Úno 14 2018

Jak cestovat vlakem do zahraničí

Vpravo osobní vlak do Rumburka přes Bad Schandau.

Cestování vlakem do zahraničí je mnohem složitější než vnitrostátní. Tento přehled obsahuje výhodné mezinárodní jízdenky do sousedních zemí, a to do 2. třídy k sezení.

Upozornění: některé ceny se stanovují podle aktuálního kurzu CZK – EUR, můžou se tedy v průběhu času mírně měnit.

Základní rady

Nikdy si nekupujte klasickou mezinárodní jízdenku. Cena se totiž stanovuje podle tarifu NRT, který je předražený a vznikl někdy v 80. letech 20. století. V praxi to znamená, že např. jízdenka NRT z Ústí nad Labem do Drážďan, bez jakýchkoliv slev, stojí 502 Kč. Ale na co platit tak vysokou sumu, když lze jet levněji?

U jízdenek NRT zároveň nemáte záruku, zda budou platit u toho dopravce, se kterým potřebujete jet.

Tohle nikdy nekupujte!

 • Pro vlaky kategorie Os (a někdy i Sp či R) většinou existují zvýhodněné přeshraniční jízdenky MPS (malý pohraniční styk). Ceny těchto jízdenek bývají velmi příznivé. Seženete je na nějaké pokladně blízko hranice či u průvodčího přeshraničního vlaku, přes internet se tyto jízdenky neprodávají.
 • Při jízdě do Německa a Polska je k dispozici zároveň široká nabídka síťových jízdenek, seženete je stejným způsobem.

 

 • Pro vlaky vyšší kategorie (Ex, EC) se vyplatí si zakoupit akční jízdenku v předstihu, a to nejlépe přes e-shop ČD. Oproti tarifu NRT ušetříte nejméně stovky korun. Podmínkou je, že akční jízdenku si zakoupíte aspoň v jednodenním předstihu, nejsou-li již vyprodány – je jich omezený počet. Tyto akční jízdenky platí vždy na konkrétní vlak, jiným vlakem hranici přejet nemůžete.
 • ČD nabízí i zpáteční akční jízdenky. Nezapomeňte si správně nastavit parametry v e-shopu!

Přeprava s Německem

Trať 089 (Liberec – Hrádek nad Nisou – Zittau – Varnsdorf – Rybniště)

Na této trati provozuje dopravu společnost Vogtlandbahn pod obchodní značkou Trilex. Pro mezinárodní přepravu stanovuje vlastní tarif. Tyto jízdenky koupíte u průvodčího, platit můžete v CZK i EUR.

Je též možné použít i síťovou jízdenku Euro-Nisa Ticket za 160 Kč, která platí ve vlacích a autobusech v Libereckém kraji, Horní Lužnici (Oberlausitz) a v Polsku pak v okolí měst Zgorzelec a Jelenia Góra.

Trať 083 (Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Dolní Poustevna – Rumburk)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro cesty osobními vlaky je stanoven zvláštní tarif MPS Sebnitz. Tyto jízdenky koupíte na pokladnách v Děčíně, Šluknově a Rumburku, nebo ve vlaku u průvodčího.

Jízdenka Děčín – Bad Schandau stojí podle tarifu MPS 60 Kč. Podle tarifu NRT stojí 150 Kč!

 

Pokud přes Německo pouze tranzitujete, platí vnitrostátní tarif ČD nebo integrované jízdné DÚK. Tarifní vzdálenost Dolní Žleb – Dolní Poustevna činí 35 km.

Při cestě z Česka do Německa a opačně je zakázáno nastupovat či vystupovat v jiných stanicích, než jsou uvedeny na jízdence.

V osobních vlacích je také možné cestovat i na síťové jízdenky:

Tarif MPS Sebnitz i výše zmiňované síťové jízdenky neplatí ve vlacích EC. Nejlepší je se podívat na e-shop ČD, jestli tam není nějaká akční jízdenka pro celou trasu, která platí pouze na konkrétní zakoupený vlak. Níže jsou příklady cen (můžou se mírně lišit):

 • Praha – Dresden: 364 Kč
 • Ústí – Dresden: 234 Kč

Pokud jsou již vyprodány (vyskakuje nějaká šílená cena), vyplatí se koupit si klasickou vnitrostátní jízdenku do pohraničního bodu Schöna (Gr.) a pak u průvodčího doplatkovou jízdenku do Bad Schandau za 4 EUR (pro děti za 2 EUR). Dále lze jet na klasické vnitrostátní jízdenky Deutsche Bahn, které lze pořídit v e-shopu DB. Příklad: jízdenka Bad Schandau – Dresden stojí 11 EUR.

