Úno 03 2012

Rozumný okruh kolem Prahy?

Pražský okruh

Vnější okruh kolem Prahy je jak známo stále nedokončený. Stavba jeho zbývajících úseků na severní a východní straně se dlouho odkládá. Od Ředitelství silnic a dálnic slýcháme, že bohužel nejsou peníze, od pražského magistrátu ještě navíc, že okruh by již dávno stál bez odporu problémových okrajových městských částí. Jenže okruh vedený s pomocí tunelů a mostů nedaleko okrajových pražských sídlišť  je přirozeně dražší než ten vedený mezi obcemi a poli. Spojená iniciativa městských částí a sdružení nabízí alternativu. Vysvětluje jí povedeným videem.

Otázka fenoménu „ne na mém dvorku“ byla vždy složitá. Místní jsou obvykle zaškatulkováni jako nekonstruktivní potížisté, ale otázka správně zní: jak byste se na jejich místě zachovali vy? Pokud navrhnou lepší variantu, je žádoucí, aby se jí na odpovědných místech zabývali. Zvláště když můžeme ušetřit peníze, zdraví obyvatel i dlouhé roky výstavby. Již několikrát se v České republice stalo, že vedení města trvalo na dražší a problémovější variantě obchvatu a s občany a sdruženími se odmítali bavit, ač byly jejich argumenty logické. Otázkou je pak, kdo se chová nekonstruktivně. Věřím, že společnost se vyvíjí a jednotlivé subjekty najdou v případě Pražského okruhu společnou řeč. (Případy protlačování jedné varianty obchvatu čerpám z podnětné knihy Naše cesta do prvohor aneb o povaze automobilové kultury).

Regionální varianta by Prahu postavila před výzvu. Oddálením vnějšího okruhu by došlo k většímu tlaku na okruh vnitřní, v severní části právě budovaný tunel Blanka, a ve východní části na jeho připravované pokračování, Blanku 2. Pražská současná dopravní (ne)politika počítá s tím, že každý rok narůstá provoz aut o 2% a nic s tím nemůžeme dělat, jen se musíme přizpůsobit stavbou obou okruhů a radiál. Atraktivními komunikacemi ale dále zvýhodníme používání nejdražšího a nejproblémovějšího druhu dopravy, který při velkém množství způsobuje ještě větší problémy.

A proto říkám, že regionální varianta okruhu by Prahu postavila před výzvu. Město by muselo najít způsob jak v budoucnu odlehčit přetížené Blance 1 a 2. To by šlo strategií snižování počtu aut a nabízení alternativ na celém území města. Snížit podíl automobilové dopravy se skutečně řadou opatření daří například ve Vídni. Konkrétní opatření odlehčující oběma okruhům v severní části Prahy je navržená tramvajová trať Kobylisy – Bohnice – Dejvice, tedy relace, ve které dnes autem chybí spojení zcela a MHD supluje přívoz.

Okruh v doposud prosazované podobě by měl vést pod okny domům v nových obytných komplexech. Lidem ze Suchdola či Dubče by měl zároveň zajišťovat tangenciální propojení například s Říčany, Ruzyní či Zličínem. Jenže ono to spolu tak pěkně souvisí. Lidé, kteří v těchto domech bydlí, si k bytu byli nuceni připlatit několik set tisíc navíc (jako účelovou skrytou daň automobilismu), protože developer musel ke každému bytu přistavět garážové stání pro auto. To je nařízeno vyhláškou, která se zároveň nezabývá třeba instalací parkování pro kola či zajištění přiměřené obslužnosti hromadnou dopravou. Hned je pro tyto lidi používání auta pohodlnější, než bylo nutné. A nakonec přijdeme na to, že obchvat není všelék, stejně musíme totiž počet aut snížit.

Přikláníte se spíše k tradiční či regionální variantě Pražského okruhu?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Stránky spojené iniciativy rozumnyokruh.cz

Reportáž od Metropol TV

Tisková zpráva sdružení Auto*Mat

Share

Můžete komentovat