Kvě 22 2010

SBB se nevydá cestou Českých drah

Doppelstock SBB

Doppelstock SBB

Švýcarské dráhy se nevydají cestou Českých drah a nebudou opravovat staré tzv. doppelstocky, tedy dvoupodlažní vagony pro dálkovou dopravu. SBB podepsalo s firmou Bombardier smlouvu na dodávku 59 patrových jednotek pro dálkovou dopravu Twindexx. Všech nových 59 jednotek SBB-CFF-FFS bude stát kolem 1,9 miliardy CHF. Celkem se bude jednat o 439 klimatizovaných vozů, které nabídnou celkem 36 000 míst k sezení. Všechna sedadla budou mít elektrické zásuvky a bezdrátový internet.


Použitím nových jednotek dojde ke zkrácení jízdních dob pod jednu hodinu mezi Bernem a Lausanne a mezi Curychem a St.Gallenem. Ty se tedy stanou takzvanými “Vollknoten“ a umožní integraci spojů v celou a nebo v půl hodinu v jízdním řádu.

Doppelstock - 1. třída, horní patro

Doppelstock - 1. třída, horní patro

Výhodou vlaků Twindexx bude technologie“ Wankkompensation“ umožňující projet oblouky vyšší rychlostí a nové úsporné motory, které ušetří až 10% energie, aniž by došlo k ovlivnění pohodlí cestujících uvnitř vozu. Nejedná se o zcela novou technologii. Podobnou technologii využívají vlaky Talgo ve Španělsku nebo Shinkansen v Japonsku.

V roce 2012 začne testování nových vlaků. A od konce roku 2013 se počítá s pravidelným provozem na tratích St. Gallen – Winterthur – Zürich – Bern – Genéve, Romanshorn – Winterthur – Zürich – Bern – Brig, Zürich – Zug – Luzern.

Jestliže by již zmiňovaná technologie nesplňovala požadavky SBB bude muset firma Bombardier uhradit 100 milionů.

SBB se již připravuje na otevření evropského železničního trhu v roce 2011 a počítá, že nové jednotky budou taktéž nasazovány na spoje zajíždějící do Německa a Rakouska. Ve Švýcarsku budou jednotky o délce 200m budou označeny vlaky typu IC a IR, pro zahraniční relace to budou vlaky o délce 100m.

Doppelstock SBB - Bahnhof Olten

Doppelstock SBB - Bahnhof Olten

Share

Můžete komentovat