Pro 24 2017

Předvánoční cestování s Českými drahami do Českého Krumlova

 

České Budějovice, ČD a GWTR

Den před Štědrým dnem jsem se rozhodl, že se vypravím za rodinou do Českého Krumlova, kdy k dopravě do tohoto úchvatného jihočeského města použiji našeho národního dopravce. Velice mne zajímalo, jaké služby nabízejí České dráhy po příchodu “oranžové konkurence“ na šumavské koleje. A výsledek mne více než mile překvapil…

Koženkové “Béčko“ a rychle vrácené peníze

Odjezd ze Sušice byl patnáct minut po osmé hodině ráno, ovšem ještě před samotnou cestou jsem opět využil možnosti nákupu jízdenky prostřednictvím aplikace Českých drah Můj vlak, jelikož rád sbírám za své cestování bonusové body, což určitě doporučuji každému, kdo více cestuje. Co čert ale nechtěl, omylem jsem zadal špatný den jízdy a samozřejmě jsem na to přišel až ve chvíli, kdy jsem prostřednictvím platební karty jízdenku zaplatil. Velice mile mne ale překvapila opravdu rychlá reakce po stornování jízdenky. Během asi deseti minut mi opět zpět na můj účet dorazily peníze, které jsem vynaložil do nákupu jízdenky – za což České dráhy tímto velice chválím a děkuji jim!

V 08:15 již tedy odjíždím směr Horažďovice předměstí motorovým vozem řady 842, který za sebou navíc měl osobní vůz řady 054. Čekal jsem, že nás bude cestovat více, to se ovšem nedělo, odhadem nás bylo ve vlaku tak 10 cestujících (?). Sice „Quattro“ během jízdy má poměrně netradiční zvuk, ale oproti běžné řadě 814 vozící na trati 185 osobní vlaky je daleko lepší. Ve vlaku bylo krásné teplo, vlakvedoucí byl příjemný jako vždy, takže cesta poměrně krásně se sluchátky na uších utíkala.

Do rychlíku číslo 663 pojmenovaného po opravdovém Jihočechu Petru Vokovi jsem již měl pro jistotu přikoupenou místenku. Vůz č. 368 však překvapivě po dlouhé době byl v podobě koženkového “Béčka“, které navíc poměrně blbě topilo. Bylo tedy třeba si hodinku a pár minutek na sobě nechat bundu. Pravda, že to zas tak nepříjemné nebylo, kdyby bylo, přešel jsem do jiného vozu, i když bych možná měl již problém s nalezením místa, vlak byl totiž poměrně plný. I v tomto vlaku byla velice příjemná, usměvavá průvodčí, která navíc přála hezkou jízdu, což dokázalo zvednout před vánoci náladu. Velmi fajn byl i fakt, že jsme do Českých Budějovic přijeli na čas, ne-li o malinkou chvilku dříve.

Brejlovec a Sprinter u sebe

Pravidelný příjezd Jižního expresu jedoucího do Českého Krumlova je osm minut po desáté hodině, ale Ex 531 přijel do Českých Budějovic opět s náskokem, takže i odpojování prvního posilového vozu a přepřahání Brejlovce za Eso nemuselo být tak moc našponováno. Při vytváření fotografie pro tento krátký článek mě poprvé za cestu mírně zklamal první zaměstnanec národního dopravce, který si prostě nemohl odpustit pár slov k tomu, že je tu další fotograf. Možná, kdyby příště nebyl tak hlasitý, že jsem to slyšel i já na cca. 30 metrů, bylo by to lepší. Každopádně se pánovi vlastně ani nedivím, ovšem mohl by si své poznámky nechat pro někoho jiného…

I do tohoto vlaku jsem si pořídil pro jistotu místenku, která ale nakonec nebyla využita, neboť ve vlaku bylo tolik místa, že jsem nechtěl cestující sedící na mém místě “vyhazovat“. Potěšující bylo i teplo ve velkoprostorovém voze, který je navíc vybaven zásuvkami. Super pro nabití telefonu, ovšem WiFi již na těchto vlacích chybí. Trošku nepříjemný byl i zápach z nafty, to ale bylo způsobeno sezením ve voze hned za lokomotivou. Cesta utíkala opravdu velice rychle, kontrolu jízdních dokladů opět provedla milá průvodčí, která měla i velice příjemný úsměv. Cesta utíkala do konce tak rychle, že jsem do cíle své cesty dorazil opět s náskokem.

Pět bodů z pěti – takové je mé hodnocení

Dnešní hodnocení je opravdu výborné, neboť “prohřešky“ našeho národního dopravce nebyly takové, které by se nedaly vyřešit odchodem do jiného vozu. Navíc byl velmi příjemný fakt, že zaměstnanci byli, až na jednoho, opravdu fajn, dokázali popřát hezké svátky, pěkný den. Rozhodl jsem se proto, že dnes budu hodnotit pěti body z pěti, které si České dráhy po právu zaslouží…

Závěrem mi ještě dovolte všem cestujícím, příznivcům dopravy, zaměstnanců správce kolejí, všech dopravců a prostě všem popřát krásný Štědrý den a do nového roku všem přeji mnoho šťastně ujetých kilometrů bez mimořádností a samozřejmě mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti.

 

Share

Můžete komentovat