Pro 15 2008

Pražské vlaky míří do Izraele

Vagony pro Izrael 22.10.2008 ve Veselí nad Lužnicí

Vagony pro Izrael 22.10.2008 ve Veselí nad Lužnicí

Během letošního roku rozšíří vlaky z Prahy vozový park Izraelských železnic (ISR). Do konce roku 2008 jsou do Izraele v několika dodávkách přepravovány vozy z SKV Siemens Praha. Vagony určené pro dálkovou i regionální dopravu urazí v počtu 77 kusů za necelý týden trasu dlouhou přibližně 700 km po železnici plus další stovky kilometrů po moři.

Jedná se o dodávku v souhrnu obsahující desetivozové jednotky včetně řídícího vozu s generátorem. Tyto soupravy jsou určeny pro dálkovou i regionální dopravu s cestovní rychlostí do 160 km/h. Transevropskou část cesty absolvuje tato mimořádná zásilka po vlastní ose, i proto je k přepravě nutné mít povolení od českých, rakouských a slovinských evropských železnic. Následně jsou vagony naloděny a dopraveny do místa určení po moři.

Vozy putují ze stanice Praha Zličín zvláštním vlakem do slovinského přístavu Koper. Tam jsou vagony naloženy na lodě rejdařství ZIM Line a následně přepraveny do přístavu Haifa v severozápadním Izraeli, kde proběhne jejich vykládka,“ popisuje trasu cesty Radim Procházka, ředitel společnosti Spedi-Trans Praha, která je pověřena obstaráním přepravy i spedičního odbavení pro celý kontrakt. „Jelikož vozy mají vypnuté brzdy, dopravují se ve skupině, která je kryta brzdícími vagony z obou stran. Vozy mají běžné narážecí a spojovací zařízení,“ doplňuje Procházka.

První dodávka tří osobních vozů pro ISR se uskutečnila již 4. června 2008 a během léta proběhly další dvě. Dalších cca 30 dodávek po 2 až 3 vagonech probíhá až do konce letošního prosince. Přeprava vozů je neobvyklá nejen kvůli místu určení, ale také kvůli velikosti. Jejich je 26,4 m, výška cca 4,35 m, šířka 2,8 m a váha každého z vozu je až 48 až 56 tun.

Share

Můžete komentovat