Úno 01 2009

Hamburg Elbtunnel

HH Alter Elbtunnel

Pohled do tunelu

A protože jsem tu kdysi začal s Hamburkem skrze jednu stanici S/U-bahn Berliner Tor, tak v tomto, proti původnímu předpokladu, poslední článku zde o Hamburku, bude taky o jedné konkrétní dopravní stavbě v tomto městě, ale tentokráte se to bude týkat silniční dopravy. Závěrečné shrnutí taktně nebude (doufám) započítáno mě k tíží … 😉

Teda, oni ty tunely jsou dva – Alter Elbtunnel a (Neuer) Elbtunnel. V čem je rozdíl, jednak v poloze, alter jest vedle Landungsbrücken a neuer jest až v části Othmarschen. Ale co je nejdůležitější, dělí je pár let (alter byl otevřen roku 1911, neuer roku 1975), ale taky účel (alter pro spojení města a přístavu a neuer pro dálnici A7).

To vše je fajn, ale hlavní důvod, proč sem to píši je v případe Alter Elbtunnel způsob nájezdu do tunelu, teda pokud se to vůbec tak dá nazvat. Problém je umístění tunelu a dále místní hloubka Labe, která má a i umožňuje provoz námořních lodi. Proto hloubka ražby je 24m pod povrchem. S ohledem na použití na přepravu nákladu by následná nájezdová rampa musela byt nemalá, nebo by bylo potřeba použít nějakého pomocného prostředku, třeba jako v případě Altona Kai trolejbusu. Proto problém nájezdových ramp byl vyřešen pomocí výtahu, které jsou dneska na obou koncích čtyři + dva pro lidi a kola. S ohledem na parametry těchto výtahu a i ražby tunelu (dvě samostatné tunelové roury pro každý směr vzájemně propojené pouze na koncích) je vjezd velikostně i hmotnostně omezen. Co se týče vlastního provozu, tak je v provozu pouze v pracovní dny a to v době od 5.30 do 20.00 a tento je zpoplatněn, mám za to, že osobní auto je za 2 EURa, stejně tak jako i zbytek. V ostatní čas je tunel plně přístupny pro pěší a cyklisty, akorát tak mě napadá, zda i zde není nějaké časové omezení, ale mě momentálně není známo.

Vcelku mohu Alter Elbtunnel doporučit k použití, jednak je to fajn procházka a taky naproti Landungsbrücken je vyhlídka.

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

Related Images:

Share

Můžete komentovat