Pro 18 2017

Již týden je Šumava v oranžovozalených barvách

Vlak GWTR v Českých Budějovicích

Soukromý dopravce GW Train Regio a. s. již týden na základě výsledků soutěže Jihočeského kraje provozuje dopravu na třech, jak se s oblibou říká, Šumavských lokálkách. Konkrétně se jedná o trasy z krajského města České Budějovice do Nového Údolí přes Český Krumlov, z Číčenic tamtéž přes Prachatice a konečně poslední je lokálka vedoucí ze Strakonic do Volar přes Vimperk. A jelikož právě tohoto nového dopravce mám z domova nedaleko, rozhodl jsem se, že se na provoz podívám z blízka. Je třeba na úvod zdůraznit, že hlavní pozornost jsem věnoval trase z Českých Budějovic do Volar přes Český Krumlov, která je nejvytíženější.

Hodnocení na Facebooku děsivé, realita je však chvalitebná!

Jelikož společnost GW Train Regio již delší dobu má své stránky na sociální síti Facebook, velmi mne nejdříve zajímalo, jaký názor budou mít lidé využívající jejich služby. No řeknu vám upřímně, že z hodnocení na firemní stránce to vypadá, že “oranžový dopravce“ je to nejhorší, co nás cestující mohlo potkat. Když jsem ale čtyřikrát za pouhý týden využil služeb “oranžových“, začal jsem si říkat, že většina cestujících jela asi s úplně jiným dopravcem.

Křižování ve Zlaté Koruně

Aby měli představu i ti čtenáři, kteří nemají přístup k této stránce, dovolím si některé uživatele využívající hodnocení dopravce citovat tak, jak se opravdu vyjádřili, avšak části sprostých slov ohvězdičkuji. A pro ty, které by zajímalo, kdy jsem hodnocení hledal – neděle, 21:00.

„Poprvé a naposled! A je pravda že s tím houkáním by ste mohli něco udelat. Ser* to snad každého kdo není úplně hluchý“ píše jistá paní.

„Jezdim často směr Volary-České Budějovice. Nejsem nadšena tramvaj-harmonika, rachtá, hvízdá, zima , sedět ve vlaku 2,5 hodiny utrpení. Sedačky za sebou blízko u sebe, žádné místo zřejmě jenom pro hodně štíhlé. Také je možné si sednou po straně do řady, kde kolem Vás chodí cestující. Žádné pohodlí, zklamání. Budu raději jezdit autobusem, zlaté české dráhy“ reakce další nejmenované ženy, kdy k tomuto názoru se ještě vrátím.

„Si děláte prde* nebo co? Neděle pět večer, já jedu na Intr a mačkam se na jedné sedačce s batohem… Vlak narvanej k prasknutí. Nevím jestli si něco dokazujete ale na trase Nové Údolí – České Budějovice nemáte co dělat. Nemáte na to… Právě jsem vyhodil 35 korun za to že sedím narvanej v koutě… To už i autobus by to zvládl líp…“ Pro změnu toto je reakce nějakého mladíka jedoucího na internát. I k tomuto názoru se vrátím.

A teď mi prosím dovolte, předtím, než napíši svůj vlastní pohled, reagovat na hodnocení trojice cestujících. Dodávám, že pozitivní reakci jsem našel jen dvě.

Exklusivní vozidla, která kralovala ve Volarech ještě 5.12.2017

K paní, která se ve své reakci nedokázala ubránit sprostým slovům a byla očividně tak rozčílená, že nedokázala psát vesměs ani alespoň nějak logicky, není moc na co reagovat. Houkání vlaků na trati prostě k jízdě patří. Při mé jedné jízdě ze čtyř pravda strojvedoucí při rozjíždění se ze stanic a zastávek dával znamení výstrahy, úplně jsem sice taktéž nechápal, proč se tak děje, ale rozhodně bych to nepovažoval za extrémní problém. Seděl jsem při jízdě ihned za strojvedoucím a nikterak otravné mi to nepřišlo.

Křižování v Horní Plané

Reakce k druhému hodnocení je takováto. Někomu možná oranžové jednotky mohou přijít jako tramvaj, ovšem nemyslím si, že by zrovna toto měl být nějaký extrémní problém. České dráhy ve svém vozovém parku mají samy jednotky řady 814, které jsou spojené “harmonikou“. No a jak vlastně spojit vozy jinak, než takovýmto stylem? Sedačky pro hodně štíhlé? No… Všimněte si sami na fotografiích mé postavy – dle lékařů jsem spíše extrémně obézní než štíhlý. Uspořádání sedaček je pravda trošku netradiční, ale pokud by tak nebylo, ubylo by rozhodně místa. No a jak uvidíme ve třetím hodnocení, malá kapacita je zatím opravdu problém na této trati. Paní, která je očividně zimomřivá – otevřený prostor interiéru dle mého názoru topení ve voze naprosto na pohodu zvládá, bych doporučil asi příště opravdu jet autobusem, kde je určitě daleko více místa, kde zajisté nepojede v “harmonice“ a taktéž nepojede dvě a půl hodiny.

Křižování v Nové Peci za dob provozu ČD

A teď k poslednímu hodnotícímu, který, jako paní před ním, asi bude příště cestovat autobusem. Mladík cestoval první den platnosti nového jízdního řadu, tedy v neděli, kdy se do škol dopravuje mnoho studentů a kdy se i ve vlaku objevilo pár cestujících, kteří si prostě cestu chtěli jen vyzkoušet, a opravdu dosti mu vadila skutečnost sezení na pouhém jednom místě – no koupil si jednu jízdenku, má tedy jedno místo. Musel se navíc těsnit v koutě se svou batožinou, kterou si však může naprosto bez problému odložit na vyhrazeném místě či nad svou hlavou.

