvíli je v Praze (mluvím o období, kdy jezdí lidé, kteří nemají na každodenní dojíždění autem). Vlak jede krásnou krajinou, bohužel po trase dlouhé 43 km (Mníšek-Braník, což není cíl), bus 28 km (Mníšek-Nádr. Smíchov, odkud jede metro). Časový rozdíl je ještě markantnější: 1 a půl versus 1 hodina.

  Takže skončíme u toho, že SŽDC není schopna investovat do zásadní rekonstrukce. A taková investice kvůli pár mini-obcím uprostřed Brdských lesů by asi byly vyhozené peníze.

  Domis + fn: To, že v Praze (a jinde) nejsou rychlíky v IDS, je podle zákona. Naopak brněnský systém, kde rychlíky jsou integrovány, je výjimkou, za kterou musí kraj dráze dost platit. A je faktem, že v Praze by to (ráno do Prahy, odpoledne z Prahy) asi vyvolalo problémy a stížnosti lidí, kteří těmi rychlíky jedou z větší dálky.

 • By -fn-, 10. 11. 2010 @ 17:27

  arj: Není zde tedy osvobození od silniční daně pro ZDO? Pokud ne, je vše v pořádku, tedy kromě nepoměrné výše plateb, ale to je jiná kapitola.

  Pokud udáváte 1 hodinu busem, pak nevidím problém v tom, aby vlak ujel 43 km také za 1 hodinu (přitom sám prakticky může fungovat jako metro, čili návaznost na metro je irelevantní parametr). Rekonstrukce přitom není jen pro malé obce, nýbrž právě i pro ta větší města. To, že stát masivně investuje do za určitých podmínek zbytných dálnic a na železnice vesměs zapomíná, je systémová chyba, jejíž důsledky pociťujeme již dnes.

  Je přirozené, že dopravce dostává podíl z tržeb na uznávaných jízdních dokladech, a je celkem jedno, zda jde o osobní vlak nebo rychlík, pokud tento stejně v určitých stanicích zastavuje. Nejsou-li schopny takto uvažovat ČD, je na čase vybrat pokrokověji uvažujícího dopravce. Možná také pokrokověji uvažující zástupce do státní správy a krajských samospráv…

 • By Kubik, 11. 11. 2010 @ 0:12

  K arj.Mníšek-Braník je 28 km nikoli 43,Mníšek-Hlavní je 40 km.Nejrychlešímu vlaku,který nikde nekřižuje to trvá z Hl.64 min,z Braníka 48 min,podle mě by to šlo ještě stáhnout tak o 10 min.Bohužel jak psáno výše SŽDC s tím nic nedělá a naopak přibývá jedna pomalá jízda před přejezdy za druhou.Pakliže by se tato trať rekonstruovala,případně elektrifikovala s odpovídajícím vozovým parkem a plně integrovala vytvořila by pohodlnou konkurenci busům.O tom se však pouze píše a čas plyne k zániku.

 • By Vozka, 11. 11. 2010 @ 2:17

  Ono je to s těmi přípoji ještě trochu záhadnější. zejména jde o návaznost autobusů na železnici, která se průřezem skoro všech krajů nějak nedaří a jak jsem zjistil, snad se to a ni nechce. příkladem budiž Ústecký kraj, který je kapitolou sám pro sebe a zavádí i rpti přání lidí autobusy všude a ruší vlaky (zlé jazyky tvrdí podivné důvody, které vůbec nejsou v tom, že by se tím šetřilo). KV kraj zase nějak nedokáže za žádnou cenu přimět autobusy, aby dojely k vlaku k nádraží, i když v tu dobu jedou těsně vedle (Ostrov, Merklín, Loket a další). Podobné je to v SČ kraji, třeba v \sedlčanech, Trhovém Štěpánově, Březnici (zde se staví autobusové nádraží u vlakového asi 25 let a dodnes je tam jen torzo), jindde třeba v Týně nad Vltavou a dalších. i když na to upozorníte a doslova jim dáte do ruky málem jízdní řád a dokážete i finanční přínosy, nějak to nejde. opět otázka proč akdo vlastně v krajích velí a platí, stejně jako ve státě. zdá se, že to rozhodně nejsou odborníci, daňoví poplatníci ani konstruktéři JŘ. Ale za to pak máme neefektivní veřejnou dopravu, kterou (jak jsem slyšel z úst jednoho nově zvoleného a nechvalně proslulého politika) stejně nikdo nejezdí, takže je potřeba ji výrazně omezit a peníze dát do silnic a dálnic. takže už jen tímto malým úletem se lecco poodhaluje a že autobusové společnosti si často diktují, o tom jen také vrabci na střechách štěbetají. To je podobné jako s 210 a busy PID. vše jde skloubit, ale ono to nějak nejde!!!

 • By Pražan, 11. 11. 2010 @ 10:58

  Žasnu, že administrátor tentokrát nezasáhne proti debatním příspěvkům, které jsou zcela mimo téma textu – nebo to dělá jen v případě, kdy se takové příspěvky „nehodí do krámu“ pouze jemu???

 • By admin, 12. 11. 2010 @ 12:48

  Na přání pana inspektora ukončuji debatu mimo téma a komentáře k tomuto příspěvku uzamykám.

Other Links to this Post