Zář 19 2010

Své lokálky nedáme, vzkazují ministerstvu severočeské obce

Motorové vozy 820 a 830 v Kadaňském Rohozci u příležitosti Dne mobility 18.9.2010

Minimálně čtyři ze sedmi ohrožených lokálek v Ústeckém kraji nechtějí přilehlé obce nechat zrušit. Uvažují o tom, že se pokusí zrušení tratí zablokovat alespoň na co nejdéle. Jejich možnosti jsou poměrně velké, připustil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Dohady okolo lokálních tratí v kraji znovu ožily po třech letech. Ústecký kraj se tehdy rozhodl na většině z nich zredukovat nebo úplně zastavit osobní dopravu, fyzicky i administrativně ovšem tratě zůstaly zachované a dál se udržují. Na tratě z Kadaně do Kaštic a do vojenského újezdu Hradiště, z Lovosic do Mostu i z Děčína do Oldřichova se navíc postupně začaly vlaky vracet. Sporadicky díky nákladním dopravcům a pravidelně na objednávku obcí, kterým se zalíbil koncept „turistických vlaků“.

„Je to podpásová rána. Obce objednávají sezonní provoz, aby do svých regionů přilákaly víc návštěvníků a zajistily si tak rozvoj. Zájem cestujících roste, letos meziročně asi o 70 procent, a to i navzdory letošnímu ne zrovna příznivému létu,“ řekl ČTK koordinátor provozu Švestkové dráhy, která o letních víkendech spojuje Most, Lovosice a Litoměřice. Podobné výsledky hlásí i obdobná Doupovská dráha, na jejíchž dvou lokálkách v okolí Kadaně se letos cestujících svezlo více, než loni, redukci spojů navzdory.

Jakmile se letos začalo o zrušení tratí hovořit, obce reagovaly zostra. „Uděláme vše pro to, aby tratě zůstaly mezi provozními a provoz mohl být zachován i v příštích letech,“řekl starosta Třebívlic Josef Seifert. Podobný názor zastává i starosta Telnice Jaroslav Doubrava.

V záchranářských bojích mají obce poměrně široké možnosti. „Zrušení tratě je poměrně složitý správní proces, který může připomínkovat řada subjektů, právě včetně obcí. Rozhodně to není tak, že by se tratě mohly ze dne na den zrušit,“ řekl ČTK mluvčí SŽDC Pavel Halla. Rozhodovat o možném zrušení bude ministerstvo dopravy a přihlížet bude zřejmě i k vyjádření Ústeckého kraje, který minulý týden potvrdil, že žádné nové spoje na nevyužívaných tratích objednávat nehodlá.

Related Images:

Share

Můžete komentovat