Trať 137 (Chomutov – Vejprty – Cranzahl)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro cestu osobními vlaky je stanoven zvláštní tarif MPS Bärenstein. Tyto jízdenky koupíte ve vlaku u průvodčího. Jízdenka Vejprty – Cranzahl stojí 36 CZK (1,30 EUR), děti platí polovic.

Je také možné cestovat i na tyto síťové jízdenky:

Trať 142 (Karlovy Vary – Potůčky – Johanngeorgenstadt)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Tady se vyplatí si koupit klasickou vnitrostátní jízdenku ČD do pohraničního bodu Potůčky (Gr.) a pak si koupit u průvodčího doplatkovou jízdenku do stanice Johanngeorgenstadt za 2 EUR (pro děti za 1 EUR). Pro jízdu dále platí vnitrostátní tarify Deutsche Bahn.

V opačném směru ukazuje e-shop DB cenu 3,60 EUR za celý úsek Johanngeorgenstadt – Potůčky.

Bývá tedy lepší si koupit síťovou jízdenku. Platí tam tyto nabídky:

EgroNet – nejlepší nabídka pro cesty do Německa z Karlovarského kraje.

Trať 145 (Sokolov – Kraslice – Klingenthal)

Na této trati provozuje dopravu společnost GW Train Regio. Průvodčí vydávají jednosměrné jízdenky do pohraničního bodu Kraslice (Gr.), které platí až do stanice Klingenthal. Při jízdě dále do Německa se jízdenka kupuje podle tarifu společnosti Die Länderbahn v jízdenkovém automatu.

Jízdenkové automaty Die Länderbahn vydávají ve směru do Česka jízdenky až do Kraslic podle vnitrostátních ceníků. Při jízdě dále do Česka si cestující pořídí jízdenku od průvodčího GW Train.

Na trati platí také i tyto síťové jízdenky:

Trať 147 (Cheb – Vojtanov – Bad Brambach – Plauen)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro přeshraniční jízdu je stanoven tarif MPS Länderbahn. Jízdenky zakoupíte na pokladnách v Chebu, Františkových Lázních nebo ve vlaku u průvodčího.

Na trati platí i tyto síťové jízdenky:

Trať 148 (Cheb – Aš – Selb)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro přeshraniční jízdu je stanoven tarif MPS Länderbahn. Jízdenky zakoupíte na pokladnách v Chebu, Františkových Lázních, Aši nebo ve vlaku u průvodčího.

Příklad jízdenky MPS Länderbahn.

 

Na trati platí i tyto síťové jízdenky:

Trať 179 (Cheb – Marktredwitz)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro přeshraniční jízdu osobními vlaky je stanoven tarif MPS Länderbahn. Jízdenky zakoupíte na pokladně v Chebu nebo ve vlaku u průvodčího. Např. jízdenka Cheb – Marktredwitz stojí 60 Kč.

Tyto jízdenky neplatí pro spěšné vlaky, které na německé straně provozují Deutsche Bahn.

Do spěšných vlaků se dá koupit akční jízdenka přes e-shop ČD. Např. Cheb – Nürnberg stojí 234 Kč. Pro srovnání – jízdenka NRT stojí 881 Kč.

Ve všech kategoriích vlaků platí tyto síťové jízdenky:

Trať 180 (Plzeň – Domažlice – Furth im Wald)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Podívejte se napřed do e-shopu ČD, jestli není v prodeji nějaká akční jízdenka. Např. jízdenku Plzeň – München lze sehnat za 286 Kč.

Pokud jsou akční jízdenky vyprodány, vyplatí si koupit klasickou vnitrostátní jízdenku ČD do pohraničního bodu Furth im Wald (Gr.) a pak si koupit u průvodčího doplatkovou jízdenku do stanice Furth im Wald za 2 EUR (pro děti za 1 EUR). Pro jízdu dále platí vnitrostátní tarify Die Länderbahn.