Nevrlá paní podkladní, dobré jízdenkové automaty a příjemní vlakvedoucí…

Nákup jízdenky z automatu

Po reakcích na hodnotící na sociální síti si dovolím již vyjádřit svůj názor. Hodnotím pouze první týden provozu, na větší hodnocení bude čas až po době hájení, na kterou má nový dopravce samozřejmě nárok a kterou by mu měl každý cestující dát.

Velkým zklamáním pro mě byla pokladní ve stanici Volary, kde jsem si byl situaci obhlédnout ještě před novým jízdním řádem. Dotyčná paní vypadala tak, že svou práci nedělá ráda a raději se baví se svou bývalou kolegyní od Českých drah, avšak i ona po vlně přemlouvání pohledem dokázala říci pár vět a dokázala mi věnovat několik papírů s jízdními řády platnými od 10. prosince. Dokonce i tato zaměstnankyně sedící v krásné oranžové pokladně dokázala odkázat na firemní web – no jo no, asi by zapomněla myšlenku, kterou díky mým dotazům nedokázala naproti sedící pokladní ČD říci… Je ale třeba zdůraznit, že dotyčná zaměstnankyně je pravým opakem všech těch, které jsem po dobu svých cest zažil. Všichni vlakvedoucí společnosti GW Train Regio si zaslouží poděkovat za slušnost, ochotu a prozákaznický přístup. I když se s nimi bavíte více, jsou velice milí a odpoví vám na všechny vaše dotazy – pravda, neptal jsem se na to, co měli k obědu, ale dle jejich chování bych typoval, že i na toto by odpověděli.

Vlak ČD v letní sezóně v Černé v Pošumaví

Druhým, pro mě již menším, problémem je již zmiňovaná kapacita vlaků GWTR. Zatím je většina vlaků obsluhována pouze jednou jednotkou, ale pevně věřím v to, že situace s příchodem dalších vozů změní. Uspořádání sedaček nikdo již nezmění, ale pokud si pohodlně sednu já (pozn. autora – vážím 130 kilogramů), opřu si hlavu, tak je i toto vyřešeno. A ten, komu se to nelíbí, se může opřít o pohodlné sedáky nacházející se u dveří jednotky v části, kde se nachází velice čistá (po všechny čtyři jízdy), funkční, prostorná a bezbariérová toaleta. Ať už budete stát či sedět, díky velkým oknům uvidíte krásná panoramata Šumavy. A koho by přeci jen krásy naší přírody nezajímaly, může využít bezproblémovou WiFi, která “šlape“ takřka všude na sto procent (už vím, kde budu stahovat filmy – ano, až tak je WiFi dobrá). Případně pozorovat trasu na velkých informačních tabulích, na kterých vidíte i polohu vlaku na mapě.

Vrátím se ještě jednou k pokladním, tentokrát již nejen do Volar, ale i do Strakonic, Českého Krumlova a do Českých Budějovic. Bohužel právě pokladny totiž naleznete jen na čtyřech místech, což je trošku škoda. A nejde jen o nákupy jízdenek, ale i o informace. Ty vám však ochotně podají na Facebooku, web, a pokud máte, stejně jako já, raději osobní přístup, je tu ještě jedna “horká linka“, či případně se ptejte rovnou ve vlaku. Nákup samotných jízdenek můžete provést hned třemi způsoby – buďto budete mít štěstí, bude otevřená jedna ze čtyř pokladen, a zejména v krajském městě si chvilku postojíte ve frontě, nebo si jízdenku koupíte přes internet – velmi fajn a lehká koupě, ze začátku trošku blblo zabezpečení, ale v pátek jsem již problém neměl – kde dostanete navíc slevu. No a pro ty, kteří nechtějí stát frontu a nemají přístup k internetu, slouží v každé jednotce dva automaty – pozor, jen jeden je určen pro platbu hotovostí – automat bere jen bankovky do hodnoty 500 Kč. K automatu jednoduše přijdete, vyberete si cílovou stanici (první hledání je trošku složitější), vyberete si svou slevu, pokud nějakou vlastníte, popřípadě zvolíte zpáteční jízdenku (opět dostanete slevu), a následně již můžete platit. Někdy však ještě automaty zlobí, buďte tedy ohleduplní. A pokud se vám toto stane, informujte GWTR prostřednícím sociální sítě nebo se obraťte na vlakvedoucí.

Hodnocení: Čtyři a půl bodů z pěti

Celkové konečné hodnocení ovlivnil ještě jeden nemilý fakt. Dle mého názoru vlaků na všech třech tratích ubylo, ale i to se snad v dohledu změní. Vlastně nejen dle mého názoru, ale i dle názoru kraje a porovnání jízdních řádů.
Mé hodnocení čtyři a půl hvězdiček z pěti se doufám po době “hájení“ ještě změní, neboť dle mého názoru příchod konkurence nakonec všichni uvítáme. A proč? Protože, stejně jako na hlavních tratích, to minimálně České dráhy a další, nenárodní, dopravce donutí se chovat k zákazníkům lépe a lépe. Vzpomeňte, jak vypadalo cestování s vlaky ČD před příchodem “žluté konkurence“? Myslíte, že by vlaky na hlavních tratích vypadaly tak, jak vypadají teď? Možná je příchod konkurence malý krok pro cestující, kterým vadí houkání, “tramvaje“, mačkání se v koutě s bagáží,ale velký krok pro všechny!

Share

Můžete komentovat