Čvn 23 2010

Cestující mohou připomínkovat vlakové jízdní řády 2010/2011, ale moc času na to nemají

návrh jízdního řádu 2010/2011

návrh jízdního řádu 2010/2011

Některé krajské úřady nebo jimi pověření organizátoři dopravy již zveřejnili návrh nových jízdních řádů, které začnou platit od 12. prosince 2010. Každý občan může v současné době zaslat své požadavky či připomínky k železničnímu jízdnímu řádu pro příští rok. Moc času na to ale cestující nemají. Termín pro podání připomínek na krajských úřadech končí ve většině případů již za necelé tři týdny, na některých obecních úřadech sbírají připomínky jen do konce tohoto týdne.


V obcích, kde mají osvícené zastupitelé, tak obvykle činí starosta na základě připomínek od občanů a usnesení zastupitelstva obce. Jinde, kde osvícené zastupitelé nemají, neboť všichni z nich jezdí autem a veřejná doprava je nezajímá nebo pro ně představuje pouze administrační zátěž, se musí občané spolehnout na sebe a připomínkovat jízdní řády sami.

Všichni nespokojení cestující, kterým nevyhovuje časová poloha některých osobních či spěšných vlaků, či počet spojů v návrhu jízdního řádu pro příští rok, se mohou obrátit na krajský úřad nebo na organizátora dopravy s žádostí o změnu. Pokud někomu v novém návrhu jízdního řádu nevyhovují vlaky dálkové dopravy (rychlíky, expresy, InterCity, EuroCity), pak se musí obrátit na ministerstvo dopravy.

Návrhy jízdních řádů 2010/2011 dosud zveřejnila pouze polovina krajů. Organizátor dopravy na území hlavního města a části Středočeského kraje ROPID, Organizátor dopravy v Jihomoravském kraji KORDIS, společnost OREDO, která organizuje dopravu v Královéhradeckém kraji a dále kraje Moravskoslezský, Plzeňský, Pardubický a Olomoucký. Cestující v krajích, které dosud nezveřejnily návrhy jízdních řádů mají prostě smůlu, jelikož se nemají k čemu vyjádřit. Všechny tabulky traťových jízdních řádů pak naleznete také na neoficiálním webu Návrh GVD 2010/2011.

Pro srovnání, jak vlaky jezdily v předchozích letech, lze využít elektronický archív vlakových jízdních řádů na webu www.jizdni-rady.nanadrazi.cz

Paradoxně některé regiony (např. Jihomoravský kraj) očekávají, že připomínky k jízdnímu řádu obdrží od obcí a proto by měly být připomínky občanů směřovány na obecní úřady. Jiné kraje (např. Plzeňský kraj) naopak předpokládají, že případné požadavky či připomínky k vypořádání dostanou přímo od občanů.

Zveřejněné jízdní řády jsou pouze návrhem a lze předpokládat, že finální podoba jízdních řádů ještě může doznat celé řady změn, právě na základě připomínek jednotlivých občanů, obcí a měst či krajských úřadů.

Na připomínky krajským úřadům necelý měsíc, obcím však pouze týden

Přesto, že některé krajské úřady zveřejnily návrhy jízdních řádů na svých internetových stránkách v průběhu minulého týdne, mají občané na vyjádření svých připomínek čas maximálně do poloviny července. Například Plzeňský kraj zveřejnil návrhy jízdních řádů 16. června a připomínky přijímá do 12. července, tedy jen po dobu necelých čtyř týdnů. Ještě tvrdší podmínky mají některé obecní či městské úřady. Například v České Třebové zveřejnili oznámení v pátek 18. června a případné připomínky k návrhu jízdních řádů ČD mohou občané podat do neděle 25. června na městském úřadě Česká Třebová – odbor dopravy a silničního hospodářství. Na připomínky mají tedy obyvatelé města pouze týden.

Na závěr nezbývá než položit otázku – co je vlastně cílem? A jestli taková “šaškárna” má vůbec smysl? Cílem by přeci mělo být skutečné zapojení veřejnosti do přípravy jízdních řádů – aby vlaky jezdily podle potřeb cestujících, kteří těmi vlaky budou příští rok jezdit za prací, do školy či za zábavou a nikoliv podle různých dopravních snílků a nebo úředníků, kteří vlakem ve většině případů vůbec nejezdí. Bohužel způsob provedení a především stanovené termíny celou možnost zapojení veřejnosti do procesu připomínkování degradují na nutné zlo pro aparát státní správy a krajských samospráv, které jen musí splnit zákon.

Share

Můžete komentovat