Úno 21 2009

A zase ta Kozina

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vojenská přeprava

Tak a to bychom měli. Tolik milovanou a zároveň nenáviděnou trať z Děčína do Oldřichova je opět provozní. Jako jeden z hlavních iniciátorů prosazení jejího zprovoznění bych rád v kostce popsal proces, jenž k nynějšímu stavu vedl. Odpustím si protentokrát povídačky o zlých mafiánech, které nikdo slyšet nechce (každý ví, že mafiáni přece nejsou) a pokusím se držet jen strohých oficiálních faktů.

Z mého pohledu vše začalo onehdá, když si před třemi roky ústecký radní pro dopravu spolu s děčínským primátorem pozvali na jednání plzeňského oblastního náčelníka vojenské dopravy, pod kterého spadá i oblast ústeckého kraje a přednesli mu svůj záměr zrušit trať Děčín – Oldřichov u D. z důvodu stavby děčínského dálničního přivaděče. Onen náčelník dle vojenských platných řádů tento záměr tlumočil svým nadřízeným, kteří rozhodli, že tato trať byť je vojensky důležitá, není zas tolik důležitá, aby bránila stavbě tolik potřebného přivaděče a pro zrušení tratě dali souhlas. V té době tuto trať využívala pouze liberecká elitní chemická brigáda, která se mohla klidně na cvičení přesunovat po vlastní ose. Pro všechny případy si však vymínili zajistit pro vojenské přepravy náhradní stanici. Volba padla na žst Chabařovice, které se zdály pro vojenskou dopravu ideální. Je tam dostatek prostoru a dvě čelní rampy.

Nyní když už zákonně nic nebránilo rozjetí procesu rušení tratě, začal se na trati spouštět destruktivní scénář, který zde popisovat nehodlám. Sice se rozhořely nejsilnější protesty proti zrušení trati, které si troufnu tvrdit, že celosvětová železniční historie nepamatuje, ale zrušení trati zdánlivě už nemohlo nic zabránit. Zhruba rok po onom osudném souhlasném vyjádření armády ČR se zrušením trati, se kdesi v ústředí NATO rozhodlo, že výcvikový prostor Tisá, ležící v těsném sousedství stanic Libouchec a Malé Chvojno se stane elitním cvičištěm NATO pro nácvik protiteroristických akcí a hned se naplánovalo v tomto prostoru velké cvičení.

Jako tradičně NATO plánovalo přepravit své jednotky na cvičení zčásti po silnici a zčásti po železnici. Dopravní experti NATA však stanici Chabařovice shledali pro dopravu svých jednotek naprosto nevyhovující a o Libouchci jim nikdo neřekl. A tak se stalo, že se na toto cvičení přesunovaly jednotky výhradně po silnici. V té době zatím pořád ještě byla kozina sjízdná, i když bez osobní dopravy. Díky cvičení vznikla obava, že by si armáda mohla Libouchce opět všimnout a proces zrušení trati musel být urychlen. Vznikl tak narychlo plán, jak trať co nejrychleji znesjízdnit, a tak v době, kdy se skutečně armáda ČR na popud NATO začala zajímat o vyřešení železniční dopravy do VVP Tisá, byl již Libouchec po železnici nepřístupný. Armáda ČR se ovšem nehodlala jen tak vzdát (NATO je NATO, takže hrozila ostuda) a tak vzala iniciativu rázně do svých rukou a vyvinula dostatečně velký tlak, aby donutila drážní úřady vrátit kozinu do sjízdného stavu a opět přesunout zájmovou vojenskou stanici z Chabařovic do Libouchce.

Zdálo by se, že toto je happyend a všichni žili šťastně a pokud neumřeli, žijí dodnes. Tak snadné to ovšem není. Ani Libouchec totiž plně vojenským přepravním nárokům NATO nevyhovuje – chybí v něm čelní rampa. Dle stavebních expertů nelze v Libouchci ani čelní rampu za rozumný peníz postavit. Hrubý odhad ceny takovéto stavby vyčíslilo SŽDC na 30 milionů korun, což je na čelní rampu příliš vysoká cena.

Čelní rampa by se však dala pohodlně vybudovat ve vedlejší stanici Malé Chvojno, která je i mnohem prostornější než Libouchec a tedy pro vojenskou dopravu mnohem vhodnější. V Malém Chvojně ovšem v tuto chvíli není nejen čelní rampa ale ani boční, čímž je v současném stavu pro vojenskou dopravu naprosto nepoužitelná. Do nejbližšího cvičení NATA na Tisé se ani při nejlepší snaze nestihle čelní rampa v Malém Chvojně vybudovat a tak nezbývá nic jiného, než použít stanici Libouchec. Pro tento účel proběhne letos v Libouchci několik nácviků skládání vojenské techniky včetně postavení pojízdné čelní rampy. Zřejmě dojde i na oprášení již léta nepoužívaných vozů bývalé řady Pxx, jež jsou konstrukčně přizpůsobeny k vysunutí podvozku a sklopení podlahy k zemi, čímž během dvaceti minut vytvoří čelní nájezdovou rampu. Ovšem i tohle řešení má jednu vadu: tyto vozy vlastní pouze ČD Cargo a samo neví, jestli má vůbec nějaké provozní. Dva z těchto vozů byly objeveny v Českých Budějovicích (viz foto), z nichž jeden se zdá k tomuto účelu stále použitelný.

Share

Můžete komentovat