Lis 14 2011

Veleslavínský kompromis

Praha - Dejvice

Plochy vedle železnice do Kladna jsou nyní obtížně využitelné a díky tomu mají v podstatě nulovou hodnotu. Jakmile železnice zmizí, rázem získají cenu zlata.

V uplynulých dnech proběhla ve sdělovacích prostředcích zpráva o kompromisním řešení dopravy mezi Kladnem, Prahou a letištěm Ruzyně. Výsledkem kompromisu je ukončení současné dráhy z Kladna v terminálu Veleslavín. Podíváme-li se do historie, zjistíme, že kolem roku 1985 byla otevřena takzvaná Holešovická přeložka, která zajistila přímé spojení trati z Ústí nad Labem s Hlavním nádražím. O pár let později stavbou Nového spojení bylo docíleno přímého spojení bez přestupu ze směru Hradec Králové, opět s Hlavním nádražím. A dva roky je tomu co byla elektrifikována trať z Lysé nad Labem do Milovic, také proto, aby se odstranil přestup ve stanici Lysá nad Labem.

V čem tedy spočívá kompromisní řešení dopravy z Kladna? Ministerstvo dopravy najde prostředky, zmíněných bylo 15 miliard na modernizaci úseku Kladno – Veleslavín. Tím uspokojí stavební lobby. To co v reportáži příliš nezaznělo, zbývající úsek trati Veleslavín – Bubny se zruší a netrpělivé skupiny developerů se konečně dostanou k vytouženým pozemkům. Dle představ autorů tohoto řešení se využije tak nějak nepotřebný terminál Veleslavín. A konečně 30 000 cestujících z Kladna se sveze pár kilometrů na periferii Prahy, namísto toho, aby jeli až do centra. Přestoupí do pražských tramvají a autobusů, možná i metra, kde za použití aplikace Opencard nebo jízdenky z Panenských ostrovů stráví pěkné ráno v již tak narvané MHD. A to nemluvě o cestujících na letiště, ti budou z této naučné stezky dopravy v Praze jistě u vytržení. Výsledkem bude samozřejmě odliv cestujících a to dvěma směry, do autobusů, a do ještě horší varianty individuální automobilové dopravy. Smutné je, že toto rozhodnutí nelze vyčítat ani vedení Ministerstva dopravy, ani vedení Středočeského kraje. Opět rozhodovaly zájmy určitých skupin, které svůj zájem uměly patřičně prezentovat.

Také tento dům ruinuje přítomnost železnice! Rampy mimoúrovňové křižovatky Blanka nevadí.

Ano, kompromis je velmi dobrá věc, ale v této situaci je lepší nedělat vůbec nic a zachovat funkční spojení Kladna s centrem Prahy. Tuto příměstskou železniční trať tak po patnáctimiliardové investici bude v lepším případě používat alespoň tolik lidí, jako dnes. Pražské aglomeraci tak hrozí už několikátá dopravní megastavba, která nevyřešila, co vyřešit měla. Vedle metra, které zhorší a prodraží dopravní obslužnost Prahy 6, vedle tunelu Blanka, který auta neodvádí ale přivádí, budeme mít investici do železnice, kterou vyženeme cestující.

Při zvětšení mapy jsou patrné pozemky, které mohou likvidací železnice získat na hodnotě.

Share

Můžete komentovat