Je také možné cestovat i na tyto síťové jízdenky:

Trať 183 (Plzeň – Železná Ruda – Plattling)

Na tomto přechodu je nádraží společné pro českou i německou stranu – Železná Ruda-Alžbětín / Bayerisch Eisenstein. Mezinárodní jízdenky se tedy neřeší.

Do české části stanice Železná Ruda-Alžbětín se jezdí za vnitrostátní jízdné ČD, z německé části stanice Bayerisch Eisenstein se jezdí za vnitrostátní jízdné Die Länderbahn. Mezi těmito dvěma částmi se přechází pěšky.

Je také možné cestovat i na tyto síťové jízdenky:

Přeprava s Rakouskem

Všechny přechody – vlaky Os, Sp, R, Rx, Ex

Mezi Českem a Rakouskem vlaky jezdí na čtyřech trasách:

 • České Budějovice – Horní Dvořiště – Summerau – Linz
 • České Budějovice – České Velenice – Gmünd – Wien
 • Znojmo – Šatov – Retz – Wien
 • Břeclav – Hohenau – Wien

Pro všechny tyto trasy platí nabídka MPS EuRegio. Tyto jízdenky pořídíte na pokladnách ČD nebo ve vlaku u průvodčího.

Jízdenka EuRegio stojí 492 Kč. Nekupujte jízdenku NRT, stojí 1057 Kč!

Síťové jízdenky se v mezinárodní přepravě do Rakouska již nenabízí.

Pro trasu České Budějovice – Linz lze sehnat i akční jízdenky v e-shopu od 182 Kč.

Jízdenky EuRegio neplatí ve vlacích Railjet!

Břeclav – Wien: vlaky Railjet (ČD)

Jednoznačně doporučuji si zakoupit akční jízdenku v e-shopu ČD. Příklady cen (mohou se lišit):

 • Břeclav – Wien: 182 Kč
 • Brno – Wien: 234 Kč

Nikdy nekupujte jízdenky na pokladnách podle tarifu NRT!

Břeclav – Wien: vlaky RegioJet (Jančura)

Tyto vlaky jsou povinně místenkové. Máte však jistotu, že jízdenku seženete za rozumnou cenu i na poslední chvíli, pokud nejsou všechna místa vyprodaná. Jízdenku lze koupit jak přes internet, tak u stevardů – musíte se však zeptat ještě před nástupem, zda jsou ve vlaku volná místa!

Příklady cen v třídě Standard:

 • Břeclav – Wien: 155 Kč
 • Brno – Wien: 175 Kč

Přeprava se Slovenskem

Trať 250 (Brno – Břeclav – Kúty – Bratislava): vlaky ČD

Na osobních vlacích (Os) platí nabídka MPS Slovensko. Tyto jízdenky pořídíte na pokladně ČD v Břeclavi nebo u průvodčího.

MPS Slovensko

Pro vlaky EC tato nabídka neplatí. Buď je možné si koupit akční jízdenku v e-shopu ČD, nebo na pokladně ČD nebo ZSSK podle tarifu tzv. sousedské přepravy. Ten je o něco dražší než tarif MPS – je nevýhodný na krátké vzdálenosti. Jedná se o relační slevu z tarifu NRT, která se uplatňuje při jízdě mezi Českem a Slovenskem.

Příklady cen – tarif Sousedská přeprava:

 • Břeclav – Kúty: 83 Kč
 • Břeclav – Bratislava: 187 Kč
 • Brno – Bratislava: 281 Kč

Rozhodně je lepší se podívat do e-shopu ČD po akčních jízdenkách, protože z Brna do Bratislavy lze jet i za 156 Kč.

Trať 250 (Brno – Břeclav – Kúty – Bratislava): vlaky RegioJet

Tyto vlaky jsou povinně místenkové. Máte však jistotu, že jízdenku seženete za rozumnou cenu i na poslední chvíli, pokud nejsou všechna místa vyprodaná. Jízdenku lze koupit jak přes internet, tak u stevardů – musíte se však zeptat ještě před nástupem, zda jsou ve vlaku volná místa!

Vlaky RegioJet nezastavují v Kútech.

