Lis 02 2012

Leoexpress vyjíždí

Vítejte na palubě

O tom, že na naše koleje vstupuje další zcela nový dopravce, již bylo popsáno mnoho papíru a určitě každý zaslechl alespoň nějakou informaci – zejména pokud se dotyčný pohybuje ve světě dopravy. Protože se však nový dopravce chce před novými zákazníky prezentovat optimisticky, pořádá jednu tiskovou konferenci za druhou, aby pěkně postupně představil všechny novinky. To naopak jeho předchůdce zaujal své budoucí zákazníky často až komickými výpady proti konkurenci.

Zatím poslední představenou novinkou je, že “Leoexpres vyjede s cestujícími 7.11.2012 ve 13 hodin z Prahy do Bohumína.” Podmínkou vyjetí je, že dopravce dostane “papír” od Drážního úřadu (DÚ). Jinými slovy: k výročí Velké říjnové socialistické revoluce bude od DÚ povolen zkušební provoz s cestujícími, který je sice nutný k získání průkazu způsobilosti vozidla, nicméně díky optimisticky laděné kampani jest tento nezbytný krok vydáván jako vstřícnost vůči zákazníkovi.

Příjemné stewardky již z vlaků známe

Leo tarif

V první listopadový den byl také představen tarif. Ten je na první pohled velmi jednoduchý. Jeho princip vychází z letecké dopravy a u nás je zaváděn v podstatě poprvé. Měl by fungovat tak, že bude stanovena nejnižší možná cena jízdného, která bude víceméně odpovídat režijním nákladům dopravce a další ceny budou stanoveny s ohledem na poptávku a vytíženost konkrétního spoje. Největší zajímavostí je, že konkrétní tarif by měl sám stanovovat rezervační systém právě na základě vstupu objednávek v čase a zároveň na základě poptávky z předchozího týdne. To mimo jiné znamená, že pokud si zakoupíte jízdenku v dostatečném předstihu, její cena se bude blížit oné magické dolní hranici a jak budou objednávky postupně narůstat, bude jízdenka dražší a dražší. Alespoň takto to vyplývá z představeného konceptu jízdného, aneb “Zahrada slev, kdo dříve kupuje, ten jede levněji a mimo špičku výrazně levněji,” říká Leoš Novotný.

Nyní trochu čísel

Nejnižší cena jízdenky by měla činit 137 Kč. Všimněte si, že nepíši odkud kam. To je proto, že je to jedno. Cena je totiž jednotná … (Aktualizace: Stejná cena není až tak pravda, viz komentář pod článkem)
Více napoví následující tabulka, kde je výpis jízdného do jednoho spoje. Jak je patrné, cena mezi 1. třídou a premium 1+ se liší zejména příplatkem. Jestli se i výše jednotlivých tříd bude od sebe časem dynamicky lišit, je zatím nezodpovězenou otázkou.

Komplexní služby

V rámci odbavení chce Leoexpress nabízet komplexní služby. Jak říká majitel firmy Leoš Novotný, chce odbourat stres, kteří mají automobilisté z železniční dopravy. Tím víceméně potvrzuje názor, že extrémní automobilismus, který v současné době zahlcuje spíše ekonomicky slabší země, vede k jakési degeneraci v sociálním chování jedince. (pozn. autora: jako extrémní automobilismus je třeba chápat tzv. výhradní život v autě, rozhodně tak nelze nazývat cestování autem v případě cesty za konkrétním cílem).
K nákupu jízdenek je možno použít buď internetový portál firmy nebo od poloviny listopadu mobilní aplikace pro chytré telefony. Samozřejmostí bude také nákup přímo v prostorách Leoexpressu, či partnerů ve všech stanicích, kde bude vlak zastavovat. Dokonce bude možné i poslední řešení, a to odbavení až přímo u vlaku.

Komplexní službou firmy je míněn nákup jízdenky na vlak a zároveň i objednávka návazné dopravy, jako je taxík, auto, či MHD. Bohužel zatím není možné pro další návaznou dopravu zakoupit lístek na další vlak jiné společnosti. Dle Leoše Novotného je sice snaha o integraci jízdného a vzájemného uznávání jízdenek mezi různými dopravci (což jistě bude velký bonus oproti konkurenci), nicméně není možný ani předstupeň integrace ve formě nákupu lomeného jízdného.

Leo Novotný kupuje první jízdenku v právě otevřené pokladně

 

Jak to bude s provozem Leoexpressu bez záložní soupravy?

Provoz vlaků bez zálohy je jedna z věcí, nad kterými mnozí kroutili hlavou. To přeci není možné. Ať jsou vozidla spolehlivá na 100%, čas od času nastane situace, kdy nějaké vozidlo musí absolvovat údržbu, pravidelné revize a podobně, což je nutné i při nejlepší organizaci práce provádět pouze u odstaveného vozidla. Samozřejmě, že máme i víkendy, kdy je krom neděle večer nižší poptávka po dopravě, ale i tak … Princip bez záložní soupravy je obdobný marketingový tah, jako prezentace povinného zkušebního provozu s cestujícími coby dřívější zahájení provozu oproti plánu. Některé vlaky Leoexpressu budou totiž vedeny spřaženými jednotkami. Pokud však nebude k dispozici jednotka do dvojice, tedy ve skutečnosti ona “neexistující” záloha, vlak pojede, avšak s menší kapacitou. Takto budou zatím řešeny všechny plánované odstávky jednotek. Pokud však dojde k nějaké mimořádné události, jistě je firma velmi precizního Leoše Novotného připravena a má pravděpodobně smlouvu s jiným dopravcem o zapůjčení soupravy, či alespoň převzetí klientely. Je samozřejmé, že až firma začne na trhu vydělávat a pořizovat další vozidla, jistě se časem dopracuje i k trvalé záložní soupravě, která bude pro případ nejhoršího vyčkávat v depu. Nicméně nyní, v počátcích provozu by byla další, trvale odstavená jednotka příliš velkým ekonomickým balvanem.

Magie marketingu a tiskový mluvčí Petr Kopáček 🙂

Koncept produktu

Zrod nového dopravce máme možnost sledovat poměrně dlouho. Je na naše podmínky velmi netradiční a upoutává na sebe pozornost už jenom tím, že sám majitel dává celkem otevřeně najevo, že vláčky ho až tak moc nebaví. Říká, že k podnikání na železnici dospěl v podstatě chladnokrevným zjištěním, že má obrovskou budoucnost. Bez nadsázky lze říci, že toto je v našich končinách zcela průlomové tvrzení a krásně popírá už téměř ustálená rčení našich ekonomistů a sociálních inženýrů, že dnes jsou vláčky vhodné akorát pro zábavu fandů, či jako jakýsi doplněk lunaparku a jinak patří do muzea, protože přeci všichni jezdíme auty.

Projekt Leoexpressu jednoznačně cílí na úplně jinou skupinu zákazníků, než jsou vyznavači klasické české železnice. Pokud by provozoval vlaky v režimu dopravní obslužnosti, s největší pravděpodobností by s podobným projektem neuspěl. Jenže trasa Praha – Ostrava je diametrálně odlišný svět a zde má takto zvolený koncept rychlého moderního vlaku plného zábavy ohromnou šanci změnit pohled na železnici u mnoha lidí. A to zejména u lidí, kteří jí dosud principielně odmítali, neb se nehodila k jejich image.

Čas však ukáže, jak to bude doopravdy …

Konkurenti a nebo kolegové?

Odkazy

Share

Můžete komentovat