Lis 09 2009

Kam se schoval nový jízdní řád? Jednoduše z webu ČD zmizel

Jízdní řád 2009/2010

Jízdní řád 2009/2010

Již na začátku listopadu zveřejnily České dráhy na svém webu nový jízdní řád 2009/2010, který začne platit od 13. prosince. Avšak dnes již takzvané knižní traťové jízdní řády na tomtéž webu nenajdete, neboť je před svými návštěvníky šikovně schovaly a ukryly…

O nových tabulkách zveřejněných na webu Českých drah již 4. listopadu informoval server ČT24, který tehdy komentoval zhoršenou dopravní obslužnost zejména v Královéhradeckém, Jihočeském a Pardubickém kraji. Tamní krajské úřady provedly nejvýraznější škrty v regionální dopravě a ubylo tam nejvíce spojů.

Uplynulo několik dnů a nové jízdní řády ve formátu PDF z webu Českých drah náhle zmizely. Zůstaly tam ke stažení jen tabulky v současnosti platného jízdního řádu. Pravděpodobně si někdo z úředníků nebo vedení Českých drah uvědomil, že nový jízdní řád ještě nebyl představen na oficiální tiskové konferenci a proto není vhodné jej v současné době s předstihem zveřejňovat.


Přečtěte si také:
Nový vlakový jízdní řád 2009/2010 již nyní on-line


Tento krok je však zcela nepochopitelný, neboť jízdní řád již druhým rokem nevytvářejí České dráhy a.s., ale státní organizace Správa železniční dopravní cesty a přitom na jejím webu zůstaly traťové knižní jízdní řády ke stažení v elektronické podobě ve formátu PDF vyvěšeny.

Mimo to se již o novém jízdním řádu 2009/2010 objevila celá řada článků, které popisují jednotlivé změny, které budou na cestující od 13. prosince na cestách čekat. Nechci předjímat, ale České dráhy letos své velkolepé tiskové PR s novým jízdním řádem, narozdíl od let minulých, asi neudělají.

A v neposlední řadě by si měly i samotné České dráhy uvědomit, že jsou již sedmým rokem jen obyčejným dopravcem, který provozuje osobní železniční dopravu v závazku veřejné služby a tedy na základě požadavků ministerstva dopravy a jednotlivých krajů, které tuto službu objednávají a také financují.

Snad se z toho největší český dopravce ponaučí a na příští rok si naplánují tiskovou konferenci k novému jízdnímu řádu 2010/2011 již dříve, aby jej mohli představit zároveň se zveřejněním jízdních řádů SŽDC s.o.

Rozsáhlejší srovnání nového i současného jízdního řádu s předchozími roky lze učinit na webu Jízdní řády ČD a ČSD, kde jsou jednotlivé tabulky k dispozici od roku 2002.

Related Images:

Share

Můžete komentovat