Příklady cen v třídě Standard:

 • Břeclav – Bratislava: 89 Kč
 • Brno – Bratislava: 129 Kč

Trať Hodonín – Holíč nad Moravou

Doprava na této trati je nyní zastavena.

Trať Sudoměřice nad Moravou – Skalica

Doprava na této trati je nyní zastavena.

Trať 343 (Veselí nad Moravou – Vrbovce – Nové Mesto nad Váhom)

Na této trati provozují dopravu České dráhy.

Na této trati platí nabídka MPS Slovensko. Tyto jízdenky pořídíte na pokladnách ČD nebo u průvodčího.

Je možné cestovat i podle tarifu IDS JMK, který platí až do stanice Myjava. To znamená, že lze koupit jízdenku už z Brna.

Ano, s touto jízdenkou můžete dojet až do Myjavy.

Příklady cen:

 • Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom (MPS Slovensko): 94 Kč
 • Veselí nad Moravou – Myjava (IDS JMK, 5 zón, 2 hodiny): 42 Kč
 • Brno – Myjava (IDS JMK, celá síť, 3 hodiny): 86 Kč

Trať 341 (Uherské Hradiště – Bylnice – Vlárský průsmyk – Trenčianska Teplá): vlaky Arriva

Na této trase jezdí vlak společnosti Arriva jednou denně, v pátek, sobotu a neděli pak tudy jede ještě jeden vlak. Jde o přímé vlaky Praha – Olomouc – Uherské Hradiště – Trenčín – Nitra.

Příklady cen:

 • Bylnice – Trenčianska Teplá: 20 Kč
 • Bylnice – Trenčín: 30 Kč

Jízdenky lze koupit za stejnou cenu jak u průvodčího, tak přes e-shop.

Trať 341 (Uherské Hradiště – Bylnice – Vlárský průsmyk – Trenčianska Teplá): vlaky ČD

Vlaky ČD jezdí pouze jednou denně v pátek a neděli.

Na této trati platí nabídka MPS Slovensko. Tyto jízdenky pořídíte na pokladnách ČD nebo u průvodčího.

Příklady cen:

 • Bylnice – Trenčianska Teplá: 47 Kč

Trať 280 (Hranice na Moravě – Horní Lideč – Púchov)

Na této trati provozují dopravu České dráhy.

Na osobních vlacích (Os) platí nabídka MPS Slovensko. Tyto jízdenky pořídíte na pokladnách ČD nebo u průvodčího.

Příklady cen:

 • Horní Lideč – Púchov: 57 Kč
 • Vsetín – Púchov: 73 Kč

Pro vlaky Ex tato nabídka neplatí. Buď je možné si koupit akční jízdenku v e-shopu ČD, nebo na pokladně ČD nebo ZSSK podle tarifu tzv. sousedské přepravy. Ten je o něco dražší než tarif MPS – je nevýhodný na krátké vzdálenosti. Jedná se o relační slevu z tarifu NRT, která se uplatňuje při jízdě mezi Českem a Slovenskem.

Příklady cen – tarif Sousedská přeprava:

 • Olomouc – Žilina: 393 Kč
 • Hranice na Moravě – Púchov: 198 Kč
 • Vsetín – Púchov: 120 Kč

Rozhodně je lepší se podívat do e-shopu ČD po akčních jízdenkách, protože z Olomouce do Žiliny lze jet i za 130 Kč.

Trať 320 (Bohumín – Mosty u Jablunkova – Čadca): vlaky ČD

Na vlacích Os a R platí nabídka MPS Slovensko. Tyto jízdenky pořídíte na pokladnách ČD nebo u průvodčího.

Příklady cen:

 • Mosty u Jablunkova – Čadca: 36 Kč
 • Český Těšín – Žilina: 99 Kč

Pro vlaky Ex, EC a SC tato nabídka neplatí. Buď je možné si koupit akční jízdenku v e-shopu ČD, nebo na pokladně ČD nebo ZSSK podle tarifu tzv. sousedské přepravy. Ten je o něco dražší než tarif MPS – je nevýhodný na krátké vzdálenosti. Jedná se o relační slevu z tarifu NRT, která se uplatňuje při jízdě mezi Českem a Slovenskem.

Příklady cen – tarif Sousedská přeprava:

 • Ostrava – Žilina: 218 Kč
 • Český Těšín – Žilina: 161 Kč

Rozhodně je lepší se podívat do e-shopu ČD po akčních jízdenkách, protože z Ostravy do Žiliny lze jet i za 130 Kč.

