Led 15 2009

Hamburg železniční IV

Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland

Slibuji, že toto bude můj poslední zde příspěvek, který řeší nějaké koleje kdesi v Hamburku.

Co je dnešním námětem ? Modelová železnice a železniční muzea, případně různé historizující jízdy.

Tady to asi bude docela stručné, bo Miniatur Wunderland zná každý a muzeum v Aümuhle je takové spíš složiště a o museumbahn Bergedorf-Geesthachter Eisenbahn jsem tu už nejednou psal, tak to už jsem vlastně napsal vše a můžeme jít rovnou na galerie, ne ?

Ne, bez obav, bude toho krapet více, ale musím se přiznat, mam zde mezery v návštěvnosti jednotlivých expozicích či akci, tudíž ne ze všeho, co zde budu popisovat, budu mít i fotky.

Co se týče slovíček, tak to jsem se, aspoň podle mě, už vyčerpal v článcích Hamburk železniční II a Hamburg železniční III, takže tady už je vypisovat nebudu,

Nejprve začnu modely, tady jsou mě známy tři místa.

První a všeobecně profláknuté jest právě už zmíněny Miniatur Wunderland, popisovat co tam je všechno k vidění, to snad ani nemá smysl, když už pro nic jiného, tak proto že se to pořád rozšiřuje. Snad ve zkratce – modelova velikost H0, náměty tak porůznu s Německa, Ameriky, severských zemí, Alp a i jinak s Rakouska, akorát to Česko tam nějak pořad ne a ne, tak snad někdy v budoucnu.

Další model jest v Hamburg Museum, modelová velikost I a jedná se o model situace mezi hbf a Harburg. To je právě jeden s těch mých restů …

A poslední modelová věc jest za eura jezdící kolejiště v podzemních prostorách bf Altona. Ostatně v sousedství se nachází model pojezdu, tuším-li dobře, lokomotivy BR 01, leč ať při tvorbě tohoto funkčního modelu se počítalo s jeho předváděním v akci, tak v této instalaci toto není možné.

A další už budou jen železniční.

Nejprve museum lokschuppen Aümuhle. Tento spolek vlastní, či snad spravuje jednak jednu s prapůvodních elektrickou jednotku hamburského S-bahn, která už zřejmě vlastní silou nikdy nevyjede (problémy s napájením), dále se v jejich sbírkách nachází dvoupodlažní hamburskou tramvaj a další věci. Ostatně nespecializují se jen na železnici, ale mají v provozu ve svých prostorech i feldbahn, nebo-li polní dráhu. Pořádají taktéž historické, nebo spíše historizující, jízdy, ale tyto se provádí buď pomocí motorové trakce, byť vlastní i parní lokomotivu, která ač Německá na rozdíl od té zde vcelku i pravidelně jezdící, jest prostě neprovozní, anebo v případě S-bahn pomoci elektrické jednotky. Nebo případně hostující parní lokomotivy. Muzeum je nedaleko S-bahn Aümuhle, lepe řečeno, kolejově je to propojené, leč pěšky se musí trošku okolo. Otevřeno jest v sobotu a vstupné (aspoň bylo) dobrovolné.

Funkční a používanou parní lokomotivu provozuje na museumbahn Bergedorf-Geesthachter Eisenbahn spolek Arbeitsgemeinschaft Geesthachter Eisenbahn, akorát se jedná o Dánskou průmyslovku, jejich jízdy pro tento rok (2009) naleznete zde, pro příští rok bude nějaký odkaz určitě s jejich stránek, ostatně zde najdete i nějaké prezentace s těchto jízd.

Další spolek jest Freunde der Eisenbahn e.V. Hamburg (FdE), pokud to dobře chápu, tak se jedná o spolek při depu Wilhelmsburg, které vypravuje své stroje pro službu na hamburské hafenbahn. Ostatně to je další s těch mých restů, takže dále radši bez komentáře.

Další shluk nejen železničních záležitostí se nachází vedle Museum der Arbeit v přístavu, ale tyto vozidla jsou po správou Freunde der historischen Hafenbahn e.V.. Ty by měli mít i k dispozici dráhu pro drezíny, ale tu se mě ještě nepovedlo najít.

A dál vlastně už ani není o čem vlastně psát, takže hurá na galerie …

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Share

Můžete komentovat