Nezapomeňte, že některé vlaky na této trase jsou povinně místenkové. V takovém případě je nezbytné místenku dokoupit.

Trať 320 (Bohumín – Mosty u Jablunkova – Čadca): soukromí dopravci

Přeprava s Polskem

Trať 322 (Frýdek-Místek – Český Těšín – Cieszyn)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro přeshraniční jízdu je stanoven tarif MPS Cieszyn. Jízdenky zakoupíte na pokladně v Českém Těšíně nebo ve vlaku u průvodčího.

Jízdenka Český Těšín – Cieszyn stojí vždy 16 Kč.

Jízdenka MPS Cieszyn. Obdobné nabídky jsou i na dalších přechodech s vlaky Os.

Na trati platí i tyto síťové jízdenky:

Trať 326 (Bohumín – Petrovice u Karviné – Zebrzydowice)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Jezdí zde pouze vlaky EC, takže zde neplatí žádné regionální nabídky. Doporučuji se podívat na e-shop ČD, jestli tam nejsou akční jízdenky.

Příklady cen:

 • Ostrava – Katowice: 130 Kč

U pokladny lze jízdenku ve stejné relaci sehnat za 359 Kč. Ale proč platit téměř trojnásobek?

Některé dálkové vlaky jezdí přes Chalupki (a s každým jízdním řádem se to mění), pro ně platí stejná doporučení.

Trať Bohumín – Chalupki

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro přeshraniční jízdu vlaky Os je stanoven tarif MPS Chalupki. Jízdenky zakoupíte na pokladně v Bohumíně.

Jízdenka Bohumín – Chalupki stojí vždy 16 Kč.

Ve vlacích Os platí i tyto síťové jízdenky:

Trať 292 (Krnov – Głuchołazy – Jeseník)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro jízdu do stanice Głuchołazy platí vnitrostátní jízdné ČD.

Trať 024 (Ústí nad Orlicí – Lichkov – Międzylesie – Kłodzko)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro přeshraniční jízdu je stanoven tarif MPS Międzylesie. Jízdenky zakoupíte na pokladnách ČD nebo ve vlaku u průvodčího.

Podle tarifu NRT by jízdenka stála 342 Kč, tedy bezmála třikrát tolik.

Na trati platí i tyto síťové jízdenky:

Trať Meziměstí – Mieroszów – Wałbrzych

Od května začne dopravu na tomto přechodu provozovat společnost GW Train Regio. Tarif bude upřesněn později.

Trať 043 (Trutnov – Královec – Lubawka)

Na této trati provozuje dopravu společnost GW Train Regio. Ta vydává jednosměrné jízdenky do pohraničního bodu Královec (Gr.). Pro jízdu dále do Polska platí vnitrostátní tarif společnosti Koleje Dolnośląskie.

Trať 036 (Liberec – Tanvald – Szklarska Poręba)

Na této trati provozují dopravu České dráhy. Pro přeshraniční jízdu je stanoven tarif MPS Jakuszyce. Jízdenky zakoupíte na pokladnách ČD nebo ve vlaku u průvodčího.

Na trati platí i tyto síťové jízdenky:

Shrnutí

Určitě lze kvitovat, že na většině hraničních přechodů existují alternativní nabídky vůči předraženému tarifu NRT, zejména u regionálních vlaků. Naopak u dálkových vlaků je patrná snaha eliminovat cestující, kteří cestují pouze na krátkou vzdálenost přes hranici. Má to své důvody – není nutné kvůli nim navyšovat kapacitu vlaku, ale když na hraničním přechodu nejezdí žádné regionální vlaky vedle těch dálkových, tak pak je situace pro cestujícího na krátkou vzdálenost velmi nepříjemná.

Nabídka akčních jízdenek na dálkové vlaky je velmi bohatá, a většinou není problém sehnat jízdenku ani v den před datem jízdy. Je jich však pouze omezený počet, a i když nejsou vyprodány úplně všechny, tak je lze zakoupit nejpozději jeden den před datem jízdy.

Věřím, že tento článek přispěje k lepší orientaci v nabídce mezinárodních jízdenek.

Share

Můžete komentovat